Blade Runner (USA, originální název)
Hong Kong Hong Kong
USA USA
117 minut

Žánry

:
Akční, Drama, Sci-fi, Thriller

Obsah

:
Počátkem 21. století dosáhla společnost Tyrell ve výzkumu robotů fáze Nexus. Její výrobky byly téměř identické s lidmi, nelišily se ani inteligencí. Lidé více »« méně

Režie

:
Ridley Scott

Scénář

:
Hampton Fancher David Webb Peoples

Herci

:
Harrison Ford Rutger Hauer Sean Young Edward James Olmos Emmett M. Walsh ...
Premiéra: 25. 6. 1982
DVD: 25. 9. 1999

Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 100%
  1
  0
  2. 12. 2014
  muzz (17582 bodů)

  Rozhodně by mě nenapadlo dát filmu o padesát bodů míň jen proto, že je film údajně horší než kniha. Tak to chodí, většinou bývá kniha lepší. Každopádně film je skvělý režijně, herecky, hudebně i předlohou geniálního Philipa K. Dicka (mj. napsal i Total Recall, Matrix, Minority Report, a další pecky). Film jsem viděl v různých variantách, asi nejlepší konec je ten, jak Rick odchází s Rachael ze svého bytu a najde na zemi origami jednorožce a pak je konec. Vyložit si může každý po svém. Každopádně že on je taky replikant jsem přijal až po pátém shlédnutí filmu :)

 • 0
  0
  26. 3. 2015
  martin-mickey-stusak (10814 bodů)

  Touto vizualitou ponuré budoucnosti s depresivní atmosférou a proroctvím se rozhodně Rydley Scott trefil do černého. Složitostí příběhu není pro každého a tak ctít tento dnes již kultovní snímek dokáže jen opravdový fanoušek žánru sci-fi. Málokoho ponechal klidně spát a to i samotného Rydleyho. Neustále se mu na tom něco nelíbilo a tak i když udělal nový sestřih, po čase vrátil a udělal ho znova. A ani třetí verze mu nebyla ku spokojenosti. Vzniklo jich opravdu hodně a nemělo to konce, až to vyvolávalo dojem, že Rydley snad nebude spokojen nikdy. Dá se říci, že každá verze má svoje a tak těžko říci, která je lepší. Buď jak buď, laťka je postavena opravdu hodně vysoko a nejen na vizuálních efektech, ale i na velmi silném scénáři nesoucí určité poselství. Vznikl snímek, jaký jen tak někdo nezopakuje.

 • 75%
  1
  0
  8. 8. 2016
  lamps (7588 bodů)

  Audiovizuální pastva pro oči i uši, která s přibývajícími roky nestárne, ba naopak stále více odkrývá nezaměnitelné kouzlo a funkčnost klasických filmových triků. Herci jsou přesní, kamera umně pracuje s prostorem a Scott udržuje dusivou atmosféru plíživým, takřka noirovským stylem výpravy. Obsahově ale přesto přetrvává zklamání - přestože je příběh v podstatě velmi jednoduchý a mnohem více vědecký než mysteriózní, je trvale nafukován do filozofických a existenciálních rozměrů, které přitom nemá šanci plnohodnotně obejmout a zúročit. Ve finále se kvůli tomu i necelé dvě hodinky zdají trochu příliš, přestože nudit se zásluhou oné nadčasové labužnické formy nikdy vyloženě nebudeme. Přesně proto je Vesmírná odysea úplně jiný zážitkový level, a to má ještě o půl hodiny víc a čtrnáctiletý vývojový handicap...

 • 45%
  0
  0
  18. 11. 2012
  kedl (6348 bodů)

  Většina lidí upřednostňuje filmovou verzi před knižní. U mě je to, ale naopak. I zde platí, že knižní předloha je prostě originál. Docela jsem se nudil a to jsem teda vůbec neočekával. Vyzdvihnou zde můžu jen ta onu dobu přelomový vizuál a hudební doprovod.

 • 85%
  1
  0
  4. 12. 2012
  jirka26 (6275 bodů)

  Klasika, co více dodat....

 • 100%
  1
  0
  12. 6. 2014
  cerfik (5824 bodů)

  Blade Runner je opravdu kultovním filmem, který má vše co má špičkové sci-fi mít, ta ponurost postapokaliptického světa je nenapodobitelná. Harrison Ford v roli hrdiny v depresích exceluje a mě přijde, že je dítětem štěstěny hrát v takových skvostech spolu s Hvězdnými válkami. Hloubavé zamyšlení nad vlastní existencí a nad tím co duši má a jestli je vůbec něco co jí postrádá. Jsem rád, že jsem tenhle skvost konečně viděl.

 • 60%
  0
  0
  29. 12. 2012
  Standa. (5592 bodů)

  Sci-fi fandové mě asi teď budou chtít zlynčovat, ale pochopte to, že každému se váš kultovní sci-fi snímek líbit nemusí. Film je na svou dobu určitě mimořádně revoluční, ale to je tak všechno. Určitě to nepovažuji za kultovní klasiku.

 • 35%
  0
  0
  1. 8. 2017
  Danny F. (4990 bodů)

  Dobrý příběh, nudně se táhnoucí děj. Nějak mě to nevzalo. Nevidím na tomto nic úžasného.

 • 100%
  1
  0
  15. 1. 2017
  JosefTomas (3392 bodů)

  Jeden z nejlepších Sci-Fi, jaké jsem kdy viděl. (Samozřjme i Star Wars počítám). Vynikajíc Ford, skvělý scénář, výborná Scott, to prostě musíte vidět. Navíc ta jeho pistole se dvěma spouštěmi, tu jsem vždycky chtěl.

 • 100%
  1
  0
  25. 8. 2015
  evismaior (3153 bodů)

  I po několikerém shlédnutí film stále považuji za to nejlepší, co se na poli sci-fi natočilo. Pravda, po včerejšku jsem rovněž ovlivněná industriálním prostředím nákladového nádraží Žizkov, kde se v letním kině promítala verze Final cut - ve spojení s Vangelisovou hudbou a tím okolím jsem občas měla pocit, jako bych se ocitla přímo ve filmu v té neutěšené budoucnosti, kde snad replikanti mají více myšlenek, pocitů a pochopení smyslu existence než "obyčejní" lidé. Na příběhu je znát, že má kvalitní předlohu, ačkoli zas na druhou stranu nemá s knihou Sní androidi o elektronických ovečkách společného tolik, aby to diváka celou dobu nutilo k porovnávání a nespokojenému pomlaskávání, co je zase natočeno jinak. Ponurá atmosféra je pečlivě budovaná od prvního záběru a tónu filmu a nemění se ani na jediný světlý okamžik. Všudypřítomný déšť, neónové reklamy a výzvy k životu na jiných světech jsou jakoby určeny někomu úplně jinému než hrdinům příběhu, kteří s nekončící nocí velkoměsta zároveň anonymně splývají a zároveň jako kdyby do ní vůbec nepatřili. Debaty o tom, zda Deckard je nebo není replikant a zda Rachael bude nebo nebude žít, mi vlastně po tom všem ani nepřijdou tak podstatné, protože nakonec stejně, jak říká skvělý Rutger Hauer v roli Roye Battyho: "All those moments will be lost in time like tears in rain"...

 • 45%
  0
  0
  8. 7. 2013
  výfuk (2937 bodů)

  Klasický Ridley. Dobrý nápad a námět - výsledek: dvojitá porce nudy. Nechci urazit skalní fanoušky tohoto talentovaného tvůrce, ale ve většině případů mají Ridleyeho filmy dobré náměty, ale výsledek je nudný a to se týká skoro všech jeho filmů. Nic než nuda, nuda, něco jako film a zase nuda. Nemám vůbec chuť koukat na jiné Ridleyeho filmy, ale stále doufám, že se snad najde film, který bude dokonalý (vím, že u mnoho snímků jsem dal dobré ohodnocení, ale to bylo z důvodu, že to bylo opravdu trochu lepší než tohle - viz Gladiátor).

 • 60%
  0
  0
  23. 11. 2012
  farb (2051 bodů)

  Chápu všechny ty myšlenky/témata, která film rozebírá. Roy Batty je jedna z nejlepších postav v rámci sci-fi. Vizuální ztvárnění je krásné. Hudba je skvělá. Ale jako celek mě ten film neskutečně nudí. Sorry.

 • 95%
  0
  0
  7. 6. 2012
  hroufie (1410 bodů)

  Snímek, která se navždy zapsal do historie. Mimo jiné první "opravdové" ztvárnění města budoucnosti.

 • 90%
  0
  0
  15. 6. 2015
  junker (1023 bodů)

  JETO KLASIKA CO DODAT SUPR FILMECEK

 • 95%
  0
  0
  21. 5. 2014
  Innuendo (882 bodů)

  Po dlouhé době velmi dobré sci-fi. Až se divím, že jsem si k němu našel cestu až teď. Harrison Ford jako lovec replikantů má styl a je to jak jinak než sympaťák. Co se týče Vangelisovy hudby, tak syntezátorovou hudbu moc nemusím, nic méně sem seděla a dokreslovala už tak skvělou atmosféru. No a romantická linka byla jen k dobru a docela mě potěšila. Celkově jedním slovem vynikající!

 • 80%
  0
  0
  20. 5. 2014
  uge (410 bodů)

  I po více než dvaceti letech stále mladá, svěží a novátorsky vyhlížející sci-fi, která neztratila nic ze své působivosti. Scottovo vizuální vidění, podpořené Vangelisovou hudbou, však plně přebíjí obsah, který je ve své podstatě až příliš jednoduchý a za filozofii bych jej rozhodně neoznačil, stejně tak jako nespatřuji moc oduševnělé romantiky ve vztahu Deckarda s Rachael – mnohem více na mě zapůsobil démonický Roy Batty jehož proslovy o zážitku ze žití ve strachu a slzách v dešti ve mně rezonovaly po zbytek filmu. Filmový kult pro fajnšmekry, pro mě nevšední zážitek po dvouleté odmlce, která propříště už tak dlouhá zřejmě nebude.

 • 60%
  0
  0
  29. 12. 2013
  Sir.Hovado (396 bodů)

  Tohle je ta brutální klasika? Ford, kterej film odehraje s jedinym výrazem, příběh, že by se dal vykváknout v jedný větě a sem tam nějaká vizuální vychytávka. Ale celek? Slabej odvárek oproti famózní knize, která měla mnohem víc nápadů a tvůrci skoro žádnej z nich nevyužili.

  • vizuál
  • scéna se sklem
  • finále
  • vykleštěná předloha
  • hezky natočená nuda
 • 50%
  0
  0
  18. 3. 2017
  kijifa (314 bodů)

  Tak tohle dohánění restů z minulosti u mě moc úspěch nemělo. Ano, na svou dobu vizuální špička, jenže příběh určitě není tak zajímavý a složitý, aby zabavil na celé dvě hodiny. Místy jsem se nudil a tak pro mě Blade Runner zůstane velkým zklamáním.

 • 80%
  0
  0
  30. 4. 2016
  AryaCZE (253 bodů)

  Kultovní snímek sci-fi žánru. Shlédnuto opakovaně.

  BTW souhlasím s komentářem Muzz. Pro mě je a bude většina knih lepší, než samotné snímky.. Ať již proto, že film by byl nestvůrně dlouhý, spoustu scén ani nelze natočit a navíc ve filmu mi nemusí sednout představa hrdinů, zatím při čtení knihy si může má fantazie létat bez hranic. Minimálně z těchto důvodů si, ale myslím, že jde o nesrovnatelné nosiče. Takže ačkoli kniha může být svělá, porovnávat ji s filmem nelze.

 • 95%
  0
  0
  10. 4. 2016
  zdenda-subrt (214 bodů)

  Kultovní sci-fi, které jsem si musel párkrát pustit, abych to pochopil a ve finále se mi ten film líbil o mnoho více.

 • 100%
  0
  0
  23. 1. 2010
  frepso (86 bodů)

  Tohle ani komentovat nemusim...

 • 0
  0
  15. 6. 2015
  Host
  Host

  opravdu kvalitni scifi supr filmeček co dodat

81 93 ?
 • Nikipi 65%
 • martin-kovanda 85%
 • Danny F. 35%
 • Michael Jackson 20%
 • JanTung 80%
 • bohhous22 85%
 • Trable 80%
 • kijifa 50%
 • JosefTomas 100%
 • Elizabett 70%
všechna hodnocení (134)
jak hlasovat?

V žebříčcích uživatelů

4. místo z 5 v žebříčku uživatele xvikivx
9. místo z 13 v žebříčku uživatele evismaior
5. místo z 68 v žebříčku uživatele evismaior
5. místo z 33 v žebříčku uživatele Siddharta
7. místo z 9 v žebříčku uživatele muzz
7. místo z 11 v žebříčku uživatele xvikivx
15. místo z 56 v žebříčku uživatele budullin
15. místo z 22 v žebříčku uživatele Sunny5
8. místo z 8 v žebříčku uživatele výfuk
Sdílet tuto stránku:

Partneři: