Lucie Roznětínská, narozená v roce 1974 v Praze, je česká divadelní a filmová herečka. Po maturitě vystudovala herectví na DAMU v Praze, kde absolvovala v roce 1996.
Divadelní kariéra
Po absolutoriu DAMU zahájila Lucie Roznětínská svou profesionální dráhu v Divadle Labyrint (1996-1998), odkud přešla do Činoherního studia v Ústí nad Labem (1998-2003). Od roku 2003 působí jako herečka ve svobodném povolání a hostovala v řadě významných pražských divadel, včetně Národního divadla, Divadla Komedie, Městských divadel pražských, Divadla Na zábradlí, Švandova divadla, Divadla X10, A Studia Rubín, PiDivadla a Městského divadla Kladno. Její divadelní kariéra zahrnuje široké spektrum rolí, přičemž významnou byla její účast v inscenaci Česká pornografie v Divadle Na zábradlí, která vznikla na motivy knihy Petry Hůlové Umělohmotný třípokoj. Za toto představení získal divadelní soubor v roce 2007 cenu Next wave. Jednalo se o nekompromisní komedii o placeném sexu v současném digitálním světě, kde Lucie Roznětínská hrála po boku hereček jako Eva Salzmanová a Zdena Hadrbolcová.
Filmová a televizní tvorba
Lucie Roznětínská se ve filmovém světě proslavila především díky snímkům jako Ochránce, Okupace a Stíny v mlze. Její filmografie zahrnuje také role ve filmech Zpráva o putování studentů Petra a Jakuba (2000), kde ztvárnila postavu Zuzany, a v nejnovějším snímku Rok vdovy (2024), kde se objevila v roli tajemnice notáře. V ceněném filmu Okupace (2021) režiséra Michala Nohejla ztvárnila barmanku Zdeničku. Tento černohumorný snímek, odehrávající se v době normalizace, vypráví příběh o tom, jak do divadla po představení vkráčí mezi oslavující herce ruský voják a herci se musí rozhodnout, jak s nenáviděným okupantem naloží.
Televizní projekty
V televizní tvorbě se Lucie Roznětínská objevila v několika úspěšných seriálech. V kriminálním seriálu Stíny v mlze (2022) ztvárnila postavu paní Kuncové. V seriálu Profesor T. (2018) hrála roli učitelky Marie Dohnalové. V epizodě "Inspekce" přiváděla jako učitelka Marie Dohnalová k řediteli rodiče Sabiny Gabrielové. Její postava se také objevila v souvislosti s případem zavražděné školní inspektorky Jolany Lettrichové. Dále účinkovala v oceňovaném seriálu Ochránce (2021), který získal Cenu české filmové kritiky a Českého lva v kategorii nejlepší televizní seriál. Tento kriminálně dramatický seriál České televize, režírovaný Terezou Kopáčovou a Tomášem Mašínem, vypráví příběh školského ombudsmana Aleše Pelána (Lukáš Vaculík), který vyšetřuje kriminální činy ve školním prostředí.
Další umělecké aktivity
Kromě herectví je Lucie Roznětínská známá jako skvělá interpretka umění mluvit pozpátku. Tuto neobvyklou dovednost využila i ve své herecké práci, když v jedné hře mluvila pozpátku jako duch postavy hrané Ivou Janžurovou. Tuto schopnost si osvojila již v šesti letech a dokáže takto mluvit hodiny, ačkoli sama přiznává, že při takovém způsobu řeči není možné vést běžnou konverzaci, protože není poznat, kde končí jednotlivá slova. Úspěchy slavila také jako stand-up komička v televizním pořadu Na stojáka, kam se dostala v roce 2004. Její vystoupení byla natolik úspěšná, že za ně získala i ocenění a její scénky lze najít na internetu. Jako herečka na volné noze se příležitostně objevuje ve filmech, seriálech i reklamách.