Anglický pacient

76%
Anglický pacient

Román Michaela Ondaatjeho Anglický pacient (1992), vyznamenaný po svém vydání ve Velké Británii prestižní Bookerovou cenou, jakoby se vzpíral filmovému zpracování. Příběh velké lásky a zrady, zasazený do konce 30. let a do doby 2. světové války, je vyprávěn v několika časových rovinách a v poměrně složité flashbackové struktuře. Těžce zraněný „anglický" pacient (nazývaný tak proto, že byl vytažen z hořícího britského letadla) neví, jak se jmenuje, ani si nic nepamatuje ze své minulosti. Když jsou ostatní ranění převezeni, zůstane znetvořený muž v opuštěném a vyrabovaném klášteře spolu s kanadskou ošetřovatelkou Hanou, která se o něho stará a snaží se s ním komunikovat. Muž, který o sobě tvrdí, že se jmenuje Lászlo de Almásy, postupně odhaluje události, jež začaly před válkou v Egyptě, kde pracoval pro Královskou geografickou společnost při mapování Sahary, a pokračovaly až do června 1942, kdy Angličané opouštěli Tobruk. Jeho milostný vztah k manželce kolegy Katharine se prolíná s osudem Hany, která trpí utkvělou představou, že všem svým blízkým přináší neštěstí a má strach o sikhského poručíka Kipa, s nímž se sblížila a jemuž hrozí neustálé nebezpečí při odstraňování nevybuchlých min.(Česká televize)
Pete69
Pete69
28 566 bodů
6.5
Romatický výpravný film, z kterého jsem se prostě na zadek neposadil. Téměř tři hodiny skákání do různých časových období, přitom konec je předem jasný. Málo tajemna, šlo si s tím více pohrát a lépe proplést celý děj. Takhle z toho vzniknul dobrý romantický film, ale ne tak dobrý film jako celek.
xxmartinxx
xxmartinxx
22 236 bodů
6
Roztěkané vyprávění, které si nedokázalo udržet mojí pozornost. Nezajímali mě hrdinové, jejich city, motivace. Odzíval jsem to od začátku do konce. Formálně dobrý film s dobrým obsazením. Ale k čemu to, když jsem se jen těšil, až už spustí titulky? 50%
hanys_
hanys_
18 771 bodů
10
I na potřetí neskutečně silný zážitek se vším všudy. Přes svou délku nemá zbytečnou scénu. Každý záběr, každý tón tady má své místo. Minghella natočil jeden z nejlepších filmů 90. let. Dokonalý film, který u mě dostoupal až do top 10.

Dodatečné informace

Původní název:
The English Patient (více)
  • USA Anglický pacient
  • USA The English Patient
Premiéra v ČR:
20. 3. 1997
Země původu:
USA
Rozpočet:
27 mil. USD
Tržby:
231,98 mil. USD (celosvětově)
Čeština:
Anglický pacient je dostupný s českým dabingem

Podobné


Powered byJustWatch