Genocida v pohraničí. Sláma točí černobíle o složitých dějinách

Genocida v pohraničí. Sláma točí černobíle o složitých dějinách
Krajina ve stínu | BontonFilm
O čem to je: Krajina ve stínu vychází ze skutečných událostí a venkovské genocidy, které se odehrály v pohraniční oblasti Vitorazska v období 30.–50. let minulého století. Jak se vyrovnat se smrtí z rukou vlastních sousedů? Jak čelit rostoucímu zlu, kterému nikdo nevzdoruje? Co dokáže lidská vůle žít a jaká je hodnota pokory a naděje? Pro každého ve vsi bylo vždy důležité zasadit, sklidit, přežít zimu a vychovat děti, žít s ostatními. Najednou je ale nutné vybírat si strany, otáčet se zády, trestat nepřátele a dát průchod lidským slabostem i násilí. A najednou je třeba si vybrat, kdo je Rakušan, Němec a kdo je Čech.
Krajina ve stínu
Krajina ve stínu | BontonFilm
„Zajímá nás, jak malý člověk obstojí uprostřed dějin, které se přes něj valí. Příběh vypráví o postavách, které navzdory všemu nerezignují, dokážou neztratit své lidství, a to z nich činí hrdiny. Některé aspekty těchto situací se opět vracejí a to nás musí neustále vést k pozornosti a ostražitosti. Musíme si klást otázku, jak bychom se v podobných situacích zachovali my sami,“ říká režisér Bohdan Sláma.
Krajina ve stínu
Krajina ve stínu | BontonFilm
Krajina ve stínu je kronikou celé vesnice, v popředí příběhu stojí osud rodiny Veberových, která po válce přichází o hlavu rodiny (Stanislav Majer). Matka tak musí sebe i své děti chránit sama. „Ačkoliv se moje postava přihlásí k české národnosti, je divokým způsobem odsunuta i s dětmi do Rakouska. Pak dostane povolení k návratu, ale ve vesnici ji už nikdo nepřijme. Je totiž jejím živým svědomím,“ říká o své roli Magdaléna Borová.
Autorem scénáře je Ivan Arsenjev, kameramanem je Diviš Marek, s nímž Bohdan Sláma natočil své filmy Štěstí (2005), Venkovský učitel (2008), Čtyři slunce (2012) nebo Bábu z ledu (2017). Vývoj a přípravy filmu trvaly osm let, první klapka padla 16. února 2019 na Kozákově v Českém ráji. „Dlouho jsme hledali správnou lokaci a našli jsme ji paradoxně v místě, kde bydlí sám režisér. Náves jsme jen dobově upravili a dostavěli v jejím středu dva domy – radnici a obchod,“ popisuje producent Martin Růžička ze společnosti Luminar Film.
Nesnadným kapitolám českých dějin a věrnému zachycení doby odpovídá způsob filmového zpracování. Svou osudovou epopej Krajina ve stínu natáčí Bohdan Sláma v černobílé verzi. Premiéra filmu je v plánu na jaro 2020.
Krajina ve stínu
Krajina ve stínu