The Iron Lady (Velká Británie)
« další názvy »
Francie Francie
Velká Británie Velká Británie
105 minut

Žánry

:
Drama, Životopisný
Motto: Bez kompromisu...

Obsah

:
Margaret Thatcherová, neobyčejná a všestranná žena, která dokázala, že vysoká politika není jen výsadou mužů, se jako první žena stala premiérkou Spojeného více »« méně

Režie

:
Phyllida Lloyd

Scénář

:
Abi Morgan

Herci

:
Meryl Streep Jim Broadbent Susan Brown Phoebe Waller-Bridge Iain Glen ...
Premiéra: 1. 3. 2012
Distributor: Bioscop

Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 60%
  0
  0
  8. 8. 2016
  limeta (2841 bodů)

  Margaret Thatcherová je rozhodně zajímavá osobnost, ale film jsem dokoukala jen s přemáháním. Ovšem Meryl je jako vždy skvělá

 • 75%
  1
  0
  25. 7. 2015
  marvan (495 bodů)

  Margaret Thatcher zahrála naprosto věrodně.

 • 70%
  0
  0
  4. 3. 2012
  jakub.polak (181 bodů)

  Fakt moc pěkný. Takový pěkně neamericky americký příběh. Film pěkně balancuje mezi osobním příběhem a politickou biografií, do které příliš nezabředává.

 • 15%
  0
  0
  19. 2. 2015

  Film mě hrozne zklamal. Upoutávky byly tak bombasticke, že jsem se strašně těšila a nakonec to byla šedá nuda

 • 90%
  0
  0
  8. 1. 2016
  Petralee (61 bodů)

  Krásný film se smutným koncem. Meryl Streep je naprosto dokonalá a věrohodná.

  • film ukazuje, jak se krásná mladá holka změní v sebejistou ženu, která si jde nakonec tvrdě na svým. Je tam ale i zachycení tvrdé práce, omezení osobního života. A smutný konec ženy, která po smrti manžela nemá nic.
  • 60%
   0
   0
   11. 4. 2014
   karad (8 bodů)

   Film zobrazuje postavu Margaret Thatcher ve třech liniích: jako mladou ambiciózní ženu zkoušející své první krůčky v politice, jako ministerskou předsedkyni a jako důchodkyni bojující se stařeckou demencí. Pojítkem je přitom ta poslední etapa, kde se prolínají vzpomínky na prožité okamžiky s prostřihy dokumentárních záběrů z demonstrací nebo z války o Falklandy. Nebýt zobrazení jejího odstoupení a života v důchodu, šlo by o film podle klasické šablony typu Rocky, kde se outsider přes vůli všech dostane vlastní pílí a cílevědomostí až na vrchol. Aby se neřeklo, dostane se jí trochu pomoci od trenérů na image, kteří ji školí v tom, jak má používat tón hlasu a gesta - stejně jako má Rocky svého trenéra, který mu pomůže v technice a podpoří ho v krizi. Všichni jsou proti ní, vysmívají se jí, že je žena a navíc dcera hokynáře - zdá se, že nikdy nemá šanci se v politice prosadit. V situaci, kdy se kvůli nespokojeností se situací v zemi rozhodne kandidovat na předsedkyni strany, nevěří, že by mohla uspět. Poradci jí ses však řeknou, že věří v to, že se stane první ministerskou předsedkyní, a to ji dodá nový elán. Vyznívá to však nicméně dost uměle, zničeho nic se stane nejvýše postavenou ženou ve vládě. Jakmile se na tento post dostane, chová se "chlapsky", odmítá kompromisy a jde za svými idejemi bez ohledu na následky. Věří ve svoje schopnosti a je jí vcelku jedno, co si myslí ostatní členové vlády nebo občané země. Konflikty se musí eskalovat, snažit se o smír zavání slabošstvím. Přitom ale není bezcitná karieristka, rodinám padlých vojáků vlastnoručně kondoluje. Vypadá to však, jako kdyby si musela kompenzovat, že je žena a všem dokázat svoji dostatečnou tvrdost. I ve stáří, když už ztrácí přehled, nikdy nepřizná svůj omyl a vždy dokáže ze situace taktně vybruslit. I v domácnosti ji její manžel oslovuje jako svoji velitelku - i když je nutné přiznat, že se zde chová mnohem shovívavěji a svého manžela má opravdu ráda.

   Většina filmů má svoji hlavní postavu, ale málokdy tak zastiňuje ostatní jako v Železné lady. Snad s výjimkou manžela a dcery jsou ostatní naprosto nevýrazní a v pozadí - Maryl Streep má celý film sama pro sebe, je určitě hlavním bodem filmu, ostatní postavy jsou jen komparz. Kromě ní je pozoruhodný ještě Jim Broadbent v roli jejího manžela a skrytého rebela, který si dovolí provádět různé vylomeniny. Jeho žena je sice nevidí úplně ráda, ale toleruje mu je. Jejich dcera je v přítomnosti matky poměrně nevýrazná a všichni ostatní se v domě jen mihnou.

   Streep hraje naprosto přesvědčivě obě dost odlišné role - roli vrcholné političky i roli hrdé dámy, které postupně přestává fungovat hlava, nicméně nedává nic najevo a nedovolí nikomu, aby jen naznačoval, že už není úplně fit. Poslanci vždy diskutují a hádají se sborově, jako by to byly kopie, jediná Margaret naprosto vyčnívá a nakonec většinou všechny utře. Její osamělá pouť politickou kariéru nakonec skončí ve věku, kdy se svět pohne, ale ona zůstává tvrdošíjně věrná svým názorům a zásadám. Kolegové ji nakonec opustí - chvíli po tom, co ji opustí voliči, kteří už jí mají plné zuby.

   Jak to uchopit? Pokud chcete jít na film o politice nebo vás zajímá osoba Železné lady, moc se o jejích názorech a střetech nedozvíte. Navíc prý film po faktické stránce moc neodpovídá skutečnosti. Zajímavý je tedy buď jako portrét velmi cílevědomé "self-made ženy" - což je už docela okoukané - nebo jako portrét velmi zajímavé a osobité ženy. Z tohoto pohledu je film naprosto čistý - nejsou tam jiné dějové linie, vše se točí kolem kariéry jedné velmi významné britské političky. Stačí to nebo to je málo?

  • 0
   0
   12. 3. 2012
   Host
   Host

   Výborný film. Výborný scénář. Výborná Margaret. Výborná Meryl Streep. Odcházení,pojaté zcela jinak. Margaret Thatcher si zaslouží takovýto pomník již za svého života.

  68 62 ?
  • Kim6 50%
  • Had 60%
  • rarasek.slunicko 80%
  • lukas-juras 85%
  • Togl 65%
  • Sáček 75%
  • hp24 75%
  • dav.bal 70%
  • lucyky 65%
  • maniak 60%
  všechna hodnocení (97)
  jak hlasovat?

  V žebříčcích uživatelů

  1. místo z 1 v žebříčku uživatele Ytoska
  12. místo z 27 v žebříčku uživatele jurajholm
  Sdílet tuto stránku:

  Partneři: