Recenze filmu Já, robot

81%

Komentáře a recenze 71

Dle počtu bodů
hrumsrt
hrumsrt
12 659 bodů
9
Už jako dítě jsem tenhle film hltal, ale tehdy ještě mladý a naivní jsem si užíval hlavně tu akci a cool scény, že to má nějaké myšlenky, či vůbec přidanou hodnotu mi bylo fuk. A musím říct, že po letech mě to taktéž hodně baví. Will Smith dostal scénář ušitý na míru a má z toho asi svůj nejlepší film. Prolnout detektivní příběh do futuristického světa roku 2035, kdy jsou roboti součástí běžného dění a každý je používá za sluhy je nápad za milion (teda za 120, ale to není důležité). Perfektní design robotů se skvělým detailním provedením. Akce mě extrémně baví, přestože je vidět. jak ještě tehdy byla cool povinnost udělat to jako slow-motion. Příběhově výborný s dobře rozvinutým vývojem postav, a když to vidíte poprvé, tak i ty zvraty fungují a hlavně to ani není nikterak překombinované. Jediná výtka za ty momenty být za každou cenu vtipnej a za mladého Shia LaBeoufa, který je vyloženě na přesdržku. Taky chci svýho NS-5... 90%
Danny F.
Danny F.
11 176 bodů
8.5
Bylo už hodně filmů s robotí tématikou ale tento film je naprostou korunkou svého žánru. Oslňující výkon Willa Smitha je chvályhodný. Rozhodně záživnější a zajímavější než ''Já legenda''. Povedený filmek. Takovýchto filmů by mohlo být víc. Dávám tomuto Sci-Fi zelenou.
pokladnik
pokladnik
10 749 bodů
10
S tímto filmem jsme si sedli na první dobrou. Will Smith jako cynický detektiv Spooner který nenávidí roboty (jako jediný) zde odvádí výbornou práci. Hlavní je myšlenka filmu o slepé důvěře v roboty vštěpovanou jim všudypřítomnými reklamami a o tom jaká je to chyba přestat používat zdravý selský rozum. Skvěle natočené sci-fi s hlubokým morálním přesahem..
JosefTomas
JosefTomas
9 989 bodů
8
Nemám výtky. Já, robot je dobře natočený sci-fáč, který díky přidání akce nenudí, má spád a neutuchající tempo. Všemu kraluje Will Smith, který opět svým charisma drží film v kvalitě, scénář nechává všem vyniknout a skvělá režie, která převádí svět Já, robot do nového rozměru. Dnes by pro někoho mohl být problém s trochu horším zpracováním robotů (přeci jen to je rok 2004), ale není to nic, co by náročný divák nemohl akceptovat (mě osobně přišli skvělí, ale znám pár lidí, kteří mi to vymluví). Jednoznačně jde o skvělý film, který nenudí a celou dobu baví.
risker
risker
7 206 bodů
6
„Robot nesmí ublížit člověku nebo svou nečinností dopustit, aby bylo člověku ublíženo.“
kOCOUR
kOCOUR
7 159 bodů
10
Je parné léto a k tomu neodmyslitelně patří pořádný popcornový nářez. A protože rudoch Hellboy se zatím pozdržel kdesi za oceánem, pozornost si zatím jednoznačně zaslouží testosteronový bijec Will Smith, o němž producenti i režiséři moc dobře ví, že zpomalený a naštvaný chutná úplně nejlépe. Jeho drsná frackovitá image se zúročila i zde - těžko si na pozici rozporuplného vyšetřovatele záhadné (sebe)vraždy v přetechnizovaném roce 2035 představit někoho stylovějšího. Hláška střídá hlášku, pátrání se příjemně rozvíjí a iluze fungujícího světa se neustále prohlubuje. Scénář po delší době přichází s poměrně originálním námětem, i když to občas malinko zaskřípe a zavane moderním popem pro celou rodinu - zlí roboti jsou červení, hodný robot všechny zachrání atd. V globálu je však atmosféra příjemně temná a lehce odkazuje na Blade Runnera, i když jeho kultovního statutu snímek určitě nedosáhne. Triky mají naprosto oslnivou kvalitu (roste tu velká konkurence ostatním trikovým gigantům), roboti působí zcela přirozeným dojmem a když přijde na akci, dostávají všechny vaše smysly pořádně zabrat - rotace kolem osy, bullet-time a ostatní trademarky současného „postmatrixovského standardu“ přicházejí v jednom úhledném balíčku. Alex Proyas pobral to nejlepší z Vrány, Bad Boys a Minority Report, celek mírně přisladil Asimovem (prostě si od něj vzal roboty ;) a pod nálepkou akční sci-fi prodal na velice líbivém podnose. Co na tom, že má jeho film mnohem blíže k čiré komerci, než k artfilmu, který by stál za delší přemýšlení - je přece to léto. Vyrážejte do kin!
junxi91
junxi91
6 913 bodů
8
Ve skvělém roce 2004 byl rok 2035 ještě celkem dost vzdálenou budoucností, ale teď je už mnohem blíže a je fakt, že roboti pracují v automobilkách a také existují restaurace, kde se o objednávky a o obsluhu starají především robotičtí číšníci. V tomto filmu jsou však roboti úplně všude, protože je ve velkém vyrábí firma U.S. Robotics, zkráceně prostě U.S.R, která je distribuuje do domácností, do průmyslu a tak jsou to celkem vítaní a milí pomocníci. Roboti se samozřejmě řídí třemi zákony robotiky od Isaaca Asimova, takže se přece nemůže stát nic zlého, nebo snad ano? Will Smith v roli detektiva Spoonera si není bezchybností robotů příliš jistý, navíc sám je z části robot, protože kdysi přežil pád z mostu a záchranný robot i přes jeho příkazy místo malé holky zachránil jeho, vyhodnotil si totiž, že Spooner má větší šanci na přežití, než ta holka. Jednoho dne je nalezen jeho blízký přítel a vážený doktor z USR Hogenmiller mrtev a Spooner věří tomu, že to mohl způsobit robot. S tím nesouhlasí jednak krásná psycholožka Susan Calvenová, která nechápe Spoonerovu prozíravost a nelíbí se ji, že se Spooner chová k robotům velice hrubě. Šťourání v sídle firmy USR také dost leží v žaludku jejímu ředitelovi, nejbohatšímu člověku na světě jménem Lawrence Robertson. Celou firmu navíc řídí robotická inteligence zvaná V.I.K.I., která na celý proces jejich výroby dohlíží. Při zkoumání místa činu se z hromady součástek vynoří robot Sonny a začíná první pořádná akce, při které Sonny obrátí vzhůru půlku Chicaga a dá to celkem fušku jej zadržet. Je samozřejmě hlavním podezřelým, ale postupně se zjistí, že v jeho logických obvodech vzniklo něco unikátního, vědomí sebe sama a schopnost rozeznávat lidské emoce. A tak se z něj stane vítaný spojenec, i když je rozhodnuto o jeho "odstavení", které silně připomínalo trest smrti, obzvláště u tak polidštěného robota. Calvenová jej však rozhodně nenechá jen tak zemřít. Spoonerova snaha dostat se do systému firmy USR se však nelíbí jejímu majiteli, a tak čeká Spoonera pořádné akční drama hluboko v tunelu, kde na něj naběhnou dvě kohorty pěkně nasraných robotů NS4/NS5, kteří posléze totálně obejdou všechny tři zákony a začnou terorizovat běžné lidi. Spooner a jeho pomocnice se však nevzdávají a nezbývá jim nic jiného, než zničit centrální mozek V.I.K.I. Film mě tedy bavil od začátku do konce, Will Smith exceloval v roli svéhlavého detektiva a té akce, občas však těžko uvěřitelné, tam bylo požehnaně. A velké plus za tu zachráněnou kočku po doktoru Hogenmillerovi!
Cortesz
Cortesz
6 542 bodů
10
Janých 5 hvězd a to bez debat. Rozhodně skvělé sci-fi s celkem zajímavou ze začátku detektivní zápletkou a nakonec s parádním zvratem, který mi tak trochu připomínal Terminátora (lidi si vynalezli tu nejlepší technologii na svoji ochranu, která se nakonec vzbouřila proti nim), zde ovšem se šťastnějším koncem. Čekal jsem asi tak po půl hodině od filmu, že se bude řídit známým heslem "Forma vítězí nad obsahem", ale to jsem se šeredně zmýlil. Děj sice není tak hlubokomyslný a ani nijak převratnej a vůbec ne složitej, ale dokázal donutit trošičku k zamyšlení. Ale oto tvůrcům určitě moc nešlo a spiše se zabývali tou vizuální stránkou moderního futuristického chicago roku 2035 a to tak dokonale, že v každé scéně je něco co nepřipomíná dnešní svět (snad jen willovi boty a lidi samotní :-D), ale jinak je tu snad naprosto vše futuristické jako (hlavně se mi líbili auta především ta willova audina byla dokonalá). A ti roboti s oblyčejama byli naprosto úchvatní. Navíc je zde skvělá kamera, režie, střih i hudba, která, ale ve filmu moc nevyzněla. Herecké obsazení sympatické v čele už se standartně dobrým Willem Smithem, překvapivě pro mě nezámou, ale hezkou a dobře hrající Bridger Moynahan, a občas se mihoucím a skvěle hláškujícím mlaďoučkým Shia Labeouf. Nejvíc mě dostal název té obrovské firmy na ty roboty US-R, že by US-A :-D ? No podtrženo a sečteno jde o skvělou popcornovou záležitost s celkem dobrým dějem a hlavně nádhernou vizuální stránkou.
kubas369
6 317 bodů
8
Příjemný sci-fi zažitek jen na můj vkus by to mohlo být o něco špinavější a temnější.
Pas
Pas
6 225 bodů
6
Scénář je poněkud schizofrenní: na jedné straně primitivní příběh na téma osamělý policajt proti armádě robotů se všemi klišé, co k tomu patří, a na druhé mnoho inteligentních detailů, které vytvářejí znepokojivý spodní proud. Od herců v akčních filmech nic nečekám, tady příjemně překvapil robot Sonny. Alex Proyas je solidní režisér, ale k jeho temným sci-fi se pramálo hodí různé hlášky a podobné nesmysly. Vrcholem jsou efekty a výprava, které v mnoha směrech vycházejí ze současného stavu vědeckých výzkumů a s výjimkou Sonnyho psychiky (to je čirá fantazie) je uvěřitelně rozvádějí v horizontu dalších třiceti let.

Našli jste chybu nebo něco chybí? Napište nám.