Slovenská republika Slovenská republika
Polsko Polsko
Česká republika Česká republika
Velká Británie Velká Británie
105 minut

Žánry

:
Dokumentární

Obsah

:
Stylizovaný portrét autentického českého neonacisty, který nesnáší svůj život, jenže neví, co v něm změnit. Do stejné míry sžíravě absurdní a ledově mrazivá více »« méně

Režie

:
Vít Klusák

Scénář

:
Vít Klusák Marianna Stránská Adéla Elbel
Přehrát online O2
Kreativní evropa Media
Premiéra: 13. 7. 2017
Distributor: Bontonfilm

Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 70%
  2
  0
  9. 9. 2017
  Brenan88 (31826 bodů)

  Svět podle Daliborka nepovažuji vůbec za dokument,nýbrž za solidně natočenou komedii a sociální sondu do života jednoho zakomplexovaného prosťáčka,který se podle mne nechal přemluvit k něčemu co mu do jisté míry zničí život. To nic ovšem neměním na tom,že názory Dalibora jsou zcela zkreslené a zcestné. Celý snímek přesto působí velmi prvoplánovaně a striktně se drží scénáře,který si Vít Klusák stanovil. Od dokumentárního filmu bych očekával zcela jiné pojetí,než to co vidíme zde. Všechno je to na můj vkus až okatě nahrané. Jedinou autentičnost tak jde vycítit z videí,které má Daliborek na svém YT kanálu. V celém dokumentu se vyskytuje velké množství zvláštních postav,které mne svým chováním a názory nepřestaly udivovat viz. přítel Daliborovi matky,který ze sebe pouští jeden blábol za druhým a je mu zcela jedno,že si protiřečí. Závěrečné finále kdy Dalibor diskutuje s přeživší z koncentračního tábora je jedna z nejlepších scén z celého filmu a popravdě se ani nedivím,že Klusák zasáhl do vývoje filmu. Vůči lidem co přežili vyhlazovací tábor musíme chovat respekt a né jimi opovrhovat. Když to shrnu,tak bych Svět podle Daliborka nenazýval sondou do duše českého národa,protože takových jedinců jako je Dalibor je snad v naších končinách minimum. Věřím,že zde stále vládne zdraví rozum a tento snímek vezmeme s nadhledem. PS: Jsem také "Prostějovák" a tak mne potěšily záběry z míst,které jsou mi dobře známe.

 • 60%
  1
  0
  12. 9. 2017
  Petrson (3274 bodů)

  V první řadě mám pocit, že jsem se díval na hraný film, přestože se autoři ohánějí, že je to dokument. (Sám Daliborek si točí videa a baví se čímkoliv, možná i tímto filmem. Podle slov režiséra, po shlédnutí filmu, řekl Daliborek, že je to dobrá komedie, až na ten závěr...) Záměrný podvod je režisérovi blízký, nic méně vzniklo něco bizarního. Pravda je, že v tomto případě se jedná o jakousi neuchopitelnou hmotu připravených slov a náhodných scének. Kdyby to byl asi dokumnet, tak spousta " herců" by měla asi problém se zákonem, reklamnní autobus do Osvětimi by neexistoval...atd. Do poslední části filmu, když to začne být hustý, bohužel zasahuje režisér filmu...ale proč ne. Jeho věc. Navíc tlačí na spektákl za každou cenu, vše je to takové připravené.

  • nápad a další podvod, drzost
  • komedie, pokud by to bylo pravdivé ( za to hlavně plus )
  • herecké role a hranice, jak se na to mám dívat...
  • Daliborek přiznává v rozhovoru, že to vzal hlavně za dobré peníze, jako roli, bylo to prý hodně hrané, vymyšlené,....režisér tvrdí, že to byla rekonstrukce, ...kde je pravda?
 • 80%
  1
  0
  16. 7. 2017
  marie-kolarova (1178 bodů)

  Skutečného Daliborka objevíte v záblescích mezi aranžovanými scénami. Ty jsou důkazem pouze toho, k čemu se Dalibor nechá přemluvit, nikoliv toho, jaký doopravdy je. Bez ženské s matkou na krku, která mu nedá vydechnout a jejíž servis je supr a současně trochu na zabití, protože mu neumožní být dospělý. Daleko nepříjemnější postavou je ovšem matčin přítel, v němž se skrývají sklony, z kterých zamrazí. Je natolik přizpůsobivý, že si dokáže notovat s nácky i muslimy, anebo se skutečně dopustil činů, kterými se chvástá? Ta scéna, kdy zabíjí kapra? Není dobré smát se Daliborovi, on si svůj osud nevybral. Mohl a může ho změnit, má ale na to? Povýšený smích je nejhorší, čím na Daliborka reagovat.

 • 60%
  1
  0
  13. 7. 2017
  lukas (862 bodů)

  Škoda, že se z dokumentu nedozvím, proč je Dalibor takový, jaký je. Tedy, co ho přivedlo k tomu, že sympatizuje s neonacismem. Takhle je to spíš kvalitně natočená série skečů, směs bizarních postav a několika zaznamenaných výjevů. Dozvíme se z toho, že Dalibor je špatně placený muž a syn bez otce, sexuálně frustrovaný, ve výsledku ale pro okolí neškodný, protože se neúčastní neonacistických srazů, ale žije si ve svém mikrosvětě. Otázkou samozřejmě je, kolik takových Daliborů u nás žije a jakou mají jako jedinci statistickou moc v rámci systému. Podle mě je to ale z tvůrčího pohledu nedotažený film.

74 78 ?
 • dav.bal 75%
 • Petrson 60%
 • Brenan88 70%
 • thefirstone 80%
 • debil6 80%
 • gift3 80%
 • Bemiurg 60%
 • wsad 80%
 • poopman2007 80%
 • martin-kovanda 80%
všechna hodnocení (18)
jak hlasovat?
Sdílet tuto stránku:

Partneři: