Green Book (USA)
USA USA
130 minut

Žánry

:
Drama, Komedie, Životopisný
Motto: Inspirováno skutečným přátelstvím

Obsah

:
Bývalý vyhazovač a drobný podvodníček Tony „Pysk" Vallelonga (Viggo Mortensen) má mezi newyorskými Italy pověst chlápka, který dokáže vyřešit každou šlamastyku. více »« méně

Režie

:
Peter Farrelly

Scénář

:
Nick Vallelonga Brian Currie Peter Farrelly

Herci

:
Viggo Mortensen Mahershala Ali Linda Cardellini Sebastian Maniscalco Dimiter Marinov ...
Premiéra: 7. 3. 2019
Distributor: Aerofilm

Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 90%
  7
  0
  14. 1. 2019
  Brenan88 (39450 bodů)

  Ještě teď,když píšu tento komentář marně přemýšlím kdo z dvojce Viggo Mortensen - Mahershala Ali mne bavil více. Nejspíš to nechám jako remízu,protože oba dva předvedli geniální a takřka bezchybný výkon. Green Book může působit jako ten typ filmu co cíleně tlačí na divákovi emoce,ale po shlédnutí názor rychle změníte. Nádherný příběh o přátelství i přes veškeré rozdíly. Místy úsměvné a místy mrazivě kruté. Při závěrečné scéně jsem jen stěží zadržel slzu v oku. Farrelly po dlouhé době dokázal jak je skvělým režisérem a jak umí pracovat s tempem a dávkováním emocí. Zde je jeho místo a komedie by měl pustit k vodě. Obrovská spokojenost.

 • 100%
  0
  0
  18. 3. 2019
  Sheldon (13017 bodů)

  Zelená kniha je v podstatě Řidič slečny Daisy, ale pochopitelně trochu jinak. Je to road movie o drsném chlápkovi, Taliánovi jak poleno se srdcem na správném místě a citlivém muzikantovi, který to má v hlavě v pořádku, ale nechce se smířit s tím, že pro ten svět tam venku je jen atrakce. Nechápu proč o tomhle filmu někdo říká, že je to pohádka. To ani náhodou. Mimochodem ve srovnání s BlacKKKlansmanem je tohle mnohem lepší film.

 • 60%
  5
  0
  25. 1. 2019
  lamps (12964 bodů)

  Pohodová road-movie se silnými postavami (Mortensen si krade film pro sebe), přesvědčivou dobovou atmosférou a dialogy, které minimálně na jedno zhlédnutí uši rozhodně netrhají. Ale "konflikt", který film nabízí, je natolik nepůvodní a umělý, že to celé kvalitativně pohřbívá. Vývoj Tonyho rasistického postoje je v podstatě neviditelný a scénář je víceméně sérií zastávek ve stanicích morálních klišé a profláklých motivů (policista u cesty, "bílá" restaurace). Potenciál by byl a k dobru lze Farrellymu připsat, že jeho hrdinům jsem fandil, to ale bohužel nadprůměrné sociální drama neudělá. 

 • 80%
  0
  0
  7. 5. 2019
  rkotvald (3119 bodů)

  Velice feel good road movie, které dominuje perfektní Aragorn po 15 letech. Na Oscara to podle mě nestačí, ale chápu, že se dotýká velice citlivého důvodu a proto to mělo z 90% vyhráno. Zrovna u Farrellyho bych nečekal, že natočí takhle "wannabe" vážný flm. Inu v celku to je vlastně obrovský kýč. Ale kdo by neměl rád kýče.

 • 70%
  2
  0
  1. 3. 2019
  VasaFlasa (2094 bodů)

  Příběh o sociálních rozdílech mezi bílým jednoduchým ranařem a černým vzdělaným umělcem a to navíc v období 60. let na divokým jihu Ameriky. Příběh spíše jednoduchý a předvídatelný, kdy divák sleduje vznikající přátelství mezi hlavními hrdiny. Nejedná se o špatný film, ale nějak se nemohu ztotožnit s tím, že by to byl (podle výsledků letošních Oskarů) ten nejlepší snímek za rok 2018.

 • 85%
  2
  0
  2. 3. 2019
  marie-kolarova (1760 bodů)

  Hodně vtipných dialogů, konflikty nejdou na dřeň, naopak jsou pojaty sametově. Moc dramatu jsem tam nenacházela, spíš tu kultivovanou komedii. Samozřejmě občas něco zabolí, v jádru se totiž film opírá o reálně žijící osoby a dobové reálie (černoši nesměli u bílých na záchod, a obdobné „vychytávky“). Pokud je někde naznačena bída, nerve to srdce, spíš si člověk musí znovu přeříkat, že být tehdy černý, to byl dost průšvih. A to byl rok 1962. Kultivovaný, neprovokující film s připomenutím, že rasismus nebyl dobrý nápad. Jediným nedostatkem je malinko nadsazená délka.

 • 85%
  1
  0
  3. 3. 2019
  Blackhand47XD (1401 bodů)

  Píšou se šedesátá léta a bílý buran dělá šoféra vzdělanému a elegantnímu černochovi. Ne, nejedná se o příběh z alternativní reality, ale skutečné postavy, které se nebály změnit pohled tehdejší společnosti. Film nám ukazuje zábavnou cestu, během které se postavy seznamují a mění si navzájem názory na skupiny, z nichž pochází. Rozhodně musím pochválit obsazení, které je špičkové, i myšlenky, jež se snímek snaží divákům předat. Nezáležím na tom, z jaké vrstvy společnosti pocházíte, vždycky si můžete nalézt přítele i v někom, od koho to vůbec nečekáte. Nedivím se, že film získal Oscara, ale osobně se mi víc líbil BlacKkKlansman, který některé z myšlenek, jež mají filmy společné, dokázal ještě více vyzdvihnout. 85%

 • 85%
  0
  0
  29. 4. 2019
  Vurhor (1346 bodů)

  V hlavní roli talianský Aragorn, který se chová jako kdyby byl neobjeveným synem De Nirova Jamese Conwaye? No to mi nemohlo ujít! Green Book je jedna velká pohodová jízda napříč jižními státy USA, která si bere do malíčku vážná témata ohledně tamějšího chování k černošské komunitě, ovšem zároveň si nechává dost místa na to, aby diváka fakt příjemně pobavila. Je to z velké části film o rasismu, ale necpe to divákovi vyloženě do chřtánu, což v dnešní době oceňuji. Vynikající scénář navíc posilňuje opravdu skvělý Mortensenův výkon, za který si tu nominaci víc než zaslouží. Podobně je na tom i Mahersala Ali, na kterého se už setsakramentsky těším ve třetí sérii True Detective. Dohromady tvoří zajímavou a sympatickou dvojku, která si sice ze začátku úplně nerozumí, ale postupem času si k sobě najdou cestu. Ano, zní to jako hrozný kýč. A vlastně i je. Ale je to tak hrozně příjemný, že to vlastně nevadí, obzvlášť i s ohledem na to, že to je podle skutečné události. Vtipné, zábavné, podmanivé. Plus slyšet mluvit Vigga tím typickým mafiánským dialektem, místo toho medového aragornovského hlasu, je prostě k nezaplacení.

 • 60%
  0
  0
  14. 5. 2019
  RoCo (860 bodů)

  Nevěděl jsem jestli se na to mám vůbec podívat. Z popisu filmu mi totiž nevychátelo nic zajímavého, protože jsem spíše na akční filmy a navíc filmy, které nějakým způsobem "řeší" rasovou otázku, tak ty už mne nebaví vůbec. Nicméně jsem se nechal přemluvit a myslím, že mohu směle říci OK. Film byl pro mne zajímavý hlavně tím rozdílem mezi obhroublým italem a jemným klavíristou, který je úplným opakem. Ale jinak, díky výše popsanému, nic moc.

 • 90%
  0
  0
  14. 5. 2019
  Milena107 (465 bodů)

  Tvůrci česko-slovenského Tlumočníka by se měli podívat na Zelenou knihu, aby zjistili, jak se má točit road movie o dvou naprosto odlišných lidech, které společná cesta naučí jednoho o druhém víc, než by si dokázali představit. Viggo Mortensen musel spořádat spoustu jídla během natáčení a byl tak věrohodný, že jsem po asi šesti letech dostal pořádnou chuť na kyblík z KFC, mimochodem jedna z nejlepších scén celého filmu poukazující na rozdílnost obou postav. Mahershala Alí dostal podle mě nezaslouženě sošku za Moonlight a tentokrát možná nezaslouženě vyjde naprázdno. A je to velká škoda.

 • 95%
  0
  0
  14. 5. 2019
  polopaticky (324 bodů)

  Film o rasismu, který můžu. Oběť rasismu, převzdělaný a humánní černoch, se v jistou chvíli ocitne v roli samotného rasisty a vlastně celý film tak nějak balancuje na hranici rasimus a snobismu svým jemným opovržením nad méně kulturně obohaceným svým okolím. Je to vlastně takový milý filmek plný krásného italského akcentu v angličtině. Nenudil jsem se. Díky.

 • 90%
  0
  0
  14. 5. 2019
  Ghost Dog (316 bodů)

  Velmi příjemným způsobem zpracovaná problematika o rasové nenávisti v USA (stále bohužel aktuální), kde se přímočarý příběh o dost nepříjemných věcech opírá o skvělé herecké výkony. Film je plný i neprvoplánovaného humoru, což lze přisoudit určitě nejen scénáři, ale i překvapení na režisérské židli, kterým je Peter Farrelly, autor mnoha méně či více povedených komedií hrubšího zrna.

 • 75%
  0
  0
  14. 5. 2019
  hejkalka (191 bodů)

  Příjemně lidský film, skvělé herecké ztvárnění obou ústředních postav, aktuální a silné téma odlišnosti hlavních postav a hledání cesty k sobě a vzniku jednoho netypického a přesto nebo proto silného přátelství - Zelená kniha je film který se vás dotkne a bude ve vás doznívat.

 • 60%
  0
  0
  14. 5. 2019
  Heart (174 bodů)

  Marně dumám, proč bych se na tenhle film měl ještě někdy podívat znovu, nebo proč ho někomu doporučit... Dobré řemeslo, děj shrnutelný jednou větou, několik málo gagů (KFC??) a zcela očekávatelný konec. Mahershala Ali je vynikající herec, ale tady nepředvádí nic výjimečného, stačí srovnat už jen s tím, jak exceluje v True Detective III.

 • 90%
  0
  0
  28. 5. 2019
  Michal Kvak (101 bodů)

  Teda tohle jsem nečekal, konečně zas po nějaké době americký kvalitní film, člověk aby furt koukal na korejce a seveřany, aby viděl něco bez triků a inteligentního, a ono se najde....doporučuju, zábavné, sice opět dokola černošská tematika, ale zde mi to přišlo tak ňák nenuceně, film na tom nestaví tolik.

 • 90%
  0
  0
  28. 5. 2019
  zzepto (93 bodů)

  Ve své lásce ke vsemu obraz Farrelliho prisel zjevně pozdě na asi tak dvacet let - nyní je to standardem byt obvyklejsim, ostřejším, konkrétnějším a jednoznačnějším.
  Ale musime rict nevim jaky byl ve skutecnosti Shirley ale jeho verze ve filmu dělá velmi silný a prekvapivy dojem.

 • 90%
  0
  0
  14. 5. 2019
  musty (88 bodů)

  Zelená kniha je velkým hereckým představením. Ze začátku vlastně nevíte, co máte od filmu čekat, ale jakmile se dvojice herců vydá na cestu, začíná to pravé dobrodružství. Snímek, který upozorňuje na rasovou nesnášenlivost a předsudky, které jsou zbytečné.

 • 90%
  0
  0
  14. 5. 2019
  JanM (78 bodů)

  Oscarovka jak vyšitá. Jenže výborně natočená a hlavně velmi lidská a plná emocí. Občas mi to přišlo až příliš šablonovité a těžko uvěřitelné, ale u těchto rádoby životopisných filmu jsem si na to už zvykl. Každopádně všechny ceny zasloužené. Herecky naprostá paráda.

 • 90%
  0
  0
  14. 5. 2019
  ales-kralik (58 bodů)

  krásný film a dojemný. ukazuje rasismus v USA v 60. letech. dobré herecké výkony, dobrá hudba, kamera, scénář i dialogy. navzdory temnému tématu povznášející a optimistické. podle skutečné události. poučné. líbivé. místy vtipné. dobře natočené. dostalo to oscara za nejlepší film.

 • 85%
  0
  0
  14. 5. 2019
  eva-pribylova (27 bodů)

  Jeden z nejlepších filmů tohoto roku. Zcela zasloužený Oscar. Jak již bylo zmíněno, obdoba Řidiče slečny Daisy a tenhle film miluju. Viggo se představil v jedné ze svých životních rolí a od dob Aragorna se výrazně posunul kupředu. Pro mě dosud neznámý Mahershala Ali byl šarmantně okouzlující a výborně svou roli zahrál.
  Super a díky.

 • 90%
  0
  0
  28. 5. 2019
  eliot-reed (24 bodů)

  Viggo Mortensena uz davno jsem nevidela ve filmech, tim zajimaveji bylo podivat se na jeho navrat. Musim rict ze navrat docela uspesny. Tema filmu je velkym trendem soucasnosti, neni divu ze obdrzel Oscara a ma tak hodne fanousku (zvlast v Americe). Mahershala Ali je taky skvelym partnerem pro Viggo. Spolu tvori skvely duet.

 • 60%
  0
  0
  28. 5. 2019
  pavel-hnilicka (20 bodů)

  Film velmi dobrý, ale řekl bych, že ne natolik, aby získal hlavního Oscara. Myslím, že se svezl hlavně na vlně politické a rasové korektnosti. Nicméně mě velmi překvapil Vigo. Myslím, že si toho Oscara zasloužil více, než jeho kolega. Zelená kniha bude dalšim filmem, jenž vyhrál Oscara za nejlepší film, ale klasikou se nestane a za dva roky už si na něj nikdo nevzpomene.

 • 90%
  0
  0
  14. 5. 2019
  stany (18 bodů)

  Zelená kniha mě oslovila svým lidským rozměrem, hereckým podáním obou hlavních protagonistů. Je protkaná jemným humorem, rezonuje tématy odlišnosti a hledání mostů mezi dvěma různými lidmi a silným přátelstvím, které se mezi nimi vytvoří. Je to ten druh filmu, který pohladí na duši.

86 81 ?
jak hlasovat?
 • Premyl 100%
 • Mikik4444 100%
 • dav.bal 85%
 • Michal Kvak 90%
 • eliot-reed 90%
 • pavel-hnilicka 60%
 • zzepto 90%
 • lukas001 100%
 • will-vilem-zavadil 85%
 • martin-jandejsek 80%
všechna hodnocení (69)
Sdílet tuto stránku:

Partneři: