16.1.2020, 16:53

Premiéry v kinech: Na mizérii s vypočítavou macechou a novým Eastwoodem?

Premiéry v kinech: Na mizérii s vypočítavou macechou a novým Eastwoodem? 8 obrázků v galerii
Dolittle (2020) | Foto: detail plakátu
Další lednový nášup premiér v českých kinech! Hned sedm novinek se hlásí o vaši přízeň a mezi nimi návrat komediálně-akčních Mizerů, Dolittle v podání Roberta Downey Jr. nebo pokus o kriminální parodii z českých luhů a hájů. A to není zdaleka vše.

MIZEROVÉ NAVŽDY (režie: Adil El Arbi, Bilall Fallah)

Necelých 17 let od druhého filmu jsou zpátky. Mizerové Miami Mike Lowrey (Will Smith) a Marcus Burnett (Martin Lawrence) dostávají třetí snímek. Podařilo se navázat na úspěch akčně-komediálního spektáklu bez původního autora Michaela Baye? Ano i ne. Alespoň tak hovoří prozatímní recenze, které Mizerům navždy dávají 64 procent. Důležitá bude vaše znalost předchozích filmů, nostalgická vlna a přistoupení na pravidla hry (podobně jako u nedávno uváděnéhho snímku 6 Underground).


DOLITTLE (režie: Stephen Gaghan)

Před týdnem to byl muzikál Cats, nyní se o pozici nejhoršího filmu "uchází" Dolittle s Robertem Downey Jr. v roli výjimečného doktora, co umí komunikovat se zvířaty. S Dr. Dolittlem z roku 1998 má nový film společného pramálo (až na to, že lékař rozumí řeči zvířat). Děj je zasazen do viktoriánské anglie a lékař v podání Downey Jr. má na starosti udržet při životě královnu Viktorii. Lék je ukryt na vzdáleném ostrově, takže šup šup naložit partu němých tváří a vyrazit na dobrodružnou cestu. Nový Dolittle aspiruje na "solidní" propadák, když mu na webu RottenTomatoes dávají kritici pouhých 13 procent kladných recenzí. Nedává to smysl, postrádá humor a logiku. Navíc je film uváděn pouze v českém dabingu, který dle prvního ohlasu působí dost odbytým dojmem.


RICHARD JEWELL (režie: Clint Eastwood)

Nezlomný stařík Clint Eastwood vzývá dalšího "kontroverzního" amerického hrdinu. Tentokrát dochází na Richarda Jewella, pracovníka bezpečnostní agentury, který v roce 1996 odvrátil bombový atentát na olympijských hrát v Atlantě. Richardu Jewellovi (Paul Walter Hauser) se podařilo zachránit tisíce životů nálezem batohu s výbušninou. Z prvotně oslavovaného hrdiny se však později, kvůli manipulativním a zavádějícím informacím z médií, stává hlavní podezřelý. Mrazivé téma aktuální v současnosti vzhledem k řadě fake news, s nimiž se v médiích a na sociálních sítích vypořádáváme velmi často. Eastwoodova novinka nezapře kvalitní řemeslo a výrazné herecké výkony. Tuzemští recenzenti dávají Richardu Jewellovi prozatím 78 procent.


PŘÍPAD MRTVÉHO NEBOŽTÍKA (režie: Miloslav Šmídmajer)

Kriminálky a detektivky zamořují již delší dobu nejen tuzemský televizní prostor. A tak se štáb kolem režiséra a producenta Šmídmajera (Probudím se včera) rozhodl bojovat s tímto "nešvarem" vlastním způsobem, parodií. Dle prvních ohlasů se však kromě řady talentovaných herců (David Novotný, Hana Vagnerová a další) dočkáme jen trapných vtipů, vyčpělých scének a odkazů na starší komediální kusy tuzemské provenience (Schválně, kdo si vzpomenete na film Byl jednou jeden polda?). Ale ono už to tak nějak bezzubě vypadalo v upoutávce výše před pár měsíci... Bohužel.


KAREL SVOBODA: ŠŤASTNÁ LÉTA (režie: Petr Klein Svoboda)

Slavný skladatel nejen filmové hudby, který si vzal v roce 2007 život, v dokumentu svého syna. Jaký byl Karel Svoboda v soukromí? A kdy zažíval pocity největšího štěstí? Napoví celovečerní dokumentární film plný soukromých archivních záběrů i výpovědí nejbližších spolupracovníků. Nejcennější a nejvíce vypovídající jsou však pochopitelně snímky z rodinného archivu. Všechna čest, že se Svobodův syn Petr Klein práce chopil.


SRDCOVÁ KRÁLOVNA (režie: May el-Toukhy)

Po uvedení na festivalu severských filmů Scandi míří do klasické kinodistribuce koprodukční drama Srdcová královna. Snímek, přinášející kontroverzní téma vztahu starší ženy a mladého chlapce, natočila režisérka May el-Toukhy, která s ním už stihla uchvátit diváky na festivalu v Sundance (cena diváků plus nominace na velkou cenu poroty), v domácím Göteborgu (cena pro nejlepší film a cena diváků) a dalších. V hlavních rolích manipulace, nelítostnost a erotika, která mnohým ženám nebude po chuti. Recenzenti prozatím dávají Srdcové královně velmi solidních 73 procent.


ODLOŽENÝ PŘÍPAD: HAMMARSKJÖLD (režie: Mads Brügger)

A na závěr jeden koprodukční snímek dokumentárně-investigativní povahy. Tým kolem dokumentaristy a soukromého detektiva se vydává na zambijskou půdu, aby znovu otevřel záhadnou smrt generálního tajemníka OSN Daga Hammarskjölda na palubě letadla ze září roku 1961. Byla to skutečně nehoda? Nejednalo se o atentát? Je Hammarskjöld nejvýznamnější obětí studené války? Hledání odpovědí může začít.


Seznam všech lednových premiér najdete ZDE.

Seznam všech filmů v kinech podle % hodnocení uživatelů Kinobox.cz najdete ZDE.

Ankety
Na který premiérový film půjdete do kina?
Příliš osobní známost
Králíček Jojo
Pěkně tučná sebeláska
Daleko od Reykjavíku
Velké přání
Extase (obnovená premiéra)
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist