Svět podle Daliborka

63%
Svět podle Daliborka

Stylizovaný portrét autentického českého neonacisty, který nesnáší svůj život, jenže neví, co v něm změnit. Do stejné míry sžíravě absurdní a ledově mrazivá tragikomedie přibližuje radikální světonázor „obyčejných slušných lidí“. A když už se zdá, že ve své palčivosti nemůže jít dále, vyvrcholí zcela nekompromisním způsobem. (MFFKV)Brenan88
Brenan88
47 089 bodů
7
Svět podle Daliborka nepovažuji vůbec za dokument,nýbrž za solidně natočenou komedii a sociální sondu do života jednoho zakomplexovaného prosťáčka,který se podle mne nechal přemluvit k něčemu co mu do jisté míry zničí život. To nic ovšem neměním na tom,že názory Dalibora jsou zcela zkreslené a zcestné. Celý snímek přesto působí velmi prvoplánovaně a striktně se drží scénáře,který si Vít Klusák stanovil. Od dokumentárního filmu bych očekával zcela jiné pojetí,než to co vidíme zde. Všechno je to na můj vkus až okatě nahrané. Jedinou autentičnost tak jde vycítit z videí,které má Daliborek na svém YT kanálu. V celém dokumentu se vyskytuje velké množství zvláštních postav,které mne svým chováním a názory nepřestaly udivovat viz. přítel Daliborovi matky,který ze sebe pouští jeden blábol za druhým a je mu zcela jedno,že si protiřečí. Závěrečné finále kdy Dalibor diskutuje s přeživší z koncentračního tábora je jedna z nejlepších scén z celého filmu a popravdě se ani nedivím,že Klusák zasáhl do vývoje filmu. Vůči lidem co přežili vyhlazovací tábor musíme chovat respekt a né jimi opovrhovat. Když to shrnu,tak bych Svět podle Daliborka nenazýval sondou do duše českého národa,protože takových jedinců jako je Dalibor je snad v naších končinách minimum. Věřím,že zde stále vládne zdraví rozum a tento snímek vezmeme s nadhledem. PS: Jsem také "Prostějovák" a tak mne potěšily záběry z míst,které jsou mi dobře známe.
Pete69
Pete69
29 851 bodů
6.5
Příběh rádoby neonacisty. Je tok lasický pošku, který neví, kam se ubírat. I když nejsem zrovna sluníčkář, Daliborek je prostě pako :) Nevím, do jaké míry je toto vlastně dokument. Chvílemi máte pocit, že je to mobilem natočená komedie. Otčím Daliborka je evidentně herec a na tom co říká a dělá není kousek autentičnosti. Pokud to beru jako dokument, tak 15% za lež a hraní. Pokud to beru jako komedii s částečně pravdivým příběhem a reálným pablbem, tak 85%. V titulku je napsáno stylizovaný portrét.. no budiž - 65%.
xxmartinxx
xxmartinxx
22 280 bodů
2
Klusák si vybral skupinku hloupých lidí s okázale špatnými názory a v řadě zjevně inscenovaných scén (kdy Dalibor žadoní o sex a předstírá nepřítomnost kamer, nebo kdy postavy přicházejí do scén s divadelním timingem - jaký je dokumentariskický smysl téhle umělosti?) nabízí 105 minut hřejivě bezproblémového bizáru, kde není o čem přemýšlet, který neobsahuje dvojznačnosti, kontroverzi ani nenastoluje zajímavé otázky, pouze a jenom ujišťuje diváka o jeho nadřazenosti nad bandou buranů, nad kterou se dá tu smát, tu je litovat, tu jimi pohrdat - ale nikdy není potřeba o ní začít přemýšlet jako o lidech. Zrůdného rozměru to nabírá ke konci, kdy Klusák využívá osvětimského panoramatu k vlastnímu zpřítomění v situaci tak uměle předpřipravené, až je z toho člověku trapně a lituje chudáka paní. Prázdná estráda potvrzující status quo.


Dodatečné informace

Původní název:
Svět podle Daliborka (více)
  • Slovenská republika Svět podle Daliborka
Premiéra v ČR:
13. 7. 2017
Distributor:
Bontonfilm
Země původu:
Slovenská republika, Polsko, Česká republika, Velká Británie
Ocenění:
Žádná ocenění

Powered byJustWatch