The Dig (Velká Británie)
Velká Británie Velká Británie
112 minut

Žánry

:
Drama, Historický, Biografický, Adaptace knižní

Obsah

:
Píše se rok 1939 a svět je na pokraji II. světové války. Přesně v této době se paní Prettyová (Carey Mulligan) v Anglii rozhodla, že je nejvyšší čas začít více »« méně

Režie

:
Simon Stone

Scénář

:
Moira Buffini John Preston

Herci

:
Ralph Fiennes Danny Webb Carey Mulligan Robert Wilfort Joe Hurst ...
Distributor: Netflix
Jste na stránce filmu Vykopávky. Líbil se vám? Víte, že registrovaní uživatelé Kinoboxu mohou filmy hodnotit, psát k nim recenze, dokonce i upravovat profily filmů a získat tak body do žebříčku? Zaregistrujte se a řekněte ostatním, co si o filmu Vykopávky myslíte! K 8. srpnu 2022 nám s udržováním a doplňováním databáze pomáhá už více než 28090 uživatelů. Děkujeme!

Recenze Vykopávky


Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 100%
  0
  0
  19. 2. 2021
  martin-mickey-stusak (25891 bodů)

  Povznášející biografický příběh o archeologické události, která málokomu co řekne. Představa zapomenutých ukrytých pokladů čekající na na své objevení vždy přitahoval zájem diváků povětšinou v dobrodružném kabátě. Tento příběh je ale poněkud z jiného soudku. Píše se rok 1939 a v Anglii bohatá v doba Edith Pretty, o archeologii se zajímající, je přesvědčena, že na jejím pozemku v pohřebních mohylách mohou být ukryté poklady. A tak si najme hledače pokladů Basila Browna, úterý se okamžitě pustí do práce. "Kopeme dolů, abychom se setkali s mrtvými," říká Edit s představou, co by se mohlo nalézt. Málokterého diváka v tuto chvíli napadne, že skutečný význam příběhu je poněkud jiný. Historické vykopávky jsou odezvou lidstva v rámci svého žití a budování světa, který se časem rozpadá do naprostého zapomnění. "Umíráme a rozpadáme se", pronese Edith se slzami v očích v době svého podlomeného zdraví, čímž dává najevo, že nehledí do budoucnosti s pocitem naděje, ale naopak je upřena na svou vlastní zranitelnost a smrtelnost. Myšlenka příběhu tedy není přímo o vykopávkách, ale o osudu lidí, který v daný moment žijí v myšlenkách, že po nich někde něco zůstane. Svým způsobem krapet filozofie, ale naprosto srozumitelná. Scénář je zpracován na základě románu Johna Prestona, jehož teta se na vykopávkách podílela, takže dle jejího vyprávění moc dobře věděl o čem psal. Snímek má vlastní atmosféru v určitém romantismu celého konceptu námětu, který, samozřejmě jako obvykle, je cílen spíše pro náročného diváka. Jedná se o lyrický příběh pomalejším tempem vyprávěný ilustrující fascinaci a vášeň poznat historii lidstva a zamyslet se nad sebou samým. Každý archeologický nález je spojen s nějakým lidským osudem, nad kterým se povětšinou vůbec nepřemýšlí. I dnes se například najde někdo, kdo opatruje hrníček po babičce, čímž dává najevo hodnotu věci, ale už se vůbec nezamyslí nad babiččiným osudem. A k tomu tento příběh vyzývá.

 • 90%
  0
  0
  30. 5. 2021
  Martrix (2568 bodů)

  Ve Vykopávkách je spousta silných a podnětných úvah o pomíjivosti lidského života a současně o tom, jaké stopy tyto životy zanechávaly napříč časem. Od dob kdy první člověk otiskl svou dlaň na stěnu jeskyně, až po současnost, se snažíme přijít na to kým jsme byli a jak jsme žili. Snad abychom se poučili z chyb...je proto velmi příznačné, že autor zasadil tento příběh do začátku 2. světové války. Už jen tento kontext by stačil na vysoké hodnocení. Jenže ve Vykopávkách je toho mnohem víc. Vynikající herecké výkony, nemoralizující a nepatetické šťouchance ohledně vztahů...nedochází tady pouze k odkrývání lodě z šestého století, ale také k niterným rozborům postav. A to se samozřejmě nemůže odehrávat ve zběsilém tempu. Pro mnohé diváky to může být nedostatečně vtahující a pomalé. A já pro to mám pochopení. Je to o věku, empatii a snad i vůli naslouchat. A protože jsem nic z toho při sledování tohoto britského skvostu nepostrádal, jsem velmi spokojený.

Hodnocení a recenze Vykopávky

77 95 ?
jak hlasovat?
 • RadimH 75%
 • Monikahan 0%
 • jamilex 80%
 • rumlarikka 100%
 • Evianka 100%
 • Evson 100%
 • Fandysek 75%
 • aquiver 90%
 • Martrix 90%
 • limeta 75%
všechna hodnocení (19)

V žebříčcích uživatelů

118. místo z 568 v žebříčku uživatele Mikik4444