1923

83%
1923
Čtyřicet let uběhlo od smrti Elsy Duttonové v roce 1883. Po smrti je také její otec James a matka Margaret. Ranč, který založili, zvelebil a rozšířil Jamesův bratr Jacob se svou ženou Carou. Malý John je již dospělým a ženatým mužem, jeho mladší bratr Spencer, který se narodil až po Elsině smrti, živí se lovem v Africe. Duttonovi musí čelit bezohledným chovatelům ovcí a neméně bezohlednému těžařskému magnátovi. Indiáni se již více či méně přizpůsobili novému americkému způsobu života, ale Teonna Rainwater se nehodlá nechat převychovat na bělošku.
avenis
avenis
8 056 bodů
10
Jestli jsem byla nadchnutá ze seriálu 1883, pak seriál 1923 mě přimrazil k sedačce. Tak nezastíraná pravda o násilné převýchově indiánských dívek, tak nepokryté pohrdání "špinavou" rasou, tak silná vůle staré ženy prosadit zájmy rodiny a zachovat si čest a zdravý rozum, tak velké odhodlání bojovat za rodinu, za půdu, za budoucnost. Těžko říct, která historická linka je lépe vykreslená. Zda ta nejstarší, ta následná či ta současná. Je to vskutku velkolepé dílo.
Bordoshut
1 647 bodů
6
1. série – 6/10 – Sheridanovo 1923 ve mně skutečně silně zarezonovalo. V tomhle ohledu tomuto seriálu patří všechna čest naší dosud obyvatelné planety. Jako málo který jiný mě totiž dokázal nejprve totálně napnout a zaháčkovat a následně nehorázně zklamat, otrávit a vytočit do běla. Všechny tři dějové linie jsou zajímavé, zábavné a výtečně sehrané i nasnímané, nicméně způsob, jakým jsou (ne)dány do kopy, je příšerný. Zprvu jsem se to slovo zdráhal použít, ale ono je to skutečně tak amatérsky a netečně slepené do gigantického 3v1, že to snad musela dělat banda netalentovaných necitů (necita, tj. člověk, který pro to nemá cit). Celým seriálem vás provází vzrušující příslib toho, že se alespoň 2 dějové linie v jednom bodě propojí a nastane jakés takés extatické vyvrcholení. V půlce série se na to už dychtivě těšíte, v 5. epizodě to nemůžete vydržet, v 6. epizodě se dostavují první nálevy hořkého zklamání, v 7. už jen nechápavě kroutíte hlavou a 8. závěrečný díl s sebou nese totální scénáristické fiasko, repetitivně natahovanou diváckou prudu a fatální filmařské selhání alespoň minimálně diváka odměnit za 8 hodin strávených nad tímto zbytečným flopem. Tři dějové linky se zkrátka vůbec nespojily a ani nedošly k jakémukoli přijatelnému rozuzlení, pouze vyčpěly do vesmírného vzduchoprázdna s tichým příslibem brzkého pokračování. 1923, aneb 8 hodinová snaha natáhnout 4 epizodní děj na dvojnásobnou délku. Místy bylo skutečně k smíchu, jak se scénárista (pozor, to je zase ten Sheridán) účelově snaží prodloužit zejm. jednu z dějových linek, kdy cestujícímu páru, který se vrací domů, neustále hází do cesty nové překážky, jednu střelenější než druhou. Na cestě se s nimi například potopí loď, musí se vzít, následuje konfrontace s ex přítelem dané ženy, jež vyústí v souboj, který skončí smrtí toho ex přítele, načež manžel upadne v nemilost jeho veličensta a je odvezen kamsi na pevninu... Prostě totální krávovina. Sice nádherně natočená, skvěle zahraná, ztvárněná... ale pořád bída. Předchozímu 1883 to nesahá ani po kotníky. Přirozeně se rád zase mrknu na 2. sérii, ale pořád mi zůstane v ústech pachuť po těch reklamách uprostřed mého rozkoukaného pořadu, které se protáhly na 4 epizody. Je to ostuda, takhle okázale dojit seriál, který měl na to být kvalitním. Ostuda a hlavně nehoráznost. Top hláška: „You are our only hope. You must hurry, Spencer.“ Běž, Spencere, a utíkej rychle! Abys tam do konce seriálu stihnul doběhnout...

Dodatečné informace

Původní název:
1923 (více)
  • USA 1923
Premiéra v ČR:
22. 1. 2023
Distributor:
Paramount Pictures
Země původu:
USA

Podobné


Powered byJustWatch