Neomylný hororový filmař inscenuje Pád domu Usherů. V ukázce vyčnívá Luke Skywalker

Neomylný hororový filmař inscenuje Pád domu Usherů. V ukázce vyčnívá Luke Skywalker
Pád domu Usherů | Netflix
Kdo zná Flanaganovu práci, toho nepřekvapí, jak moc se představený materiál odchyluje od populární knižní předlohy. Literární zdroj byl pro pětačtyřicetiletého režiséra vždy jen odrazovým můstkem a také do celovečerních filmů podle Stephena Kinga (Geraldova hra, Doktor Spánek) vnesl svou osobitou vizi založenou na hloubavé psychologii, časových hrátkách, retro výpravě a tradičních hororových proprietách.
Pád domu Usherů
Pád domu Usherů
78%
Zánik domu Usherů, který už v minulosti adaptoval třeba Jan Švankmajer, režisérovi rovněž poskytl jen okrajovou inspiraci. Poeův přímočarý text vypráví o starého sídle, které se rozkládá a strádá podobně jako nejstarší z Usherů Roderick. Jeho dávný přítel a vypravěč je svědkem znepokojivých a fyzicky nepříjemných událostí, které vrcholí zmrtvýchvstáním Roderickovy sestry Madeline a propadem puklého domu do okolního močálu.
V seriálu je Roderick (Bruce Greenwood) výkonným ředitelem farmaceutické společnosti a se lstivou sestrou Madeline (Mary McDonnell) dohlíží na své firemní impérium. Podobu měnící démon z jeho minulosti a zarputilý právník odkrývají zkorumpované rodinné zákulisí Usherů a obnažují Roderickovu hříšnou minulost.
Pád domu Usherů: trailer | Netflix
Z ukázky se zdá, že minisérie bude koncipovaná jako Boj o moc s gotickým hororovým přesahem. Flanagan, jenž se sám postaral také o scénář, opět neopomene probouzet dávná tajemství, která prolézají zdmi rodinného sídla i výrazy jednotlivých herců a hereček. Vedle Greenwooda, jenž s režisérem spolupracoval také na Geraldově hře a Doktoru Spánkovi, se představí režisérova dvorní herečka Carla Gugino (Záhadné sídlo Bly), Henry Thomas alias Elliot z E. T. – Mimozemšťana či Mark Hamill. Představitel Luka Skywalkera hraje rodinného právníka Arthura Pyma a v několika záběrech nás připravuje na transformaci do vypočítavé a podezřelé postavy, jež mu přirozeně padnou.
Hvězdou však bude Flanagan, jenž umí budovat atmosféru založenou na prokleté romanci nebo na dětských traumatech, jak ukázal v dřívějších seriálových projektech. Trailer čpí jeho autorským rukopisem, v němž poznáme klasickou dobovou látku i navzdory přítomnému humoru a žánrové sebereflexi. Myšlenkové rozhraní Poeovy předlohy je bohaté a dá se z něj čerpat. A když už ne surrealisticky po vzoru Švankmajera, proč nevyužít dnes tolik populární Flanaganovu duchařskou formu.
Než se Pád domu Usherů objeví 12. října na Netflixu, můžete se inspirovat žebříčkem nejlepších hororových seriálů dle uživatelů a uživatelek Kinoboxu.