Produkce čtvrtého Matrixu je kompletní. Proces natáčení se prý od původní trilogie diametrálně lišil

Produkce čtvrtého Matrixu je kompletní. Proces natáčení se prý od původní trilogie diametrálně lišil
Matrix | 1999 Warner Bros.
Matrix 4 by měl zamířit do kin a na HBO Max už 22. prosince tohoto roku a navzdory zdržením, která zapříčinila pandemie koronaviru, spějí práce na enormně očekávaném filmu zdárně do finiše. Pokračování kultovní trilogie, která na přelomu tisíciletí v podstatě redefinovala možnosti filmové formy, bude pochopitelně následovat osudy Nea a Trinity v podání Keanu Reevese a Carrie-Anne Moss. K velkému zklamání fanoušků budou chybět dosavadní herecké opory série Laurence Fishburne a Hugo Weaving, jež ovšem zastoupí věhlasní nováčci Yahya Abdul-Mateen II, Priyanka Chopra Jonas a Neil Patrick Harris.
A právě posledně jmenovaná hvězda seriálu Jak jsem poznal vaši matku se v
Carrie-Anne Moss, Keanu Reeves
Matrix | 1999 Warner Bros.
rozhovoru pro magazín Variety rozpovídala o tom, že natáčení filmu se zcela vymykalo běžným standardům na poli drahých hollywoodských produkcí. Celému procesu podle něj nevévodily striktní storyboardy a gigantické kontrolní systémy, nýbrž intimní autorská osobnost režisérky a scénáristky Lany Wachowski. Ta vůbec poprvé režíruje samostatně a bez své mladší sestry Lilly a podle všeho dělá věci vyloženě po svém. "Vůbec to nepůsobilo obrovsky, protože Lana byla ve svém živlu - filmování za pochodu a s použitím přírodního světla. Někdy jste hodinu jen seděli a čekali, až se rozejdou mraky, a pak jste šli rychle filmovat," svěřil se Harris. "Mysleli byste si, že takhle obrovský film bude ze sta procent připraven na storyboardech a v animaci a my budeme kontrolovat jednotlivé záběry. Podle mě tohle zažila předtím už třikrát a mám dojem, že nyní chtěla dělat věci po svém. Jen málokdy jste cítili, že děláte na něčem obřím, protože ona do toho vnesla velmi intimní pocit."
Tato slova jen potvrzují takřka rok staré prohlášení režiséra Chada Stahelskiho (John Wick 2), jenž při natáčení čtvrtého Matrixu zastával pozici koordinátora kaskadérů. "Lana je skvělá tím, že si sama režíruje akci. U předchozích dílů série jsme měli druhý režisérský oddíl jen kvůli zahrnuté logistice. Ale později, a především v Matrixu 4, už dělá vlastní akci. Druhý tým dělá především ustavující záběry a vedlejší strany kompozic pro některé lokace. Ale Lana si vytváří vlastní akci." Podle Stahelskiho bude snímek nesmírně zábavný a fanoušci trilogie si jej bez problémů zamilují, ovšem absence druhého klíčového tvůrce a zprávy o odlišném přístupu k natáčení naznačují, že nás přeci jen čeká zase jiná forma zážitku.
Keanu Reeves
Matrix
Fanoušci samozřejmě pevně věří, že se povede navázat na progresivitu a novátorství prvního Matrixu a že větší tvůrčí svoboda nevyústí v překombinovaný patvar ve stylu dosud posledního snímku z dílny Wachowských, hrozivého sci-fi Jupiter vychází. Budete se těšit?