Československo Československo
95 minut

Žánry

:
Drama, Horor, Adaptace knižní, Gotický, Retro
Motto: Hrůzná tragikomedie.

Obsah

:
Rodina Kopfrkinglových žije na první pohled šťastně a spokojeně. Otec se o všechny svědomitě stará a zahrnuje je až přehnanou láskou a péčí. Miluje své více »« méně

Režie

:
Juraj Herz

Scénář

:
Ladislav Fuks Stanislav Milota Juraj Herz

Herci

:
Rudolf Hrušínský (II) Vlasta Chramostová Jana Stehnová Miloš Vognič Ilja Prachař ...
Premiéra: 14. 3. 1969
Distributor: NFA
Přístupnost: MP-18
Jste na stránce filmu Spalovač mrtvol. Líbil se vám? Víte, že registrovaní uživatelé Kinoboxu mohou filmy hodnotit, psát k nim recenze, dokonce i upravovat profily filmů a získat tak body do žebříčku? Zaregistrujte se a řekněte ostatním, co si o filmu Spalovač mrtvol myslíte! K 25. květnu 2022 nám s udržováním a doplňováním databáze pomáhá už více než 27991 uživatelů. Děkujeme!

Recenze Spalovač mrtvol


Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 100%
  0
  0
  29. 4. 2022
  martin-mickey-stusak (25449 bodů)

  Mistrovské filmové dílo Juraje Herze dle literárního počinu autora Ladislava Fuksy s mistrovským hereckým koncertem Rudolfa Hrušínského, který postavu ředitele krematoria Karla Kopfrkingla zvěčnil tak dokonale, že je, stejně jako jeho pojetí Švejka, chtě nechtě, naprosto nepřekonatelné. Jedná se o epickou prózu s grotesktními až hororovými prvky, čemuž dal Juraj Herz režijním umem sobě vlastním ohromnou sílu, čemuž také pomohla kamera Stanislava Miloty. Černobílý obraz byl využit ve vší své dokonalosti a to i s použitím nejrůznějších úhlů obrazu a tzv. rybího oka. Z vnitřního myšlenkového přednesu Kopfrkingla při hlubším vnímání skutečně až zamrazí. Smrt je pojem a žeh osvobozením. Spojení se šílenstvím války důmyslně překonává veškerou absurditu doby právě v rámci psychiky a konání. Likvidace vlastní rodiny a spálení těl je plně v souběhu s nacistickou židovskou otázkou. Tělem a duší je Kopfrkingl hodný člověk a starostlivý otec od rodiny, odmítající násilí ze strachu z války. Jenomže propaganda udělá své a tak podlehne nátlaku, uvěří nadřazenosti a nutnosti zbavení se méněcenných lidí. Matka od rodiny židovka, syn charakterově změkčilý. Dle Tibetské filozofie navíc svůj čin osvětlí jako pomoc pro vyšší zájmy. Do tohoto díla je skutečně nutné se plně ponořit a vnímat každičké vyřčené slovo. Co věta, to myšlenka. Skutečně jde v takovém atmosférickém marasmu své doby o spásu lidstva? Sám Juraj Herz v koncentračním táboře nějaký čas pobyl, takže do snímku určitě přidal i něco svého. Pokud Kopfrkingl či snímek jako celek působí odtažitě, depresivně a zhnuseně, čímž nutí diváka od toho odejít, paradoxně splňuje svůj účel. Atmosféru nacistické doby, právě v kontextu se židovskou otázkou, už asi silněji vytvořit nejde. Reálný svět s iluzemi halucinogenních snů v souběhu s realitou a fikcí. V rámci své metaforické symbolicky docela složité filmové dílo, ale kdo se tomu poddá a nechá se unášet celým vyprávěním, plně se ocitne v duševním strachu židů, co bude dál. Snímek, který by měl být vlivem své výpovědi ceněn zlatem.

 • 70%
  0
  0
  14. 10. 2017
  Pete69 (19977 bodů)

  Koncert Rudolfa Hrušinskéhi, který mluví snad v 60% filmu. Příběh jen pomalu graduje. Knihu jsem nečetl, takže jsem úplně nevěděl, co se z toho vyvine. Neříkal bych tomu horor, spíše psychologické drama.

 • 85%
  0
  0
  5. 12. 2014
  muzz (18023 bodů)

  Jeden z vrcholů české kinematografie. Brilantní režie tehdy mladého a talentovaného Juraje Herze, vynikající herecké výkony všech zúčastněných, navíc použitý zvláštní slovník Ladislava Fuchse, dokreslující atmosféru (čarokrásná, líbezná, aj.) :)
  V českém filmu byl zde poprvé použit extrémně širokoúhlý objektiv, tzv. rybí oko. Tvůrci se ho nemohli nabažit a hrozilo, že bude použit na celý film. Nakonec pouze ve scéně z krematoria, kde Kopfrkingl nahání synáčka mezi rakvemi :)

 • 100%
  2
  0
  23. 10. 2015
  Sheldon (16014 bodů)

  Kromě technického zpracování je hlavní výhrou filmu herecký výkon Rudolfa Hrušínského, který se však ukázal pro natočení filmu velmi nevyzpytatelným hercem. Hrušínský roli chtěl odmítnout, ale nikoliv kvůli tématu, ale právě kvůli zpracování. Technický scénář ho vyděsil, protože měl pocit, že nedostane vůbec prostor ke hraní. Je to pár let zpátky, co jsem četl v jednom zahraničním filmovém magazínu o filmech Sama Peckinpaha, které jsou dodnes nesmírně živé. Autor článku rozebíral právě střihovou skladbu a počet záběrů a dopracoval se k podobnému číslu, jako má Herz ve Spalovači mrtvol. Oba filmaři tak invenčně předběhli dobu, ve které tvořili. Podle vzpomínání režiséra trvalo Hrušínskému celé 3 dny, než k němu získal důvěru. Poté se oba spřátelili. Problém nastal během okupace sovětskými vojsky, kdy pan Hrušínský odjel z Prahy, nikomu o tom nedal vědět a film ještě nebyl hotov. Nakonec však film dotočil.

 • 100%
  2
  0
  7. 10. 2016
  lamps (14836 bodů)

  Společně s Markétou Lazarovou zřejmě největší poklad, jaký kdy z československé kinematografie vzešel. Mistrovská režie diktuje příběhu velmi sugestivní a neskutečně deprimující atmosféru, která je ještě prohloubena geniální až nadpozemskou (jako tradičně) Liškovo hudbou a dnes slavným "rybím okem" uvnitř kamery, jehož zásluha na konečné umělecké i emocionální působivosti snímku je nevyčíslitelná. O zbytek se pak stará úlisný a nekonečně řečnící Rudolf Hrušínský, který vystihl svou knižní postavu natolik věrohodně, že i samotnému Fuksovi musel z jeho výkonu přebíhat mráz po zádech. Šokující, filmařsky nadčasové a myšlenkově objemné dílo, které zanechá v trpělivém divákovi tolik pocitů, dojmů a postojů, že jediným východiskem je opakované zhlédnutí. Jeden z mála případů, kdy stavím filmové zpracování nad úroveň knihy.

 • 70%
  0
  0
  4. 12. 2012
  jirka26 (6287 bodů)

  Skvělé filmové zpracování Fuksovi knihy.

 • 85%
  0
  0
  3. 12. 2012
  VitvarJane (4479 bodů)

  Tento film jsem viděla poprvé jako maličká a od té doby je to pro mě ten největší český horor. Impozantní role, kterou zde ztvárnil Rudolf Hrušínský a celková myšlenka knižní předlohy, která je zde dokonale zpracována, na mě dýchá z každé minuty filmu.

 • 100%
  2
  0
  15. 3. 2015
  Schneefee (4257 bodů)

  Přemýšlím, jak toto dílo popsat a nepoužít slovo geniální...nemožné, alespoň pro mě...miluju přechody mezi jednotlivými scénami, zbožňuju lehce mrazivou gradující atmosféru celého snímku a obdivuju herecké výkony všech zůčastněných (zejména děsivě věrohodného Rudolfa Hrušínského)...jedním slovem: geniální (tak, a je to venku :))...podle mě jeden z mála filmů, který předčil svou knižní předlohu.

  • Herecké obsazení
  • 75%
   1
   0
   15. 3. 2018
   kawa (3385 bodů)

   Syrové tragikomické drama Juraje Herze s výborným Rudolfem Hrušínským II. , který přetvoří svou postavu fanatického spalovače, v masového vraha, který se zaučuje na své manželce, a svém synovi. Nástupem nacismu se mu uvolní ruce k masovému vraždění a ukájení jeho zvráceného koníčka. Další herci nedostali moc prostoru a jsou jen fugurky v orloji.

  • 90%
   0
   0
   28. 9. 2012
   TARANTlNO (3339 bodů)

   Smrtelný labyrint v psychologické mozaice Juraje Herza.D'ábelský Rudolf Hrušínský je nepřekonatelný.Top czech horor !

  • 90%
   0
   0
   20. 3. 2017
   rkotvald (3158 bodů)

   Opus magnum tuzemské kinematografie. Rudolf Hrušínský ve své nejlepší a nejmrazivější roli, mistrovská hudba Zdeňka Lišky, neskutečně působivá kamera a myšlenka tak hluboká a úzkostná, že si ani nedokážu představit, co se muselo Ladislavu Fuksovi v hlavě dít, když toto dílo psal. Nevzpomínám si, že by na mě někdy nějaký český / československý film takhle zapůsobil a nevzpomínám si, že bych některý český / československý film takhle dlouho rozdýchával ..... " Všechny je spasím. Celý svět...."

  • 35%
   0
   1
   6. 2. 2013
   výfuk (2971 bodů)

   Teda... to byla ale blbost... proč Hrušinkej mluvil jako blbec? Proč tam všechny zabíjel? Pane Bože. Jsem v této chvíli asi hodně kontroverzní, ale tohle je fakt úlet...

  • 40%
   0
   0
   18. 2. 2015
   sporkaska (2358 bodů)

   Perfektne technicky spracovaný film (široké sklo), čarokrásny výkon p. Hrušínskeho, výborná hudba.. ale..
   .. po svete pobehuje dosť psychopatov aj bez toho, aby som ich sledovala vo filme...
   Detailné strihy historických obrazov vo mne vyvolávali úzkosť a niektoré nechutnosti by som radšej 2x nevidela...
   Záver: O myšlienkach spalovacieho psychopata by som si radšej prečítala knižku.

  • 85%
   0
   0
   9. 6. 2013
   miza (2310 bodů)

   Kdysi dávno chodil prý mráz z Kremlu.Při zhlednutí tohoto filmu jde mráz do nás a dlouho v nás zůstavá.Je to uchvatné zpracování literální předlohy a dva skvělé herecké výkony.

  • 80%
   0
   0
   17. 11. 2016
   Krupe (1936 bodů)

   Tak PAN herec Rudolf Hrušínský trochu jinak, aneb takový dost syrový a morbidní film, až se ani nechce věřit, že vznikl u nás. Taky jej minulý režim na dlouhou dobu uzamkl do svého nepochopitelného trezoru.

  • 100%
   0
   0
   25. 7. 2013
   beseda (1918 bodů)

   Jeden z nejlepších českých/československých filmů v historii. Černá komedie z které opravdu mrazí. Rudolf Hrušínský je neskutečný herec. Mé hodnocení: 100%.

  • 100%
   0
   0
   31. 7. 2014
   voleman (925 bodů)

   Opravdu dokonalý snímek v každém směru. Geniální režie, nádherná kamera, revoluční střih, skvělý scénář, výborná hudba a hlavně opravdu vynikající herecký výkon Rudolfa Hrušínského. Od začátku do konce má film velmi snovou a mrazivou atmosféru, která je podpořena všemi klady co jsem již vyjmenoval. Opravdu neskutečně krásně a originálně natočený film, který u nás se svou atmosférou nemá konkurenci. Pro mně asi nejlepší Český film a jeden z nejlepších filmů vůbec. 100%

  • 75%
   0
   0
   14. 5. 2019
   LiVentura (33 bodů)

   Určitě to není nejlepší filmová role pana Hrušínského, ale opanování role jeho herectvím, to je skvost. Asi málokdo by to zahrál takto přesvědčivě a uhrančivě. Záludná kamera je typická režisérovi a příběh velmi hluboký, i když dosti mělce podaný. Bavil jsem se a bavím se vždy, když to vidím..

  Hodnocení a recenze Spalovač mrtvol

  84 ? ?
  jak hlasovat?
  • martin-mickey-stusak 100%
  • ErizChan 90%
  • Psychotronix 90%
  • Mrykodaj 70%
  • aquiver 95%
  • what is in the box 90%
  • Lovecour69 90%
  • Evianka 45%
  • Jimi Joker 95%
  • jiri-pohorelsky 75%
  všechna hodnocení (569)

  V žebříčcích uživatelů

  3. místo z 21 v žebříčku uživatele Renfield
  17. místo z 103 v žebříčku uživatele Petrson
  19. místo z 174 v žebříčku uživatele Manekenthe
  25. místo z 155 v žebříčku uživatele dav.bal
  25. místo z 45 v žebříčku uživatele Olia
  32. místo z 35 v žebříčku uživatele voleman
  58. místo z 61 v žebříčku uživatele kikina.31
  37. místo z 51 v žebříčku uživatele dav.bal
  72. místo z 84 v žebříčku uživatele Psisko59