Mojmír Sedláček

Mojmír Sedláček

Autor
Vystudoval mediální studia a psychologii, o filmech píše od roku 2014. Zajímá se o českou tvorbu a současný evropský art. Prošel redakcemi webů TV Prima, MovieZone.cz, Studenta.cz a časopisy Psychologie dnes či Svět filmu. O filmových novinkách občas mluvil na Aktuálně.cz, v různých pozicích pracuje i pro MFF Karlovy Vary a Letní filmovou školu Uherské Hradiště. Je členem Sdružení českých filmových kritiků.

Články autora

 1. Proč se Noční můra odehrává zrovna v Elm Street? Tvůrce to dokázal dojemně vysvětlit
  Filmy18. 6. 2024
  Proč se Noční můra odehrává zrovna v Elm Street? Tvůrce to dokázal dojemně vysvětlit

  Noční můra v Elm Street (A Nightmare on Elm Street) v roce 1984 zahájila velmi úspěšnou hororovou franšízu a dosud se dočkala osmi dalších pokračování, televizního seriálu a bezpočtu knih či komiksů. Wes Craven první snímek natočil za milion dolarů a tržby ve výši 57 milionů daly jasně na srozuměnou, že tuhle značku se vyplatí ještě notně podojit. To se také stalo a příběhy démonického Freddyho Kruegera jsou dodnes velmi oblíbené. Ale proč popálený čtverák v klobouku úřaduje zrovna v ulici Elm Street?

 2. Unikátní film je navěky ztracen. Nebyl ale určen k tomu, aby vydržel napořád
  Filmy18. 6. 2024
  Unikátní film je navěky ztracen. Nebyl ale určen k tomu, aby vydržel napořád

  Film standardně považujeme za času nepodléhající médium. Na rozdíl od divadelního představení nebo koncertu máme za to, že záznam uchovaný na celuloidovém pásu či v digitální podobě přetrvá navěky. Jak ale dokazuje práce filmových archivářů, není to tak jednoduché. Občas se stane, že se pás s filmem prostě ztratí anebo poškodí natolik, že je dílo nenávratně zničeno. A právě něco takového se nyní stalo, ačkoli u snímku, který byl k tomuto trudnému osudu předurčen.

 3. Slavný film prý zničil jedno průmyslové odvětví. Stačilo, aby si Clark Gable nevzal nátělník
  Téma16. 6. 2024
  Slavný film prý zničil jedno průmyslové odvětví. Stačilo, aby si Clark Gable nevzal nátělník

  Hollywoodský snímek Stalo se jedné noci (It Happened One Night) z roku 1934 patří mezi klíčová díla tzv. screwballových komedií. V nich obvykle jde o střet mužského a ženského světa a kolize těchto leckdy rozdílných pohledů na svět je následně zdrojem humoru. Právě klasika s Clarkem Gablem a Claudette Colbert se těmito kvalitami vyznačovala a podle hollywoodských zvěstí měla i jeden drastický celospolečenský dopad.

 4. Jak se loni v Evropě chodilo do kina? Vládl Hollywood a Francie, zato Češi šli proti trendům
  Téma15. 6. 2024
  Jak se loni v Evropě chodilo do kina? Vládl Hollywood a Francie, zato Češi šli proti trendům

  Festival v Cannes sice už máme za sebou a pozornost milovníků filmu se pomalu začíná upínat ke Karlovým Varům, přesto se ještě v jednom ohledu na Francouzskou Riviéru vraťme. V souvislosti s tamním největším filmovým trhem totiž Evropská audiovizuální observatoř (European Audiovisual Observatory) zveřejnila statistiky týkající se evropského filmu a chození do kina. Co tedy u publika starého kontinentu během loňského roku bodovalo nejvýrazněji?

 5. Gladiátorská řež s Anthonym Hopkinsem se představuje v traileru. Seriál trochu klame tělem
  Seriály14. 6. 2024
  Gladiátorská řež s Anthonym Hopkinsem se představuje v traileru. Seriál trochu klame tělem

  Ridley Scott, nebo Roland Emmerich? Až v listopadu se dozvíme, který ze dvou zkušených režisérů nám naservíruje nejchutnější gladiátorskou krmi tohoto roku. Tehdy totiž bude mít v kinech premiéru druhý Gladiátor, ovšem už o několik měsíců dříve se do antického Říma vypraví i Emmerich se svou desetidílnou sérií Those About to Die (což lze přeložit třeba jako Jdoucí na smrt). Lákavé dílo nyní představuje plnohodnotný trailer.

 6. Pokračování Hledá se Nemo mohlo vypadat úplně jinak. Disney měl s Pixarem specifické plány
  Filmy14. 6. 2024
  Pokračování Hledá se Nemo mohlo vypadat úplně jinak. Disney měl s Pixarem specifické plány

  Snímek Hledá se Nemo (Finding Nemo) z roku 2003 byl skutečným zlomem nejen pro studio Pixar, ale i pro celou sféru animovaných filmů. Stal se totiž druhým kasovně nejúspěšnějším filmem roku (po miliardovém završení trilogie Pána prstenů) a zároveň nejvýdělečnějším animákem všech dob. Utržených bezmála 900 milionů dolarů doplnily i čtyři nominace na Oscary a jednalo se přitom o první pixarovku, která si odnesla nejcennější sošku pro nejlepší animák. Bylo tedy jasné, že pokračování bude hodně očekávané.

 7. Matt Damon tentokrát spojí síly s mladším Affleckem. Lákavou krimi dělá jeho oblíbený režisér
  Filmy14. 6. 2024
  Matt Damon tentokrát spojí síly s mladším Affleckem. Lákavou krimi dělá jeho oblíbený režisér

  Damon a Affleck, jedna z nejdéle trvajících tvůrčích dvojic v Hollywoodu, přichází s dalším společným snímkem. Tedy, ne tak docela – vedle Matta Damona se totiž tentokrát neobjeví jeho pravidelný parťák Ben Affleck, nýbrž jeho mladší bratr Casey. V krimi komedii Provokatéři (The Instigators) si zahrají dvojici zkrachovalců, která se zaplete do nebezpečného kriminálního případu. Režírovat je bude tvůrce thrillerů Agent bez minulosti či Na hraně zítřka Doug Liman.

 8. Těchto 5 superhrdinských filmů kritici nesnáší, ale publikum miluje. V čem je jejich kouzlo?
  Téma13. 6. 2024
  Těchto 5 superhrdinských filmů kritici nesnáší, ale publikum miluje. V čem je jejich kouzlo?

  Vkus kritické a divácké obce je leckdy zajedno, jindy ale můžeme pozorovat značné rozdíly mezi tím, co se líbí recenzentům, a co preferuje většina návštěvníků kin. Dobře je to vidět u velkorozpočtových blockbusterů, jimž v poslední dekádě a půl dominovaly komiksy. Z nich byli zprvu unešení nejen běžní diváci a divačky, díky nimž se leckteré superhrdinské vyprávěnky dopracovaly až k magické hranici miliardy dolarů na tržbách z kin, ale chvála se pěla i v recenzích.

 9. Krvavý a sexy Rebel Moon se blíží. Snyderovy režisérské verze se na Netflixu objeví už brzy
  Filmy12. 6. 2024
  Krvavý a sexy Rebel Moon se blíží. Snyderovy režisérské verze se na Netflixu objeví už brzy

  Tak a je to tady. Po mnoha neurčitých slibech se konečně dozvídáme novinky o tajemném režisérském sestřihu obou dílů Rebel Moonu. Svérázná a kritickou obcí vysmívaná sci-fi sága Zacka Snydera uvedla první díl na Netflixu koncem loňského roku a letos v dubnu jsme se dočkali pokračování. Tím však Snyder se svou obilnou epopejí rozhodně nekončí, neboť jak je už jeho zvykem, přesvědčil Netflix k vydání pozměněných režisérských verzí, které by měly skutečně odrazit „jeho vizi“.

 10. Zapadlá krimi ze 70. let inspirovala skutečnou bankovní loupež. Ta ale dopadla jinak než ve filmu
  Téma12. 6. 2024
  Zapadlá krimi ze 70. let inspirovala skutečnou bankovní loupež. Ta ale dopadla jinak než ve filmu

  Občas filmaři udělají všechno správně, ale stejně to nestačí. Vymyslí chytlavý příběh, pomocí schopných herců a hereček ho dokážou stylově a poutavě natočit, kritická obec je nadšena… ale publikum to stejně nezajímá. Mezi takové filmy patří třeba neo-noirovka Přátelé Eddieho Coylea (The Friends of Eddie Coyle) z roku 1973, kterou mnozí odborníci řadí mezi nejzdařilejší kriminálky 70. let. Z běžných filmových diváků a divaček však snímek zná jen málokdo – i když měl přesah do běžného života mnohem větší, než by si tvůrci přáli.

 11. Hrdinní muži bojují nejen Ve jménu cti, ale i křehkého ega. Divácký hit z Varů jde konečně do kin
  Recenze11. 6. 2024
  Hrdinní muži bojují nejen Ve jménu cti, ale i křehkého ega. Divácký hit z Varů jde konečně do kin

  V posledních letech se zdálo, že Diváckou cenu na karlovarském festivalu mají předplacenou tuzemské tituly. Vítězi této festivalové ankety o divácky nejpřívětivější snímek se totiž staly snímky PSH Nekonečný příběh (2022), Zátopek (2021) a Jiří Suchý – Lehce s životem se prát (2019). O to větším překvapením bylo loni vítězství francouzského historického dramatu, zaměřeného navíc na velmi specifické téma – totiž na hranici legality probíhající souboje na konci 19. století. S téměř ročním zpožděním a další edicí festivalu za dveřmi se snímek Ve jménu cti (Une affaire d'honneur) konečně dostává i do běžných kin.

 12. Top Gun vycházel ze skutečného příběhu. Reálný předobraz měly i tři hlavní postavy
  Filmy11. 6. 2024
  Top Gun vycházel ze skutečného příběhu. Reálný předobraz měly i tři hlavní postavy

  V roce 1986 si Tom Cruise připsal jeden ze svých největších hitů a poprvé se skutečně výrazně zapsal do popkulturního povědomí. Stíhačkový akčňák Top Gun (1986) se posléze dočkal i odsudků kvůli své špatně skrývané propagandistické rovině, tento náborový leták amerického námořnictva se však pyšnil na svou dobu velmi působivou akcí a koneckonců i nezanedbatelnou mírou chlapáckosti, na níž velká část publika slyšela.

 13. Ve filmech je stále méně intimních scén, dává to však smysl. Ve kterých zemích jsou na ně nejcitlivější?
  Téma9. 6. 2024
  Ve filmech je stále méně intimních scén, dává to však smysl. Ve kterých zemích jsou na ně nejcitlivější?

  Datový analytik Stephen Follows pravidelně přichází s podnětnými pohledy na filmový průmysl a tentokrát se hned dvakrát zabýval sexualitou. Jednak zkoumal, zdali jsou pravdivé zvěsti ohledně úbytku sexuálního obsahu v mainstreamových filmech, o čemž jsme v minulosti také psali. Zároveň se podíval i na to, jak jednotlivé země k choulostivým scénám přistupují z hlediska věkových doporučení. Pojďme si Followsova zjištění projít podrobněji.

 14. „Do zad nikoho střílet nebudu.“ Clint Eastwood porušil pravidlo dřívější westernové legendy
  Téma9. 6. 2024
  „Do zad nikoho střílet nebudu.“ Clint Eastwood porušil pravidlo dřívější westernové legendy

  Pokud byste měli jmenovat dvě nejvýraznější tváře amerických westernů, dost možná by padla jména Johna Waynea a Clinta Eastwooda. Oba ztělesňovali archetypy drsných kovbojů, kteří na nebezpečném Divokém západě zjednávali pořádek – i když každý trochu jinak. Ačkoli se oba ve své době stali vzorem pro mnoho zámořských mužů a vytvořili určitý maskulinní ideál, jejich přístup se výrazně lišil.

 15. Dcera M. Nighta Shyamalana se potatila až příliš. Její debut Strážci opakuje známé chyby
  Recenze8. 6. 2024
  Dcera M. Nighta Shyamalana se potatila až příliš. Její debut Strážci opakuje známé chyby

  Ukázky a dosavadní informace o novém mysteriózním hororu Strážci (The Watchers) lákaly především na dvě věci – jednak na tajuplnou atmosféru evokující chytřejší sociální thrillery, v nichž se ti nejděsivější bubáci skrývají v našem nitru, a také na částečně známé jméno na režijní stoličce. Strážce totiž režírovala i napsala Ishana Night Shyamalan, dcera slavného M. Nighta Shyamalana. A jeho geny v tomto případě rozhodně nezapře, což ale není myšleno úplně v dobrém.