Green Book (USA)
USA USA
130 minut

Žánry

:
Drama, Komedie, Biografický, Road Movie, Etnicky orientovaný, LGBTQ+, Oscarový, Retro
Motto: Inspirováno skutečným přátelstvím

Obsah

:
Bývalý vyhazovač a drobný podvodníček Tony „Pysk" Vallelonga (Viggo Mortensen) má mezi newyorskými Italy pověst chlápka, který dokáže vyřešit každou šlamastyku. více »« méně

Režie

:
Peter Farrelly

Scénář

:
Nick Vallelonga Brian Currie Peter Farrelly

Herci

:
Viggo Mortensen Mahershala Ali Linda Cardellini Sebastian Maniscalco Dimiter Marinov ...
Premiéra: 7. 3. 2019
Distributor: Aerofilm
Jste na stránce filmu Zelená kniha. Líbil se vám? Víte, že registrovaní uživatelé Kinoboxu mohou filmy hodnotit, psát k nim recenze, dokonce i upravovat profily filmů a získat tak body do žebříčku? Zaregistrujte se a řekněte ostatním, co si o filmu Zelená kniha myslíte! K 4. únoru 2023 nám s udržováním a doplňováním databáze pomáhá už více než 28311 uživatelů. Děkujeme!

Recenze Zelená kniha


Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 90%
  9
  0
  14. 1. 2019
  Brenan88 (46270 bodů)

  Ještě teď,když píšu tento komentář marně přemýšlím kdo z dvojce Viggo Mortensen - Mahershala Ali mne bavil více. Nejspíš to nechám jako remízu,protože oba dva předvedli geniální a takřka bezchybný výkon. Green Book může působit jako ten typ filmu co cíleně tlačí na divákovi emoce,ale po shlédnutí názor rychle změníte. Nádherný příběh o přátelství i přes veškeré rozdíly. Místy úsměvné a místy mrazivě kruté. Při závěrečné scéně jsem jen stěží zadržel slzu v oku. Farrelly po dlouhé době dokázal jak je skvělým režisérem a jak umí pracovat s tempem a dávkováním emocí. Zde je jeho místo a komedie by měl pustit k vodě. Obrovská spokojenost.

 • 75%
  0
  0
  30. 8. 2019
  Pete69 (22560 bodů)

  Herecký koncert Vigga Mortensena. Zahrál jednoduššího buranského grázlíka s dobrým srdcem s naprostou noblesou. Věřil jsem mu každé slovo a možná tomu přispěl i perfetkní český dabing a zvolení dobrého dabéra. Popravdě řečeno příběh mě zcela nepohltil, ale zpracování velmi dobré a hlavně jsem to hercům prostě věřil. Moc hezký snímek.

 • 100%
  1
  0
  18. 3. 2019
  Sheldon (16046 bodů)

  Zelená kniha je v podstatě Řidič slečny Daisy, ale pochopitelně trochu jinak. Je to road movie o drsném chlápkovi, Taliánovi jak poleno se srdcem na správném místě a citlivém muzikantovi, který to má v hlavě v pořádku, ale nechce se smířit s tím, že pro ten svět tam venku je jen atrakce. Nechápu proč o tomhle filmu někdo říká, že je to pohádka. To ani náhodou. Mimochodem ve srovnání s BlacKKKlansmanem je tohle mnohem lepší film.

 • 60%
  5
  0
  25. 1. 2019
  lamps (14924 bodů)

  Pohodová road-movie se silnými postavami (Mortensen si krade film pro sebe), přesvědčivou dobovou atmosférou a dialogy, které minimálně na jedno zhlédnutí uši rozhodně netrhají. Ale "konflikt", který film nabízí, je natolik nepůvodní a umělý, že to celé kvalitativně pohřbívá. Vývoj Tonyho rasistického postoje je v podstatě neviditelný a scénář je víceméně sérií zastávek ve stanicích morálních klišé a profláklých motivů (policista u cesty, "bílá" restaurace). Potenciál by byl a k dobru lze Farrellymu připsat, že jeho hrdinům jsem fandil, to ale bohužel nadprůměrné sociální drama neudělá. 

 • 65%
  2
  0
  27. 7. 2019
  Petrson (4135 bodů)

  Viggo Mortensen pro mě zachránll celý film. Byl skvělý a uvěřitelný. Možná už jsem lehce alergický na "oscarový" kalkul a tím byl homosexuální trpící černoch v hlavní roli, který má hodně problémů sám se sebou a následně s celým světem. Ještě že nebyl židovského původu. Celý film byl jeden velký kalkul, aby to fungovalo. Bylo to vlastně ploché, obyčejné. Čekal jsem hlubší vnitřní rozpor. Začátek byl skvěle nahozen (hození skleniček do koše po doteku černochy), ale pak to bylo vše uhlazené, rozpor mezi hrdiny byl minimální a Zelená kniha hrála jen vedlejší roli, neřešilo se to nějak výrazně. Od problémů hned pryč, i to je i dnešní recept na úspěšné filmy.

  • Viggo Mortensen, námět filmu
  • souboj o to, kdo dá kufry do auta a podobné scény udělaly film filmem
  • kalkul a předvídatelnost, nedokreslené charaktery z hudebního tria
  • uměle naházené odpadky v klavíru a podobné scény byly příliš okatě připraveny
 • 80%
  1
  0
  7. 5. 2019
  rkotvald (3162 bodů)

  Velice feel good road movie, které dominuje perfektní Aragorn po 15 letech. Na Oscara to podle mě nestačí, ale chápu, že se dotýká velice citlivého důvodu a proto to mělo z 90% vyhráno. Zrovna u Farrellyho bych nečekal, že natočí takhle "wannabe" vážný flm. Inu v celku to je vlastně obrovský kýč. Ale kdo by neměl rád kýče.

 • 70%
  3
  0
  1. 3. 2019
  VasaFlasa (2818 bodů)

  Příběh o sociálních rozdílech mezi bílým jednoduchým ranařem a černým vzdělaným umělcem a to navíc v období 60. let na divokým jihu Ameriky. Příběh spíše jednoduchý a předvídatelný, kdy divák sleduje vznikající přátelství mezi hlavními hrdiny. Nejedná se o špatný film, ale nějak se nemohu ztotožnit s tím, že by to byl (podle výsledků letošních Oskarů) ten nejlepší snímek za rok 2018.

 • 85%
  2
  0
  2. 3. 2019
  marie-kolarova (2612 bodů)

  Hodně vtipných dialogů, konflikty nejdou na dřeň, naopak jsou pojaty sametově. Moc dramatu jsem tam nenacházela, spíš tu kultivovanou komedii. Samozřejmě občas něco zabolí, v jádru se totiž film opírá o reálně žijící osoby a dobové reálie (černoši nesměli u bílých na záchod, a obdobné „vychytávky“). Pokud je někde naznačena bída, nerve to srdce, spíš si člověk musí znovu přeříkat, že být tehdy černý, to byl dost průšvih. A to byl rok 1962. Kultivovaný, neprovokující film s připomenutím, že rasismus nebyl dobrý nápad. Jediným nedostatkem je malinko nadsazená délka.

 • 75%
  0
  0
  1. 10. 2019
  stantheman (2399 bodů)

  Hezký film , u kterého se nenudíte. Skvěle natočeno , výborné obsazení...takže téměř nic nelze vytknou tomu mainstreamovému dílku. Zábavné i dojemné - čili prakticky vše co průměrný divák očekává , ale natočeno se vkusem....

 • 85%
  2
  0
  3. 3. 2019
  Blackhand47XD (2355 bodů)

  Píšou se šedesátá léta a bílý buran dělá šoféra vzdělanému a elegantnímu černochovi. Ne, nejedná se o příběh z alternativní reality, ale skutečné postavy, které se nebály změnit pohled tehdejší společnosti. Film nám ukazuje zábavnou cestu, během které se postavy seznamují a mění si navzájem názory na skupiny, z nichž pochází. Rozhodně musím pochválit obsazení, které je špičkové, i myšlenky, jež se snímek snaží divákům předat. Nezáležím na tom, z jaké vrstvy společnosti pocházíte, vždycky si můžete nalézt přítele i v někom, od koho to vůbec nečekáte. Nedivím se, že film získal Oscara, ale osobně se mi víc líbil BlacKkKlansman, který některé z myšlenek, jež mají filmy společné, dokázal ještě více vyzdvihnout. 85%

 • 85%
  1
  0
  29. 4. 2019
  Vurhor (2019 bodů)

  V hlavní roli talianský Aragorn, který se chová jako kdyby byl neobjeveným synem De Nirova Jamese Conwaye? No to mi nemohlo ujít! Green Book je jedna velká pohodová jízda napříč jižními státy USA, která si bere do malíčku vážná témata ohledně tamějšího chování k černošské komunitě, ovšem zároveň si nechává dost místa na to, aby diváka fakt příjemně pobavila. Je to z velké části film o rasismu, ale necpe to divákovi vyloženě do chřtánu, což v dnešní době oceňuji. Vynikající scénář navíc posilňuje opravdu skvělý Mortensenův výkon, za který si tu nominaci víc než zaslouží. Podobně je na tom i Mahersala Ali, na kterého se už setsakramentsky těším ve třetí sérii True Detective. Dohromady tvoří zajímavou a sympatickou dvojku, která si sice ze začátku úplně nerozumí, ale postupem času si k sobě najdou cestu. Ano, zní to jako hrozný kýč. A vlastně i je. Ale je to tak hrozně příjemný, že to vlastně nevadí, obzvlášť i s ohledem na to, že to je podle skutečné události. Vtipné, zábavné, podmanivé. Plus slyšet mluvit Vigga tím typickým mafiánským dialektem, místo toho medového aragornovského hlasu, je prostě k nezaplacení.

 • 70%
  0
  0
  26. 8. 2020
  brcolka (1045 bodů)

  Nechápu, že vůbec něco takového kdy mohlo v historii existovat a prd. Máme tuk dvacátéprvní století a ono se to děje dál. Nasuď knihu podle obalu. Ale zelená kniha je skvělý příběh o rasových problémech mezi bílými a černými. Skvěle zahrané jak od Aragornem tak od Aliho

 • 75%
  1
  0
  24. 9. 2019
  myllyn (885 bodů)

  nádherný herecký koncert obou pánů mortensena i Aliho. Viggo mě dokázal už tolikrát přesvědčit že je opravdu dobrý herec, škoda že ještě nedostal žádného oscara na rozdíl od Aliho, který má doma už dva plešouny na poličce. jsem zvědavý na jeho ztvárnění bladea...

 • 60%
  2
  0
  14. 5. 2019
  RoCo (862 bodů)

  Nevěděl jsem jestli se na to mám vůbec podívat. Z popisu filmu mi totiž nevychátelo nic zajímavého, protože jsem spíše na akční filmy a navíc filmy, které nějakým způsobem "řeší" rasovou otázku, tak ty už mne nebaví vůbec. Nicméně jsem se nechal přemluvit a myslím, že mohu směle říci OK. Film byl pro mne zajímavý hlavně tím rozdílem mezi obhroublým italem a jemným klavíristou, který je úplným opakem. Ale jinak, díky výše popsanému, nic moc.

 • 80%
  0
  0
  4. 8. 2020
  KajkaFajka (723 bodů)

  Je skoro až neuvěřitelné že vidíte film který zobrazuje Ameriku šedesátých let, kde se dějů takové nesmysli jako je to, že exestují podniky pouze pro lidi tmavé pleti. Jakoby záleželo na barvě karoserie auta a ne na tom jak auto jezdí a co má pod kapotou. A navrch vidíte, že se to ani za půl století moc neposunulo v té zemi splněným přání. Je to smutné ale film je moc hezký

 • 90%
  2
  0
  14. 5. 2019
  Milena107 (669 bodů)

  Tvůrci česko-slovenského Tlumočníka by se měli podívat na Zelenou knihu, aby zjistili, jak se má točit road movie o dvou naprosto odlišných lidech, které společná cesta naučí jednoho o druhém víc, než by si dokázali představit. Viggo Mortensen musel spořádat spoustu jídla během natáčení a byl tak věrohodný, že jsem po asi šesti letech dostal pořádnou chuť na kyblík z KFC, mimochodem jedna z nejlepších scén celého filmu poukazující na rozdílnost obou postav. Mahershala Alí dostal podle mě nezaslouženě sošku za Moonlight a tentokrát možná nezaslouženě vyjde naprázdno. A je to velká škoda.

 • 85%
  0
  0
  27. 11. 2019
  Blatouch72 (587 bodů)

  Ve své podstatě dobré. Nad rasismem vítězí peníze. Tak alespoň známe řešení.

  • Viggo Mortensen
  • scénář, realizace
  • 85%
   1
   0
   26. 6. 2019
   wtemplar (462 bodů)

   Velice milý film. Oba herci v hlavních rolích předvádí neskutečný výkon a dojemné scény a zábavné i zajímavé situace není nouze. K úplné dokonalosti by to chtělo jen o něco lepší soundtrack, ale asi každý máme jiný hudební vkus a někomu to třeba sedne.

  • 30%
   0
   0
   4. 9. 2019
   gomacabeza (451 bodů)

   Velice krotký film, který mě sice nijak neurazil a řemeslně byl v podstatě bez chyby, ale ta nuda! Herectví velice dobré, především Viggo opět nezklamal, ale i přesto všechno, že šlo o formálně zvládnutý projekt, mám problém s nulovým přesahem, myšlenkovým vzduchoprázdnem, sázkou na jistotu, "uměleckým" konformismem, neochotou zpracovat věc osobitě, autorsky. Bohužel také ukázka toho, jaké filmy mají šanci u akademiků rozhodujících o tak významných věcech, jako je udělení Oscara. Ve smyslu další kariéry tvůrců, pro které je to většinou vstupenka do velkého světa, dnes už ne tolik prestižnosti ceny jako takové, která časem vyčpěla.

  • 75%
   0
   0
   3. 9. 2019
   mil78 (384 bodů)

   Velmi dobrý film pro širokou diváckou vrstvu. Nepřináší sice nic nového, ale moc dobře se na to kouká. Výkony Viggo Mortensena a Mahersaly Aliho jsou excelentní, potěší zdařilá retro výprava a umírněná režie dřívějšího režiséra laciných komedií Petera Farellyho.

  • 95%
   1
   0
   14. 5. 2019
   polopaticky (361 bodů)

   Film o rasismu, který můžu. Oběť rasismu, převzdělaný a humánní černoch, se v jistou chvíli ocitne v roli samotného rasisty a vlastně celý film tak nějak balancuje na hranici rasimus a snobismu svým jemným opovržením nad méně kulturně obohaceným svým okolím. Je to vlastně takový milý filmek plný krásného italského akcentu v angličtině. Nenudil jsem se. Díky.

  • 80%
   0
   0
   25. 8. 2020
   dana-hrozkova (318 bodů)

   Film, který nás zavede do 60-tých let, kdy dojde k Road movie ze severu na jih USA. Dvěma hlavním hrdinům asi bylo souzeno se potkat, aby poznaly jinou část života. Film stojí a padá na hlavních hereckých představitelích a pro mě osobně byl Mortensen ten, který to vyšponoval o chloupek výš.

  • 90%
   1
   0
   14. 5. 2019
   Ghost Dog (317 bodů)

   Velmi příjemným způsobem zpracovaná problematika o rasové nenávisti v USA (stále bohužel aktuální), kde se přímočarý příběh o dost nepříjemných věcech opírá o skvělé herecké výkony. Film je plný i neprvoplánovaného humoru, což lze přisoudit určitě nejen scénáři, ale i překvapení na režisérské židli, kterým je Peter Farrelly, autor mnoha méně či více povedených komedií hrubšího zrna.

  • 95%
   0
   0
   1. 10. 2019
   what is in the box (251 bodů)

   Na film Zelená kniha jsem se opravdu těšil. Road movie se skvěle napsaným charakterem Mortensen ( který prakticky film táhne sám). Talián, chlap jak řemen, srdce na správném místě, který se nechce smířit s nespravedlností tam venku. Obrovská spokojenost.

  • 90%
   0
   0
   4. 9. 2019
   Stanulda007 (244 bodů)

   Výborný filmový zážitek. Smekám a jásám, že jsem mohl zas jednou shlédnout něco impozantního :) Dvojice postav se skvěle doplňovala, film měl šmrnc a spád. Úžasně vybalancované, co se týče vážnosti a humoru. Z kina jsem odcházel nadšený :-)

  • 90%
   0
   0
   1. 10. 2019
   MiPro21 (221 bodů)

   Skvělé téma, které se do dnešní doby sedí jako poklička na hrnec.

   Stále je mezi námi mraky skrytých rasistů i lidí, kteří mají předsudky na základě vzhledu a snad takové to filmy nám pomůžou tyto předsudky odstranit.

   Za mě vynikající herecké výkony obou představitelů!

  • 80%
   1
   0
   27. 7. 2019
   Vali (221 bodů)

   • výborný herecký výkon Viggo Mortensen
   • bylo tam až moc nuceně dojemných scén
  • 85%
   0
   0
   4. 9. 2019
   Kamila88 (216 bodů)

   Zelená kniha je snímek u kterého jsem si zaplakala a také se zasmála z plných plic. Snímek, který si na nic nehraje a při tom má ty nejvyšší filmové ambice. Předávání Oscarů dokázalo, že v sobě Zelená kniha skrývá víc než jen příběh o přátelství dvou rozdílných mužů. A že to není zcela podle pravdy? To vem čert, ja se bavila

  • 75%
   1
   0
   14. 5. 2019
   hejkalka (216 bodů)

   Příjemně lidský film, skvělé herecké ztvárnění obou ústředních postav, aktuální a silné téma odlišnosti hlavních postav a hledání cesty k sobě a vzniku jednoho netypického a přesto nebo proto silného přátelství - Zelená kniha je film který se vás dotkne a bude ve vás doznívat.

  • 60%
   1
   0
   14. 5. 2019
   Heart (175 bodů)

   Marně dumám, proč bych se na tenhle film měl ještě někdy podívat znovu, nebo proč ho někomu doporučit... Dobré řemeslo, děj shrnutelný jednou větou, několik málo gagů (KFC??) a zcela očekávatelný konec. Mahershala Ali je vynikající herec, ale tady nepředvádí nic výjimečného, stačí srovnat už jen s tím, jak exceluje v True Detective III.

  1 2 dalsi posledni

  Hodnocení a recenze Zelená kniha

  84 80 ?
  jak hlasovat?
  • vondark3 90%
  • warlock 80%
  • Trickyvoo 85%
  • Milhouse 95%
  • nikola-voznikova 70%
  • Hellboy 70%
  • divid.jh 90%
  • Evianka 90%
  • IDWWW 90%
  • Tom Hardy 85%
  všechna hodnocení (184)

  V žebříčcích uživatelů

  3. místo z 10 v žebříčku uživatele Milhouse
  9. místo z 622 v žebříčku uživatele Mikik4444