Cool Hand Luke (USA, originální název)
« další názvy »
USA USA
121 minut

Žánry

:
Drama, Krimi
Motto: Nic ho nedokázalo zlomit. Ani padesát vajec natvrdo.

Obsah

:
Hlavním hrdinou slavného příběhu je Luke Jackson, jeden z nových vězňů, který spolu s ostatními vyslechne kapitánovo kázání o tom, co všechno nesmí a smí více »« méně

Režie

:
Stuart Rosenberg

Scénář

:
Donn Pearce Frank Pierson

Herci

:
Paul Newman George Kennedy J. D. Cannon Lou Antonio Robert Drivas ...
DVD: 14. 9. 2011
Přístupnost: Mládeži přístupno
Jste na stránce filmu Frajer Luke. Líbil se vám? Víte, že registrovaní uživatelé Kinoboxu mohou filmy hodnotit, psát k nim recenze, dokonce i upravovat profily filmů a získat tak body do žebříčku? Zaregistrujte se a řekněte ostatním, co si o filmu Frajer Luke myslíte! K 20. říjnu 2020 nám s udržováním a doplňováním databáze pomáhá už více než 27066 uživatelů. Děkujeme!

Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 100%
  0
  0
  24. 8. 2020
  martin-mickey-stusak (21435 bodů)

  Nestárnoucí filmová klasika dokáže i dnes učarovat svou ryzostí a stylem. Určitý lidský charakter se prostě nedá zlomit ať se děje, co se děje a Paul Newman takovou osobnost ztvárnil nejlépe jak uměl. Jako by mu byla role byla napsána přímo na tělo. Snímek je natočen s podmanivou vězeňskou atmosférou a hlavně se silnou emoční stránkou, ve které prostá lidskost a soucit dostává setsakramentsky zabrat. Děj příběhu nás zavádí do útlého mikrokosmu státního vězení v jižních Spojených státech. Je ukázán brutální, vyčerpávající a vůbec obecně depresivní každodenní život vězňů, ve kterém jde převážně o boj za rozumné postavení uvnitř částečně nemilosrdné a částečně solidární vězeňské komunity. Z dnešního pohledu se daná sociální kritika nezdá být zrovna mírná. Nevděčné zacházení se zasloužilými válečnými veterány, zveličování trestu za hloupý vandalismus, nelidské podmínky, zbytečné zadržování či vůbec celkové nezákonné obtěžování nemilosrdnými vězeňskými strážemi, atd. Zkrátka a dobře, ve svém smyslu se jedná o šokující film, který však kupodivu udal směr. Viz ´Motýlek´(1973), nebo ´Brubaker´ (1980). Mnohé scény a dialogy jsou však kupodivu působivé a mají myšlenku. Jeden z nejlepších vězeňských filmů? Těžko říct. Každopádně se jedná o nejvlivnější vězeňský filmový počin, jaký kdy vznikl.

 • 85%
  0
  0
  10. 12. 2015
  Sheldon (15941 bodů)

  Jestli nějaká role vystihuje povahu Paula Newmana i v jeho soukromém životě je to film Frajer Luke (Cool Hand Luke, 1967). Luke Jackson (Paul Newman) je nový vězeň, který spolu s ostatními vyslechne kapitánovo kázání o tom, co všechno nesmí a smí a další den ráno už se spolu s ostatními vězni pouští do práce. Pod dozorem bezohledných dozorců kopou v nesnesitelném horku příkop podél nekonečně dlouhé silnice. Večer se vrací do tábora zcela vyčerpaní. Když si někdo postěžuje, ocitne se na samotce. Dny plynou jednotvárně jeden za druhým. Z vězňů, kteří přišli společně s Lukem se stává sehraná parta a Luke jejich vůdcem. Vše se změní v okamžiku, kdy se Luke dozví, že jeho matka zemřela.

  Frajer Luke je oslava outsiderství, nihilismu i poslednímu vzepjetí k zoufalému činu hrdinství. Je to film smutný, krutý a pro mnoho lidí zcela jistě nesnesitelný. Jedna z nejslavnějších scén, kdy se Luke vsadí o to, že sní 50 vajec se zapsala do filmové historie. Schválně se na tuto scénu podívejte, protože sním svůj skalp s octem a cibulí, že ty vejce opravdu snědl. Film natočil stejně jako Návrat Lew Harpera Stuart Rosenberg a Paul Newman byl za roli nominovaný na Oskara.

 • 90%
  0
  0
  18. 12. 2017
  lamps (14230 bodů)

  Útěk z vězení- to je v Hollywoodu určitě jedno z nejhojněji využívaných námětů, které by se dalo nazvat skoro sázkou na jistotu. Ovšem Frajer Luke si s touto velkou konkurencí poradil raz dva a svůj status nehynoucí legendy si jednoznačně zaslouží. Samozřejmě hlavní zásluhu má fenomenální Paul Newman, který to ani nemusí hrát, a stejně je to frajer jako blázen. Ostatní herci by klidně mohli běhat po place úplně nahatí a tančit přitom kozáčka, ale přes ten lišácký úsměv a jasně modré oči by si toho stejně nikdo ani nevšiml. Navíc režisér Rosenberg za kamerou diriguje své životní dílo plné touhy po svobodě, přátelství, vytrvalosti a krutosti s takovou jistotou, že už začínám tušit, koho měl Frank Darabont za svůj filmařský vzor. Na Shawshank Redemption to sice opravdu nemá, ale i tak je to FAKT SÍLA.

 • 70%
  0
  0
  31. 12. 2014
  Arthur Logoff (7769 bodů)

  Podle mne asi nejlepší film Paula Newmana, spolu se skvělým Georgem Kennedym (můj oblíbenec z filmu Letiště) pobavil. Nejšílenější scéna s pojídáním padesáti vajec, to mnou otřáslo již jako dítětem :) Tenkrát se dělaly skvělé filmy!

 • 90%
  0
  0
  6. 4. 2018
  JosefTomas (6684 bodů)

  Naprosto perfektně zvládnuté a ukázka, že se dá i s málem udělat velký film. Není to bez chyby, možná se v druhé půlce změní úplně význam a celková struktura, ale to nic nemění na tom, že to Newman dokázal a frajer Luke je jeho nejzajímavější role, se kterou se dají prožít veselé i smutné chvíle.

 • 75%
  0
  0
  2. 12. 2012
  bidlobox (3794 bodů)

  Pěkný film, i když na můj vkus trochu rozvláčný.

 • 90%
  0
  0
  28. 9. 2012
  TARANTlNO (3331 bodů)

  Výborný film o nezdolnosti lidského charakteru.Paul Newman a George Kennedy v nejlepší formě !

 • 85%
  0
  0
  10. 12. 2015
  rkotvald (3152 bodů)

  One man show!!!!Newman v roli vězně který odmítá přijmout jakoukoliv vládu nad svou osobou at ho to stojí cokoliv.Jediná pravda je prostě ta jeho a nikdo mu to nebude rozmlouvat.Supr film z vězenského prostředí které se nedá srovnat s tím dnešním kde mají muklové čas na posilovnu,mobilní telefony,drogy a hraní si na mamku a taťku.Hovno !!!! Do rukou lopaty a vyasvaltovali by všechny výtluky v zemi co se po zimě objeví.Jenže to je ta naše slavná demokracie pane Havel.Jen aby to neskončilo Anarchismem.Jinak zpátky k filmu.Herec jako Newman se hned tak nenarodí a ten jeho úsměv je neodolatelný.Jo a jinak oscara za vedlejší roli si naprosto zaslouží i skvělý G.Kennedy.

80 ? ?
jak hlasovat?
 • martin-mickey-stusak 100%
 • homedo 70%
 • Yantcha 75%
 • petr-sedivec 100%
 • dav.bal 70%
 • antonin-nadvornik 80%
 • miza 80%
 • hnidopich 100%
 • marus 100%
 • JosefTomas 90%
všechna hodnocení (80)