Ed Wood

80%
Ed Wood
Scénárista a režisér Edward D. Wood, Jr. (1924 - 1978) patří mezi nejbizarnější postavy hollywoodských dějin. Nesmírně plodný autor vytvářel výhradně snímky kategorie B, vyznačující se minimálním rozpočtem, co nejkratší dobou realizace a "senzačními" brakovými tématy z oblasti sci-fi, hororu a později i pornografie. Mezi jeho nejznámější filmy patří autobiografické melodrama o muži, který se rád převlékal do ženských šatů, GLEN OR GLENDA (1953), nebo nadpřirozená sci-fi PLAN 9 FROM OUTER SPACE (1959), v níž využil kouzla tehdy už zestárlé, polozapomenutelné hollywoodské hororové hvězdy Bely Lugosiho. Snímek, který natočil proslulý režisér Tim Burton podle biografické knihy Rudolpha Greye, zastihuje Eda Wooda v 50. letech, v jeho nejplodnějším a nejšťastnějším období, kdy dával dohromady svůj bizarní tvůrčí tým a kdy točil svá nejvýznamnější díla. Komediálně laděný "film o filmu" vyniká mimořádně starostlivou péči o atmosféru i o dobové detaily (včetně dokonalé evokace nezapomenutelných scén z Woodových filmů). Zatím nejlepší dílo režiséra Tima Burtona není jenom vyprávěním o jednom fascinujícím lidském osudu, ale i vyznáním lásky mámivému kouzlu fenoménu, zvanému kinematografie. Snímek získal dva Oscary: Rick Baker, Ve Neillová a Yolanda Toussiengová za maskérské efekty a Martin Landau jako nejlepší herec ve vedlejší roli.Brenan88
Brenan88
47 089 bodů
9
Pro mne nejlepší film od Tima Burtona a jak tak nad tím přemýšlím možná i Deppa. Ed Wood byl obrovský filmový nadšenec a Tim tu jeho lásku k filmu dokázal dokonale zachytit. Černo bíly vizuál snímku sluší a perfektně dokázal dokreslit dobovou atmosféru. Hned po shlédnutí jsem si Plán 9 a musím říct,že to vážně stojí za shlédnutí.
Pete69
Pete69
29 851 bodů
7
Snímek o režisérovi, který byl titulován, jako nejhorším režisérem všech dob. Typická atmosféra Tima Burtona, která dodává šťávu při natáčení filmů, Johnny Depp se pro roli hodí. Je to pěkně natočený hořkosladký příběh o jednom filmovém nadšenci... 70%.
xxmartinxx
xxmartinxx
22 280 bodů
10
Velmi poetický film, svým způsobem. Zřejmě i nejlepší Burton. Krása špatnosti je tu naplno odhalena a to, jak s ní film pracuje na všech úrovních, je hodně zajímavé a zábavné.

Dodatečné informace

Původní název:
Ed Wood (více)
  • USA Ed Wood
Premiéra v ČR:
7. 9. 1995
Země původu:
USA
Rozpočet:
18 mil. USD
Tržby:
5,89 mil. USD (celosvětově)
Čeština:
Ed Wood je dostupný s českými titulky

Podobné


Powered byJustWatch