23.6.2019, 11:00

Zoufalá matka se třemi billboardy, které jí přinesly Oscara. Nejlepší role Frances McDormand

Zoufalá matka se třemi billboardy, které jí přinesly Oscara. Nejlepší role Frances McDormand
Tři billboardy kousek za Ebbingem (2017) / Frances McDormand | Foto: CinemArt CZ

Pozoruhodná herečka Frances McDormand již od roku 1984 ztvárňuje svérázné filmové postavy, které jí přinesly zájem fanoušků kultovních filmů i řadu cen (dva Oscary nevyjímaje). Pojďme si připomenout její kariéru a nejlepší celovečerní filmy, v nichž si manželka režiséra Joela Coena zahrála. Frances McDormand dnes slaví narozeniny, ale na skutečný věk rozhodně nevypadá.

Frances McDormand Frances McDormand (*1957)

Jedna z nejoriginálnějších amerických hereček je dcerou kazatele a...

Frances McDormand, jedna z nejoriginálnějších amerických hereček, se narodila 23. června roku 1957 v Chicagu. Jejím otcem byl kazatel a tak se celá rodina velmi často stěhovala. Frances vystudovala Bethany College a umění dramatu na Yale School of Drama. V rámci regionálního herectví se prosadila v dramatech Čechovových Tří sester nebo Shakespearově Večeru tříkrálovém. Na prestižní cenu Tony byla nominována roku 1988 za drama Tramvaj do stanice touha Tennessee Williamse.

Od samotných filmových začátků byla kariéra Frances McDormand spjata s tvorbou svérázného bratrského dua Joela a Ethana Coenových, přičemž staršího ze dvou bratrů Joela si herečka vzala za manžela. První rolí u filmu i u Coenů pro Frances byla kriminálka Zbytečná krutost (1984). Následovaly Zmatky v Arizoně (1987) a thriller Mississippi Burning (1988), příběh pojednávající o zmizení aktivistů bojujících za lidská práva. Role v tomto snímku vynesla McDormand její první nominaci na Oscara.

Fargo

Úspěch se dostavil roku 1997, kdy herečka v roli těhotné policistky Marge nominaci za snímek Fargo (1996) proměnila v ikonickou sošku. Konkurence tenkrát byla obrovská - o Oscara usilovala například Kristin Scott Thomas za roli v Anglickém pacientovi (9 sošek Oscara) nebo Diane Keaton s Marvinovým pokojem (1996). Z filmového Farga se stal kult, na který před pár roky navázal stejnojmenný úspěšný seriál, a herečka McDormand si získala zástup oddaných fanoušků.

Fargo - Frances McDormand přebírá Oscara | Foto: Oscars

Frances McDormand se svědomitě drží stranou od světa nablýskaných reflektorů a mediálních senzací. Interview odmítá a její publicista má za úkol držet od herečky tisk v uctivé vzdálenosti. Ve vší slušnosti. Jedna z vzácných příležitostí pohovořit s charismatickou osobností se naskytla loni v říjnu novinářce The New York Times Magazine Jordan Kisner v Paříži. Absolvovala s herečkou vyjížďku po Seině a ta se jí svěřila, že zkrátka na tisk a média nemá čas. Vždy se poctivě soustředí na svou profesi.

Frances má zkrátka nebývale uvědomělý pohled na vlastní profesi, úlohu popkultury a rozdíl mezi filmovou rolí a vlastním životem. "Nejsem herečkou pro to, aby se tiskly pohlednice s mou podobenkou. Hraji proto, že mě zajímá mezilidská interakce a možnost být někým jiným," sdělila například Jordan Kisner při projížďce po Seině. Když například herečku v Paříži oslovila francouzská fanynka, odmítla dát autogram, ale zeptala se jí, jak se jmenuje a vyměnila si s ní objetí.

Tři billboardy kousek za Ebbingem

Emoce na mnoho způsobů divákům přináší též snímek z roku 2017 Tři billboardy kousek za Ebbingem, v němž ztvárnila Frances McDormand postavu matky, které násilnou smrtí zemře dcera. Zoufalá matka vezme vyšetřování do vlastních rukou a postaví se tak místní policii. Pozoruhodně pestrobarevný pohled do života maloměsta a jedné duše vynesl McDormand jejího druhého hereckého Oscara. Pro ni to ovšem není žádná bůhvíjak důležitá meta.

Pojďme si představit vůbec nejlepší filmy, v nichž si zahrála herečka Frances McDormand. O pořadí jste svými hlasy rozhodli vy, uživatelé webu Kinobox.cz. Podmínkou bylo minimálně 10 hodnocení na kartě filmu.

1. 80% Fargo (1996)

Fargo

2. 79% Tři billboardy kousek za Ebbingem (2017)

Tři billboardy kousek za Ebbingem

3. 75% Mississippi Burning (1988)

Mississippi Burning

4. 74% Na pokraji slávy (2000)

Na pokraji slávy

5. 74% Neznámý Rangún (1995)

Neznámý Rangún | Foto: Castle Rock Entertainment

6. 73% Až vyjde měsíc (2012)

Až vyjde měsíc

7. 73% Její případ (2005)

Její případ

8. 73% Muž, který nebyl (2001)

Muž, který nebyl

9. 73% Po přečtení spalte (2008)

Po přečtení spalte | Foto: Blue Sky Media

10. 73% Prostřihy (1993)

Prostřihy
-
-
Lukáš Král
Autor:
Lukáš Král

Související články:

Pět dekád filmu post noir aneb Příběh žánru, který je nejspíš nesmrtelný

Film noir jako takový sice rokem 1958 končí, prakticky nikdy ale neupadl do zapomnění. V šedesátých letech sice mnoho post noirů nevzniklo, přesto studená...

BAFTA 2018: Poslední předoscarový ceremoniál provázela naděje a vztek mnohých žen i některých mužů

71. ročník předávání cen britské filmové akademie BAFTA vyhlásil jen pár týdnů před Oscary vítěze. Večer ovládl snímek Tři billboardy kousek za Ebbingem...

Recenze #2: Tři billboardy kousek za Ebbingem - Po Vetřelci a Titanicu je tu konečně netradiční doják

Mildredina dcera byla znásilněna a zavražděna a po několika měsících se stále nenašel pachatel. Mildred (Frances McDormand) se domnívá, že policie...

Recenze: Tři billboardy kousek za Ebbingem - když si matka znásilněné a zabité dcery neví rady

Postarší Mildred (Frances McDormandová) žije v polovidláckém městečku Ebbing a pronajme si na jeho kraji tři staré billboardy, na které nechá vylepit...

75. Zlaté glóby: Výsledky - letošní předávaní ovládlo téma ženství v reakci na hollywoodský sexismus

Doby, kdy si komik Ricky Gervais coby moderátor Zlatých glóbů pouštěl pusu na špacír a mohl si dovolit prakticky cokoli, jsou nenávratně pryč.

Kolik jich (ne)znáte? Podle 177 kritiků patří mezi ty nejlepší

Poznáte z jakého filmu je úvodní fotka? Na konci článku najdete odpověď. Jednadvacáté století pokročilo a za tu dobu se urodilo docela solidní číslo...

Recenze: Až vyjde měsíc je úžasný film plný promyšlených detailů

V roce 1965 se dvanáctiletý, vrstevníky nenáviděný skaut-sirotek a dvanáctiletá problémová holka rozhodnou, že spolu utečou. Většina filmu se odehrává na...

Ankety

Půjdete do kina na Nabarvené ptáče?
  • Ano
  • Ne
  • Ještě nevím

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: