Československo Československo
108 minut

Žánry

:
Drama
Motto: Film o osudech židovské rodiny a smíšeného manželství za nacistické okupace.

Obsah

:
Centrem vyprávění je židovská rodina Kaufmannových, která je postupně transportována do terezínského ghetta a odtud dále směrem na východ. Konce války více »« méně

Režie

:
Alfréd Radok Alfréd Radok

Scénář

:
Mojmír Drvota Erik Kolár Alfréd Radok Alfréd Radok

Herci

:
Blanka Waleská Otomar Krejča Viktor Očásek Eduard Kohout Zdeňka Baldová ...
Premiéra: 1. 1. 1950
Jste na stránce filmu Daleká cesta. Líbil se vám? Víte, že registrovaní uživatelé Kinoboxu mohou filmy hodnotit, psát k nim recenze, dokonce i upravovat profily filmů a získat tak body do žebříčku? Zaregistrujte se a řekněte ostatním, co si o filmu Daleká cesta myslíte! K 28. květnu 2020 nám s udržováním a doplňováním databáze pomáhá už více než 26262 uživatelů. Děkujeme!

Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 100%
  0
  0
  14. 9. 2016
  jakub-jiriste (21 bodů)

  Snad nejosamělejší monument naší kinematografie, milník, který spatřil světlo světa již v době tuhé Ždanovské koncepce socrealistického umění zavedené do našich podmínek. Uprostřed schematismu a uzavřenosti proti jakémukoliv tvůrčímu přínosu náhle přišel Radokův opus okouzlený revolučními postupy Občana Kanea a snažící se všemi prostředky (obraz, hudba, zvuk, střihy, herecké výkony i úvodní komentář) dosáhnout expresivního dojmu, který byl dle Radoka adekvátnější pro ztvárnění látky než jakýkoliv civilnější či dokumentarističtější přístup. Narace je navíc neobvyklá svou roztříštěností - jsou nabízeny spíše útržky z vývoje situace v protektorátu a samotného tábora, které propojuje jednoduchá, ale intenzivní linka rodiny lékařky. Co je na filmu kromě živé kamery, hry se stíny, kontrastními a ironickými střihy a imaginativní hrou se zvukem nejsilnější složkou je bezesporu Sternwaldova hudba, která sugestivně vystihuje vnitřní pocity postav a ještě více prohlubuje expresivní náladu. Její hodinová stopáž je přesně rozvržena na jednotlivé okamžiky děje a užívá rozmanité motivy, z nichž každý má své pevné místo. Tento postup je v našem filmu do této doby nevídaný. Skvělým nápadem je zvolená variace na Bolero, která má ve své podstatě s tématem mnoho společného a v ohromujícím závěru z ní běhá až mráz po zádech. Výborně je využita diegetická hudba piána, která doprovází profesorovo rozhodování k sebevraždě a neopakovatelným způsobem vystihuje jeho současný subjektivní stav. Krátce řečeno Daleká cesta je mistrovské dílo světových parametrů, které ze své síly za více než půlstoletí nic neztratilo.

77 ? ?
jak hlasovat?
 • Mikik4444 100%
 • nanuet 50%
 • limeta 75%
 • Atsus 45%
 • Futureman 90%
 • Kim6 45%
 • Pekl 100%
 • jakub-jiriste 100%
 • ballrog 40%
 • olga-pu 65%
všechna hodnocení (68)

V žebříčcích podle hodnocení

3.
v žebříčku filmů za rok 1949
480.
v žebříčku dramat