Blade Runner (USA, originální název)
Hong Kong Hong Kong
USA USA
117 minut

Žánry

:
Akční, Drama, Sci-fi, Thriller

Obsah

:
Počátkem 21. století dosáhla společnost Tyrell ve výzkumu robotů fáze Nexus. Její výrobky byly téměř identické s lidmi, nelišily se ani inteligencí. Lidé více »« méně

Režie

:
Ridley Scott

Scénář

:
Hampton Fancher David Webb Peoples

Herci

:
Harrison Ford Rutger Hauer Sean Young Edward James Olmos Emmett M. Walsh ...
Premiéra: 25. 6. 1982
DVD: 25. 9. 1999

Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 75%
  0
  0
  22. 10. 2017
  Brenan88 (34583 bodů)

  Jakkoliv je Blade Runner audiovizuálně zajímavý a poutavý,tak mne obsahově příliš nezaujal. Herecky velmi solidní a to samé platí i pro režii Ridleyho Scotta. Jenže já se po většinu času docela nudil a přišlo mi,že se toho děje sakra málo. Každopádně tomuto "kultu" nemohu upřít obrovské zásluhy pro žánr Sci-fi.

 • 100%
  1
  0
  2. 12. 2014
  muzz (17587 bodů)

  Rozhodně by mě nenapadlo dát filmu o padesát bodů míň jen proto, že je film údajně horší než kniha. Tak to chodí, většinou bývá kniha lepší. Každopádně film je skvělý režijně, herecky, hudebně i předlohou geniálního Philipa K. Dicka (mj. napsal i Total Recall, Matrix, Minority Report, a další pecky). Film jsem viděl v různých variantách, asi nejlepší konec je ten, jak Rick odchází s Rachael ze svého bytu a najde na zemi origami jednorožce a pak je konec. Vyložit si může každý po svém. Každopádně že on je taky replikant jsem přijal až po pátém shlédnutí filmu :)

 • 0
  0
  26. 3. 2015
  martin-mickey-stusak (13334 bodů)

  Touto vizualitou ponuré budoucnosti s depresivní atmosférou a proroctvím se rozhodně Rydley Scott trefil do černého. Složitostí příběhu není pro každého a tak ctít tento dnes již kultovní snímek dokáže jen opravdový fanoušek žánru sci-fi. Málokoho ponechal klidně spát a to i samotného Rydleyho. Neustále se mu na tom něco nelíbilo a tak i když udělal nový sestřih, po čase vrátil a udělal ho znova. A ani třetí verze mu nebyla ku spokojenosti. Vzniklo jich opravdu hodně a nemělo to konce, až to vyvolávalo dojem, že Rydley snad nebude spokojen nikdy. Dá se říci, že každá verze má svoje a tak těžko říci, která je lepší. Buď jak buď, laťka je postavena opravdu hodně vysoko a nejen na vizuálních efektech, ale i na velmi silném scénáři nesoucí určité poselství. Vznikl snímek, jaký jen tak někdo nezopakuje.

 • 35%
  0
  0
  1. 8. 2017
  Danny F. (11054 bodů)

  Dobrý příběh, nudně se táhnoucí děj. Nějak mě to nevzalo. Nevidím na tomto nic úžasného.

 • 75%
  1
  0
  8. 8. 2016
  lamps (10852 bodů)

  Audiovizuální pastva pro oči i uši, která s přibývajícími roky nestárne, ba naopak stále více odkrývá nezaměnitelné kouzlo a funkčnost klasických filmových triků. Herci jsou přesní, kamera umně pracuje s prostorem a Scott udržuje dusivou atmosféru plíživým, takřka noirovským stylem výpravy. Obsahově ale přesto přetrvává zklamání - přestože je příběh v podstatě velmi jednoduchý a mnohem více vědecký než mysteriózní, je trvale nafukován do filozofických a existenciálních rozměrů, které přitom nemá šanci plnohodnotně obejmout a zúročit. Ve finále se kvůli tomu i necelé dvě hodinky zdají trochu příliš, přestože nudit se zásluhou oné nadčasové labužnické formy nikdy vyloženě nebudeme. Přesně proto je Vesmírná odysea úplně jiný zážitkový level, a to má ještě o půl hodiny víc a čtrnáctiletý vývojový handicap...

 • 40%
  0
  0
  9. 11. 2017
  Pete69 (7044 bodů)

  Tento film jsem nikdy nezvládl dokoukat, takže jsem se obrněl a konečně jsem ho viděl celý. Můj obranný mechanismus fungoval dobře, protože pro mě je film takřka nekoukatelný, pomalý, táhlý, nudný a bez obsahu. Prostředí šílené. Chápu, že chtěli ukázat budoucnost jinak, ale proč je vše v mlze a všílených barvách? Film provází divné zvuky. Celé je to pro mě propadák.

 • 45%
  0
  0
  18. 11. 2012
  kedl (6361 bodů)

  Většina lidí upřednostňuje filmovou verzi před knižní. U mě je to, ale naopak. I zde platí, že knižní předloha je prostě originál. Docela jsem se nudil a to jsem teda vůbec neočekával. Vyzdvihnou zde můžu jen ta onu dobu přelomový vizuál a hudební doprovod.

 • 85%
  1
  0
  4. 12. 2012
  jirka26 (6278 bodů)

  Klasika, co více dodat....

 • 60%
  0
  0
  29. 12. 2012
  Standa. (6142 bodů)

  Sci-fi fandové mě asi teď budou chtít zlynčovat, ale pochopte to, že každému se váš kultovní sci-fi snímek líbit nemusí. Film je na svou dobu určitě mimořádně revoluční, ale to je tak všechno. Určitě to nepovažuji za kultovní klasiku.

 • 100%
  1
  0
  12. 6. 2014
  cerfik (5982 bodů)

  Blade Runner je opravdu kultovním filmem, který má vše co má špičkové sci-fi mít, ta ponurost postapokaliptického světa je nenapodobitelná. Harrison Ford v roli hrdiny v depresích exceluje a mě přijde, že je dítětem štěstěny hrát v takových skvostech spolu s Hvězdnými válkami. Hloubavé zamyšlení nad vlastní existencí a nad tím co duši má a jestli je vůbec něco co jí postrádá. Jsem rád, že jsem tenhle skvost konečně viděl.

 • 100%
  4
  0
  15. 1. 2017
  JosefTomas (5301 bodů)

  Jeden z nejlepších Sci-Fi, jaké jsem kdy viděl. (Samozřjme i Star Wars počítám). Vynikajíc Ford, skvělý scénář, výborná Scott, to prostě musíte vidět. Navíc ta jeho pistole se dvěma spouštěmi, tu jsem vždycky chtěl.

 • 100%
  1
  0
  25. 8. 2015
  evismaior (3524 bodů)

  I po několikerém shlédnutí film stále považuji za to nejlepší, co se na poli sci-fi natočilo. Pravda, po včerejšku jsem rovněž ovlivněná industriálním prostředím nákladového nádraží Žizkov, kde se v letním kině promítala verze Final cut - ve spojení s Vangelisovou hudbou a tím okolím jsem občas měla pocit, jako bych se ocitla přímo ve filmu v té neutěšené budoucnosti, kde snad replikanti mají více myšlenek, pocitů a pochopení smyslu existence než "obyčejní" lidé. Na příběhu je znát, že má kvalitní předlohu, ačkoli zas na druhou stranu nemá s knihou Sní androidi o elektronických ovečkách společného tolik, aby to diváka celou dobu nutilo k porovnávání a nespokojenému pomlaskávání, co je zase natočeno jinak. Ponurá atmosféra je pečlivě budovaná od prvního záběru a tónu filmu a nemění se ani na jediný světlý okamžik. Všudypřítomný déšť, neónové reklamy a výzvy k životu na jiných světech jsou jakoby určeny někomu úplně jinému než hrdinům příběhu, kteří s nekončící nocí velkoměsta zároveň anonymně splývají a zároveň jako kdyby do ní vůbec nepatřili. Debaty o tom, zda Deckard je nebo není replikant a zda Rachael bude nebo nebude žít, mi vlastně po tom všem ani nepřijdou tak podstatné, protože nakonec stejně, jak říká skvělý Rutger Hauer v roli Roye Battyho: "All those moments will be lost in time like tears in rain"...

 • 70%
  2
  0
  5. 1. 2018
  Chimpanzee21 (3313 bodů)

  Nevím co si myslet, u filmu jsem usínal, protože měl šíleně moc zbytečných záběrů, ale to asi přeskočíme. Na dobu ze které je má opravdu nádherné zpracování, ale jinak mě film nijak nezaujal. S jistotou musím uznat, že fil je velice kvalitní sci-fi a Harrison Ford se do role hodil.

 • 45%
  0
  0
  8. 7. 2013
  výfuk (2950 bodů)

  Klasický Ridley. Dobrý nápad a námět - výsledek: dvojitá porce nudy. Nechci urazit skalní fanoušky tohoto talentovaného tvůrce, ale ve většině případů mají Ridleyeho filmy dobré náměty, ale výsledek je nudný a to se týká skoro všech jeho filmů. Nic než nuda, nuda, něco jako film a zase nuda. Nemám vůbec chuť koukat na jiné Ridleyeho filmy, ale stále doufám, že se snad najde film, který bude dokonalý (vím, že u mnoho snímků jsem dal dobré ohodnocení, ale to bylo z důvodu, že to bylo opravdu trochu lepší než tohle - viz Gladiátor).

 • 80%
  0
  0
  2. 1. 2018
  leafroller (2172 bodů)

  Na svou dobu naprosto převratný snímek je z dnešního pohledu spíše nudný. A ani sebelepší triky a vize nepřeváží celkovou noir atmosféru a postupy. Děj by se dal pohodlně nacpat do 50 minut a o nic bychom nepřišli. Z druhé strany je u podobných retro filmů zajímavé pozorovat, jak moc progresivně si autoři představovali svět budoucnosti. V tomto případě to bylo až příliš, protože rok 2019 je za dveřmi a androidi kde nic - tu nic.

 • 60%
  0
  0
  23. 11. 2012
  farb (2055 bodů)

  Chápu všechny ty myšlenky/témata, která film rozebírá. Roy Batty je jedna z nejlepších postav v rámci sci-fi. Vizuální ztvárnění je krásné. Hudba je skvělá. Ale jako celek mě ten film neskutečně nudí. Sorry.

 • 95%
  0
  0
  7. 6. 2012
  hroufie (1412 bodů)

  Snímek, která se navždy zapsal do historie. Mimo jiné první "opravdové" ztvárnění města budoucnosti.

 • 90%
  0
  0
  15. 6. 2015
  junker (1023 bodů)

  JETO KLASIKA CO DODAT SUPR FILMECEK

 • 95%
  0
  0
  21. 5. 2014
  Innuendo (886 bodů)

  Po dlouhé době velmi dobré sci-fi. Až se divím, že jsem si k němu našel cestu až teď. Harrison Ford jako lovec replikantů má styl a je to jak jinak než sympaťák. Co se týče Vangelisovy hudby, tak syntezátorovou hudbu moc nemusím, nic méně sem seděla a dokreslovala už tak skvělou atmosféru. No a romantická linka byla jen k dobru a docela mě potěšila. Celkově jedním slovem vynikající!

 • 30%
  0
  0
  14. 11. 2017
  Ciiiri (879 bodů)

  Asi nejhorší na celém filmu je jeho vizuální zpracování... Vůbec se na to nedá koukat... Viděla jsem poprvé před uvedení do kin druhého dílu. Vím, že na tento film nedá hodně lidí dopustit.. ale mě se vážně nelíbil. Procenta nahoru jen kvůli H. Fordovi...

 • 80%
  0
  0
  20. 5. 2014
  uge (434 bodů)

  I po více než dvaceti letech stále mladá, svěží a novátorsky vyhlížející sci-fi, která neztratila nic ze své působivosti. Scottovo vizuální vidění, podpořené Vangelisovou hudbou, však plně přebíjí obsah, který je ve své podstatě až příliš jednoduchý a za filozofii bych jej rozhodně neoznačil, stejně tak jako nespatřuji moc oduševnělé romantiky ve vztahu Deckarda s Rachael – mnohem více na mě zapůsobil démonický Roy Batty jehož proslovy o zážitku ze žití ve strachu a slzách v dešti ve mně rezonovaly po zbytek filmu. Filmový kult pro fajnšmekry, pro mě nevšední zážitek po dvouleté odmlce, která propříště už tak dlouhá zřejmě nebude.

 • 60%
  0
  0
  29. 12. 2013
  Sir.Hovado (406 bodů)

  Tohle je ta brutální klasika? Ford, kterej film odehraje s jedinym výrazem, příběh, že by se dal vykváknout v jedný větě a sem tam nějaká vizuální vychytávka. Ale celek? Slabej odvárek oproti famózní knize, která měla mnohem víc nápadů a tvůrci skoro žádnej z nich nevyužili.

  • vizuál
  • scéna se sklem
  • finále
  • vykleštěná předloha
  • hezky natočená nuda
 • 50%
  0
  0
  18. 3. 2017
  kijifa (316 bodů)

  Tak tohle dohánění restů z minulosti u mě moc úspěch nemělo. Ano, na svou dobu vizuální špička, jenže příběh určitě není tak zajímavý a složitý, aby zabavil na celé dvě hodiny. Místy jsem se nudil a tak pro mě Blade Runner zůstane velkým zklamáním.

 • 80%
  0
  0
  30. 4. 2016
  AryaCZE (256 bodů)

  Kultovní snímek sci-fi žánru. Shlédnuto opakovaně.

  BTW souhlasím s komentářem Muzz. Pro mě je a bude většina knih lepší, než samotné snímky.. Ať již proto, že film by byl nestvůrně dlouhý, spoustu scén ani nelze natočit a navíc ve filmu mi nemusí sednout představa hrdinů, zatím při čtení knihy si může má fantazie létat bez hranic. Minimálně z těchto důvodů si, ale myslím, že jde o nesrovnatelné nosiče. Takže ačkoli kniha může být svělá, porovnávat ji s filmem nelze.

 • 95%
  0
  0
  10. 4. 2016
  zdenda-subrt (214 bodů)

  Kultovní sci-fi, které jsem si musel párkrát pustit, abych to pochopil a ve finále se mi ten film líbil o mnoho více.

 • 100%
  0
  0
  23. 1. 2010
  frepso (128 bodů)

  Tohle ani komentovat nemusim...

 • 0
  0
  15. 6. 2015
  Host
  Host

  opravdu kvalitni scifi supr filmeček co dodat

78 93 ?
 • Blackhand47XD 90%
 • Peříková 85%
 • Kverulant 70%
 • lenka-fojtova 10%
 • radek svadla 70%
 • dav.bal 85%
 • Stebre 85%
 • Had 45%
 • Pacman 90%
 • Nosnica 45%
všechna hodnocení (158)
jak hlasovat?

V žebříčcích uživatelů

4. místo z 5 v žebříčku uživatele xvikivx
9. místo z 13 v žebříčku uživatele evismaior
5. místo z 33 v žebříčku uživatele Siddharta
5. místo z 68 v žebříčku uživatele evismaior
6. místo z 10 v žebříčku uživatele suprfotr
7. místo z 11 v žebříčku uživatele xvikivx
7. místo z 9 v žebříčku uživatele muzz
15. místo z 57 v žebříčku uživatele budullin
8. místo z 8 v žebříčku uživatele výfuk
Sdílet tuto stránku:

Partneři: