Téma: Filmy, které nejsou pokračováními slavných hitů, ale klidně by mohly být

Téma: Filmy, které nejsou pokračováními slavných hitů, ale klidně by mohly být 24 obrázků v galerii
Statečné srdce | Foto: 20th Century Fox
Občas se stane, že jsou si filmy hodně podobné, ať už ve vykreslením světa nebo profilaci hlavního hrdiny. Může to zajít i tak daleko, že si je někteří lidé začnou sami spojovat, případně rovnou dojde na nějaké ty právní tahanice. A protože jsem se nedávno koukal na výbornou Odplatu s Melem Gibsonem, která takovou neoficiální dvojku má, v hlavě mi vyskočila otázka, jaké další podobné kousky zvládnu z paměti vyhrabat. A proto si dnes dáme malý speciál na téma "nejsou pokračováními, ale klidně by mohly být".

ODPLATA (1999) / MOJE LETNÍ PRÁZDNINY (2012)

Moje letní prázdniny | Foto: Icon Entertainment International

A začnu rovnou zmíněnou Odplatou, v níž zloděje Portera (Mel Gibson) podrazí manželka, uteče s jeho parťákem a hrdina se následně proklestí do finále, zatímco vede řadu vtipných vnitřních monologů. I v Moje letní prázdniny je vypravěčem hrdina/zlodějíček, jehož podrazila manželka s parťákem a Gibsonova postava tu navíc není označována jménem, ale jako řidič. Vlastně jediný opravdový rozdíl mezi postavami je ten, že každá má jiné tetování, odrážející odlišné zkušenosti v armádě (Porter je bývalý mariňák, kdežto řidič je bývalý sniper). Nepřímá návaznost obou filmů je natolik do očí bijící, že Bontonfilm dokonce v době uvedení filmu do kin v oficiálním popisu děje chybně pojmenoval hlavního hrdinu Mých letních prázdnin jako Portera.

SMRTONOSNÁ PAST (1988) / ÚTOK NA BÍLÝ DŮM (2013)

Útok na Bílý dům | Foto: Columbia Pictures

Tady budu na tenkém ledě, protože kopírek Smrtonosné pasti vzniklo nespočet. V mých očích je ale nejlepším nepřiznaným pokračováním Útok na Bílý dům Rolanda Emmericha, protože v tomhle kousku Channing Tatum nejlépe vystihl onu esenci smolařského McClanea. A nemluvím jen o tom, že oba se jmenují John a v určitou chvíli pobíhají mezi teroristy v tílku. Tatumův John Cale má v sobě nejistotu, trpí samomluvou, hláškuje a nedokáže se držet stranou. A přirozeně zachraňuje i někoho z rodiny. Emmerich natočil téměř dokonalého duchovního nástupce a Cale je v podstatě McClane jr. (a rozhodně je 100x lepší následovník, než to dřevo v páté Smrtonosné pasti).

ZJIZVENÁ TVÁŘ (1983) / CARLITOVA CESTA (1993)

Carlitova cesta | Foto: Universal Pictures

Následující dvojka není zas tak překvapivá, protože tohle spojení řeší fanoušci v internetových fórech léta. Oba filmy točil legendární Brian de Palma a v obou je Al Pacino v hlavní roli, přičemž coby Tony Montana ve Zjizvené tváři se dostává na vrchol (a končí ve smršti kulek), zatímco v Carlitově cestě se jako Carlito Brigante po letech vrací z vězení a chce svůj život napravit. Pokud bychom akceptovali, že by Tony došel takového osvícení za mřížemi, mohl by z něj klidně být na stará kolena Carlito.

ÚTĚK Z NEW YORKU (1981) / ÚTĚK Z MS-1 (2012)

Útěk z MS-1 | Foto: Open Road Films

V tomhle případě budu muset trochu zabrousit do historie, protože je situace o něco složitější. Útěk z New Yorku oficiální pokračování má (Útěk z L.A. z roku 1996) a současně i neoficiální finále v podobě Duchové Marsu (2001), což je film, kterým chtěl John Carpenter původně trilogii zakončit, ale nakonec na to nesehnal dost financí (z toho důvodu byl původní námět upraven a role Kurta Russella byla přepsána tak, aby ji mohl hrát Ice Cube). V roce 2012 nicméně pod vedením Luca Bessona vzniklo sympatické béčko Útěk z MS-1, v němž Guy Pierce v podstatě hraje Russelova Snakea Pliskena. I zápletka je podobná a vlastně je to celé tak očividná inspirace, že dal Carpenter věc za plagiátorství k soudu a v roce 2015 ho i vyhrál.

ROZHOVOR (1974) / NEPŘÍTEL STÁTU (1998)

Nepřítel státu | Foto: 1998 Touchstone Pictures

Následující dvojici pojí Gene Hackman. V obou případech hraje experta na odposlechy a bezpečnostní technologie a vždy se snaží očistit své jméno. Pojetí filmů je samo o sobě hodně odlišené, což je jednak dáno dobou vzniku a také tím, že Rozhovor točil výrazově mnohem umírněnější Francis Ford Coppola, kdežto na Nepříteli státu se vyřádil akční Tony Scott. Představa, že v obou filmech hraje Hackman stejnou postavu, se každopádně i tak nabízí.

VETŘELEC (1979) / OUTLAND (1981)

Outland | Foto: Warner Bros.

V případě dua Vetřelec a Outland se nebudeme bavit o stejně působící postavě, ale o prostředí. Pracovní kolonie na jednom z měsíců Jupitera, v níž se Sean Connery snaží vyřešit záhadnou sérii úmrtí, má totiž téměř identický vizuál jako legendární sci-fi horor Ridley Scotta. Kdyby vám někdo tvrdil, že se to celé odehrává ve stejném vesmíru a zmíněná kolonie patří známé společnosti Weyland-Yutani, neměli byste sebemenší problém mu to věřit.

LEON (1994) / COLOMBIANA (2011)

Colombiana | Foto: HCE

Každého, kdo viděl Leona, asi napadlo, kam by se v pokračování vyvinula postava Mathildy Natalie Portman. Napadlo to i Bessona, který k hitu z roku 1994 napsal dvojku, v níž měla Mathilda, tentokrát již coby zkušený zabiják, jít po krku lidem, kteří zabili Leona. Jenže Besson narazil s právy (Leona ještě nedělala jeho společnost EuropaCorp) a známý filmař tak musel scénář upravit, aby fungoval sám o sobě. V základu je to ale pořád rozvinutí příběhu Mathildy, i když se tentokrát jmenuje Cataleya a hraje ji Zoe Saldana.

DRSNÝ HARRY (1971) / GRAN TORINO (2008)

Gran Torino | Foto: Warner Bros. Pictures

Drsný Harry je jedna z největších legend stříbrného plátna a protože finální díl Sázka na smrt (1988) patřil k těm nejslabším zářezům v sérii, fanoušci léta doufali, že dojde i na nějaké to pořádné dodatečné rozloučení. Tím se rýsovalo být drama Gran Torino, o němž se dlouho před premiérou spekulovalo, že půjde o poslední díl drsného Harryho. Na to nakonec nedošlo, pořád lze ale vnímat příběh Walta Kowalskiho jako takové nepřímé rozloučení s postavou policajta, který vždycky ví, kolik má ještě nábojů.

JUMANJI (1995) / ZATHURA: VESMÍRNÉ DOBRODRUŽSTVÍ (2005)

Zathura: Vesmírné dobrodružství | Foto: Sony Pictures Entertainment

Jumanji dnes již platí za několikadílnou (a neskutečně úspěšnou) sérii. Na počátku tisíciletí tu byl ale jen jeden film, v němž se hlavní hrdinové pustí do hry, která je vtáhne do nečekaných potíží. V roce 2005 pak vznikl duchovní nástupce Zathura, v němž hrdinové objeví deskovou hru, na níž se figurky pohybují sami a každý tah znamená další průšvih. Náhoda to není. Zathura původně měla být pokračováním Jumanji, ale když společnost Columbia z projektu vycouvala, scénář se předělal na samostatně fungující projekt.

STATEČNÉ SRDCE (1995) / ROBERT THE BRUCE (2019)

Statečné srdce | Foto: 20th Century Fox

Poslední dvojici by si diváci spojili tak jako tak, protože dva roky starý Robert the Bruce vypráví o osudu Roberta poté, co byl William Wallace popraven. Přidanou hodnotou nicméně je, že si roli zopakoval Angus Macfadyen. Jakkoli tak oficiálně filmy propojené nejsou, tohle z Robert the Bruce v podstatě dělá v přímé (leč je třeba dodat, že výrazně slabší) pokračování.

Ankety
Jaký film Alana Parkera máte nejraději?
Bugsy Malone (1976)
Půlnoční expres (1978)
Sláva (1980)
Pink Floyd: The Wall (1982)
Střílejte na měsíc (1982)
Křídla (1984)
Angel Heart (1987)
Hořící Mississippi (1988)
Navštivte ráj (1990)
The Commitments (1991)
Vítejte ve Wellville (1994)
Evita (1996)
Andělin popel (1999)
Život Davida Galea (2003)
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist