Téma

23.9.2017 /18:00/

Slavné propadáky: Vikingové - vzpomínka na to, jak Michael Crichton rád šikanoval režiséry

V druhé polovině devadesátých let měl režisér John McTiernan status žánrové jistoty a Antonio Banderas nadějné hvězdy. A přesto to na hit nestačilo. Na Vikingy se dnes večer můžete podívat, v našem článku odhalujeme problémový vznik filmu.

Johna McTiernana zastihla devadesátá léta v dobré formě. Na svém kontě měl první a třetí Smrtonosnou past a k tomu Predátora, tedy všechno velmi výdělečné filmy, které se navíc těšily extrémní oblibě u žánrových fanoušků (přičemž první Past a Predátor to navíc dotáhly do pozice klasik). Adaptace populárního románu Michaela Crichtona "Pojídači mrtvých" se proto jevila jako další ideální látka pro režiséra, který si nebere servítky a akci zvládá levou zadní.

Sázkou na jistotu se jevilo i obsazení tehdy populárního Antonia Banderase do role hlavního hrdiny, jenž je poslán do vzdálené severské země. Zde se proti své vůle stává jedním ze třinácti vikinských bojovníků, bojujících s tajemnými nepřáteli, kteří sužují tamní kraj. Na papíře jasný akční hit.

Problém přišel s autorem samotné předlohy. Crichton byl známý tím, že rád filmařům svých adaptací koukal přes rameno a pravidelně s nimi vedl válku o výslednou podobu scén. To se negativně odrazilo i na prvním sestřihu Vikingů, který byl jakýmsi kompromisem mezi Crichtonovou a McTiernanovou vizí. Protichůdné pohledy přirozeně netvořily kompaktní celek a výsledkem byly katastrofické testovací projekce. Mnohé scény se začaly přetáčet. Vše se vyostřilo ve chvíli, kdy se měly přetáčet i scény klíčové, na nichž McTiernan trval, že mají zůstat nezměněny.

Trailer:

McTiernan neskrýval znechucení a od projektu odstoupil. Díky tomu se premiéra v kinech odložila o rok a pozici režiséra obsadil sám Crichton. Název filmu bylo změněn (snad v rámci snahy o čistý štít, aby novináři nemluvili o problémové adaptaci) na Vikingové (v originále logičtěji The 13th Warrior, neboli 13. bojovník). Proč McTiernan více nebojoval za svou vizi, vysvětlil v rozhovoru pro časopis Cinema po premiéře filmu:

S Crichtonem nebylo možné spolupracovat. Často jsem to probíral s Barrym Levinsonem, který měl během natáčení Koule Crichtonova „vměšování“ už tak plné zuby, že se projektu s těžkým srdcem vzdal a místo toho točil raději Vrtěti psem. Byl rozumný a já jsem to udělal stejně. Jsou lidé, kteří za své filmy bojovali a byli svědky toho, jak se jim hroutí kariéra. Phil Kaufman je velmi talentovaný režisér – a od spolupráce s Crichtonem na Vycházejícím slunci nenatočil film. Totéž se stalo Franku Marshallovi s jeho adaptací Konga“. Paradoxem je, že i přes tento trefný postřeh Vikingové de facto pohřbili McTiernanovu kariéru. Nezávisle na odstoupení totiž zůstal uveden v titulcích a kritika šla na jeho hlavu.

Crichton svým převzetím snímku skutečně nepomohl. Již tak nafouknutý rozpočet (původně měl snímek stát "pouhých" 85 milionů dolarů) nabobtnal nejen přetáčením scén, ale také proto, že Crichton odmítl hotovou hudbu Graemea Revella a místo něho najal Jerryho Goldsmitha. Konečná cifra? I s propagací neskutečných 185 milionů! Když si posléze z celosvětových kin odnesli Vikingové jen třetinu rozpočtu, byla tragédie dokonána.

Pověst špatného filmu přiživil i herec Omar Sharif. Ten po premiéře filmu na nějakou dobu sekl s herectvím z následujícího důvodu: „Špatné filmy jsou velmi ponižující, byl jsem z toho otrávený. Je strašné říkat dialogy ze špatného scénáře, koukat se na režiséra, který neví, co má dělat a navíc ve filmu, který je tak špatný, že ani nestojí za vidění.

