8 skvělých thrillerů o psychopatech terorizujících své okolí

8 skvělých thrillerů o psychopatech terorizujících své okolí 9 obrázků v galerii
Mys hrůzy (1991) | Foto: 2001 Universal Home Video
V kinech aktuálně řádí Russell Crowe v psychothrilleru Vyšinutý. Pokud máte tento typ filmů rádi, následujících osm tipů by vám mohlo přijít vhod.

Cizinci ve vlaku (1951)

Alfred Hitchcock tvrdil, že film je tak dobrý, jak dobrý je jeho padouch. Nejoblíbenějším z jeho vlastních snímků byl Bruno (Robert Walker) z Cizinců ve vlaku, kteří vyprávějí o tzv. výměně vražd. Z náhodného vlakového setkání dvou neznámých mužů se vyklube pro tenistu Guye (Farley Granger) nervydrásající psychologický souboj s nevypočitatelným psychopatem, jenž ho skrze vydírání chce donutit k vraždě (Brunova) otce...


Duel (1971)

Celovečerní televizní debut Stevena Spielberga vypráví o obchodním cestujícím, jehož během cesty arizonskou pustinou začne z neznámého důvodu terorizovat tajemný řidič cisterny. Rozpoutá se tím náramně vyhrocená hra kočky s myší, která má podobu jedné velké automobilové honičky s několika psychologicky vypjatými "zastávkami". Spielberg se jako režijní mistr s výjimečným smyslem pro gradaci jednotlivých scén i celku zkrátka projevil už ve svém prvním filmu.


Stopař (1986)

Berete stopaře? Po zhlédnutí téhle drsné a napínavé klasiky takovou "chybu" už pravděpodobně nikdy neuděláte. V kultovním akčním thrilleru z druhé poloviny 80. let právě takovou učinil jedné deštivé noci mladík Jim Halsey (C. Thomas Howell), když zastavil tajemnému Johnu Ryderovi (Rutger Hauer v jedné ze svých životních rolí), jenž následně udělá Jimovi ze života peklo... Temná a strhující jízda s několika vynikajícími šokujícími momenty.


Mys hrůzy (1991)

Na začátku 90. let natočil věhlasný Martin Scorsese prvotřídní remake stejnojmenného snímku z roku 1962. Propuštěný trestanec Max Cady (Robert De Niro) se chce pomstít svému obhájci Samu Bowdenovi (Nick Nolte), že záměrně zamlčel polehčující okolnost, jež mohla Cadymu u soudu výrazně pomoci. Nebezpečný násilník začne zákeřně šikanovat celou Bowdenovu rodinu... Původní snímek je na rozdíl od této předělávky u nás sice skoro úplně neznámý, v tomto případě to ale zase tolik nevadí, neboť Scorseseho film dokázal originál ve většině ohledů překonat.


Volný pád (1993)

Nedávno zesnulý Joel Schumacher měl pověst režiséra, který s velkými rozpočty točil špatné filmy (Batman a Robin), zatímco s těmi malými naopak vesměs kvalitní, v nejšťastnějších případech rovnou špičkové a nestárnoucí filmové pecky. Jednou z největších je vytečně napsaný a natočený příběh muže (Michael Douglas), jemuž během jedné běžné dopravní zácpy dojde trpělivost a vydá se skrze rozpálené Los Angeles na cestu domů, a každý, kdo mu bude během ní chtít "zkomplikovat" život (od neochotné obsluhy fast foodu až po pouliční gangstery), toho bude litovat... Nejen skvělý a originální thriller, ale také řízná a zábavná kritika různých neduhů moderních velkoměst a života v nich.


Maniak (1997)

Trestuhodně málo známá lahůdka, která v sobě skvěle spojuje mrazivý thriller o úchylném sériovém vrahovi s nevybíravou sociální černou komedií. Dospívající dívka z nejhorších společenských vrstvev (skvělá Reese Witherspoon) jedné noci narazí na dálnici na zvrhlého vraždícího šílence (nádherně slizký Kiefer Sutherland), který chce z téměř negramotné teenagerky učinit další ze svých obětí. Situace se však vyvine jinak, než by si perverzní zločinec představoval... Maniak svým svérázným pojetím, vycházejícím z jisté všeobecně známé pohádky (viz úvodní titulky a neuvěřitelný závěr) ze zdejšího seznamu sice trochu vybočuje, je ale natolik zábavný, nepředvídatelný a "svůj", že by byla rozhodně škoda ho tady nezmínit a hlavně nedoporučit.


Telefonní budka (2002)

A ještě jednou Joel Schumacher. Ten se tentokrát omezil na prostor jedné telefonní budky a jejího blízkého okolí. Tajemný sniper si došlápne na pokryteckého frajírka Stua (perfektní Colin Farrell), jenž využívá telefonní budky k hovorům se svou milenkou. Skrze sluchátko ho začne pod hrozbou zastřelení nutit k různým nepříjemným věcem... Originální žánrová pecka plná napětí a nápadů. Navíc skvěle vygradovaná a s náležitě výživným emocionálním vyvrcholením.


Dům na špatné adrese (2008)

Člověk by si řekl, že mít za souseda policajta může být celkem výhoda, pokud chcete mít v okolí svého bydliště klid a pohodu. Ovšem když má onen představitel zákona sám tak trošku o kolečko víc, hypotetická výhoda se může rychle a snadno proměnit ve velký problém, potažmo rovnou v noční můru. Přesně to se stane mladému páru (Patrick Wilson a Kerry Washington), jenž se v Kalifornii nastěhuje do svého vysněného domu. Jejich sousedovi, jímž je přísný losangelský policista (Samuel L. Jackson), se totiž nelíbí, že každý z manželů má jinou barvu pleti. Dvojici jeho nevhodné chování brzy začne výrazně obtěžovat... Mírně zapadlý thriller sice nevyniká zápletkou, již už jsme mohli vidět zpracovanou mnohokrát, ale jedná se o kvalitní hollywoodské řemeslo, které herecky táhne především spolehlivý drsňák Jackson.

Máte tip, který jsme zde nezmínili? Neváhejte se podělit v diskuzi!

Ankety
Těšíte se na pokračování Ant-Mana?
Ano
Ne
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist