Alien (USA)
« další názvy »
USA USA
Velká Británie Velká Británie
117 minut

Žánry

:
Akční, Horor, Sci-fi, Feministický, Gotický, Kultovní, Film s monstry, Oscarový, Série/Franchise
Motto: Ve vesmíru nikdo neuslyší tvůj křik.

Obsah

:
Vetřelec je prvním filmem jedné z nejpopulárnějších ság v historii science fiction. Představuje nám Sigourney Weaver jako Ripleyovou, ženu ocelových nervů, více »« méně

Režie

:
Ridley Scott

Scénář

:
Dan O'Bannon Ronald Shusett

Herci

:
Tom Skerritt Sigourney Weaver Veronica Cartwright Harry Dean Stanton John Hurt ...
DVD: 1. 1. 2004
Přístupnost: Mládeži přístupno
Jste na stránce filmu Vetřelec. Líbil se vám? Víte, že registrovaní uživatelé Kinoboxu mohou filmy hodnotit, psát k nim recenze, dokonce i upravovat profily filmů a získat tak body do žebříčku? Zaregistrujte se a řekněte ostatním, co si o filmu Vetřelec myslíte! K 27. květnu 2022 nám s udržováním a doplňováním databáze pomáhá už více než 27994 uživatelů. Děkujeme!

Recenze Vetřelec


Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 100%
  2
  0
  16. 8. 2017
  Brenan88 (45177 bodů)

  Všichni ti akční hrdinové se mohou jít v klidu zahrabat,protože jim natrhla zadek ženská jménem Ripleyová,která nám předvedla zač to stojí akce! Vetřelec je krvavou sci-fi podívanou,která si ve svém minimalismu doslova libuje. Jedna vesmírná loď - jeden excelentně zpracovaný emzák - kupa ovcí na popravu a spousta krve. Není divu,že snímek děsí i po tolika letech od jeho uvedení do kin.

 • 100%
  2
  0
  4. 11. 2016
  martin-mickey-stusak (25473 bodů)

  Nejvelkolepější sci-fi hororový milník na poli žánru, který udal směr a podle kterého byli točeny další snímky odehrávající se kdekoliv. Ridley Scott na jinak jednoduchém námětu dokázal vytvořit tak hrůzostrašnou atmosféru, že diváci měli doma ohromný strach i usnout. Vše bylo vygradováno do dokonalosti i v tom sebemenším detailu. V roce 2003 vznikla režisérská verze, kde byla přidána spousta záběrů a scén a zároveň byl proveden nový střih. Někde bohužel i za cenu krácení některých pasáží. Výsledku to však neuškodilo. Vyprávění je tak více plynulejší. Atmosféra zůstala stejná a stejně děsuplná. Původní i nová verze má však své a je velice těžké srovnávat. Z nostalgického hlediska samozřejmě vítězí ta původní. Kdo se chce dozvědět přeci jen něco více, nechť sáhne po nové verzi. Snímek rozhodně patří do zlatého fondu hororových sci-fi filmů.

 • 100%
  1
  0
  20. 10. 2015
  Sheldon (16014 bodů)

  Film doprovázel dnes již kultovní slogan:,,Ve vesmíru nikdo neuslyší tvůj křik.“ Testovací projekce pro publikum nedopadli příliš dobře, ale nikoliv vinou filmu, ale kinařů, poněvadž měli špatně seřízený zvuk. Na premiéru se čekalo delší dobu a pro začátek se rozhodlo, že se bude Vetřelec promítat ve slavném Grauman’s Egyptian Theatre, kde byly k vidění i modely z filmu. O filmu se rozjela šuškanda, že je to dobře natočený snímek, ale našli se i tací jedinci, kteří jednou zapálili loutku vetřelce, že je to dílo ďáblovo. Já ten film miluju!

 • 100%
  0
  0
  7. 10. 2016
  lamps (14836 bodů)

  Když by někdo zkoušel charakterizovat, jaké vlastnosti by měl mít opravdu významný a výborný snímek, určitě by rychle došel k pojmu nadčasový. A jelikož už nějaký čas žijeme v 21. století a nadčasovost se určuje výhradně zpětně, jako měřítko pro nadčasové či nestárnoucí ve filmové branži bych z fleku dosadil právě Vetřelce. Ten film totiž (snad vyjma jistých technických serepetiček ve vybavení lodi) fakt nezestárl ani o den. Zarážející však je, že i po takové době, během níž vzniklo tolik tematicky podobných kousků, ten film nepřestává až exhibicionistocky svádět divákovu pozornost a držet ho v permanentním napětí, přestože ten už veškeré zvraty dopředu zná. Je to bezesporu výsledkem špičkové práce nejen maskérů, kulisářů, technických fachmanů či Jerryho Goldsmithe, ale především Ridleyho Scotta, který už snad nikdy ve své kariéře netočil tak suverénně a jehož střihový timing a smysl pro budování napětí mimo obraz dělá z každé sekvence střetnutí se slavným hnusákem látku pro vydatnou hororovou povídku. Veškeré aspekty nutně osekaného světa a prostředí jsou promyšlené do nejmenších detailů a úvodní zvědavost (kdo vysílá signál? Komu patří vesmírná loď? Co provádí tvor na Kaneově obličeji a proč ho udržuje naživu?) je postupně zcela vytlačována strachem a starostí o postavy, ačkoli paralelně dochází k vysvětlování, které má vždy hlavu a patu. Klaustrofobické prostředí a spoléhání na zvukovou složku navíc funguje celou dobu perfektně a Vetřelec je v součtu unikátním, vysoce umělecky řešeným vesmírným slasherem, který hromadě následovníků vydláždil cestu a současně jim vlastní tvůrčí dominancí znemožnil, aby se kvalitativně přiblížili - jediným tematicky podobným příspěvkem, který se chytá (a v lecčems ho mám dokonce radši) je Věc, zatímco James Cameron v přímém pokračování pochopil, že se musí vydat jiným, explicitnějším směrem, a udělal to báječně. Výsadní postavení tohoto díla je však zkrátka nezpochybnitelné a ... nadčasové.

 • 95%
  1
  1
  30. 1. 2015
  sabule (14225 bodů)

  Když jsem viděl film poprvé v kině před x lety,byla to neskutečná podívaná

 • 100%
  1
  0
  28. 7. 2017
  Danny F. (11140 bodů)

  Hodnocení mluví samo za sebe. Úchvatný a dokonalý Sci-Fi horor s napětím že by se dalo krájet a dokonalou mimozemskou nestvůrou, která nahání děs a hrůzu. Dnes už kultovní film, který nepřestane nikdy šokovat.

 • 100%
  2
  0
  14. 1. 2017
  JosefTomas (8394 bodů)

  Úžasná atmosféra, silný příběh, postavy a režie. Tady není nic, co by nefungovalo. Navíc Rypleyová je v podání Siqourney Weaver skvělá. Žánr horor mi přijde trochu ulehčován. Ano, vím že tam běhá Vetřelec, ale šlo z toho vytěžit více hororu. Pro mě to tedy spíše působí jako zatraceně promyšlený thriller.

 • 100%
  0
  0
  26. 11. 2012
  kedl (6369 bodů)

  Na dnešní dobu, slabý. Možná vidět v kině, tak změním názor, ale takhle..

 • 70%
  1
  0
  4. 12. 2012
  jirka26 (6287 bodů)

  Ridley Scott stvořil kult.

 • 95%
  0
  0
  7. 8. 2015
  evismaior (4252 bodů)

  Nesmrtelné kultovní sci-fi Ridleyho Scotta, které od roku 1979 neztratilo nic ze své hrůzostrašnosti. A zřejmě nejznámější role Sigourney Weaver coby Ripleyové, která se zas a znovu utkává s takřka neusmrtitelným mimozemským monstrem, jehož vývoj od vejce přes parazitickou "ruku" až po nejdokonalejšího vesmírného predátora zná snad každý fanoušek žánru. K tomu působivé prostředí obrovské nákladní lodi Nostromo "obývané" jen pár členy posádky, mystický hudební doprovod Jerryho Goldsmithe, který dokáže reagovat jak na vražednost cizího tvora, tak i na kosmické ticho, a jedna mrtvá planeta vysílající varovný signál, kterému by bylo rozhodně lepší pořádně naslouchat...

 • 100%
  2
  0
  20. 1. 2015
  B3n (4060 bodů)

  První díl kultuvní ságy

 • 1
  0
  9. 12. 2012
  bidlobox (3798 bodů)

  Je to k nevíře, ale na žádného Vetřelce jsem zatím neměl odvahu a chuť se podívat. Ono asi také není o co stát, nebo snad ano?

 • 95%
  0
  0
  3. 10. 2013
  saboter (3559 bodů)

  Kultovní hitovka.

 • 100%
  0
  0
  27. 9. 2012
  TARANTlNO (3339 bodů)

  [ THE BEST RIDLEY SCOTT ].Vzácný dílo,které vzniklo daleko před TERMINÁTOREM,nebo MATRIXEM a Scottova geniální režie se přiblížila do dnešní Sci-Fi doby,ikdyž mu chyběly velké peníze i zkušenosti,přesto dokázal vytvořit tísnivě mrazivý strach zákrytu neviditelnosti v geniálně sofistikované imerzi s perfektními efekty.VETŘELEC je důmyslně propracovaný snímek do nejmenšího detailu.V roce 1979 spadla mince na velmi dobrou stranu pro Scotta - VETŘELEC se stal nesmazatelnou stopou ve Sci-Fi žánru,kterou budeme neustále obdivovat a donekonečna nás bude uchvacovat.Prvotina dokonalé (xenoform) ságy a taky nejdumyslnější,nejdynamičtější a nejpropracovanější ze všech.VETŘELEC má dokonale vybudovanou ATMOSFÉRU v šíleném vesmírném tichu s tučně zapsaným písmem ve světové kinematografii.

 • 90%
  0
  0
  19. 10. 2013
  výfuk (2971 bodů)

  Film Vetřelec je ten, kterého jsem se asi vždycky nejvíc bál. Nakonec to bylo celkem bezdůvodné. V celku ani tak nejde o horor jako spíš o jistou filmařskou zvrácenost proti lidské rase, které putuje vesmírem domů. Scottyho díla mě někdy až nudí, tento film byl jasná vy jímka, protože horor má jistou přednost v tom, že na něj jste upřeni a jen tak nepřestanete. Film, který ukázal, že i vesmír může být nejen strašidelný, ale i rovnou smrtelný. Scotty vytvořil kultovní veledílo, které strčilo do kapsy humorný příběh o Ježíšovi a taky válečné veledílo z Vietnamu. Není to pro mne kult, ale tvůrcům nemůžu upřít originální a až geniální nápad na kultovní film, který po skoro třinácti letech své existence po dalších dvou pokračováních neztratil na kvalitě.

 • 90%
  0
  0
  3. 11. 2014
  stantheman (2396 bodů)

  Jeden z nejslevnějších ...ne li nejslavnější sci-fi horror.V komunistickém Československu režim neshledal žádnou závadnost filmu a hodil k ochutnání lidu.
  Já jsem měl štěstí k tomu, vidět tento snímek v jednom tehdy z nejkvalitnějších kin v republice , v Havířově , kde bylo na tu dobu unikátní ozvučení sálu a tak zážitek byl o to silnější. O kvalitě filmu svědší to , že ani po letech neztratil příliš na své působivosti. Scott přitom buduje napětí tak trochu v Hitchkokovských tradicích, což filmu pčidává ještě na síle. Byl to jeden z milníků v tomto žánru a tak následující díly to měly velice těžké...

 • 90%
  0
  0
  31. 1. 2013
  miza (2310 bodů)

  Mám v paměti jak se zrodil.Tehdy byl pod fotkou napis.Jedna z dramatických scén.A já se divil kdeže co to je a při projekci jsem pochopil.Vetřelec č1 prostě dobyl naše kina.

 • 90%
  0
  0
  8. 5. 2017
  Rabadi (2258 bodů)

  • reálné, vzhledem k tomu, v jakém roce bylo natočeno
  • Sigourney výborná
  • vetřelci jsou poměrně dobře vypracovaní, opravdu se člověk bojí
  • pomalý rozjezd, film by mohl být klidně kratší
  • v jedné scéně je vidět, že vetřelec je jen převlečený člověk
 • 100%
  0
  0
  23. 11. 2012
  farb (2063 bodů)

  Herci, režie, atmosféra ... Zkrátka film dokonalý v každém ohledu. Úžasně koncentrovaná hrůza, která nezestárla ani o den.

 • 85%
  0
  0
  30. 11. 2012
  karlik4801 (1941 bodů)

  Už hodně dlouho jsem se chystal se na Vetřelce kouknout a když jsem si to v jednu v noci pustil, nečekal jsem že po náročném dnu u toho vydržím až do konce, tak mě to nakoplo že jsem hned zapnul google a šel jsem si hledat různé zajímavosti a poznatky. Znázornění co tam někde je, je báječné. Napětím jsem málem vzplanul. Postava vetřelce se povedla a působí doopravdy strašidelně. Ridley Scott je doopravdy sci-fi borec.

 • 95%
  0
  0
  27. 2. 2015
  beseda (1918 bodů)

  I po 35 letech stále to nejlepší v tomto žánru. Vetřelec na velkém plátně působí jako hodně moderní záležitost (až samozřejmě na tu počítačovou techniku, kterou používají ve vesmírné lodi Nostromo, ale i to působí v rámci celého příběhu hodně kladně - tj. neodvádí to pozornost od děje a od napětí jako je to u dnešních blockbusterů). Scott předvedl, že dokáže povznést žánr sci-fi a hororu úplně na jinou uměleckou úroveň. Musím ocenit i zajímavou hudební formu (Jerry Goldsmith), která využívá např. tlukot srdce. Viděno v režisérské verzi, kino 18.02.2015. Hodnocení: 95%.

 • 95%
  0
  0
  6. 12. 2012
  psico (1667 bodů)

  Na svou dobu neskutečná věc, úřekonat jí mohl snad jen film Věc. Ale i tak je to povedený vstup do serie. Představa že vám v roce 79 roste potvora z břicha je dost děsivá. Navic doufám že se Ripleyová vráti s Vetrelcem do kina v nějakém novém pokračování :)

 • 100%
  0
  0
  13. 12. 2012
  pokladnik (1600 bodů)

  Tento film je naprostá klasika žánru a už se stal dávno kultovním. Dokonale budovaná atmosféra, kdy člověk nic vlastně nevidí, nic se vlastně neděje ( až na pár maličkostí-vetřelec v břiše nebo ztrácející se astronauti). Přesto je člověk napnutý od začátku až do toho šíleného konce, kdy jsem chtěla Ripleyové sama nějak pomoct tu mrchu vyhodit z kosmické lodi...Lahůdka která vždy potěší a nikdy nezklame.

 • 95%
  0
  0
  25. 10. 2020
  Temný Pán ze Sithu (1576 bodů)

  Famózní. Co dodat kultovka nad kultovka.sci fi horor jak má být vizual úžasný a nepřekonatelný na rok 79.budovani atmosféry výborné, herci skvělý a scénář též nepřekonatelný. Když sem viděl film poprve asi v 10 letech strachy sem si zakrýval oči.. Famozni

 • 100%
  1
  0
  27. 9. 2012
  brbla666 (1529 bodů)

  Dobrej sci-fi horor.

 • 95%
  0
  0
  7. 6. 2012
  hroufie (1414 bodů)

  Co říct? Jednozačně nejlepší sci-fi horor, který částečně udává směr ještě dnes.

 • 95%
  0
  0
  15. 7. 2016
  Fxxx (1410 bodů)

  Vetřelec je věc, která mi kdysi docela rozklepala kolena v kině. Od té doby k němu přistupuju s respektem. Všiml jsem si, že z něho notně nasával inspiraci i můj oblíbený Červený trpaslík. Hudba a některé záběry jsou z něj doslova vykradené. Přesto tento díl beru jako úvod k těm následujícím.

 • 100%
  0
  0
  21. 3. 2013
  Cechulda (1352 bodů)

  Super snímek, který v době vzniku musel způsobit ohromující pohledy a vyrazit dech i těm největším snílkům. Rozhodně jeden z nejdůležitějších snímků sci-fi i pro pozdější generace tvůrců. Ridley Scott je rozhodně jeden z nejtalentovanějších režisérů.

 • 100%
  0
  0
  11. 3. 2014
  jvempire (1208 bodů)

  Výborný film. Jeden z mých prvních a nejoblíbenějších hororů. Budování atmosféry, moment překvapení to vše přispívá k úchvatnému zážitku.

 • 100%
  0
  0
  22. 9. 2015
  Pajmen (1196 bodů)

  Film, který předběhl dobu a stále vyčnívá nad ostatními sci-fi příběhy. Styl natáčení s kombinací hudby vás vtáhne do vesmíru podobně jako v Kubrickovském střihu a nepustí vás. Herci jsou famozní, efekty vynikající, režie v rukou mistra a monstrum vytvořené skutečným ďáblem umění, H. R. Gigerem.

1 2 3 dalsi posledni

Hodnocení a recenze Vetřelec

87 100 ?
jak hlasovat?
 • petr-pilat 90%
 • frantisek-navorka 95%
 • vlad-nabodavac 90%
 • Psychotronix 65%
 • Mrykodaj 75%
 • Milliee 40%
 • aquiver 100%
 • Kubys Fencl 95%
 • Reacherjack2016 95%
 • vlk-lykantrop 100%
všechna hodnocení (588)

V žebříčcích uživatelů

14. místo z 14 v žebříčku uživatele JosefTomas

„Hororová klasika, která ani na o den nezestárla.”

45. místo z 52 v žebříčku uživatele JosefTomas

„Nejklaustrofobičtější záležitost hororového žánru.”

1. místo z 11 v žebříčku uživatele xvikivx
1. místo z 1 v žebříčku uživatele pitryx
1. místo z 3 v žebříčku uživatele konstantin
1. místo z 9 v žebříčku uživatele patrick-sarin
1. místo z 25 v žebříčku uživatele Bstone
1. místo z 5 v žebříčku uživatele xvikivx
1. místo z 10 v žebříčku uživatele krejcik.matysek
1. místo z 9 v žebříčku uživatele krejcik.elinka