Clockwork Orange, A (Velká Británie)
« další názvy »
USA USA
Velká Británie Velká Británie
137 minut

Žánry

:
Drama, Krimi, Sci-fi

Obsah

:
Alex deLarge je vodcom brutálnej bandy pubertálnych výtržníkov, ktorí chodia poza školu, po nociach popíjajú chemicky obohatené mlieko v bare Korova a více »« méně

Režie

:
Stanley Kubrick

Scénář

:
Stanley Kubrick Anthony Burgess

Herci

:
Malcolm McDowell Patrick Magee Michael Bates Warren Clarke John Clive ...
Přehrát online O2
Premiéra: 11. 1. 2007
Distributor: Warner
DVD: 8. 10. 2001

Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 100%
  0
  0
  6. 3. 2017
  Brenan88 (39985 bodů)

  Tohle bylo mé vůbec první setkání s Kubrickem. Pro mě je Mechanický pomeranč víc než jen film,protože zcela změnil můj pohled na filmy a díky němu se o filmy vůbec zajímám,ba dokonce jsem jimi do určité míry posedlý. Film je prostě dokonalost sama a já bych nedokázal najít jakoukoli chybu i kdybych sebe víc snažil.

 • 100%
  0
  0
  24. 10. 2015
  Sheldon (13941 bodů)

  Kubrick sice podal satirický moralistický pohled na násilí, ale ve snu by ho nenapadlo, co se proti němu rozpoutá. Vlna násilných zločinů jedinců v kostýmech z filmu a za doprovodu použité hudby se stala hlavním motivem štvavé kampaně proti Kubrickovi. Režisér tím trpěl. Dostával výhrůžky smrtí od pomatených jedinců a tehdy se pustil do boje s nejistým koncem, když se pokusil prosadit zákaz hraní filmu ve Velké Británii, kde se incidenty odehrávaly v nejkritičtější míře. A studio na jeho naléhání nakonec přistoupilo. V té chvíli bylo v branži každému jasné, že musí před neohroženým bojovníkem smeknout. Kubrick projevil do té doby naprosto nevídanou odvahu.

  Reklamní kampaň Mechanického pomeranče -tedy návrhy plakátů, trailery a propagační grafika byla iniciována přímo Kubrickem. Mechanický pomeranč vydělal ve své době po My Fair Lady největší sumu peněz pro celé studio Warner Bros. Na programech kin zůstal v premiéře neuvěřitelných 61 týdnů a slavil úspěchy po celém světě. Z dvou milionového rozpočtu nakonec distributor jen v USA vydělal při prvním uvedení 26,6 milionů dolarů. Když měl film tak ohromný úspěch byla ve studiu svolána porada, kde se ozývaly hlasy, jak je možné, že Kubrick natočí film, do kterého původně nechtěli investovat ani cent a je z toho takový trhák. Jeden z odvážlivců prý řekl, že je to tím, že prostě ví víc než oni. Nato se na něj podívali lidé z výroby, zvedli obočí a řekli:,,Neví nic. Je jenom otravný (v originále ,,pain in the ass“).“

 • 95%
  0
  0
  6. 5. 2016
  lamps (13408 bodů)

  Představme si, že libovolný režisér dostane do rukou námět na Mechanický pomeranč. Jedná se o revoluční, psychologicky vytříbený antiutopický příběh plný nových kontroverzních motivů a neotřelé jazykové formy, do jehož každičkého řádku je vsáknuto ohromné množství autorovy osobnosti a vize. Spousta takových režisérů by se zalekla prestižního společenského statutu knihy a papouškovala by mistra Burgesse s vidinou komerční jistoty, přičemž by byl výsledný film obrazově strohý a společensky všestranně přístupný. Stanley Kubrick ale nebyl ten, kdo papouškuje a už vůbec ne někdo, kdo přetváří jakoukoli látku konvenčně a stroze. Jeho Mechanický pomeranč je film s velkým F, osobité umělecké dílo, kde každičký aspekt, každý kamerový nájezd i každý hudební tón představují nejen netušené vypravěčské a formální možnosti, ale také přímo zhmotněnou etapu filmových dějin, které do té doby nikdy nebyly tak agresivní, vizionářské a kontroverzní. Geniální nadsmyslový zážitek, který bude amatérským filmařům navždy ukazovat, jak lze co nejefektivněji využít pohybu kamery, střihu, hereckých talentů i emocionálního zakomponování klasické hudby, a všem slavným režisérům by zase mělo opakovaně připomínat, kdo je tím tvůrcem, k němuž mají s pokorou vzhlížet a učit se od něj... Stejně jako Vesmírná odysea ne pro každého, ale to už je úděl tvůrčí osobitosti a geniality...

 • 75%
  0
  0
  5. 11. 2017
  Pete69 (10531 bodů)

  Stanley Kubrick točí filmy, které prostě nikdo jiný nenatočí. Takových režizéru není moc, další je např. Quentin Tarantino. MEchanický pomeranč buď to v po pěti minutách vypnete, nebo vám to nedá, zlomíte začátek a pak je vám líti, že film končí. Jedinečné, osobité.

 • 80%
  0
  0
  4. 12. 2012
  jirka26 (6284 bodů)

  Další Kubrickův opus.

 • 95%
  0
  0
  27. 9. 2012
  TARANTlNO (3330 bodů)

  Bití,znásilnění,sklony lidského násilí- MECHANICKÝ POMERANČ činí neopakovatelným zjevením na poli literatury 20. století je jednak slang,kterým je příběh vyprávěn a jednak použitý styl, jež svého diváka/čtenáře chronologicky provádí Alexovými osudy v období mezi jeho patnáctým a osmnáctým rokem,ale více než souvislému vyprávění se podobá sérii navazujících obrazů,jejichž konečný smysl více než na autoru záleží na úsudku svého diváka.Doporučuji si usednout jako první ke knize Anthonyho Burgesse,kde dochází k několika naprosto neočekávaným zvratům a přečíst ji až do konce znamená na knihu nikdy nazapomenout tak jako na film,kde nám to geniální Stanley Kubrick(můj oblíbený režisér)představí v celé své kráse.Netřeba dodávat,že Mechanický pomeranč dnes patří do pokladnice světové kinematografie "BRATŘI MOJI"

 • 75%
  0
  0
  2. 4. 2013
  výfuk (2964 bodů)

  Asi po první půlhodině jsem byl téměř přesvědčen že to asi vypnu. Příběh mě téměř nezaujal, spíše by se dalo říci, že mě odrazoval. Asi ve druhé půlce to začalo být docela zajímavé. Bylo mi Alexe líto, co si musel vytrpět a nyní musel jako hodný trpět dál. Část příběhu zahrnující Alexe jako bezmocného byla pro mne mnohem lákavější než ostatní. Nakonec jsem si řekl, že to není tak špatné, i když ten konec nás může odkazovat na mnoho závěrů... na konci filmu jsem se musel i smát. Ani nevím proč, prostě jsem se smál.

 • 75%
  0
  0
  21. 3. 2016
  Ombak_Penari (2752 bodů)

  Neskutečně nepříjemný snímek, jehož poselství se mi chápe celkem těžko. Přeci jen brutalita a nepříjemnost snímku je obrovská a šokující a v kontextu myšlenky snímku (podle mě kritice úpadku společnosti) působí někdy přeci jen samoúčelně. Jestli ale byl hlavní motiv naprosté zhnusení diváka ze snímku, potažmo tedy z úpadkové společnosti, tak to funguje dokonale. Nemám žaludek si to pustit znovu ani po po čtyřiceti letech od vzniku. A to jsem prošel průpravou mnoha moderních hororů, ale tohle je trochu jiná liga, pocit není ani tolik děs nebo hnus, ale nepříjemnost ve své esenciální podobě.

