Československo Československo
125 minut

Žánry

:
Drama
Motto: Film je adaptací stejnojmenné novely Ladislava Grosmana. Vypráví tragikomický příběh staré židovské obchodnice za druhé světové války.

Obsah

:
Nemajetný truhlář Tono Brtko žije se svou chamtivou manželkou Evelynou ve válečné atmosféře slovenského maloměsta. Odmítá se však účastnit jakýchkoliv více »« méně

Režie

:
Ján Kadár Elmar Klos

Scénář

:
Ladislav Grosman Ján Kadár Elmar Klos

Herci

:
Jozef Kroner František Zvarík Hana Slivková Martin Hollý st. Elena Zvaríková-Pappová ...
Přehrát online O2
Přehrát online alza
Premiéra: 8. 10. 1965
DVD: 4. 12. 2008

Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 100%
  1
  0
  10. 12. 2015
  Sheldon (11104 bodů)

  Film se natáčel v Sabinově, protože tam filmaři nalezli místo, které přesně odpovídalo scénáři, tedy slavné korzo, které hraje ve filmu klíčovou úlohu. Velkou výhodou bylo zejména to, že se v Sabinově od války nic nezměnilo, takže měli filmaři reálné exteriéry bez viditelných stavebních úprav. Jedinou změnou byl pomník obětem druhé války uprostřed náměstí, takže ho filmaři zakryli dřevěnou konstrukcí. Natáčelo se od poloviny května do konce srpna 1964.

  Nezapomenutelnou roli ve filmu ztvárnil Jozef Kroner, kterého Slovensko po právu vyhlásilo největším hercem 20. století. Króner natočil přes 170 filmů a účinkoval ve filmu třeba i s Jeanem Louisem Trintignantem. Na drobném muži byla fascinující jeho skromnost a především neuvěřitelná schopnost vcítit se do role. Již v 27 letech přesvědčivě zahrál roli pětaosmdesátiletého staříka! Jeho ztvárnění Tona Brtka je mimořádné a po právu bylo vyznamenáno i čestným ,,malým“ Oskarem, kterého Króner dostal společně s replikou Oskara za nejlepší zahraniční film. Velkou zásluhu na úspěchu filmu měla také Ida Kaminská, která byla zejména herečkou divadelní. Vystupovala ve Státním židovském divadle ve Varšavě a všechny své role odehrála také v židovském jazyce. Mimochodem stejně hovoří i v Obchodu na korze, byť ho prokládá i slovenštinou.

  Film byl nesmírně úspěšný, jen v New Yorku se hrál ve 40 kinech! Diváci byli nadšení, kritika také a člověk by řekl, že tvůrce za tak velkolepý úspěch bude čekat zasloužená odměna. Opak byl pravdou. Na konci 60. let Kaminská emigrovala do USA kvůli represi polských úřadů vůči židovskému obyvatelstvu, Kadár emigroval rovněž do USA po roce 1968, kde natočil ještě dva nepříliš úspěšné filmy a Elmar Klos exceloval na divadelních prknech u nás, byť bez Kadára jeho filmová režie prakticky skončila.

 • 70%
  0
  0
  4. 12. 2012
  jirka26 (6276 bodů)

  jeden ze tří českých Oscarových filmů.

 • 85%
  0
  0
  3. 12. 2012
  VitvarJane (4427 bodů)

  Krásné zpracování knižní předlohy

 • 95%
  0
  0
  6. 2. 2013
  výfuk (2938 bodů)

  To miluju. To nasazení pro dobro druhých, které vede až k nenávisti. I když jsem paní Kamińské někdy nerozuměl, měl jsem i anglické titulky, so good. Klos a Kadár nám opět ukazují, že se řadí mezi mistri své kinematografické doby. Vždyť za to získali i Oscara. My Češi a v té době i Slováci jsme byli machři. V 65 toto a 68 Ostře sledované vlaky. Kroner tak miloval paní Kamińskou až ji zabil. Je to strhující, je to československé, je to Kadárovské, je to Klososvské. Je to dramatické, je to Oscarové, je to Liškovské. JE TO POKLAD.

 • 70%
  0
  0
  22. 3. 2016
  Ombak_Penari (2734 bodů)

  Asi bych dal více hvězd, kdyby mě od vzniku snímku nedělilo půl století. Dnes už to aspoň na mě nemá takový účinek jaký by mělo možná tehdy...

 • 75%
  0
  0
  2. 3. 2016
  hovorkok (643 bodů)

  První polovina mě celkem nudila, velkou roli na tom ale nese to, že pro mě bylo velmi obtížné vůbec rozumět tomu, co herci říkají. Velmi těžké to bylo u Idy Kaminské, často jsem nerozeznala, zda mluví slovensky, nebo nějakou jinou hatmatilkou, což u mě velmi ubralo na hodnotě filmu. Jinak ale silný konec. Tak moc bojoval o svůj život, až si ho nakonec stejně vzal sám.

 • 100%
  0
  0
  8. 3. 2014
  Pepa Nevrkrakr (141 bodů)

  • Spolupráce Kadár Klos se velmi vyplatila, vzniklo famózní drama tehdejší doby.. je to ukázka toho, že tehdejší Československá kinematografie byla jedna z nejlepších na světě.. vše dokazuje kvalitu tohoto díla tím, že jsme za něj dostali ocenění jedno z nejvyšších a to cenu akademie Oskara...po právu máme být na co pyšní...
  • 80%
   0
   0
   29. 7. 2016
   vidunaj (74 bodů)

   Pro mě je trochu překvapivé, že je tenhle film mezi filmy nejlepšími. Je dobrý, ale není to něco tak úžasného, zdobí to hlavně výkon paní Kamińske, jinak je to takový trochu nadprůměrný kousek a musím říct, že asi nejlepší Slovenský film, který jsem viděl. Ale jinak to s ostatními podobné tématiky docela splývá.Pro mě je trochu překvapivé, že je tenhle film mezi filmy nejlepšími. Je dobrý, ale není to něco tak úžasného, zdobí to hlavně výkon paní Kamińske, jinak je to takový trochu nadprůměrný kousek a musím říct, že asi nejlepší Slovenský film, který jsem viděl. Ale jinak to s ostatními podobné tématiky docela splývá.

  83 ? ?
  • Nikipi 85%
  • kudo 90%
  • bohhous22 100%
  • Had 100%
  • Tino 90%
  • debil 80%
  • vidunaj 80%
  • divid.jh 100%
  • lamps 95%
  • Ombak_Penari 70%
  všechna hodnocení (243)
  jak hlasovat?

  V žebříčcích uživatelů

  1. místo z 6 v žebříčku uživatele doublefish
  5. místo z 381 v žebříčku uživatele David Bátor
  7. místo z 8 v žebříčku uživatele JiNá
  44. místo z 86 v žebříčku uživatele divid.jh
  80. místo z 104 v žebříčku uživatele dav.bal
  242. místo z 370 v žebříčku uživatele Psisko59
  Sdílet tuto stránku:

  Partneři: