Dunkirk (USA)
« další názvy »
USA USA
Velká Británie Velká Británie
Francie Francie
Nizozemí Nizozemí
107 minut

Žánry

:
Akční, Drama, Historický, Thriller, Válečný
Motto: Událost, která ovlivnila náš svět.

Obsah

:
Očekávané válečné drama vizionáře Christophera Nolana vychází z událostí evakuace obklíčených francouzských, britských a belgických vojáků z pláží severofrancouzského více »« méně

Režie

:
Christopher Nolan

Scénář

:
Christopher Nolan

Herci

:
Tom Hardy Cillian Murphy Mark Rylance Kenneth Branagh Harry Styles ...
Premiéra: 20. 7. 2017
Distributor: Vertical Entertainment CZ
Přístupnost: MP-12

Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 95%
  2
  0
  20. 7. 2017
  lamps (7488 bodů)

  Každičká sekunda Dunkerku mi v podstatě suplovala jednu další stránku z vysněného návodu, jak stvořit superkomplexní a bezchybnou filmařinu, jak vzít jednoduchý příběh a podat ho okázale a neokoukaně, jak vyždímat z každé scény zásluhou perfektně sladěného zvuku, hudby a pohybů kamery totální fyzické i psychické maximum. Nolan je vizionář, jakým byl ve 40. letech Welles, v šedesátých Kubrick a sedmdesátých Spielberg. Ta schopnost budovat atmosféru nenápadně, spoléháním na pohledy herců a divácká očekávání, je naprosto fascinující a bezprecedentní. Rylance, Branagh, Murphy a Hardy už nemohli svým rolím odevzdat více a z jejich očí mrazí více než z celé válečné vřavy v Hacksaw Ridge, Hans Zimmer se v genialitě opět mílovými kroky vzdaluje všem ostatním kolegům - údernějších a flexibilnějších soundtracků v dějinách filmu moc nevzniklo. Jeden z nejkrásnějších filmových zážitků za posledních minimálně deset let.

 • 85%
  4
  0
  19. 7. 2017
  Tom Hardy (3906 bodů)

  Mám s tím v zásadě jen tři problémy. 1) Komplikovaná struktura je zajímavá, ke konci už mi ale těch návratů a dovysvětlivek přišlo přeci jen moc. 2) Vzhledem k bodu jedna je až paradoxní, že zatímco některé momenty film "obkrouží" klidně i pětkrát, podstatná část příběhu Cilliana Murphyho je úplně vynechaná. 3) Nerozklíčoval jsem, proč zhruba jen čtyři kratičké scény nejsou v IMAX formátu? Ale jako celek Dunkerk táhne. Nolan znovu dokazuje, že práci s obrazem a "nervózním" zvukem dotáhl k dokonalosti, měřítko filmu je ohromující, akce strhující a závěr tlačí únosně na strunu emocí, aby byl "jen" dojemný a ne přeslazený. O tom, zda hodnocení poletí nahoru či dolů rozhodne druhá projekce. A tady váhám, jestli si mě zvolené vyprávění nakloní na svoji stranu nebo se potvrdí (a toho se obávám), že je to vlastně jen hezká, ale přebytečná autorská exhibice (jakkoli oceňuji odvahu a samotný nápad propojit optiku vojáka na souši = týden, civilistů na lodi = den a letců = pár hodin). Na druhou stranu zůstane silné vykreslení zmaru, beznaděje a vpravdě geniální práce s "neviditelným" nepřítelem. Projekce v IMAXu je každopádně povinností. Na malé televizi bude, podobně jako například u Gravitace, kouzlo stěží poloviční.

 • 90%
  2
  0
  20. 7. 2017
  JosefTomas (2894 bodů)

  Nolan to opět dokázal, udělal skvělý film a možná adepta filmu roku, jenže cosi budeme nalhávat, Temný rytíř je jen jeden. Film jako takový má solidní tempo a až do závěrečných titulků nepovolí. Co se týče herců, nemám problém, Tom Hardy, přestože má minimu textu, si krade každou scénu pro sebe. Styles a Murphy, přestože předvádí skvělý výkon, Hardy je strčí do kapsy. Nolan vám k tomu všemu servíruje krásné záběry a nepříjemný zvuk letadel, dělající nálet, to vše perfektně doplňuje hudba Hanse Zimmra, která podtrhává surovost celé této války. Nolan perfektně zvládá i souboje letadel. Zde se vám nejednou zatají dech. Atmosféra přímo geniální, ale plný počet to není, bohužel.

 • 85%
  2
  0
  20. 7. 2017
  marie-kolarova (1047 bodů)

  Nolan ukázal, že lze natočit film s perfektní atmosférou, válečnou bezútěšností a nesmyslností, aniž se u toho valí moře krve a lezou vnitřnosti. Atmosféra funguje i bez těchto prostředků, i když v reálu válka vypadá jinak. Napětí vytváří Zimmerova hudba nikoliv přitažlivost postav, o jejichž osud by se divák bál. Jednotlivé scény se rychle střídají a hlavní protagonisté jsou divákovi tak trochu ukradeni. Soustředění na celek filmu a absence silného příběhu zabraňuje tomu, aby se divák někomu fandil. Závěr dobře vystihuje tehdejší atmosféry hořkosti prohry. Co je to za akci, jejíž výsledkem je pouze úspěšná evakuace a Hitlerovo obsazení Francie? I když evakuace úspěšná samozřejmě byla a nakonec i ta válka se vyvíjela jinak.

 • 80%
  1
  0
  20. 7. 2017
  lukas (842 bodů)

  Tomuhle se říká válečný film s přidanou hodnotou. Nolan samozřejmě vzdává hold odvaze britských civilistů, kteří se svými “bárkami” zachraňovali ve válečné zóně. A pochopitelně na ně pomrkává ve dvou emocionálních scénách, kdy nezůstane oko suché. Ale Dunkerk je ve své podstatě univerzálním snímkem o válce, odvaze, zoufalství, pravdě, lidskosti a touze přežít (ať to stojí, co to stojí), kde o ty kulisy až tolik nejde.
  Kdo čeká pořádnou výpravu, vtahující kameru a akci, dočká se. Vystupují zde velcí herci, ale nestrhávají na sebe pozornost. Postavy nejsou černobílé a de facto nikdo není ušetřen. Kamera funguje ve velkých celcích i dokumentárně laděných mikroportrétech. Vychytrale pracuje s kontrasty - dokáže autenticky zachytit válečnou vřavu i zrcadlící se slunce na moři. A co je důležité, nepůsobí nikterak pateticky nebo kýčovitě. Záměř vyprávět příběh z pláže, vody a vzduchu vyšel a Nolan si zde zajímavě pohrál s vnímáním času z pozice válečného pěšáka, mariňáka a letce. Hollywoodský konec se (naštěstí) nedostavuje, vše končí civilně, pietně.
  Za mě místy rušivá a především nikdy nepřestávající “rucho-hudba” Hanse Zimmera. Kdyby jí bylo méně, možná by díky tomu silněji vyznělo více scén. Chápu, že měla po celou dobu udržovat držet (frenetcké) tempo, ale chtěl jsem si užít i nějakou scénu bez hudebního doprovodu. Film by to bez potíží ustál. A druhá věc, která bude spíš mým “problémem” a autorským záměrem - k téměř žádné postavě jsem si nevypěstoval hlubší vztah. Největší sympaťáci hodni obdivu pro mě ale byli rybáři z rodinné lodi. A z herectví vylézá na povrch sebemenší hnutí mysli. Soustředěné ve vážnosti a o to blahodárnější v momentech, kdy se někdo na okamžik třeba jen v koutku úst usměje. Je to po anglicku uměřené, nepřikrášlené. A o to pro mě sympatičtější. Přál bych Nolanovi, aby se jeho “srdcovce” dařilo i komerčně.

 • 90%
  2
  0
  20. 7. 2017
  Punisher (781 bodů)

  Velká paráda! Od začátku filmu až po titulky si člověk nevydechne. Nolan šponuje atmosféru se zvyšující se intenzitou od začátku do konce. V tom mu velmi dobře sekunduje Zimmer svojí hudbou. Film rozhodně stojí za to vidět v kině...jinak se člověk ochudí o řádnou porci atmosféry..například při náletu štuky běhá člověku mráz po zádech..Jestli ale od filmu někdo očekává dalšího vojína Ryana nebo Fury tak si vybral špatný film. Tohle je o něčem jiném!

 • 75%
  2
  0
  20. 7. 2017
  Bemiurg (581 bodů)

  Nemám rád válečné filmy, proto ode mne má každý už z principu postih -20%. Ale tenhle se povedl. Film nemá žádná hluchá místa (kromě záběrů z letadel, které mi připomínaly můj pokus zahrát si letecký simulátor - spousta divokého míření, ale ne a ne zaměřit nepřítele). Skvělá atmosféra podpořená dokonalým zvukem (hudbou?). Za mně nejlepší válečný film, který jsem kdy viděl.

 • 90%
  2
  0
  20. 7. 2017
  Pája DJ (422 bodů)

  Nečekal jsem, že bude film až tak skvělý s naprosto jedinečnou atmosférou, které Vás od začátku táhne zcela do děje a i přes poměrně krátkou celkovou délku, Vás ani na chvilku nenudí. Je úžasné, jak dokázal režisér vše takto během "pouhých" 107 minut do sebe poskládat. Naprosto skvělá atmosféra a to až příliš reálná, doplněná skvělou hudbou Hanse Zimmer i skvělým střihem. V každém případě film roku, který si nesmíte nechat ujít.

 • 80%
  1
  0
  20. 7. 2017
  majhan (398 bodů)

  Téma mne moc neoslovilo, tak bylo doporučeno synovi ke shlédnutí. Na dotaz jaké bylo kino odpověděl: "No asi bych si film sám od sebe taky nevybral, ale možná by to bylo škoda. Byl to mohutnej zážitek! Díky moc." Zkrátka lakonicky a stručně řečeno, že to stojí za to vidět.

 • 90%
  3
  0
  20. 7. 2017
  dis (391 bodů)

  90%
  Nolan umí, tím jsem si jistej už od Mementa. Dunkerk je jedna z nejzajímavějších epizod II. světový. A nedá se říct, že by si jí filmaři nevšímali. Když pomineme dokumentárně pojatý snímky, tak přinejmenším sluší jmenovat dva, černobílej film Leslieho Normana z roku 1958, hodně soustředěnej na lidský osudy, a dokudrama z roku 2004 (hrál v něm Timothy Dalton). Nolan uchopil celou tu tragickou a heroickou záležitost na velkofilmový poměry úplně nezvykle. Trochu jako antitezi Zachraňte vojína Ryana, zato dost připomíná český válečný filmy z časů, kdy měla naše kinematografie co pořádně říct: Nebeský jezdce například. To je nejspíš tím, že je Angličan. A Dunkerk je bytostně anglickej film. Jediný, co můžu maličko namítnout, že i sem vložil Nolan svý typický hrátky s dějem.Lineární anebo úplně jednoduchý vyprávění by ho nejspíš zadusilo. Několik dějových linií, přemety a návraty v časový souslednosti? Ok. Ani příběhový hádanky mi nevadí, i když jich není málo - to všechno se dá domyslet a dofabulovat. Alespoň to vtáhne diváka hlouběj do dramatu. Postavy jsou načrtnutý, ale za nima je schovanej celej jejich malej vesmír. Jsou dokonale věrohodný v každým gestu i slovu (a těch je zatraceně málo, což bývá často znak dobrýho filmu). Fantastický hudební podkres - Zimmer se překonával, chvílemi z hudby mrazilo. Celej film laděnej do šedi, bledě okrovejch a modrejch tónů. Široširý placatý písčitý pobřeží, moře a nebe. Minimum krve, i když mrtvejch tisíce. Tam, kde Spielberg staví na roztrhanejch tkáních a lidskejch osudech, je Nolan civilní. I v těch nejděsivejších momentech zvláštně zkázněnej. Vůbec neukazuje Němce, a když není vyhnutí, tak jen jako rozmazaný siluety. Jediná scéna rozvibruje barvy a emoce: to když připlouvají civilní lodě, aby pomohly s evakuací. Tohle je fakt, o kterým se tady skoro nic neví, třebaže si vysloužil pojem: the Dunkirk spirit, což označuje britskou soudržnost ve zlejch časech. Film Dunkerk je oslavou britskejch letců, obyčejnech lidí a vojáků Británie. Bez patosu a s neuvěřitelným filmařským umem. Letecký souboje zachycený tak nádherně, jak to uměl snad jen Myiazaki. Obrazně řečeno, nelítaj tu střeva. Ale jsou chvíle, jaký v jinejch válečnejch filmech nezažijete: reálnej dojem, že válka je všudypřítomná bytost nebo pach ve vzduchu, a vy ji vnímáte...

 • 75%
  2
  0
  20. 7. 2017
  Chimpanzee21 (375 bodů)

  Zhodnotil bych film jako zajímavý. U mě patří do kategorie rád jsem ho viděl, ale znovu bych si ho nepustil. Film má dobrou hudbu a námět, efekty jsou také velmi dobře zpracované, ale film má i své nedostatky. Jedním z nedostatků je časová nesouladnost, dalo mi zabrat než jsem si uvědomil, že se vlastně příběhy spojili dohromady, protože část která se stala v jednu chvíli byla po půl hodině ve filmu znovu, prostě to nenavazovalo. Druhým jsou podobné osoby, do teď nevím jstli se utopil tenhle nebo ten druhej a třetím nedostatkem je nedostatek řeči, první polovinu filmu jsem si připadal jako na němém filmu, který má opravdu skvělou hudbu v pozadí.

  • Nolan
  • Hudba
  • Námět
  • Časová souladnost
 • 100%
  0
  0
  21. 7. 2017
  mkubalikova (273 bodů)

  Tohle dokáže a dovolí si natočit jen Christopher Nolan. Ještě dvě hodiny po projekci nemohu chytit dech. Pro mě jeden z nejlepších filmů roku a možná úplně nejlepší válečný film, co jsem viděla v kině (sorry Steve). Nolan je bůh a Zimmer ďábel! Nekompromisních 100%

 • 80%
  1
  0
  20. 7. 2017
  polopaticky (268 bodů)

  Nejupřímnější a nejpřínosnější snímek Nolanovi dosavadní tvůrčí práce. Svým přístupem k látce se Nolanovi daří v divákovi úspěšně vyvolat pocit lidskosti a sounáležitosti, které se postupem času ze společnosti vytrácejí. Stejně jako v ostatních Nolanových dílech dochází i u Dunkerku k jedinečné práci s časem, jakožto relativní proměnné veličiny; k maximálnímu využití výrazného dramatického hudebního podkresu; a u hlavních postav k boji s vlastními duchy, čímž poukazuje na to, že každý z nás má své stinné stránky, které v určitý okamžik vyvstanou na povrch, a to i u zdánlivě bezchybného a racionálně uvažujícího člověka, zvláště když jde o ten nejsilnější lidský pud, kterým je sebezáchova.

 • 90%
  2
  0
  20. 7. 2017
  bLaCk0uT (202 bodů)

  Čas, čas, čas. Fascinace časem se přelévá i do Nolanova vyobrazení operace Dynamo. Ten tak trochu v Mannovském stylu natočil válečné inferno po svém a znovu originálním způsobem. Sladění linií země, moře, vzduch je kumšt, ale už jednou jsme to viděli. Strukturálně postupuje prakticky jako v Počátku. Vizuálně jde o pastvu pro oči. Hoytema sází na prostředí ve své přirozené kráse, ať jde o pláže Dunkerku nebo Severní moře. Zimmer tentokrát především doplňuje obraz. Strhne kde má, ale samostatně nebude fungovat tak dobře. Herecky není co vytknout. Minimum dialogů. Hardy je i na tak malém prostoru největší kápo. Dobré odpoledne...

 • 70%
  2
  0
  20. 7. 2017
  kozo.roh (161 bodů)

  Poměrně zdařilý film, i když rozhodně nesdílím názor, že by šlo o nejlepší válečný film. Hned na začátku vás zaskočí: 1. země (pláž Dunkerk) = týden, 2. moře (přístav Dorset) = den, 3. vzduch (Spitfiry) = hodina nebo hodiny. Říkáte si, co to znamená a postupně z dění na zemi, ve vzduchu a v moři, které se neustále střídá celý film, zjistíte, že vše směřuje k protnutí jednotlivých časových rovin. Ale vzhledem k tomu, že se události i vracejí do minulosti, měl jsem chvílemi problém s určením místa i času. Někteří vojáci se mně i pletli, zvláště ve tmě nebo pod vodou, takže jsem se chvílemi ztrácel úplně a rád se na film podívám ještě jednou a třeba se i budu lépe orientovat.
  Pokud se nemýlím, v celém filmu se ani jednou neobjeví německá uniforma, přesto je německá armáda všudypřítomná prostřednictvím střel, bomb, torpéd a letadel (Heinkelů a Messerschmidtů). Zvuková i obrazová složka filmu je skvělá. Svištění střel, dramatická hudba, skvělé záběry bojů ve vzduchu a bezmoc na plážích umocňují atmosféru filmu.
  Možná bych ještě více zdůraznil roli civilistů, kteří s malými plavidly pomohli evakuovat vojáky do Anglie, počet plavidel na záběrech filmu totiž nebylo tolik, aby z toho běhal mráz po zádech a aby bylo jasné, jak důležitou roli při evakuaci sehráli.

 • 85%
  2
  0
  20. 7. 2017
  Pepazdepa (137 bodů)

  Těšil jsem se na dobrý válečný film, dostal jsem něco ještě lepšího. Dunkerk je totiž především velmi mazaný válečný film, vyprávěný stylem, který z už tak napínavého příběhu dělá ještě napínavější a od začátku do konce velmi vypjatou podívanou. Je ambiciózní a působivý a přitom není tak zbytečně nafoukaný jako třeba Interstellar. Také střídmá stopáž mu sluší. Melancholická nálada ve stylu Tenké červené linie se tu mísí s vyzněním Příliš vzdáleného mostu, každá epizoda má svůj smysl a divák má radost, když se střípky toho malého velkého dramatu jeden po druhém postupně skládají k sobě. Po nějakém čase se mi opravdu líbila i takřka nepřetržitě hrající a velmi netradiční hudba Hanse Zimmera.

 • 70%
  1
  0
  20. 7. 2017
  stverak (117 bodů)

  Žádný silný lidský příběh.

 • 100%
  2
  0
  20. 7. 2017
  angelikap (69 bodů)

  • Těžk o popsat slovy, tak silní vnitřní zážitek. Silný film, který ukazuje hrůzu války ale i obyčejnost hrdinství. Film, který si žádá přemýšlejícího diváka, který si příběh umí poskládat. Podstata výpovědi a poučení "netrčí", ale přesto jsou silné. jak lze dosáhnout Opravdu akční film, tím jak je "neakční". Když letadlo letí, tak letí - není tam prostě hned, když chce zaměřit nepřítele, tak to také není hned, když se prodírá někdo davem a běží po molu, které je dlouhé, tak běží, když se někdo topí, tak to také chvíli trvá. Chvílemi je tím napětí silné až k prasknutí. A přes veškerou hrůzu toho, co jsou lidé schopni způsobit, zaznívá i to, že když se spojí stovky malých činů, vznikne neuvěřitelné.
  • 100%
   3
   0
   19. 7. 2017
   TheRock1629 (40 bodů)

   "MISTROVSKÉ DÍLO" tak znějí některé recenze nechci se opičit ale musím, jedná se opravdu o mistrovké dílo filmařské. Christopher Nolan nezklamal ani s tímto válečným dramatem, myslím si osobně že on je jasná značka úspěchu a ať si vybere jakýkoliv žánr vždy se jedná a věřím že bude jednat o film těch nejvyšších kvalit!
   Ale k filmu napětí, drama skvělá atmosféra vše do sebe zapadá. Různé časové úseky je velmi chytrý tah jak zaujmout diváky. Člověk dívající se na toto dílo prožívá okamžiky s každým z hrdinů ať na mole na loďce či pro mě nejlepší lokace filmu a to ve vzduchu. A když jsme u poslední zmíněné lokace ve vzduch musím říci jako fanoušek i čistý obdivovatel Toma Hardyho že to byli nejlepší a pro mě nejvíce dechberoucí části filmu když Tom se svým Spitfirem míři k Dunkerku. Když vám k tak napínavému filmu hraje opět úplně strhující naprosto skvělou dokonalou hudbu Hans Zimmer tak už máte 60% filmu husí kůži už jen ze samotné jeho hudby. Nolan opravdu opět nezklamal a udělal další skvělé dílo audiovizuální požitek který si člověk vychutnává od začatku do konce. Je pravda že se nedržel klasicismu a neudělal z toho klasické válečné drama kde by člověk poznal své hrdiny ale to vůbec nevadí naopak pojal svůj válečný film novodobě nebo jinak "Nolanovsky" a funguje to ani na chvíli vám to nedá odpočinout. Odcházel jsem z kina s pocitem že bych si dal nejradši ještě dvakrát minimálně opáčko abych nasál už jen samotnou esenci tak skvěle propracovaného filmu!
   Co se týče vizuální stránky IMAX kamery opět nedali člověku prostor aby uhnul pohledem doslova "pastva pro oči". Teď se jen modlit ať si Nolan vybere co nejdříve další projekt abychom nemuseli na další mistrovský kus tak dlouho čekat jako to bylo nyní od Interstellaru po dobu tří let
   K závěru řeknu jen pár slov a to ve stylu že k tomuto filmu máte to že je to film CHRISTOPHERA NOLANA hudbu k němu složil HANS ZIMMER a k tomu skvělé herecké obsazení pro mě zejména TOM HARDY už jen samotná tři jména co jsem zmínil by měla člověka snad i přinutit tento snímek vidět! Děkuji Chrisi že dělá poctivou filmařinu a že udělá z každého svého filmu absolutní pecku! Myslel jsem že letos nic na Logana mít nebude avšak měním svůj názor a za mě je DUNKERK nejlepší snímek roku!
   Musíte ho vidět!!!

  86 88 ?
  • pavel paleček 85%
  • karel-servus 90%
  • mkubalikova 100%
  • ferry-farka 100%
  • poopman2007 90%
  • lamps 95%
  • kozo.roh 70%
  • JosefTomas 90%
  • marie-kolarova 85%
  • bLaCk0uT 90%
  všechna hodnocení (31)
  jak hlasovat?

  V žebříčcích uživatelů

  11. místo z 15 v žebříčku uživatele Peto1899
  Sdílet tuto stránku:

  Partneři: