Elvisova zesnulá dcera se nového filmu o své matce děsila. Nadšení kritici nesouhlasí

Elvisova zesnulá dcera se nového filmu o své matce děsila. Nadšení kritici nesouhlasí
Priscilla | A24 Films
Presleyho potomstvo stíhají v posledních letech rodinné tragédie. Zpěvákův vnuk Benjamin Keough spáchal roku 2020 sebevraždu v pouhých sedmadvaceti letech a jeho sestru Riley Keough, která je úspěšnou hollywoodskou herečkou, čekala další těžká rána letos v lednu. Ve čtyřiapadesáti letech tehdy zemřela na zástavu srdce její matka Lisa Marie Presley.
Načasování životopisného filmu o osmasedmdesátileté Priscille, již si můžeme pamatovat také jako herečku ze série Bláznivá střela, tedy nebylo nejšťastnější. Elvisova osudová láska, s níž byl ženatý v letech 1967 až 1973, film posvětila a podílela se na propagaci. Její dcera Lisa Marie však před smrtí o jeho hodnotě pochybovala a Coppole napsala v srpnu loňského roku dva e-maily, k nimž čerstvě získal přístup web Variety.
Priscilla
Priscilla | A24
V krátké korespondenci s režisérkou se pozastavovala nad tím, jak Priscilla podává především image jejího legendárního otce. „Můj otec tu vystupuje jako manipulativní predátor,“ uvedla Lisa Marie poté, co si přečetla scénář. „Jako jeho dcera v tom svého otce nepoznávám. Když to čtu, nevidím správnou matčinu perspektivu. Vidím jen váš šokující pohled, který je mstivý a opovržlivý. A nechápu proč,“ pokračovala znechucená žena, která byla připravená proti filmu bojovat. „Budu nucená se proti tomuto filmu vymezit a veřejně jít proti vám i mé matce,“ dodala.
Obávala se totiž, že snímek může ublížit také Priscille. „Obávám se, že matka si neuvědomuje, jak tenhle film změní obecný pohled na Elvise. Cítím potřebu chránit matku, která tolik let strávila uchováváním otcova odkazu. Mám strach, že nerozumí záměrům filmu ani jeho možným dopadům,“ napsala režisérce. Coppola odpověděla s nadějí, že výsledná podoba skeptickou dceru vyvede z omylu. „Věřím, že po zhlédnutí filmu to budete vnímat jinak. Snad pochopíte, že mi záleží na uctění památky vaší matky a že vašeho otce vykresluji citlivě a komplexně,“ bránila se autorka filmů Smrt panen či Marie Antoinetta.
Priscilla sklidila první pochvalné reakce po zářijové premiéře na benátském festivalu a od třetího listopadu se díky společnosti A24 dostala do amerických kin. Elvise ztvárnil šestadvacetiltý, původem australský herec Jacob Elordi, jenž se proslavil v seriálu HBO Euforie. Protagonistku si zahrála rovněž šestadvacetiletá Cailee Spaeny (Mare z Easttownu), za níž směřuje obrovská chvála stejně jako za režisérkou.
Z prvních 134 recenzí na webu Rotten Tomatoes je 88 % pozitivních a například Moira MacDonald z The Seattle Times rovnou předesílá, že příběh podávaný z dívčiny perspektivy Elvise neodsuzuje. „Coppola místo toho vypráví prostřednictvím bujarých scén, puntičkářské režie, hladce plynoucí muziky, která není Presleyho, a úchvatných tváří obou herců na velkém plátně,“ píše.
Sofia Coppola, Priscilla Presley a Cailee Spaen
Sofia Coppola, Priscilla Presley a Cailee Spaen | Getty Images
Reakce se shodují, že kouzlo filmu tkví v jeho atmosféře. Coppola si opět dala záležet na dobové výpravě a kostýmech a její vyprávění má mít snový nádech, který však v některých interiérových scénách mezi oběma aktéry přechází v dusno. Režisérka neopomíjí rozvádět bezvýchodnost situace, v níž se mladičká Priscilla po boku nejslavnějšího muže Ameriky ocitla. Nevynáší definitivní verdikty a nechává na publiku, aby si Priscillin život a Elvisův neotřesitelný vliv samo interpretovalo.
Českého distributora zatím Priscilla nemá, avšak stejně jako v případě loňského Elvise by mělo jít o předního oscarového kandidáta. Zda by s filmem byla spokojená i Lisa Marie Presley, to se nicméně nedozvíme.
Podívejte se na žebříček nejlepších životopisných retrofilmů dle uživatelů a uživatelek Kinoboxu.