Československo Československo
104 minut

Žánry

:
Drama, Válečný

Obsah

:
Film vypráví o atentátu na kancléře Reinraida Heydricha spáchaného českými paratušisty.Jeden z nejlepších českých historických filmů.

Režie

:
Jiří Sequens

Scénář

:
Miloslav Fábera Kamil Pixa Jiří Sequens

Herci

:
Radoslav Brzobohatý Rudolf Jelínek Luděk Munzar Ladislav Mrkvička Jiří Kodet ...
Premiéra: 20. 8. 1965

Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 100%
  0
  0
  27. 5. 2016
  martin-mickey-stusak (16219 bodů)

  Jiřímu Sequensovi st. se tímto snímkem podařilo na české poměry doslova filmové mistrovské dílo. Pevný scénář a širokoúhlý formát dává příběhu patřičnou hloubku a černobílý obraz autentičnost. Není tajemstvím, že se Sequens při realizování scén převážně u pravoslavného chrámu svatých Cyrila a Metoděje držel dobových fotografií z archivu gestapa a vzpomínek pamětníků. Důraz dával na rozestavění aut a postavení německých vojáků, takže se doslova jedná o autentickou dobovou rekonstrukci, ze kterého skutečně i dnes mrazí. Scénář se pevně drží hlavní dějové linky a zbytečně neodbíhá k vedlejším motivům, což je jedině dobře. Jen je škoda, že nebylo dáno více prostoru na události v Anglii, ale vzhledem k době vzniku to lze pochopit. Vlastně je takřka zázrak, že film v takovémto znění vůbec vznikl. Ani populární zmíňky o komunistickém odboji tu kupodivu nejsou, což lze považovat doslova za zázrak. Film vznikal s ohromnou pečlivostí a je to vidět v každém filmovém políčku. Laťka je tedy vysunuta tak vysoko, že je doslova nepřekonatelná. Ne, tomuhle se už žádné další filmové zpracování nemá šanci vyrovnat.

 • 75%
  0
  0
  17. 5. 2016
  lamps (12941 bodů)

  Jako rekonstrukce jedné kratičké etapy českých dějin funguje Atentát skvěle. Atmosféra okupované Prahy se zdařila na výbornou, němečtí herci jsou skutečně od pohledu záporní a dramatický spád filmu odpovídá závažnému, krví poskvrněnému námětu. Do úvodních titulek byla navíc bezchybně zakomponována pátá Beethovenova symfonie, ze které mrazí již samo o sobě. Avšak z detailnějšího filmařského pohledu to v celé konstrukci nápadně vrže. Vše je jednak hlavně v první polovině odbyto strašně rychle a samotný atentát udeří jako blesk z čistého nebe, a hlavně kladné postavy jsou charakterově zoufale jednotvárné, žádná nedostává výraznější prostor a je velmi těžké si některou oblíbit tolik, abychom jí smrt opravdu urputně nepřáli. Avšak strhující tempo není vždy úplně na škodu, především tedy v akčním zakončení, kde forma konečně lehce vítězí nad obsahem a kde se ta bezvýchodnost a vidina blížící se smrti prostupující celým příběhem konečně mění v hlavní devízu snímku.

 • 70%
  0
  0
  8. 12. 2017
  Pete69 (9389 bodů)

  Film se mi líbil, ale ještě o něco se mi líbilo zpracování atentátu na Heydricha ve filmu Anthropoid: Atnetát byl natočen v době, kdy nebyla taková technika a to vše beru v potaz, ale o něco méně se mi líbilo zpracování příběhu před obranou kostela..

 • 85%
  0
  0
  26. 2. 2013
  miza (2237 bodů)

  Válečné drama o historickém činu.Lze jen těžko soudit jak by tobylo dál a co přišlo po tomto atentátu.Film je velice dobře zpracován.

81 ? ?
jak hlasovat?
 • Futureman 90%
 • marus 0%
 • Had 75%
 • booboobear 100%
 • karel-servus 80%
 • tomas-mach 65%
 • Pete69 70%
 • Lenusenak 85%
 • bohhous22 100%
 • junak 95%
všechna hodnocení (153)

V žebříčcích uživatelů

29. místo z 61 v žebříčku uživatele kikina.31
42. místo z 96 v žebříčku uživatele Alanna
89. místo z 381 v žebříčku uživatele David Bátor
Sdílet tuto stránku:

Partneři: