Charlatan (USA)
« další názvy »
Irsko Irsko
Polsko Polsko
Česká republika Česká republika
Slovenská republika Slovenská republika
118 minut

Žánry

:
Drama, Historický, Biografický, LGBTQ+, Retro
Motto: Strhující drama člověka obdařeného výjimečnými schopnostmi na pozadí dobových událostí.

Obsah

:
Strhující životopisné drama výjimečného muže obdařeného léčitelskými schopnostmi na pozadí dobových událostí. Příběh je inspirován skutečnými osudy léčitele více »« méně

Režie

:
Agnieszka Holland

Scénář

:
Marek Epstein

Herci

:
Ivan Trojan Juraj Loj Josef Trojan Daniela Vorackova Jaroslava Pokorná ...
Premiéra: 20. 8. 2020
Distributor: Cinemart
Přístupnost: MP-12
Jste na stránce filmu Šarlatán. Líbil se vám? Víte, že registrovaní uživatelé Kinoboxu mohou filmy hodnotit, psát k nim recenze, dokonce i upravovat profily filmů a získat tak body do žebříčku? Zaregistrujte se a řekněte ostatním, co si o filmu Šarlatán myslíte! K 27. květnu 2022 nám s udržováním a doplňováním databáze pomáhá už více než 27994 uživatelů. Děkujeme!

Recenze Šarlatán


Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 85%
  1
  0
  6. 12. 2020
  Pete69 (20001 bodů)

  Tohle se opravdu povedlo. Scénář napsal život sám a s tím ostatním si tvůrci vyhráli. Skvělý Ivan Trojan, kterého jsem litoval při určitých scénách.. přesto to zvládl z grácií. Skvělé interiéry a celkově vizuální stránka filmu je hezká. Dobře zvolená hudba, prostě do sebe vše zapadá.

 • 75%
  0
  0
  13. 2. 2021
  JosefTomas (8394 bodů)

  Film, jehož řemeslné kvality dokáží udržet divákovu pozornost, ale k dokonalosti mu chybí větší tvůrčí invence, která by ho vymanila z kolonky "standard". Příběhově průměr, který je do jisté míry způsoben skutečnými reáliemi a tím tvůrce defacto chrání před jakýmkoliv nařčením. Zároveň je vidět snaha pokrýt všechno, od začátku bylinkářství, přes problém s režimem, až po homosexuální život. Film tak přebíhá mezi tím vším, u ničeho se příliš dlouho nezastaví a ještě k tomu hází flashbacky na Mikoláškův život předtím. Díky tomu je příběh sice rychlý, ale zároveň i roztěkaný a neúplný. K pokrytí celého Mikoláškova života ty dvě hodiny prostě nestačí a to, co z toho zbývá, je jen řemeslně zvládnutý průměr.

 • 70%
  0
  0
  2. 1. 2022
  Jana Květoňová (6283 bodů)

  Já zas to nadšení o naprosté dokonalosti tohoto filmu nesdílím. Agnieszka Holland je bezesporu skvělá režisérka, což dokázala už mnohokrát. Její filmy mají atmosféru, vzpomeňme jen Hořící keř. Problém nemám ani se střídáním časových pásem. Bylo ale zapotřebí, aby byl film plný těch milostných homosexuálních scén?! Stačilo snad naznačit! A proč na závěr neběželo pár vět o tom, jak to s Janem Mikoláškem bylo dál, kdy zemřel, tak jako je to obvyklé v jiných filmech o nějaké osobnosti, která skutečně žila?!! Ve filmu jsou "vypíchnuty" především negativní vlastnosti Jana Mikoláška: útok na otce sekerou, surové zabíjení koťat, bylinná směs pro těhotnou manželku přítele, aby potratila. Asistent František působí sympatičtějším dojmem, i když o jeho vlastnostech se v podstatě divák nedozví nic. Vidí ho hlavně jako pohledný sexuální objekt. Co ho vedlo k tomu, že k Janovi zaplál takovou láskou? Mimochodem v závěru filmu se Mikulášek snaží přenést celou vinu na něho! Cožpak si toho nevšimnul? V úvodní scéně sice sledujeme naturalisticky zachycenou smrt prezidenta Antonína Zápotockého, ale dál politické okolnosti nejsou zohledňovány, ty razie nacistů a komunistů u Mikuláška vypadají vždycky jak nějaká osobní msta, proč proti němu šel jak fašistický, tak komunistický režim, to není ani naznačeno. Takže ano. Herecké výkony výborné, hudba Antoni Komasa-Łazarkiewicze rovněž, ale mně to přišlo nějak nedotažené.

 • 90%
  1
  0
  21. 9. 2020
  limeta (4857 bodů)

  Překrásný film a neotřelý námět, super zpracované ryze české téma Agnieszkou Holland a výborný herecký výkon otce a syna Trojanových určitě zařadí Šarlatána do zlatého fondu české kinematografie. Je to film smutný, ba tíživý a přesto obohacující. Asi úplně nejlepší přirozený přechod z mládí do pozdějšího věku filmové postavy, který si vybavuji, který díky obsazení otce a syna zcela plynule splývá v jedinou postavu.

 • 55%
  1
  1
  28. 9. 2020
  Petrson (4100 bodů)

  O tom, jak léčitel se homosexuálem stal, i když ani tady moc nevíme, proč. Jiná výpověď ve filmu zas tak moc není, žádná zpráva, nic, kromě věčně známé nepříjemné totalitní politiky, jak fašistů, tak komunistů. Co se zajímavého rozehraje, tak zmizí. Film se ničeho nedrží, ale profesionálně, tedy myslím řemeslně, natočeno(!). Podle filmu musel být Jan Mikolášek neuvěřitelný hajzlík. Tak mě to přimělo si o něm něco najít. Uvidíme.

  • námět, profese, kamera, neotřelost a první polovina filmu
  • scénář, dramaturgie, druhá polovina filmu
 • 80%
  1
  0
  31. 8. 2020
  rkotvald (3158 bodů)

  České drama ve své další skvělé formě. A opět za tím vidím Agnieszku Holland a v hlavní roli excelentního (opět) Ivana Trojana. Příběh jednoho z našich rozporuplných osobností byl natočen - díky Bohu - rozporuplně. Vše dobré co o Janu Mikoláškovi víme, totiž známe primárně z jeho osobní autobiografie. A to negativní ze všeho okolo. Jistě byl člověkem, kterého stíhaly všemožní démoni, a který si liboval v popularitě. Na druhou stranu též mu nelze upřít snaha o pomoc potřebným, kterým zasvětil svůj život. Této látky se naštěstí chopil kvalitní scénárista Marek Epstein a stejně excelentní režisérka Agnieszka Holland. Výsledek tak ani nemohl dopadnout lépe. Ona výše zmíněná nejednotnost hlavní postavy, kterou si divák musí dokreslit sám, zde díky všemu zmíněnému a hlavně Ivanu Trojanovi vykrystalizovala v áčkové biografické drama, které může hledat konkurenci jen u velkých zahraničních bijáků (pramálo těch českých). A to je zatraceně dobrá vizitka.

 • 75%
  1
  0
  20. 8. 2020
  marie-kolarova (2485 bodů)

  Emocionálně skvěle zvládnuté, zvláště první polovina, kdy se vzduch chvěje neurotickým napětím hlavního hrdiny. Skvělé herecké obsazení činí všechny postavy naprosto věrohodné. K rozvolnění dochází v druhé polovině, která ne vždy přibije oči k plátnu. Škoda též některých nedotažeností ve scénáři, některé scény nepůsobí proto zcela přesvědčivě. Postava Mikoláška zajímavě balancuje mezi sobectvím, kdy se snaží za každou cenu urvat si svého asistenta pro sebe a mezi obrovským nasazením pro pacienty, anebo vlastně pro sebe, protože Mikolášek léčbu pacientů potřeboval k tomu, aby mohl spokojeně existovat. Léčil je pro svůj pocit uspokojení a naplnění, anebo aby jim pomohl? Obojí je pravda a obojí ve filmu slušně funguje. Chvějící se rozporuplnost jako jeden z hlavních a fungujících znaků filmu.

 • 65%
  1
  0
  28. 12. 2020
  Martrix (2460 bodů)

  Skutečný příběh Jana Mikoláška je zajímavý a silný i bez toho, aby ho filmaři opepřili vymyšlením si postavy Františka a vypíchnutím jejich homosexuality. Stačí použít strejdu googla a dozvíte se, že asistenta mu ve skutečnosti dělal jeho příbuzný Antonín Buchnar. Stejně tak pro mě není věrohodným zdrojem informací životopis psaný jakýmsi prasynovcem. V součtu je pak Šarlatán odvar z odvaru, takže jakožto životopisný film u mě propadá na plné čáře. Skoro to působí jako záminka udělat další film z období komunistického útlaku a současně zakomponovat dnes tolik vděčné téma homosexuality...paráda, na zahraničních festivalech zabodujeme. Kdy už se proboha čeští filmaři vymaní z toho nutkání neustále se vracet zpět a po tisící se zaobírat tím nejhorším, co se za komunismu dělo? Kdy konečně někdo příjde s příběhem, který bude odlehčený a připomene i to směšné, to dobré, to retro.. . Podle českých filmů to vypadá, jako kdyby nás na 40 let zavřeli do lágru a jen nás mučili. Samozřejmě že v závěru života Mikoláška KSČ sehrálo zásadní roli, ale určitě to šlo uchopit jinak. Po dvou hodinách s Šarlatánem bych si měl odnést víc, než že to byl bylinkář, urinolog a divnej gay, který nakonec u soudu hodil vinu na svého milence ... . Nicméně Trojan je tady ve své nejlepší formě a jako drama je to funkční. Škoda jen, že se tvůrci s Šarlatánem hlásí k životopisnému žánru, místo toho aby změnili jména a někde pod čarou uvedli, že se příběhem Mikoláška volně inspirovali. Pro diváka, který už o Mikoláškovi slyšel a chtěl se dozvědět víc, je Šarlatán vykonstruovaný blábol, který nectí památku člověka, jenž pomohl statisícům lidí.

 • 75%
  1
  0
  21. 8. 2020
  ob_ver (539 bodů)

  Šarlatán na mě zapůsobil pomyslnou kapkou živé vody. Jsem u vytržení z práce scénaristy, důrazu kladeného na divákův výklad. V plynulém sledu, jedny za druhými otevírá dveře a dává divákovi zakusit pravou ambivalenci, rozporuplnost, která činí hlavní postavu a její příběh uvěřitelnými. Někoho možná některý z obrazů obnaží, budu se hádat, pokud jej vyloží jako prvoplánový. Škoda, že se nemůžu tolik ztotožnit s hereckým ztvárněním, které má své světlé chvíle, ale lze je označit za spíše průměrné. Forma celkově nepatří mezi silné stránky filmu, invenci nehledejte. Je to velká škoda. Na druhou stranu je film díky tomu stravitelnější, lze mu snáz porozumět. Upřednostňujete-li obsah, pravděpodobně posunete hodnocení významně blíže absolutnímu.

 • 70%
  1
  0
  26. 8. 2020
  mil78 (384 bodů)

  Zásluhou skvělé režisérky a výborného obsazení téměř mimořádný český počin.Absence patosu, jistá řemeslná práce, oba skvělí Trojani a Juraj Loj v dokazují, že i v našich podmínkách může ještě vzniknout kvalitní a poctivé filmové dílo.A za to jim patří respekt.

 • 80%
  1
  0
  26. 8. 2020
  bLaCk0uT (327 bodů)

  Z příběhu lze vyčíst, že jde o čisté bláznovství. Kejkle. Nedá se to snad ani nazvat jinak než šarlatánství. A nebo třeba ne. Přijde mi v celku vtipné, že české filmy, aby za něco stály, tak je k nám musí přijet točit polská režisérka. Však vystudovaná na české FAMU. Obecně vzato samozřejmě máme dobré tvůrce, ale zároveň je vtipné, jak někdo z Polska nám musí přijet ukázat, jak to jde udělat. Scénář je jednoduchý. Je jednoduše skvělý. Nádherně se sžijete s postavami, pro které máte pochopení i výhrady. A navíc se nádherně kombinuje minulost s přítomností. Trochu risk, který ale v podání Epsteina a Holland vyšel. A ano, Epstein je na poli vážných věcí mistr a spolu na druhé straně s Kolečkem tvoří naději pro české filmy a televizi. Kamera se nebojí přecházet mezi obrazy také lehce experimentálně, ale stále přirozeně a inovativně. K tomu všemu nenápadná, však děsivá, silná a velmi specifická hudba. A co už. Je od Poláka no. Který je vytvořil geniálně. O přirozených a velmi autentických hereckých výkonech se nedá bavit. Tam snad není pochyb na žádné pozici. K tomu všemu velmi příjemně překvapující Juraj Loj na svém maximu. Film je dost zajímavý tím, že si mě získával postupně. Mnohdy jednoduše vím už od první čtvrtiny, že mě film bude bavit a zajímat instantně. Zde to šlo pomalými kroky, které ale postupně eskalovaly do bodu bezdechého zírání a bušení srdce v otaznících jak to bude dál. Totální vtáhnutí do děje, světa, fabule, příběhu, všeho. K tomu zajímavá podprahovost s holuby a světlem. Kdo ví, ten ví. Geniální. Zároveň hezké malé dělání si prdel z komunismu. Někdy možná moc servírování informací, které se dá jasně odhadnout a podobně. Ale opravdu v minimální míře. Dobře sladěné, jasné, srozumitelné, příjemné, skvělé. S mrazivým koncem. S napínavých bušením srdce a bez dechu.

 • 100%
  1
  0
  26. 8. 2020
  lukas-gajdos (168 bodů)

  Wow, tak to bylo něco. Nejkrásnější film české kinematografie, kterou jsem za celou dobu viděl. Příběh Mikoláška jsem vůbec neznal, každopádně upoutávka mě do kina nalákala a nelituji. Ivan Trojan se předvádí ve své životní roli coby léčitel, který diagnostikuje z moči, skvěle mu sekunduje i jeho syn v podaní Josefa, coby mladého Mikoláška, každopádně do hvězdného výkonu mu ještě hodně chybělo. Příběh je nádherný, kamera na české poměry nadčasová a přenádherná, dialogy ucházející a napětí s emocema úžasné. Dějová linka mezi Františkem a Janem je přenádherná, citlivá, přesto široké veřejnosti přístupná. Jen se občas člověk ztrácel v Mikoláškových náladách a chováním, které bylo ambivalentní. Bohužel, ve filmu nebylo vysvětleno, co ho k tomu vedlo a Jidášova zrada na konci filmu také zanechá více otázek, než odpovědí. Každopádně musím pochválit herecký výkon staršího trojana a slovenského herece Juraje Loje. Tento film bude nadčasový i za 10 let. Děkuji Agnieszce Holland za další skvělý český film, který dokázala natočit. Trojan starší si jistě odnese i sedmého lva.

 • 80%
  1
  0
  26. 8. 2020
  JardaRezek (46 bodů)

  Jeden z nejlepších filmů, co jsem viděl za poslední rok. Agnieszka se nebojí drsnějších a odvážných scén, kamera super. Trojan vynikající, jako naše jednička asi nemůže zklamat. Rozhodně doporučuji. Až mě mrazily v zádech scény s STB, která nahradila gestapo.

Hodnocení a recenze Šarlatán

79 74 ?
jak hlasovat?
 • EllRip 60%
 • cerfik 100%
 • ErizChan 80%
 • Honza 13 95%
 • Evianka 95%
 • slevin 75%
 • Mikik4444 100%
 • Nosnica 80%
 • Dany Jones 90%
 • Psychotronix 65%
všechna hodnocení (61)

V žebříčcích uživatelů

83. místo z 92 v žebříčku uživatele Mikik4444
83. místo z 92 v žebříčku uživatele Mikik4444
393. místo z 579 v žebříčku uživatele Mikik4444