

Kultovní japonské anime Ghost in the Shell se stalo základním inspiračním pilířem pro legendární trilogii Matrix. Teď přišel čas, aby tahle kyberpunková perla sama zazářila na filmovém plátně. Využila k tomu režiséra Ruperta Sanderse a hlavně Scarlett Johansson, jednu z nejlepších hereček své generace, která navíc v Lucy a Avengers předvedla, jak dokážou být její hrdinky nebezpečné.
Ze stejné líhně totiž pochází i Major, velitelka Sekce 9, speciální policejní jednotky, která bojuje proti těm nejhorším kyberzločinům. Příběh se odehrává v blízké budoucnosti, kdy je svět závislý na moderních technologiích ještě víc než dnes a každé narušení technologického řádu může mít nedozírné následky. Koneckonců i hrdinka filmu je hi-tech produktem, dokonale vyváženou kombinací robota a člověka. S lidským mozkem a vyspělou robotickou schránkou se Major snaží dopadnout zločince, jehož cílem je zničení společnosti Hanka Robotics, lídra ve vývoji umělé inteligence. Major se však nepotýká pouze se zlem, ale také s vlastními pochybnostmi, když ji začíná zrazovat jediná nedokonalá část jejího jinak dokonalého těla – mozek. Čím dál častěji se jí v hlavě vynořují nesrozumitelné vjemy, které se zpočátku snaží potlačovat, ale posléze podněcují její zvědavost a přirozenou touhu přicházet záhadám na kloub. Tyto vjemy by mohly být otisky její předchozí existence, mohly by být klíčem ke vzpomínkám na její lidské Já, mohly by být klíčem k otevření její osobní Pandořiny skříňky, po němž se už na svět nebude dívat stejnýma očima. Protože všechno je jinak…(Cinemart)
Herci a tvůrci 36
Videa 5
Komentáře 30

[Mierne SPOILERY!] Tak a sme doma. Určite ako väčšina mojich známych tu na ČSFD aj ja budem pravdepodobne patriť k menšine, ktorej sa tento film celkom páčil. Hneď na úvod musím podotknúť, že som originálny filmový Ghost in the Shell (a jeho remake) spolu so seriálom Standalone Complex videl a tak mám aký-taký prehľad o predlohe. Na adresu tohoto filmu som počul veľa nahádzanej špiny, mrte nenávistných názorov a nadávok (nemal som žiadne očakávania). No nejak sa k tejto skupine ľudí proste nedokážem pridať. Moje pocity najviac vystihuje Carneyho komentár, citujem: "Tak film kolísal mezi dvěma a třema hvězdama, ale on to byl tak nemožně milý a zábavný "fan-service", že ty čtyři to i dostalo, ale jinak to byl původní anime seriál a anime filmy naplácané tak nějak dohromady. Neurazí to, ale mohlo to být i lepší." Koniec citátu. Snímok ako taký bol vo výsledku zábavné béčkové scífo doplnené o farbitý, živý svet, v ktorom by som chcel stráviť nechutne veľa času so zaujímavými postavami, ktoré aj majú dušu a s vysvetleným side-story for dummies, na ktorý sa v origináli nejak pozabudlo. Ak, ale čakáte niečo Manga/Anime presnejšieho asi vás sklamem. Film okrem úvodu a až na zopár žmurknutí so svojou predlohou po príbehovej stránke má len úplný základ spoločný. V podstate je to nový prípad so starými známymi postavami, kedy sa dozviete aj ich origin. Film sa neobišiel ani bez logických kiksov, ktorých je aj na pomery béčka viac než dosť. Či už vás najviac vytáčalo priamočiare vysvetlenie filozofického presahu, divné nepreložené japonsko-anglické konverzácie či pozérsky záporák, to už záleží na vás. Skrátka Agentka Budúcnosti (ach ten slovenský preklad) je zaujímavý experiment previesť jedno z najznámejších umeleckých diel moderného anime žánru do moderného vizuálu pre značne konzumný západný trh. A pre konzumentov to aj dostačujúce bude, pretože to na solídny výsledok (, ktorý je značne skreslený dobrým castingom - hlavne Scarlett bola trefa do čierneho) bohato stačí . Hej ľudia, je to béčko na zabitie času, čo ste čakali? Krevety?