Robert De Niro mohl ztvárnit jednu z nejoblíbenějších filmových postav historie, ale krutě se přepočítal

Robert De Niro mohl ztvárnit jednu z nejoblíbenějších filmových postav historie, ale krutě se přepočítal 8 obrázků v galerii
Robert De Niro - Hvězdný prach | Foto: Paramount Pictures
Slavný představitel nekompromisních mafiánů mohl krátce po přelomu tisíciletí ztvárnit ikonickou roli, kterou ale odmítl. Nevěřil totiž v úspěch látky, která se později stala jednou z nejvýdělečnějších značek Hollywoodu.

Roberta De Nira si snadno vybavíme jako mladého Vita Corleoneho, Taxikáře či Zuřícího býka, popřípadě jako nevypočitatelnou dědečkovskou figuru, v níž se proměňoval po úspěchu filmů jako Fotr je lotr. Asi nikdo si ho ale nedokáže představit v úloze kapitána Jacka Sparrowa v oblíbené dobrodružné sérii Piráti z Karibiku. Prostořeký pirát s bujnou minulostí se stal kariérním vrcholem Johnnyho Deppa, bez jehož excentrického ztvárnění si Sprarrowa neumí většina diváků a divaček představit. Přitom to byl právě o dvacet let starší De Niro, kdo měl k získání role v Prokletí Černé perly o poznání blíže.

Robert De Niro - Casino | Foto: 1995 Universal Pictures

Hvězda Mafiánů a Casina byla v závěru devadesátých let stále na vrcholu a tvůrci, chystající se pokořit prokletí pirátských blockbusterů a natočit velký hit podle oblíbené atrakce Disneylandu, jej přirozeně chtěli zlákat do hlavní úlohy. De Niro rezolutně odmítl v přesvědčení, že podobný snímek bude propadákem stejně jako nechvalně proslulý Ostrov hrdlořezů z roku 1995, který otřásl kariérou tehdy nadějného filmaře Rennyho Harlina. A nebyl jediný – s Jackem Sparrowem prý nechtěli mít nic společného ani Christopher Walken a Jim Carrey, na něž se tvůrci v čele s režisérem Gorem Verbinskim rovněž obrátili ještě před Deppem.

Tehdy asi nikdo netušil, jaké rozhodnutí vlastně činí. Lidé zodpovědní za casting nemohli vědět, že právě angažmá a výkon Johnnyho Deppa budou hlavním spouštěčem fenomenálního úspěchu Prokletí Černé perly, které se k dnešnímu dni dočkalo už čtyř přímých pokračování. Ve všech přitom nechyběl Sparrow s tváří Deppa a všechny vydělaly velké či minimálně uspokojivé peníze. A to pro změnu nemohli předpovídat „odmítači“ v čele s De Nirem, očekávající jen další Ostrov hrdlořezů.

Asi je dobře, že vše dopadlo právě takhle. Jednak Johnny Depp našel svou životní roli, byť se skoro všechny jeho kreace v posledních letech zkroutily pod jejím vlivem. A jednak by nemuselo být vůbec ku prospěchu věci, kdyby úloha připadla přeci jen serióznějšímu De Nirovi, s jehož účastí by mohl úvodní snímek získat úplně jiný nádech. A třeba by neslavil takový úspěch a nedošlo by na žádná pokračování.

Piráti z Karibiku - Prokletí Černé perly | Foto: 2003 WALT DISNEY Pictures

Na druhou stranu, úlohu kapitána pirátské posádky v uvolněném fantasy dobrodružství si De Niro nakonec vyzkoušel roku 2007 ve Hvězdném prachu a komediální polohu zvládl na výbornou. Toto „co kdyby“, spojující legendárního filmového drsňáka s Piráty z Karibiku, tak rázem nabývá ještě zajímavějších rozměrů.

Co myslíte, bylo by angažmá Roberta De Nira pro pirátskou sérii přínosem? Nebo je dobře, že Jack Sparrow zůstane spojován právě s Johnnym Deppem?

Ankety
Který z uvedených muzikálů máte nejraději?
Zpívání v dešti
Hello, Dolly!
My Fair Lady
West Side Story
Kabaret
All That Jazz
Rocky Horror Picture Show
Bídníci
Moulin Rouge!
Fantom opery
jiný
Nemám rád/a muzikály.
Nejnovější články:
Načíst další články