Maria Theresia (Rakousko)
Česká republika Česká republika
Rakousko Rakousko
Maďarsko Maďarsko
400 minut

Žánry

:
Drama, Historický, Biografický

Obsah

:
Píše se rok 1723 a v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě je Karel VI., císař Svaté říše římské a král španělský a uherský, korunován více »« méně

Režie

:
Robert Dornhelm

Scénář

:
Mirka Zlatníková

Herci

:
Bálint Adorjáni Václav Baur Jan Budař Alexander Bárta Jiří Dvořák ...
Distributor: Česká televize
Jste na stránce miniseriálu Marie Terezie. Líbil se vám? Víte, že registrovaní uživatelé Kinoboxu mohou miniseriály hodnotit, psát k nim recenze, dokonce i upravovat profily miniseriálů a získat tak body do žebříčku? Zaregistrujte se a řekněte ostatním, co si o miniseriálu Marie Terezie myslíte! K 27. červnu 2022 nám s udržováním a doplňováním databáze pomáhá už více než 28024 uživatelů. Děkujeme!

Recenze Marie Terezie


Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 70%
  0
  0
  3. 10. 2020
  Pete69 (20310 bodů)

  Dlouhý výpravný snímek na který se mi dobře dívalo. Poslední půlhodinu mi to ale přišlo jako hodně přitažené za vlasy a konec mi film dosti pokazil. Hudba monotónní až uspává.. Přesto jako celek a přes tři hodiny zajímavé podívané - 70%. Příběh Marie Terezie mě prostě zaujal.

 • 75%
  1
  0
  8. 3. 2020
  Sheldon (16015 bodů)

  Koprodukční červená knihovna kde je vlastně vše, jak má být. Herci jsou fešní, často velice známí a ověnčení hereckými cenami. Scénář je napsaný s obvyklými klišé, ale rozhodně mě to neuráží. Marie Terezie je zdařilejší než historické pokusy typu Jan Hus nebo Karel IV., které se mi hrubě nelíbily. Kostýmy jsou ale úžasné a dabing je také povedený.

 • 50%
  1
  1
  1. 1. 2018
  Jana Květoňová (6333 bodů)

  Červená knihovna z toho místy skutečně zavání. Kdo se o historii nikdy více nezajímal, má najednou pocit výsostného intelektuálství a jde spát s tím, že je velkým milovníkem historie. No, užijete si, přátelé! I nahého pozadí Františka Štěpána (Vojtěcha Kotka). Dokonce se ve 4. díle dočkáte i nemanželského dítěte Marie Terezie! Nebýt té České televize, tak nejspíš shnijeme! Ta nás tolik povznáší!!! Aby to bylo "koukatelné", tak tvůrci vypíchli nevěry, drby, zavedení mravnostní policie, přitom co všechno Marie Terezie zavedla?!!! Povinnou školní docházku pro chlapce i dívky, učebnice, první sčítání obyvatel, vydala rozkaz, aby Židé nosili zvláštní označení, za její vlády došlo k číslování domů, zavedla povinnou vojenskou službu, měnovou reformu (zavedení papírových peněz), sázení brambor, atd., atd. A František Štěpán Lotrinský pořád prohlíží dámám spodničky a má manufakturu na hedvábí, ale že měl také manufakturu na holíčskou keramiku, kde se vyráběla tak zvaná holíčská fajáns, to je divákovi utajeno. Stefanie Reispergerová se na starší Marii Terezii hodila lépe, nicméně v seriálu je spousta nepřesností i špatných informací. Ve 3. a ve 4. díle se už neobjevují titulky, o který rok se jedná, ale markýza de Pompadour byla milenkou Ludvíka XV. rozhodně později, už v 1. dílu se vyskytuje pruský ambasador Grumbkow ještě i po smrti otce Marie Terezie, což je vyloučené, chyby jsou v těch válkách, vedených za Marie Terezie, dokonce i v kostýmech. Běžný divák ČT to ale nepozná. Líbí se mu, že rozumí dialogům, ale ty jsou podle mě často "za uši přitažené" ("v jakém časovém horizontu si myslíte, že by se to dalo zvládnout?") a hovory Marie Terezie a Františka Štěpána ("Kam jdeš?", "Kdy přijdeš?") naprosto nereálné! Když to všechno píšu, tak mi najednou i těch 50% připadá až moc. A když povážíme, kolik to všechno stálo a kolik zas bude stát to pokračování, ... No, raději se k tomu už nevracet. Ale zas "nechat to tak nějak vyhnít" taky není správné. Toť můj názor. Vždyť jen první dva díly stály 150 miliónů korun! Pro mě naprosto nepředstavitelná suma!! Hudbu kyperského pianisty a skladatele Romana Karioloua bych jedině vyzvedla. Skutečně vyšel z dobové hudby a použil i barokní nástroje, takže paráda! A pak ta místa, kde se točilo. Třeba i trojský zámeček a jeho interiéry. Nebo arcibiskupský zámek v Kroměříži.

 • 80%
  0
  0
  2. 1. 2018
  limeta (4890 bodů)

  Výpravný a romantický vhled do života panovnice, kterou známe z obrazů a z dějepisu, zpracovaný stravitelnou formou. Chválihodný koprodukční počin České televize a v něm Vojta Kotek, kterému role Františka Štěpána Lotrinského vyloženě pasuje. U mě spokojenost

 • 100%
  1
  0
  25. 3. 2018
  nikol125 (2775 bodů)

  Zajímavé a poučné. Moc se mi tento dvoudílný film líbil.

 • 65%
  0
  0
  6. 2. 2019
  Rabadi (2258 bodů)

  Na tomto filmu jsou zajímavé dvě věci: koprodukce celého bývalého Rakouska-Uherska a nádherné kostýmy, lokace. Co se týče hereckých výkonů, určitě zaujal Kotek a historicky možná ukazuje trochu jiný pohled, než na jaký jsme u Marie Terezie zvyklí. Stojí za vidění, ale jednou stačí.

 • 65%
  1
  0
  3. 1. 2018
  barborasalome (510 bodů)

  Bohužel plně nevyužitý potencionál.Výborný nápad koprodukční. Tématu Marie Terezie by slušel seriál, 40 let vlády je 40 let.

Hodnocení a recenze Marie Terezie

72 63 ?
jak hlasovat?
 • lukas 55%
 • Chalupa 85%
 • junak 75%
 • limeta 80%
 • Pete69 70%
 • jan-fero-fabera 85%
 • Sheldon 75%
 • mims 70%
 • Dany Jones 95%
 • Rabadi 65%
všechna hodnocení (21)

V žebříčcích uživatelů

25. místo z 104 v žebříčku uživatele elza1
25. místo z 104 v žebříčku uživatele elza1