Téma

2.1.2018 /11:19/

Nejlepší české filmy roku 2017 podle kritiků

Nejlepší české filmy roku 2017 podle kritiků
Svět podle Daliborka

Po bilančních žebříčcích nejlepších zahraničních filmů a Top 10 podle diváků těch tuzemských přichází na řadu hodnocení nejlepších tuzemských a koprodukčních snímků a dokumentů za rok 2017 podle kritiků. Můžete to brát i jako nápovědu pro to, jaké filmy budou oceněny v rámci Ceny české filmové kritiky nebo Českých lvů. Dojde na nejedno překvapení, o slovo se například hlásí čím dál více zajímavých koprodukčních děl. Silné zastoupení mají též dokumentární snímky.

V diváckém žebříčku to v rámci tuzemské a koprodukční tvorby vyhrál "Daliborek", snímek na pomezí dokumentu a inscenace. I mezi kritiky se nejnovější film Víta Klusáka umístil poměrně vysoko, na pomyslné medailové pozice to ale nestačilo.

V Top 10 podle kritiků je hned 6 dokumentárních filmů, jen dva hrané počiny od zavedených tvůrců (Po strništi bos Jana Svěráka, Slámova Bába z ledu) a dvě zajímavá koprodukční díla mladých autorů (Špína, Pátá loď).

Hřebejkova trilogie Zahradnictví se neumístila ani jednou. V žebříčku nenajdete ani vítěze karlovarského filmového festivalu, snímek Křižáček (2017) režiséra Václava Kadrnky.

10. Po strništi bos (2017) - 63.67%

"Jednou z předností je krom zmiňované přirozenosti mluvy i téma prostupující napříč celým vzpomínáním. Po strništi bos si neklade za cíl pojednávat o hrdinství nebo přikrášleně dobrotivém venkově; naopak ukazuje poměry v celém světle. Ústředním motivem je přitom odpuštění ve smyslu ryze křesťanském ("jakož i my odpouštíme našim viníkům"), ale i volnějším." (Lukáš Červený / Pinbacker.cz / 60 procent / všechny recenze zde)


9. Špína (2017) - 65.00%

"Morávková v roli puberťačky až neuvěřitelně zvládá beze slov přenášet na diváka všechnu svou bolest a vnitřní svár mezi hrůzou a vztekem, a přitom skrývat vlastní probíhající těhotenství. Kamera, laděná do tlumených barev, pak většinu času sleduje její tvář." (Kristina Roháčková / Rozhlas.cz / 70 procent / všechny recenze zde)


8. Mečiar (2017) - 67.50%

"Mečiar je velký herec, naopak překvapivě upřímně ve filmu hovoří volební PR manažer, který vysvětluje, že na Slovensku volby může vyhrát kdokoliv, pokud má tři milióny eur. Ovšem když máte hezkého leadera, tak to může být trochu levnější. Paralela se současnou politikou v závěru filmu je chytrá a smutná. Fico? Babiš? Ano, takoví „Mečiar light“." (Stanislav Dvořák / Novinky.cz / 75 procent / všechny recenze zde)


7. Bába z ledu (2017) - 67.86%

"Prostě Bába z ledu reprezentuje film, který má co sdělit a dělá to přitažlivě. Žánrově se blíží typicky české škole tragikomedie, nabízí však daleko více smíchu a mnohem méně teskné rezignace, než by člověk čekal od tvůrce Čtyř sluncí, Venkovského učitele nebo Štěstí." (Mirka Spáčilová / iDNES.cz / 70 procent / všechny recenze zde)


6. Nerodič (2017) - 68.00%

"Počtová od prvních sekund filmu otevřeně přiznává, že jde o pro ní velmi osobní téma, neboť jí pomalu táhne na 40, nemá rodinu a ráda by s tím něco dělala. Proto je sympatické, že film nevyznívá ani jako její snaha o seznamku (ačkoliv ten chlapík s malou holčičkou vypadá, že by měl zájem), ani jako protlačování nějakého názoru za každou cenu." (František Fuka / FFFILM / 70 procent / všechny recenze zde)


5. Svět podle Daliborka (2017) - 68.13%

"Dalibora je potřeba brát vážně, neb kromě jeho nenávistných a rasistických hesel a ujeté video-produkce snímek odhaluje i mnoho informací z jeho soukromí, přičemž prostřednictvím jeho upřímných a až překvapivě uvědomělých výpovědí postupně odkrývá to, o čem vypráví ve velké míře doopravdy. O zamindrákovaných a vnitřně nešťastných lidech..." (Jan Varga / Filmspot / 90 procent / všechny recenze zde)


4. Richard Müller: Nepoznaný (2017) - 71.43%

"Snímek Mira Rema zcela nechává otevřený prostor všem, kteří by chtěli v budoucnu tradičně zrekapitulovat zpěvákovu kariéru a jeho nepopiratelné úspěchy. V tom, jak ale vystihuje sílu jeho osobnosti, kořeny obdivuhodného charismatu a to, v čem je Richard Müller opravdu výjimečný, ho už sotva někdo překoná." (Antonín Kocábek / Headliner / 80 procent / všechny recenze zde)


3. Pátá loď (2017) - 75.00%

"Naturalistické drama, za které by se nemuseli stydět bratři Dardennové, se v druhé půlce mění v napínavé dobrodružství dvou malých "rodičů", které je spíš poetické a naplněné dětskou opravdovostí a nezkažeností, než že by bylo drásavé, jak by se u delikátního tématu "únosu" kojenců čekalo." (Jan Gregor / aktualne.centrum.cz / 80 procent / všechny recenze zde)


2. Nechte zpívat Mišíka (2017) - 77.00%

"Vtipné momenty přichází při vzpomínkách na předskakování Rolling Stones, ale kouzelné jsou skoro všechny scény z Mišíkovy planetky, kde slepice pijí pivo, nechybí plná lednice, přátelé jsou vždy vítáni a dobré vinyly taky." (Karolina Benešová / ČervenýKoberec.cz / 75 procent / všechny recenze zde)


1. Červená (2017) - 77.50%

"Poklidně a suverénně natočenému portrétu nelze mnoho vytknout. Nesklouzává do patosu a nostalgického vzpomínání na to, jak dřív bylo lépe. Naopak, Červená je velmi inspirativní postavou, která se s druhou světovou válkou, nástupem komunismu, emigrací, životem různě po světě i úspěšným návratem domů popasovala hrdě a se ctí." (Rimsy / Moviezone.cz / 80 procent / všechny recenze zde)


Poznámka: Do pomyslného Top 10 jsme zahrnuli celovečerní a dokumentární snímky, které mají na svých kartách minimálně 5 recenzí. Žebříček nejlepších českých filmů roku 2017 podle kritiků od 5 recenzí výše najdete zde. Pokud vás zajímají dokumenty, sledujte tento link.

-
-
Lukáš Král
Autor:
Lukáš Král

Související články:

Soška Českého lva (opět) mění podobu. Jak vypadá tentokrát?

Jubilejní 25. ročník Českého lva přinese novinku v podobě nové sošky ocenění. Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) se vrací ke spolupráci se sklárnou...

Budou patřit televizní ceny Českého lva kozám a trpaslíkovi?

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) zveřejnila nominovaná díla, která se budou ucházet o cenu Českého lva v rámci dvou kategorií televizní tvorby. Do...

Nejlepší komedie roku 2017? Bez českého humoru!

České komedie bohužel shořely jak papírový čert. Ani prequel (tedy co bylo před) Pelíšků nezaujal, nepobavil tak, jak by si tvůrci asi přáli. A jak tedy...

Znásilnění, bídná práce a složité mezigenerační vztahy. Ceny české filmové kritiky 2017 upozornily na citlivá témata

Nejlepším filmem roku 2017 se v rámci udílení sobotních Cen české filmové kritiky stal koprodukční snímek režisérky Terezy Nvotové Špína (2017). Nvotová...

Nejlepší katastrofické filmy? Přijdete o všechny smysly!

Co je katastrofa? Pro každého to bude jistě něco úplně jiného. Laviny, zemětřesení, útoky mimozemských civilizací, či dopravní nehody. Představte si ale...

Nejlepší české komedie za posledních 10 let podle českých kritiků. Smáli jste se u nich?

České komedie bývaly pojem a netřeba si nic nalhávat, v posledních letech to není žádná sláva. Pořád se ale najdou kousky, které stojí za pozornost. Ne...

Bába z ledu trhla rekord v počtu nominací na filmové ceny Český lev

Česká filmová a televizní akademie dnes představila snímky nominované na jubilejní 25. ročník filmových cen Český lev. Nejnovější film Bohdana Slámy Bába z...

Filmové ceny Trilobit 2018 aneb Fosílií na Mečiara a citrónem na moderátora Soukupa

V neděli večer byly v Berouně předány ceny 31. ročníku filmového a televizního Trilobitu. Druhé nejstarší ocenění podobného druhu u nás ocenilo dokument...

Svět podle Daliborka: Každý bychom měli zkusit vyléčit jednoho svého „nácka”

Dnes dávají na ČT2 od 20:50 nejnovější dokumentární film Víta Klusáka Svět podle Daliborka (2017). Portrét "něžného neonacisty" se setkal na karlovarské...

Nejlepší animované filmy roku 2017? Žádný převrat?

Fenomén animovaných filmů v loňském roce lehce ubral na síle. Za nový originální kousek lze tak považovat například Mimi šéfa mezi různými pokračováními a...

Ankety

Na jaký Spielbergův snímek se těšíte nejvíce?
 • Akta Pentagon: Skrytá válka
 • Ready Player One: Hra začíná
 • Indiana Jones 5
 • West Side Story
 • Na jiný
více k tématu:
Lepší realita, Indiana Jones a remake muzikálové klasiky. Co chystá velikán Spielberg?
Je pro vás Smrtonosná past vánoční klasikou?
 • Rozhodně, ho ho ho!
 • Vůbec.
 • Váhám...
více k tématu:
Smrtonosná past byla zvolena nejlepším vánočním filmem všech dob
Který díl Star Wars má nejlepší teaser?
 • Star Wars: Epizoda IV – Nová naděje
 • Star Wars: Epizoda V – Impérium vrací úder
 • Star Wars: Epizoda VI – Návrat Jediho
 • Star Wars: Epizoda I – Skrytá hrozba
 • Star Wars: Epizoda II – Klony útočí
 • Star Wars: Epizoda III – Pomsta Sithů
 • Star Wars: Síla se probouzí
 • Star Wars: Poslední z Jediů
více k tématu:
Rozhodněte o tom, která epizoda Star Wars měla nejlepší teaser
Na který film ze stáje DCEU se nejvíc těšíte?
 • Wonder Woman 2
 • Aquaman
 • Flashpoint
 • Sebevražedný oddíl 2
 • Shazam!
 • Batgirl
 • Batman
 • Green Lantern Corps
 • Justice League Dark
více k tématu:
DC potvrdilo seznam chystaných filmů. Pokračování Ligy spravedlnosti chybí
Který z filmů v našem výběru je pro vás největší vánoční klasikou?
 • Tři oříšky pro Popelku
 • Mrazík
 • Sám doma
 • Smrtonosná past
 • Láska nebeská
 • Vánoční prázdniny
 • Santa je úchyl!
 • Ukradené vánoce Tima Burtona
 • Život je krásný
 • Anděl páně
více k tématu:
Desítka filmů, na které nesmíte zapomínat o Vánocích

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: