First Blood (USA)
« další názvy »
USA USA
93 minut

Žánry

:
Akční, Dobrodružný, Drama, Thriller, Adaptace knižní, Nezávislý, Série/Franchise

Obsah

:
Sylvester Stallone představuje v tomto světově úspěšném filmu bývalého příslušníka Zelených baretů, který se vrátil z války ve Vietnamu. Díky potyčce s více »« méně

Režie

:
Ted Kotcheff

Scénář

:
David Morrell Michael Kozoll Sylvester Stallone William Sackheim

Herci

:
Sylvester Stallone Richard Crenna Brian Dennehy Bill McKinney Jack Starrett ...
Premiéra: 1. 1. 1991
Přístupnost: MP-18
Jste na stránce filmu Rambo. Líbil se vám? Víte, že registrovaní uživatelé Kinoboxu mohou filmy hodnotit, psát k nim recenze, dokonce i upravovat profily filmů a získat tak body do žebříčku? Zaregistrujte se a řekněte ostatním, co si o filmu Rambo myslíte! K 27. září 2022 nám s udržováním a doplňováním databáze pomáhá už více než 28160 uživatelů. Děkujeme!

Recenze Rambo


Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 85%
  1
  0
  20. 12. 2017
  Brenan88 (45817 bodů)

  Jediná postava,která se může ve Stalloneově kariéře vyrovnat Rockymu je John Rambo. Snímek nebyl jen obyčejný béčkový akční výplach,ale i zajímavou sondou do duše člověka,který je poznamenaný válkou. Samozřejmě,že stále je na tom nejlepší tak akce,ale proč bych nad tím nemohl trošku popřemýšlet.

 • 90%
  0
  0
  2. 2. 2022
  martin-mickey-stusak (26167 bodů)

  Literární autor knižní předlohy, tohoto dodnes fenomenálního snímku, David Morrell pojal postavou válečného veterána z vietnamské války Johna Ramba především silnou kritiku americké společnosti v přístupu k těmto lidem, kteří si prošli takovým válečným peklem, jaký si nikdo nedokázal představit. Tato válka žádné válečné hrdiny nestvořila. Buď je pohltil napalmový chaos, nebo z nich vytvořila mrzáky, těžké narkomany nebo naprosté psychopaty schopné všeho. Filmů na tuto problematiku samozřejmě vzniklo více, ale nikdy ne tak s ohromným důrazem. Postavou Ramba Morrell zdůraznil holý fakt, že tito veteráni se nevraceli z pekla do klidu k rodinám a přátelům. Většinou rodinu neměli a přátelé zemřeli. Neměli kam jít, neměli kde a jak znovu začít. Nevedli spravedlivou válku, nemohli být tedy za hrdiny a podle toho se s nimi také jednalo. Sylvestr Stallone Morrellovu myšlenku plné pochopil a tak pojal charakterizaci Johna Ramba takovým způsobem, jaké nemělo do této doby obdoby. John Rambo se z jedné štvavé války dostal do druhé a o to víc je to horší, že ve své vlasti. Ohledně vietnamské války dle námětů prostě nikdo nemohl zůstat živý. Buď padl na frontě, nebo zemřel doma na válečné následky. Jako Rambův přítel z války, jak se dozvíme hned na začátku příběhu. A nyní chtějí zabít jeho a to jenom proto, že se chtěl pouze najíst v jednom nejmenovaném horském městečku. Čtenář knižní předlohy samozřejmě ví, jak to nakonec s ním dopadlo. Tady je to jiné, i když scéna dle knihy byla natočena také, byť v jiném prostředí. Sylvestr se rozhodl tak, jak se rozhodl a při dnešním pohledu je na každém divákovi aby posoudil, udělal-li dobře či ne. Scénář není nijak složitý, obzvlášť pro Sylvestra. Dohromady toho moc nenamluví. Ono ani není třeba. Za něj mluví činy. A hlavně zbraně. Jdou po něm a v něm se probudil instinkt válečníka. Přežít za každou cenu. Akční scény jsou úžasné, i když ne fenomenální. A to ani nebyly použity všechny. Jako třeba Rambem holýma rukama zardoušení krvelačných psů svých pronásledovatelů. Každopádně se Rambo zapsal do filmových dějin jako nikdo. Pomineme-li samozřejmě Rockyho Balbou. Jakmile se řekne Rambo, každý okamžitě ví o koho se jedná. Charakterově je Rambo zdvořilý, plachý, citlivý a inteligentní a z druhé stránky svým způsobem primitivní, pudový, nevypočitatelný a náležitě agresivní. A ze snímku je to hodně cítit. David Morrell navíc Ramba ozvláštnil indiánsko-německým původem a vysvětlil to tak, že indiánská část znamená spjatost s přírodou a ta německá teutonskou bojovnost. Ve své době tomu málokdo věřil, ale na to, aby snímek diváky oslovil, prostě měl. A i když jsou dnes takovéto filmy někde jinde, své kouzlo má stále.

 • 70%
  0
  0
  27. 3. 2022
  Pete69 (21186 bodů)

  Legendární role Sylvestera Stalloneho, první díl je pěkně syrový a John Rambo v něm působí jako pěkně cvičený zabiják. Jeho nůž a maskování ovlivnilo jednu generaci dětí a dnes je spíše klasikou, než super kvalitou. V té době to byl nadprůměrný akční film a své kouzlo má dodnes.

 • 100%
  0
  0
  8. 11. 2015
  Sheldon (16026 bodů)

  Producenti Vajna s Kassarem roli Ramba nabídli okamžitě Sylvestru Stalloneovi, ale ten váhal, protože si nebyl jistý, zda z projektu začínajících producentů nesejde. Dále oslovení Richard Gere a William Hurt odřekli kvůli nedostatečnému uměleckému přesahu. Stallonea přemluvili penězi a nabídkou tvůrčí svobody, když mu nabídli sumu 3, 5 milionu dolarů, procenta ze zisku a možnost úprav v již napsaném scénáři, protože Stallone v té době uvažoval o pověšení herectví na hřebík a věnovat se jenom psaní scénářů, ostatně měl ve svém portfoliu nominaci na Oskara právě za scénář a dlouhou šňůru propadáků.

  U Sylvestera Stallonea můžeme v rámci Ramba v klidu hovořit o neuvěřitelném fyzickém výkonu, dělal si téměř dvě třetiny všech akčních scén bez dubléra a v závěrečném monologu dokazuje i herecké kvality. Skutečnost, že mu vlastně není rozumět je dokonce ku prospěchu věci.

 • 75%
  0
  0
  29. 6. 2017
  lamps (14894 bodů)

  Dnes již naprostá akční klasika, která mě ale nedokázala dostatečně oslnit a vtáhnout do děje. A to i navzdory povedenému a svižnému scénáři a skvělému Sylvesteru Stallonemu, jemuž v roli vysloužilého válečného hrdiny bojujícího proti hrstce zaujatých zástupců zákona nelze jinak než držet palce a obdivovat jeho vydařené pastičky. Když se ale snímek přesune z temného a napínavého prostředí lesů a Rambo nečíhá se svým loveckým nožem za stromem, už to taková sláva není a ten konec mi navíc nepřipadal zrovna velkolepý a originální. Každopádně nuda téměř žádná a akce více než uspokojující, takže 75%.

 • 60%
  0
  0
  21. 1. 2018
  Danny F. (11147 bodů)

  Dokonale klasický děj. Role Stallonemu celkem sedla a dobře svou postavu odehrál, ale také stojí za zmínku akce v lesích a to je tak asi vše co jsem si z filmu odnesl. * Pro tento film byla námětem kniha spisovatele Davida Morrela. Ve filmu je ovšem zachována pouze dějová linie, například zemře více policistů.

 • 80%
  2
  0
  14. 8. 2017
  JosefTomas (8689 bodů)

  Nestárnoucí klasika, která i po letech baví, má spád a akci, ze které by si měli vzít dnešní filmaři příklad. Výborný oddechový film, který je koukatelný a i uvěřitelný. Jen nechápu, jak jsem se mu mohl tak dlouho vyhýbat, rozhodně jsem o dost přicházel.

 • 80%
  4
  0
  5. 12. 2017
  SNCIS (6519 bodů)

  Hlášky: Šerif: "Kam jdeš?" Rambo: "Do Portlandu." Šerif: "Portland je na jihu. Říkals, že jdeš na sever." Rambo: "Ne, dalo by se tady někde najíst?" Šerif: "Asi tak o třicet mil dál je restaurace." Rambo: "Existuje zákon, proč nemůžu jist tady?" Šerif: "Ano... Já!" / Mitch: "Poslouchej, Wille. Vybrali jste si dobrýho chlapa na umytí. Před chvílí jsem dostal jeho spis. John Rambo je veterán z Vietnamu. Zelenej baret. Vyznamenání za odvahu. Je to válečnej hrdina." Ward: "Bože můj, tenhle magor?" Mitch: "Já věděl, že s ním není něco v pořádku." / Teasle: "Co donutilo boha, aby stvořil chlapa jako Rambo?" Trautman: "Ramba nestvořil bůh. To já." / Rambo: "Mohl jsem vás všechny zabít, ale neudělal jsem to. Ve městě jste zákon vy, tady jsem zákon já. Nechte to bejt. Nechte to bejt!" / Trautman: "Vy mi nerozumíte. Já jsem nepřišel zachránit Ramba před vámi. Přišel jsem, abych zachránil vás před ním." / Rambo: "První krev tekla mně, ne jim." - 80%.

 • 65%
  0
  0
  13. 9. 2019
  Jana Květoňová (6499 bodů)

  Sylvester Stallone měl ke scénáři hodně připomínek a domohl se toho, že postava Ramba nebyla pouze ničivým strojem, ale byla vykreslena spíše psychologicky s poukazem na jeho traumata z Vietnamu, osobnost, citlivost, charakter. Nicméně Rocky se mi líbil podstatně víc. Na víc dílů bych se nedívala. Vždycky mě zajímá u filmu i hudba, tak musím říct, že ta Jerryho Goldsmithe mě docela zaujala. Z herců bych ještě vyzdvihla Briana Dennehyho (šerif Teasle) a Richarda Crennu (plk. Trautman). Jinak herecké výkony nic moc s výjimkou Stalloneho.

 • 75%
  0
  3
  12. 8. 2018
  Pas (6212 bodů)

  Kultovní film kde Sly uplatnil svoje přednosti, herectví to není:DDD Dnes už legendární snímek o veteránovi z vietnamské války se skvělou muzikou a řadou filmových vychytávek které pak použila řada jiných tvůrců. Johny se vrací domů ...a válka pokračuje.

 • 75%
  0
  0
  26. 12. 2012
  Standa. (6168 bodů)

  Tohle je snad příklad za všechny. Neserte se do válečných veteránů!

 • 90%
  0
  0
  28. 9. 2012
  TARANTlNO (3341 bodů)

  Lesní inferno - veteránsko/válečná orgie s ostrou čepelí,která nezůstane chladná.První RAMBO je klasika !

 • 80%
  0
  0
  29. 2. 2016
  Petr Kocfelda (2914 bodů)

  Bezva film.Stallone hrát umí...

 • 85%
  0
  0
  24. 4. 2014
  VasaFlasa (2801 bodů)

  Klasika akčních filmů. Když pan Sylvester Stallone hrál Ramba nebo Rockyho, tak diváka vždy pobavil a tohle je začátek legandárního drsňáka. Tento akční snímek musí vidět každý filmový fanoušek a každý jej ohodnotí hodně pozitivně.

 • 80%
  0
  0
  2. 2. 2016
  HappyPiere (2773 bodů)

  prostě kultovka, která člověka naučí, že krom pera mocnějšího než meč je kámen mocnější jak vrtulník

 • 100%
  1
  0
  29. 9. 2012
  brbla666 (1530 bodů)

  Je ukázkou přímočarého akčního filmu se svižným dějem.

 • 100%
  0
  0
  14. 1. 2014
  krakenvalo (1418 bodů)

  tak to je moj filmeček z mladý a stale si ho pozriem je bomba film a tomu verim že ešte dolho bude ešte peckovka lebo niet na staru klasicu a z Slym moj herec

 • 90%
  0
  0
  24. 5. 2014
  jvempire (1208 bodů)

  Akční film s hloubkou a navzdory všeobecnému omylu s minimem úmrtí. Legendární film ve kterém se poprvé představý známý hrdina Rambo a slavný "rambo nůž". Až na závěr dobrá adaptace románu kanadského spisovetele Davida Morrella.

 • 90%
  0
  0
  29. 7. 2016
  Lucyen (916 bodů)

  První a zároveň nejlepší film série. Rmabo zde ještě není macho-ultimátní heroická postava, ale má dost z knižní předlohy: klasický, zlomený válečný veterán, pro kterého je těžké po letech války fungovat v obyčejné společnosti. Legendární film a legendární scény.

 • 100%
  0
  0
  21. 2. 2019
  sugi (742 bodů)

  ... První krev , který ukazuje jak se v Americe chovali k válečným veteránům z Vietnamu ... Film se jmenuje První krev - First blood , nikoliv Rambo a je to kvalitně natočený příběh , ve kterém exeluje Sylvester Stallone ... to co přišlo potom - RAMBO , je jen nechutné akční porno

 • 80%
  0
  0
  14. 9. 2016
  CrypzzXD (574 bodů)

  • Stallone
  • akce
  • 80%
   0
   0
   1. 10. 2019
   TomSti (555 bodů)

   Stallone umí zahrát dvě role opravdu dobře. tou první je samzozřejmě prosťoučký boxer Rocky a tou druhou je psychopatický Rambo. Obzvlášť v jedničce je John J. celkem slušnej blázen, tento rozměr jeho postavy potom bohužel v následujících dílech upadá. Bohužel Sylvester jinak dobrý herecký výkon trošku pokazil v závěru, kdy se Rambo zhroutí a pláče. Myslím, že věrohodný pláč je pro Slyho, nedosažitelná herecká meta a tak měl spíš postřílet pár zloduchů. Jinak má Rambo na akční film až pozoruhodně dobrý příběh, a co je zajímavém je politicky zcela opakní vůči atmosféře panující ve státech v době vietnamnské války. Pacifistické písně hippies nahradil až reaganovsky přímočarý a nekomprosmisní válečný patriotismus. Navíc při filmu člověk pocítí silný pocit zadostiučinění, když Rambo začne kosit policajty, co ho šikanují.

  • 95%
   0
   0
   6. 11. 2015
   Fricino (459 bodů)

   Jednoznačně nejlepší díl o tomto válečném hrdinovi, který by si podle mého názoru zasloužil o dost vyšší hodnocení. Tenhle film si můžu pustit klidně 10x po sobě a nikdy mě neomrzí. Za tuto legendu by si Stallone zasloužil určitě nějakou cenu.

  • 90%
   0
   0
   3. 9. 2016
   jalovec7 (412 bodů)

   když jsem byl pozván abych Ramba viděl u kamaráda přistupoval jsem k tomu s nedůvěrou, ale to rozhodně neradím. film je opravdu božský. ano čekal jsem hromadu akce která tu je a není jí málo, hned od začátku se film jistě drží jasné dějové linie která je skutečně promyšlená byl jsem nadšen

  • 95%
   0
   0
   11. 3. 2014
   Bigrambo (238 bodů)

   Film o veteránovi vracejícím se z Vietnamského pekla dnes již patří k těm nejznámějším akčním legendám! Sylvester Stallone ve své (společně s Rockym) nejlepší roli! Další slova jsou zde už zcela zbytečná, snad jen dobře míněná rada závěrem: nepokoušejte se Johna naštvat!

  • 100%
   0
   0
   12. 1. 2014
   navrc.007 (189 bodů)

   Jak říkám: nemá chybu !!!

  • 90%
   0
   0
   9. 4. 2016
   fanoušek16 (39 bodů)

   Krásně syrový film, bez zbytečných efektů. Prostě kultovka.

  • 90%
   0
   0
   2. 10. 2019
   kyret (36 bodů)

   Něco tak skvělého jsem nečekal. Rambo není bezduchý a tupý akčňák. Vše má alespoň sebemenší dávku reality a uvěřitelnosti a to dává tomuto filmu punc dokonalosti. Kostra příběhu je jednoduchá, jenže tento film vyniká v detailech. Výborné exteriéry v drsných horských oblastech, sugestivní a strhující hudba Jerryho Goldsmitha, syrovost a realističnost ať už akčních scén, či těch komorních.

  • 100%
   0
   0
   31. 8. 2022
   vd-loko (12 bodů)

   Ve své době absolutní pecka. I dnes po 40-ti letech ten film můžu vidět znovu a také si ho občas pustím.

  Hodnocení a recenze Rambo

  81 ? ?
  jak hlasovat?
  • HanO 95%
  • ZaS 40%
  • vd-loko 100%
  • dobytek 65%
  • Honza 13 90%
  • Pete69 70%
  • Mikik4444 75%
  • martin-mickey-stusak 90%
  • Mrykodaj 75%
  • aquiver 40%
  všechna hodnocení (240)

  V žebříčcích uživatelů

  1. místo z 7 v žebříčku uživatele novotna.bohumila
  4. místo z 43 v žebříčku uživatele tomask
  9. místo z 21 v žebříčku uživatele Punisher
  1. místo z 54 v žebříčku uživatele Fricino
  9. místo z 50 v žebříčku uživatele RoCo
  11. místo z 93 v žebříčku uživatele HappyPiere
  8. místo z 78 v žebříčku uživatele homedo
  8. místo z 17 v žebříčku uživatele daisyna