Nabarvené ptáče se probojovalo do užších oscarových nominací! Doletí až do finále?

Nabarvené ptáče se probojovalo do užších oscarových nominací! Doletí až do finále?
Nabarvené ptáče | Bioscop
Americká filmová a televizní akademie před pár hodinami zveřejnila mimo jiné i deset zahraničních filmů, které postoupily do užší nominace na Cenu za Nejlepší neanglicky mluvený film. Akademie vybírala z 91 přihlášených filmů. V nejužší desítce zahraničních filmů je například i jihokorejský Parazit (2019) nebo španělský Almodóvarův film Bolest a sláva (2019).
Václav Marhoul
Václav Marhoul během natáčení | Jakub Čech
„Nemůžu tomu stále věřit, připadám si úplně stejně jako Ester Ledecká, která projela cílem a nevěřícně zírala na své umístění,“ okomentoval nominaci Václav Marhoul.
Film Nabarvené ptáče byl uveden ve světové premiéře v hlavní soutěži na letošním Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách v září, kde obdržel cenu studentské poroty. Byl také představen v sekci Special Screenings na filmovém festivalu v Torontu. Měl americkou premiéru na 55. Mezinárodním filmovém festivalu v Chicagu – zde dostal kameraman Vladimír Smutný cenu za Nejlepší kameru. Na Mezinárodním filmovém festivalu v indické Kalkatě získal režisér Václav Marhoul cenu Golden Royal Bengal Tiger pro Nejlepšího režiséra. Mezinárodní filmový festival Camerimage v polské Toruni ocenil Václava Marhoula cenou mezinárodní kritiky FIPRESCI a Vladimír Smutný si odnesl za kameru ocenění BRONZE FROG. Ze 17. Varšavského festivalu filmů s židovskou tématikou si odvezl cenu za nejlepší scénář Václav Marhoul (na námět knihy Jerzy Kosińského) a cenu za nejlepší kameru kameraman Vadimír Smutný. Posledním úspěchem před oznámením užšího oscarového výběru je nominace International Press Academy na cenu Satellite Award za nejlepší cizojazyčný film.
Probojuje se Nabarvené ptáče mezi finální nominanty? Dozvíme se v pondělí 13. ledna 2020, kdy 92. ročník Cen Americké filmové akademie všechny zveřejní.
Nabarvené ptáče
Znáte herce z filmu Nabarvené ptáče?