Později začali být Vikingové vyhledávaným videofilmem, neboť poměrně věrně zachycují atmosféru norské mytologie a vikingské kultury. I přesto platí, že jsou nekonzistentní podívanou, v nichž je až příliš patrný vliv dvou odlišných tvůrčích osobností. A jen jedna z nich (bohužel) rozuměla filmu.

-
-

Související články:

Slavné propadáky: Blade Runner - proč film svého času neuspěl u kritiky ani diváků?

Psal se rok 1982 a Ridley Scott společně s Harrisonem Fordem tvořili jeden z nejvýznamnějších filmů své kariéry. Tehdy to ale nikdo tímhle způsobem...

Slavné propadáky: Hudson Hawk aneb Film, kterým chtěl Bruce Willis dokázat všechno

V roce 1991 šlo s rozpočtem 65 milionů dolarů o jeden z nejambicióznějších akčních filmů té doby. Bruce Willis mluvil o kombinaci Garyho Granta, Jamese...

Slavné propadáky: Ostrov hrdlořezů - film, který na téměř dekádu pohřbil pirátský žánr

Kam čert nemůže, nastrčí ženskou – pořekadlo, ze kterého feministkám vstávají vlasy hrůzou, má své opodstatnění v jednom z největších filmových propadáků...

Slavné propadáky: Pevnost Alamo

Měla to být velkolepá rekonstrukce proslulého třináctidenního bránění texaské pevnosti. Oscarový adept, který se dostane do učebnic a z něhož budou davy...

Jsou drsní a vládnou severu. Představujeme seriálový hit Vikingové.

Skončila Hra o trůny a většina z nás teď může pouze smutně koukat a vyhlížet začátek další sezóny. Naštěstí se televizní produkce rozrůstá závratným tempem...

Režisér Smrtonosné pasti a Predátora míří z vězení do Mexika. A bere s sebou Nicolase Cage.

Počátkem devadesátých let patřil ke špičce ve svém oboru. Dal filmovému světu Predátora a Johna McClanea, jehož božský status potvrdil v roce 1995 třetí...

Ankety

Líbila by se vám Záhada Blair Witch ve formě seriálu?
 • Ano
 • Ne
více k tématu:
Děs z lesů se vrátí. Ze Záhady Blair Witch bude seriál
Který film by vás svým trailerem nejvíc nalákal do kina v březnu 1993?
 • Přepadení v Pacifiku
 • Manželé a manželky
 • Osobní strážce
 • Exploze
 • Misery nechce zemřít
 • Vůně ženy
 • Chaplin
 • Drákula
více k tématu:
Retro: Na co jsme mohli vyrazit do českých kin v březnu před 25 lety?
Na jaký Spielbergův snímek se těšíte nejvíce?
 • Akta Pentagon: Skrytá válka
 • Ready Player One: Hra začíná
 • Indiana Jones 5
 • West Side Story
 • Na jiný
více k tématu:
Lepší realita, Indiana Jones a remake muzikálové klasiky. Co chystá velikán Spielberg?
Je pro vás Smrtonosná past vánoční klasikou?
 • Rozhodně, ho ho ho!
 • Vůbec.
 • Váhám...
více k tématu:
Smrtonosná past byla zvolena nejlepším vánočním filmem všech dob
Který díl Star Wars má nejlepší teaser?
 • Star Wars: Epizoda IV – Nová naděje
 • Star Wars: Epizoda V – Impérium vrací úder
 • Star Wars: Epizoda VI – Návrat Jediho
 • Star Wars: Epizoda I – Skrytá hrozba
 • Star Wars: Epizoda II – Klony útočí
 • Star Wars: Epizoda III – Pomsta Sithů
 • Star Wars: Síla se probouzí
 • Star Wars: Poslední z Jediů
více k tématu:
Rozhodněte o tom, která epizoda Star Wars měla nejlepší teaser

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: