Edward Norton mohl hrát v jednom z nejnavštěvovanějších filmů historie. Odmítl to z politických důvodů
Kult hákového kříže | New Line Cinema
Edward Norton patří k nejzajímavějším hollywoodským osobnostem. Je pověstný svou vysokou inteligencí i angažováním v otázkách životního prostředí. Je koneckonců poslem míru pro OSN. Podobně zapálený je i James Cameron, podle něhož je veganství spíše politickým gestem. Ostatně jeho série Avatar ukazuje, jak moc energie vkládá do enviromentalistické politiky. Není divu, že jsou oba muži přáteli.
Tedy alespoň soukromě, pracovně se sešli pouze na place filmu Alita: Bojový anděl. Ten byl Cameronovým srdcovým projektem, nakonec musel ale volit mezi Alitou a Avatarem. Zvolil si Avatara, Alitu „pouze” produkoval a režijně ji kočíroval Robert Rodriguez. Edward Norton zde ztvárnil Novu, padoucha, stojícího za vším špatným, co se Alitě stane. Cameron Nortonovi nabídl roli i ve své rozmáchlé space opeře.
„Jsem Jimův kamarád, a vlastně ho obrovsky obdivuji,” vyjádřil se herec. „Takže chtěl, abych se nějakým způsobem zúčastnil Avatara 2. V podstatě jsem mu řekl: ‚Jestli nebudu hrát Na’vijce, tak do toho nejdu. Nechci být součástí industriálního světa, který přišel zničit Pandoru. Buď Na’vi nebo nic.’” Jak je vidět, role z druhu Na’vi to nakonec nebyla. Norton si přitom zahrál slušnou řádku padouchů, vzhledem ke svému ekologickému cítění si ale záporáka z Avatara nejspíš vzal trochu osobně. Ostatně, lidské postavy jsou v obou dosavadních Avatarech povětšinou padouši, kteří k nádherné fiktivní přírodě přistupují v lepším případě s lhostejností, v horším s destruktivními úmysly.
Cameron nicméně napsal scénáře k dalším dvěma Avatarům a plánuje je až do sedmého dílu. Není tedy vyloučené, že se Edward Norton nakonec série zúčastní a podpoří Cameronův ekologický statement. Série započala roku 2009 a přinesla určitou technickou revoluci, vyvinutou přímo pro potřeby příběhu. Ten kombinuje prvky dobrodružné literatury i sci-fi z počátku 20. století a vytváří jeden z nejpodnětnějších fikčních světů. A taky jeden z komerčně nejúspěšnějších.