Slovenská republika Slovenská republika
Polsko Polsko
Česká republika Česká republika
Velká Británie Velká Británie
105 minut

Žánry

:
Dokumentární

Obsah

:
Stylizovaný portrét autentického českého neonacisty, který nesnáší svůj život, jenže neví, co v něm změnit. Do stejné míry sžíravě absurdní a ledově mrazivá více »« méně

Režie

:
Vít Klusák

Scénář

:
Vít Klusák Marianna Stránská Adéla Elbel
Premiéra: 13. 7. 2017
Distributor: Bontonfilm
Jste na stránce dokumentu Svět podle Daliborka. Líbil se vám? Víte, že registrovaní uživatelé Kinoboxu mohou dokumenty hodnotit, psát k nim recenze, dokonce i upravovat profily dokumentů a získat tak body do žebříčku? Zaregistrujte se a řekněte ostatním, co si o dokumentu Svět podle Daliborka myslíte! K 29. listopadu 2022 nám s udržováním a doplňováním databáze pomáhá už více než 28225 uživatelů. Děkujeme!

Recenze Svět podle Daliborka


Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 70%
  2
  0
  9. 9. 2017
  Brenan88 (46186 bodů)

  Svět podle Daliborka nepovažuji vůbec za dokument,nýbrž za solidně natočenou komedii a sociální sondu do života jednoho zakomplexovaného prosťáčka,který se podle mne nechal přemluvit k něčemu co mu do jisté míry zničí život. To nic ovšem neměním na tom,že názory Dalibora jsou zcela zkreslené a zcestné. Celý snímek přesto působí velmi prvoplánovaně a striktně se drží scénáře,který si Vít Klusák stanovil. Od dokumentárního filmu bych očekával zcela jiné pojetí,než to co vidíme zde. Všechno je to na můj vkus až okatě nahrané. Jedinou autentičnost tak jde vycítit z videí,které má Daliborek na svém YT kanálu. V celém dokumentu se vyskytuje velké množství zvláštních postav,které mne svým chováním a názory nepřestaly udivovat viz. přítel Daliborovi matky,který ze sebe pouští jeden blábol za druhým a je mu zcela jedno,že si protiřečí. Závěrečné finále kdy Dalibor diskutuje s přeživší z koncentračního tábora je jedna z nejlepších scén z celého filmu a popravdě se ani nedivím,že Klusák zasáhl do vývoje filmu. Vůči lidem co přežili vyhlazovací tábor musíme chovat respekt a né jimi opovrhovat. Když to shrnu,tak bych Svět podle Daliborka nenazýval sondou do duše českého národa,protože takových jedinců jako je Dalibor je snad v naších končinách minimum. Věřím,že zde stále vládne zdraví rozum a tento snímek vezmeme s nadhledem. PS: Jsem také "Prostějovák" a tak mne potěšily záběry z míst,které jsou mi dobře známe.

 • 65%
  0
  0
  4. 2. 2018
  Pete69 (21997 bodů)

  Příběh rádoby neonacisty. Je tok lasický pošku, který neví, kam se ubírat. I když nejsem zrovna sluníčkář, Daliborek je prostě pako :) Nevím, do jaké míry je toto vlastně dokument. Chvílemi máte pocit, že je to mobilem natočená komedie. Otčím Daliborka je evidentně herec a na tom co říká a dělá není kousek autentičnosti. Pokud to beru jako dokument, tak 15% za lež a hraní. Pokud to beru jako komedii s částečně pravdivým příběhem a reálným pablbem, tak 85%. V titulku je napsáno stylizovaný portrét.. no budiž - 65%.

 • 60%
  2
  0
  12. 9. 2017
  Petrson (4128 bodů)

  V první řadě mám pocit, že jsem se díval na hraný film, přestože se autoři ohánějí, že je to dokument. (Sám Daliborek si točí videa a baví se čímkoliv, možná i tímto filmem. Podle slov režiséra, po shlédnutí filmu, řekl Daliborek, že je to dobrá komedie, až na ten závěr...) Záměrný podvod je režisérovi blízký, nic méně vzniklo něco bizarního. Pravda je, že v tomto případě se jedná o jakousi neuchopitelnou hmotu připravených slov a náhodných scének. Kdyby to byl asi dokumnet, tak spousta " herců" by měla asi problém se zákonem, reklamnní autobus do Osvětimi by neexistoval...atd. Do poslední části filmu, když to začne být hustý, bohužel zasahuje režisér filmu...ale proč ne. Jeho věc. Navíc tlačí na spektákl za každou cenu, vše je to takové připravené.

  • nápad a další podvod, drzost
  • komedie, pokud by to bylo pravdivé ( za to hlavně plus )
  • herecké role a hranice, jak se na to mám dívat...
  • Daliborek přiznává v rozhovoru, že to vzal hlavně za dobré peníze, jako roli, bylo to prý hodně hrané, vymyšlené,....režisér tvrdí, že to byla rekonstrukce, ...kde je pravda?
 • 80%
  2
  0
  16. 7. 2017
  marie-kolarova (2567 bodů)

  Skutečného Daliborka objevíte v záblescích mezi aranžovanými scénami. Ty jsou důkazem pouze toho, k čemu se Dalibor nechá přemluvit, nikoliv toho, jaký doopravdy je. Bez ženské s matkou na krku, která mu nedá vydechnout a jejíž servis je supr a současně trochu na zabití, protože mu neumožní být dospělý. Daleko nepříjemnější postavou je ovšem matčin přítel, v němž se skrývají sklony, z kterých zamrazí. Je natolik přizpůsobivý, že si dokáže notovat s nácky i muslimy, anebo se skutečně dopustil činů, kterými se chvástá? Ta scéna, kdy zabíjí kapra? Není dobré smát se Daliborovi, on si svůj osud nevybral. Mohl a může ho změnit, má ale na to? Povýšený smích je nejhorší, čím na Daliborka reagovat.

 • 50%
  0
  0
  26. 9. 2022
  Krupe (1991 bodů)

  Domument? Určitě ne. Spíše škodoliběúsměvné něco, takové to "Nakoukání do českí naci kultúri na obědnávku slavnoj Klusackoj narodu". Medvědí služba danému problému.

 • 60%
  1
  0
  13. 7. 2017
  lukas (1397 bodů)

  Škoda, že se z dokumentu nedozvím, proč je Dalibor takový, jaký je. Tedy, co ho přivedlo k tomu, že sympatizuje s neonacismem. Takhle je to spíš kvalitně natočená série skečů, směs bizarních postav a několika zaznamenaných výjevů. Dozvíme se z toho, že Dalibor je špatně placený muž a syn bez otce, sexuálně frustrovaný, ve výsledku ale pro okolí neškodný, protože se neúčastní neonacistických srazů, ale žije si ve svém mikrosvětě. Otázkou samozřejmě je, kolik takových Daliborů u nás žije a jakou mají jako jedinci statistickou moc v rámci systému. Podle mě je to ale z tvůrčího pohledu nedotažený film.

Hodnocení a recenze Svět podle Daliborka

70 68 ?
jak hlasovat?
 • Krupe 50%
 • HanO 60%
 • Mikik4444 100%
 • Špímoňátko 70%
 • Had 80%
 • Pete69 65%
 • Pas 10%
 • Nosnica 60%
 • headhunter 65%
 • Riverdon 65%
všechna hodnocení (29)