Milovník hudby, který se nehodlá smířit s krutým údělem. Nejlepší filmy s oscarovým hercem Timem Robbinsem

Milovník hudby, který se nehodlá smířit s krutým údělem. Nejlepší filmy s oscarovým hercem Timem Robbinsem 20 obrázků v galerii
Vykoupení z věznice Shawshank (1994) | Foto: Columbia Pictures / Warner Bros.
Jeho kariéru předurčila rodina hudebníků, díky čemuž nikdy neměl problém se předvádět na veřejnosti. Zahrál si v dost možná nejlepším filmu vůbec, v kingovské adaptaci Vykoupení z věznice Shawshank (1994). Před dvěma roky se představil na festivalu v Karlových Varech též jako milovník hudby a dnes, 16. října, slaví držitel Oscara a představitel několika desítek hereckých rolí Tim Robbins 62. narozeniny.
Tim Robbins Tim Robbins (*1958)

Pochází z rodiny hudebníka, folkového zpěváka a herce a nepopírá, že se už jako kluk...

Timothy Francis Robbins se narodil 16. října roku 1958 v severoamerické Kalifornii. Jeho otec byl folkovým zpěvákem, muzikantem a hercem, takže měl malý Timothy de facto od dětství jasno v tom, co chce dělat. Již ve dvanácti letech vystupoval na prknech experimentálního divadla. Kromě herectví, které studoval na kalifornské univerzitě, ho zajímala též režie. Od roku 1981 křižoval Robbins s avantgardním souborem The Actor´s Gang Spojené státy, což mu vydrželo celých 11 let.

U filmu začal nenápadně, menšími rolemi v dnes již ikonickém Top Gunu (1986) nebo sportovním dramatu Durhamští Býci (1988). Na vrchol jej nicméně vynesla až spolupráce s významným režisérem Robertem Altmanem, který Robbinse obsadil do snímku Hráč (1992), v němž ztvárnil vedoucího pracovníka filmového studia, jemuž je vyhrožováno smrtí.

Miluj bližního svého | Foto: 1999 Screen Gems

Mysteriózní snímek si vysloužil tři oscarové nominace a Robbinse předurčil k rolím nejednoznačných, poněkud tajuplných hrdinů. Jednu takovou roli Robbins proměnil v oscarovou sošku díky angažmá v Tajemné řece (2003) Clinta Eastwooda. U diváků nicméně Robbins proslul především díky kingovské adaptaci Vykoupení z věznice Shawshank (1994), kde si Tim zahrál po boku Morgana Freemana přítele z věznice, který se odmítá smířit s krutým údělem.

Vykoupení z věznice Shawshank | Foto: 1994 Columbia Pictures

Tim Robbins nikdy nebyl slavným solitérem, ale spíš týmovým hercem, jehož často vídáte po boku kolegů. Jeho smysl pro náladu a parťáctví je nicméně nedocenitelný. Podobně jako jeho láska k hudbě, což před dvěma roky dokázal svou návštěvou Karlových Varů.

Tim Robbins | Foto: Film Servis Festival Karlovy Vary

Přinášíme žebříček filmů, v nichž si jubilant Tim Robbins zahrál, které jste svými hlasy vynesli mezi Top 10. Do žebříčku jsme zahrnuli tituly, které měly od vás, uživatelů webu Kinobox.cz, na kartě minimálně deset hodnocení.

Ankety
Ocenili byste čtvrtý díl Návratu do budoucnosti?
Ano
Ne
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist