Měly rozjet velkolepé série, ale selhaly. 6 filmů, které diváci předurčili k neúspěchu

Měly rozjet velkolepé série, ale selhaly. 6 filmů, které diváci předurčili k neúspěchu
Van Helsing (2004) | Universal Pictures
Právě franšízy vycházející z osvědčených a divácky oblíbených značek se v posledních letech ukázaly být tím, na co studia nejraději sázejí. Jenže i diváci a divačky donedávna ochotní chodit na téměř jakoukoli popcornovku si momentálně raději pár měsíců počkají na uvedení filmu na VOD platformách, a tak kina zejí prázdnotou.
Zatímco v posledních dekádách se zámořská studia mohla na nekonečné ságy spolehnout a díky jejich kasovním úspěchům následně přemýšlet o financování ambicióznějších jednorázových projektů, nyní se tento mechanismus rozbil a sama studia nevědí, jak se s nastalou situací vyrovnat. Sluší se však připomenout, že nejde o žádný nový fenomén a i v předchozích dekádách se studia leckdy neúspěšně pokoušela nastartovat franšízy titulem, který v kinech nakonec pohořel – i když se třeba jednalo o kvalitní kousek. Pojďme se na pár takových příkladů podívat.
Furiosa
Furiosa | Warner Bros.

Master & Commander: Odvrácená strana světa (2003)

Master & Commander: Odvrácená strana světa
Master & Commander: Odvrácená strana světa
 • Google Play
 • iTunes
 • Rakuten
78%
Velkolepé námořní dobrodružství Petera Weira s jednou z nejlepších rolí Russella Crowea se zapsalo do dějin jako jeden z nejpoctivějších oceánských filmů, který je založen na precizním vykreslením námořnického života prostřednictvím poctivě staromilské filmařiny. Počítalo se s pokračováními, Croweův kolega Paul Bettany měl dokonce podepsanou smlouvu na dva další snímky. Pohlaváři studia 20th Century Fox však nebyli spokojeni s výdělky, ačkoli vyloženě tragicky si film v kinech nevedl.
Jistě mu ale neprospělo ani rozjetí série Pirátů z Karibiku, jejíž první díl měl premiéru jen o pár měsíců dříve. Ukázalo se, že publikum chce na moři vidět spíše akčnější podívanou, a tak zatímco Piráti se dosud dočkali čtyř pokračování, fanoušci pomalejšího a přízemnějšího přístupu k námořnictví mohou doufat leda v prequel Master & Commander, jenž byl ohlášen před třemi lety – ale od té doby se o něm téměř nemluví.
Master & Commander
Master & Commander | 20th Century Fox

Robin Hood (2010)

Robin Hood
Robin Hood
 • Netflix
 • O2 TV
 • Google Play
 • +2
66%
A ještě jednou tu máme nešťastníka Russella Crowea. O sedm let později ztvárnil Robina Hooda pod dohledem Ridleyho Scotta a snímek se dočkal oproti filmu Master & Commander výrazně rozpačitějších reakcí, ale taky trochu lepších tržeb z kin; ne však dost dobrých na to, aby se kvůli nabobtnalému rozpočtu jednalo o jednoznačný úspěch.
Měsíc před premiérou na jaře roku 2010 přitom Scott v rozhovoru pro britský deník The Times opatrně lákal na další sherwoodský příběh: „Řekněme, že můžeme předpokládat, že bude pokračování.“ Ani v tomto případě se však australský hromotluk úspěšné franšízy nedočkal.
Robin Hood (2010)
Robin Hood (2010) | Universal Pictures

Správní chlapi (2016)

Správní chlapi
Správní chlapi
 • O2 TV
 • Google Play
 • iTunes
76%
Aby těch povzdychů nad smůlou Russella Crowea nebylo málo, zmíníme ho ještě jednou; ale už naposledy. V roce 2016 natočil s Ryanem Goslingem (rovněž populárním, avšak z hlediska návštěvnosti v kinech velmi nejistým hercem) akční komedii Správní chlapi. Stejně jako v případě nedávného Kaskadéra šlo o sympatický počin, na jejichž nedostatek v poslední minimálně dekádě opakovaně žehráme, avšak ani tentokrát se tyto sympatie do výsledných tržeb příliš nepromítly.
Příjemná chlapácká oddychovka šla v kinech proti Občanské válce Kapitána Ameriky, prvnímu dílu z veleúspěšné třetí fáze marvelovského univerza. Toho si byl vědom i režisér a spoluscenárista Shane Black, když ještě před premiérou filmu pro web CinemaBlend řekl: „Myslím, že mluvit o pokračování je trochu předčasné. Ne že by to nosilo smůlu, ale nejdřív hlavně potřebujeme, aby se lidi přišli podívat na tenhle film. Čelíme těžké superhrdinské konkurenci a potřebujeme, aby se diváci šli na Kapitána Ameriku podívat třeba jen šestkrát a namísto sedmé návštěvy přišli na náš film.“
To se zjevně nestalo. I když Black o chuti natočit další odlehčenou detektivku s těmito postavami později mluvil, studiem 20th Century Fox koloval pouze námět ženské seriálové variace s názvem Správné holky. Ani o něm jsme už ale pár let nic neslyšeli.
Angourie Rice, Ryan Gosling, Russell Crowe
Správní chlapi | Warner Bros.

A-Team: Poslední mise (2010)

A-Team: Poslední mise
A-Team: Poslední mise
 • Disney+
 • Google Play
 • iTunes
 • +1
72%
Z pera Joea Carnahana vzešla sympatická resuscitace osmdesátkového televizního seriálu s hvězdným obsazením v čele s Liamem Neesonem a Bradleym Cooperem. Recenze kritizovaly za vlasy přitažený scénář, chválily však chemii mezi členy speciálního komanda. Renomé filmu nepřidaly ani rozpačité reakce herců z původního seriálu a návštěvnost v kinech rozhodně neospravedlnila vznik pokračování – jakkoli by se díky seriálové podstatě původního díla více než nabízelo.
Neeson, Cooper, jejich herečtí kolegové Sharlto Copley a Quinton Jackson i režisér Carnahan zprvu hovořili o touze udělat další díl, postupně však přiznali, že kvůli výdělkům se to nejspíš nestane. Dva roky po premiéře navíc Neeson pro deník Toronto Star divácké rozpaky uznal: „Díval jsem se na to asi před dvěma měsíci a ačkoli jsem v tom sám hrál, přišlo mi to trochu matoucí. Nemohl jsem tak trochu přijít na to, kdo je kdo a proč se jim děje zrovna tohle.“
A-Team
A-Team
A-Team
A-Team
Jessica Biel

Van Helsing (2004)

Van Helsing
Van Helsing
 • Canal+
 • iTunes
 • Rakuten
69%
Stephen Sommers na přelomu milénia bodoval s dvěma Mumiemi, jež představovaly ideální kombinaci blockbusterového dobrodružství a aktualizaci hororové klasiky. A o něco podobného se pod patronací studia Universal pokoušel i v roce 2004 s akčním Van Helsingem, kde titulní upírobijec s tváří Hugha Jackmana čelil řadě nepřátel ze studiového katalogu v čele s Drákulou, Frankensteinovým monstrem a panem Hydem.
Jak by hrdina inspirovaný Jamesem Bondem kosící slavné příšery mohl v kinech selhat, říkali si v Universalu, a ještě před premiérou začali pracovat na dvojce. Dál si platili pronajaté lokace v Transylvánii a chystali se na natáčení. K němu ale nakonec nedošlo stejně jako k plánovanému televiznímu seriálu, jenž měl vzniknout na stejných místech. Průšvih s Mumií (2017) s Tomem Cruisem pak potvrdil, že Universal si se svým panoptikem děsivých figurek dlouhodobě opravdu moc neví rady.
retro-recenze-van-helsing-fantasy-film-obohaceny-krasou-tajemne-prahy-24
Van Helsing (2004) | Universal Pictures

Warcraft: První střet (2016)

Warcraft: První střet
Warcraft: První střet
 • Amazon Prime Video
 • O2 TV
 • Google Play
 • +2
74%
Značně lépe si v kinech vedla herní adaptace milované herní strategie, ani ta se však nakonec nedostala do příjemně černých čísel značících zisk, ačkoli se svého času jednalo o nejvýdělečnější převedení videohry na stříbrné plátno. Hodně se pod to ale podepsal úspěch na nejistém čínském trhu, na který se v Hollywoodu nikdo nechce úplně spoléhat. Negativní reakce kritické i hráčské obce rovněž nepomohly, a tak ačkoli se režisér Duncan Jones opakovaně vyjádřil, že by se do světa orků a kouzel rád vrátil – ideálně variováním příběhu druhého herního Warcraftu z roku 1996 – je tato série mrtvá.
Fakt, že se nejednalo o jasný propadák a že naopak k úspěchu neměl snímek až tak daleko, živil několik let fanouškovská očekávání. Zdá se však, že Jonesovo uchopení světa stvořeného firmou Blizzard je definitivně u ledu, ačkoli výhledově se jistě nějakého jiného pokusu dočkáme.
Warcraft: První střet (2016)
Warcraft: První střet (2016) | Universal Pictures

Podobných případů bychom nalezli mnohem víc – za všechny jmenujme další videoherní adaptace Wing Commander (1999), Max Payne (2008) a Princ z Persie: Písky času (2010), dále třeba spin-off Rychle a zběsile Hobbs & Shaw (2019), velkolepé sci-fi John Carter: Mezi dvěma světy (2012) a zrušení se dočkalo i pět (!) plánovaných sequelů ke Králi Artuši (2017) poté, co akční fantasy v kinech zcela propadlo. A tím to zdaleka nekončí. Hollywoodská studia tedy stále trochu experimentují a snaží se najít ideální recept na diváckou spokojenost. Bude zajímavé sledovat, jak dokážou zareagovat na probíhající krizi – doufejme, že na něco už brzy přijdou.
Podívejte se na náš žebříček nejlepších filmů, které jsou součástí nějaké franšízy – a tedy na rozdíl od výše zmíněných titulů ve svém poslání uspěly.
Zdroje: CinemaBlend, Toronto Star, The Times, Cracked, AV Club