Charismatická a tak trochu záludně působící tvář Tima Curryho dokáže spolehlivě uhrát zápornou postavu sama o sobě. Když ho ale maskéři opulentní fantasy v režii Ridleyho Scotta „natřeli“ narudo a na hlavu mu přidělali dva obří černé rohy, stal se z něj doslova démon (částečně připomínající např. komiksového Hellboye), z něhož musel mít nahnáno i hlavní hrdina v podání mladého Toma Cruise. Maskéři Currymu udělali celotělový svalový oblek, i obličejové svaly a bradu měl umělé. Každý den strávil v maskérně až šest hodin. Autorem Curryho masky byl Rob Bottin, jenž dělal speciální efekty třeba také na sci-fi hororu Věc, RoboCopovi či Total Recall.
Eddie Murphy si na absolutních proměnách svého zevnějšku částečně postavil kariéru (viz Zamilovaný profesor, Norbit apod.). Už v Cestě do Ameriky, jednom ze svých největších hitů, si kromě ústřední postavy zahrál i několik vedlejších. Dosud je však těžko k uvěření, že ztvárnil i postavu starého bílého muže. Podobnost s jeho reálnou tváří byla v tomto případě v podstatě nulová, navíc jde o zajímavý paradox vzhledem k fenoménu zvaného blackface. Šlo o formu divadelního make-upu, jenž používali především herci s bílou pletí, aby tak karikovali lidi s tmavou pletí. Ironické zpodobnění lidí tmavé kůže si získalo popularitu v USA 19. století a napomohlo šíření rasových stereotypů. Od 21. století začalo být používání blackface vnímáno jako urážlivé a neuctivé.
Okázale stylizovaný komiksový snímek Warrena Beattyho je kromě jiného proslulý právě extravagantními maskami. Hvězdně obsazený film nabídl některé herce v jejich obvyklé podobě (kromě Beattyho třeba Madonnu), jiní ale byli často opravdu k nepoznání. Tím zřejmě nejslavnějším z nich byl sám velký Al Pacino, který si i zde zahrál mocného gangstera. Maskéři byli oceněni Oscarem a Pacino na něj byl nominovaný.
Jednou z nejbizarnějších úloh sympatického herce původem z Kolumbie byl nepochybně démon z pekel transformující se do podoby šíleného klauna z neúspěšné komiksové adaptace Spawn. Pohledný štíhlý herec se zásluhou maskérských kouzel změnil v malou a groteskně tlustou kreaturu, která je úhlavním nepřítelem titulního hrdiny. Maskování Leguizama trvalo denně dvě a půl hodiny a musel nosit speciální oblek, aby vypadal, že je možná širší než delší.
Ve Spojených státech nesmírně populárního zeleného skřeta, který nesnáší Vánoce, by svou proslulou gumovou tváří herec a komik Jim Carrey zřejmě dokázal skvěle ztvárnit i bez masky a líčidel. Takový odvážný nápad by ale asi neprošel, a tak se z představitele Ace Ventury či Andyho Kaufmana ve fantasy komedii Rona Howarda stal Grinch se vším všudy. A i když jsou Carreyho grimasy celkem patrné i přes masku, asi jen málokdo by poznal, kdo se pod ní ve skutečnosti skrývá.
Tom Cruise byl vždycky hezoun a hezouny celou svou kariéru i hraje. Že si ze sebe ale dokáže udělat trochu i legraci dokázal přinejmenším v bláznivé komedii Tropická bouře. Jeho postava sice v žádném případě nebyla hlavní (největší pozornost na sebe přitahoval Robert Downey Jr. jakožto herec posedlý Stanislavského metodou), z těch vedlejších byl jeho proplešatělý, obtloustlý, vulgární a rapující producent ale jednoznačně nejvýraznější a nejzábavnější.
Tohle je taková malá specialita. V pozoruhodném remaku stejnojmenného italského hororu totiž Tilda Swinton hraje totiž (minimálně) tři postavy. Dvě z nich jsou ženy (přičemž jedna je velmi stará a skutečně ohyzdná), třetí je muž (viz foto). V titulcích filmu je ale přitom uvedeno, že Dr. Klemperera hraje jakýsi neznámý herec jménem Lutz Ebersdorf. Posléze se ale ukázalo, že daný herec neexistuje a že starce s podezřele zženštilým hlasem ve skutečnosti ztvárnila také Tilda Swinton.
Svého zatím jediného hereckého Oscara získala světově proslulá Nicole Kidman za ztvárnění anglické spisovatelky Virginie Woolf v osobitém dramatu Stephena Daldryho Hodiny. Aby byla herečka významné autorce co nejvíce podobná, upravili maskéři její tvář natolik, že samu sebe už nakonec prakticky vůbec nepřipomínala.
Cate Blanchett - Beze mě: Šest tváří Boba Dylana | The Weinstein Company
Ve velice svérázném snímku pojednávajícím o životě legendárního muzikanta Boba Dylana ztvárnilo tohoto jedinečného umělce rovnou šest různých herců. Vedle Heatha Ledgera či Christiana Balea si ale jednu z Dylanových tváří zahrála i oscarová Cate Blanchett. Herečce přitom stačilo dát si na hlavu specifickou paruku a z krásné a uhrančivé ženy se najednou stal někdo zcela jiný. Za svůj výkon Blanchett dokonce získala Zlatý glóbus a byla nominována i na Oscara.
Nezaměnitelný britský herecký chameleón a skutečný mistr proměn za svou kariéru skvěle ztvárnil množství velice rozdílných postav. Svého zatím jediného Oscara se však dočkal teprve před pěti lety, když v historicko-životopisném snímku Nejtemnější hodina ztvárnil významného britského politika Winstona Churchilla. A vzhledem k nepřehlédnutelným tělesným odlišnostem musel být Oldman maskéry téměř kompletně proměněn. Na starost to dostal umělecký maskér Kazuhiro Tsuji (Kruh, Podivuhodný případ Benjamina Buttona). Herec strávil v maskérně celkem přes 200 hodin. Nanesení make-upu trvalo vždy okolo čtyř hodin. Do maskérny chodil už ve 3:15 a z natáčení odcházel mezi posledními. Uběhla téměř hodina, než mu sejmuli dočasnou tvář. Nabízí se tak otázka, zda Oscar za masky nebyl v tomto případě zaslouženější než ten herecký pro Oldmana.
Málokterý současný herec je natolik znám svou posedlostí Stanislavského metodou jako Christian Bale. Např. kvůli hlavní roli v temném thrilleru Mechanik drasticky zhubl z 80 kg na 55 kg, a pak následně kvůli roli Batmana zase desítky kil nabral. Pro roli kontroverzního amerického politika Dicka Cheneyho ve snímku Vice nabral před čtyřmi roky okolo 20 kg. Těžko k poznání je pak Bale především v pozdní fázi Cheneyho života, když má odulou tvář a je téměř plešatý (viz foto). Za svůj výkon získal Zlatý glóbus a maskéři, kteří museli vícero herců ve filmu značně proměnit, dokonce Oscara.
Přestože australský držitel Oscara už v posledních letech není v takové fyzické formě jako v dobách Gladiátora, pro roli obézního a nepříliš přitažlivého Rogera Ailese, šéfa Fox News a zarytého republikána, jehož zničila obvinění ze sexuálního obtěžování svých podřízených, přeci jen musel strávit v maskérně dost času. Výsledek ale stál za to - Crowe je v dané úloze bezchybný a jeho výkon mu vynesl Zlatý glóbus. Ailese ve stejné době ztvárnil i herec John Lithgow ve filmu Šokující odhalení. I on musel být značně namaskován, aby se svému předobrazu fyzicky co nejvíce přiblížil. Zásadnější proměnou však prošel Crowe.