 • 95%
  0
  0
  12. 2. 2013
  guestka (2303 bodů)

  kultovní snímek!!! nedá se ohodnotit záporně

 • 90%
  0
  0
  3. 10. 2014
  Jiřík54 (1449 bodů)

  Kubrickova klasika, která je i po letech stále aktuální a má co říct současnému divákovi. Mimořádný herecký výkon Malcolma McDowela v roli Alexe, ale i dalších herců, kteří zůstali v zapomnění. Co dodat? Bizarní svět, ve kterém se páchá zlo za zvuků Beethowenovy hudby, při melodii Zpívání v dešti a dalších. Velmi zajímavá výtvarná stránka filmu, velmi stylizovaná. Zvláštní svět budoucnosti, který přestože byl vymyšlen již v roce 1971, vypadá futuristicky. Určitě doporučuji ke zhlédnutí.

 • 100%
  0
  0
  11. 7. 2017
  Žid Baribal (409 bodů)

  Film o lidské konzervativnosti a o (ne)spravedlnosti. (obsahuje spoilery) Alex je násilnický mladík, který se svou partou terorizuje kdekoho potká, pije zdrogované mléko, a miluje Beethovena. Jednou zmzračili starého muže a znásilnili jeho ženu, která později zemřela. Když šel s partou po nábřeží, zmlátil je, ale usmířili se, ALE, na dalším přepadení, kdy omylem zabil ženu, a chtěl utéct, ho parta nepustila ven. Zabásla ho policie, která ho dopravila do nápravné věznice, kde Alex, byl slušný, a rozhodli se mu, jako prvnímu, pomoc tím, že na něm zkoušeli Ludwigovu metodu, kde mu pouštěli videa z Třetí říše, aby mu násilní znechutili, a k tomu pouštěli jeho milovaaného Beethovena, čímž mu ho zhnusili. Poté, jako zkoušku, vyzkoušeli Alexovu sebejistotu, přivedli muže, co ho šikanoval, ale on se nesměl bránit (dokonce mu musel olíznout podrážku špinavé boty) a krásnou, nahou ženu, které se nesměl dotknout. Nedotkl se. Poté tedy Alexe pustili na svobodu. Když ho rozpoznal bezdomovec, kterého celá parta zmlátila, a začal ho mlátit (on se bránit nemohl, ikdyž chtěl), povolal další bezdomovce, ale policie je zastavila, když Alexe vyndali z davu bezdomovců, Alex si všiml, že policisté jsou jeho kamarádi, které zmlátil, a oni si to uvědomili také. Vzali ho do opuštěné mítinky s lavorem plným vody. Začali ho topit, přičemž mu jeden držel hlavu pod vodou, a druhý ho mlátil obuškem, zhruba po deseti minutách odešli, a Alex, celý špinavý a zmáčený a zmlácený se plazí ven. Pak je střih. Alex přijde domu, jde do pokoje, a je naprosto jiný, než ho měl. Šel do obýváku, kde měl otce, matku a Joea (nový pronájemník), kteří nemohli uvěřit tomu, že jejich syn (který předtím byl v pasťáku) se vrátil uzdravený - a to doslova, nemohli uvěřit. Joe se do něj začal navážet, a Alex mu chtěl ublížit, ale nemohl. Brečel, ale ani to mu nevěřili. Rozhodl se, že jde ven. Když začlo pršet, šel poblíž vily, kam přišel celý zmoklý a zmlácený. Otevřel mu dveře nějáký mladý, namakaný muž, který ho odnesl rychle dolu. Hádejte, co to bylo za vilu ? Ano, ta, kde zmrzačili starého muže a znásilnili ženu, což si Alex po chvíli uvědomil, ale vozíčkář ne. Dal mu pomoct, a nechal ho se vykoupat, a když se Alex koupal, začal si pozpěvovat "Singin' in the rain" kterou zpíval násilník, co mu zabil ženu. Uvědomil si, že Alex je člověk, co ho zmrzačil a zabil jeho ženu. Ale Alexovi to zdát nedal. Dále se mu snažil pomáhat, další den ráno, pozval psychology, kteří věděli o tom, že mučili Alexe v hospitalizaci, kde ho vyléčili, a vozíčkář mu chtěl pomoct zažalovat vládu, mezi otázkami i bylo to, co mu pouštěli a on řekl, že archívy z Třetí Říše, a k tomu Beethovenovu hudbu, že už jí nemůže slyšet (Symfonii číslo 6) když mu dali jídlo a víno, tak Alex omldlel, protože mu dali do jídla a do pití prášky na spaní. Poté ho uvěznili v horním patře, a dole pousštěli nejvíc na hlas, Beethovenovu symfonii 6. Po chvíli přemýšlení napadlo Alexe, že se zachrání skokem z okna. Když z něho skočí, tak přijede záchranka. Alex celý polámaný, a trošku trpící amnézií, je v nemocnici, kam za ním přijde muž z nemocnice, kde Alexe vyléčili. Domluvili se s Alexem na spolupráci, která byla příšerně nevýhodná pro Alexe, ale po otřesu mozku si toho nevšiml. Poté, co přijme za ním přijde obrovský štáb, s oslavnými transparenty. Poté přivezli reproduktory a pustili symfonii 6, o které si Alex neuvědomoval, že je to "ta" symfonie, kterou mu znechutili. Poté se s ním začli fotit a odešli. Pak byl záběr na obličej Alexe, a režisér nám pomůže nahlídnout do jeho hlavy scénkou, kde ve sněhu, nahý Alex obcuje s ženou (konec obsahu, tudíž spoilerů). Je to geniální dílo Stanleyho Kubricka s jedním z nejlépe zahraných, hereckých výkonů Malcomem McDowellem. Ta poslední scéna, je karma v té nejkrystaličtější podobě. Moc děkuji, génie, Kubricku. 100%

 • 95%
  0
  0
  8. 3. 2014
  Pepa Nevrkrakr (142 bodů)

  • Přichází nemocný Alex deLarge, milovník Beethovenovy hudby, šéf bandy brutálních puberťáků, kteří se neštítí spáchat jakékoli násilí na všech, kdo se jim dostanou pod ruku. Hodně ujetá záležitost, která v případě, kdy děj začíná gradovat, donutí každého přemýšlet. Film byl natočen, sestříhán a nasazen do kin během jednoho roku a je to tak nejrychlejší Kubrickovka, jakou kdy natočil. Dodnes je na druhém místě nejkontroverznějších filmů všech dob.
  • 100%
   0
   0
   1. 10. 2019
   Dommynick (20 bodů)

   „It had been a wonderful evening and what I needed now, to give it the perfect ending, was a little of the Ludwig Van..“ Pro někoho velký žvejk, co gulliver nebere, pro jiné chorošná Kubrickova gejmka, jenž si dělá šáry z diváka a pro další zas gud film, co má járble. Jako u většiny Stanleyho děl není nutné býti brejny a ponímat, stačí se jen lukovat.. Mládí je ta odporná věc mezi dětstvím a dospělostí a trocha toho ultranásilí po mléčném koktejlu ho může udělat snesitelnějším. Ale vy, ach, bratři moji, vzpomeňte si někdy na malýho Alexe, jakej byl. Amen. A všechen ten físíz.

  82 ? ?
  jak hlasovat?
  • Dommynick 100%
  • Futureman 100%
  • fazoles-parkem 90%
  • raca 45%
  • bazinga 100%
  • petr-sedivec 70%
  • Kim6 100%
  • yorba 70%
  • Jan Hans 40%
  • Meky 50%
  všechna hodnocení (155)

  V žebříčcích uživatelů

  1. místo z 1 v žebříčku uživatele bazinga
  1. místo z 10 v žebříčku uživatele j.i.r.k.a
  4. místo z 33 v žebříčku uživatele Žid Baribal
  4. místo z 5 v žebříčku uživatele mithe
  6. místo z 15 v žebříčku uživatele Tomas_313
  6. místo z 13 v žebříčku uživatele evana
  7. místo z 12 v žebříčku uživatele dream
  9. místo z 45 v žebříčku uživatele Olia
  6. místo z 16 v žebříčku uživatele Tommass95
  8. místo z 10 v žebříčku uživatele Angrist
  Sdílet tuto stránku:

  Partneři: