Bohemian Rhapsody: Deset věcí, ve kterých film lže divákům a nestydí se za to

Bohemian Rhapsody: Deset věcí, ve kterých film lže divákům a nestydí se za to 7 obrázků v galerii
Bohemian Rhapsody | Foto: 2018 Twentieth Century Fox Film Corporation
Snímek Bohemian Rhapsody sklízí úspěch u diváků i kritiků, navíc je nadupaný nestárnoucí hudbou skupiny Queen. Ani silný životní příběh Freddieho Mercuryho se ale nevyhnul tomu, aby do něj filmaři z hlediska větší poutavosti nezasáhli.

Zde je několik faktů, které si pro své účely tvůrci snímku poupravili:

1. Založení kapely

Ve skutečnosti kapela Queen vznikala mnohem pomaleji než ve filmu. Freddie Mercury (tehdy ještě civilním jménem Bulsara) už se s Brianem Mayem a Rogerem Taylorem znal, představil je Tim Staffel, který hrál v jejich skupině Smile na basu. Freddie v té době zpíval v jiných kapelách, zvláště skupině Ibex. Poprvé byli členové pozdějších Queen společně na jednom jevišti v roce 1969 na koncertě Ibex, když se May a Taylor připojili k Mercurymu na přídavek. V době, kdy se Staffel rozhodl Smile opustit, bydleli May, Taylor a Bulsara v jednom bytě, znali se tedy více než dobře. Je pravdou, že Staffelův odchod dal Mercurymu šanci vstoupit do skupiny, ale v té době již do hudebního kruhu Maye a Taylora dávno patřil.

Bohemian Rhapsody | Foto: 2018 Twentieth Century Fox Film Corporation

2. Nabídka manželství

Vztah mezi Mercurym a jeho dlouholetou přítelkyní Mary Austin byl pravý a trval několik let. Freddie svou partnerku skutečně požádal o ruku a žádost prý byla romantičtější než ve filmu. Na Vánoce dal Freddie Mary velkou dárkovou krabici a v ní byly stále menší a menší až našla v té nejmenší prstýnek.

Bohemian Rhapsody | Foto: 2018 Twentieth Century Fox Film Corporation

3. Freddieho a Maryin vztah nikdy úplně neskončil

Freddie Mercury a Mary Austin se nikdy nevzali a během vztahu byl Freddie své partnerce nevěrný s muži. Jejich rozchod ale nebyl tak bolestivý, divný a zdlouhavý jako ve filmu. Mary uvedla, že se jejich vztah pouze změnil. Z partnerky se stala blízká přítelkyně a důvěrnice, která byla pro Feddieho důležitá po celý život a byla s ním i v posledních chvílích jeho života.

4. Ray Foster odmítl Bohemian Rhapsody a dostal za to kamenem do okna

Sice se jedná o jednu z nejzábavnějších scén filmu a zvláště ji ocení fanoušci kultovní komedie Wayneův svět, ve skutečnosti se ale nic z toho nestalo. Osoba Fostera nikdy neexistovala a je vymyšlena pouze pro účely filmu. Její vznik je mírně inspirován šéfem EMI Royem Featherstonem, který považoval skladbu Bohemian Rhapsody za příliš dlouhou na singl, ale to je vše.

Bohemian Rhapsody | Foto: 2018 Twentieth Century Fox Film Corporation

5. Freddie Mercury vyhodil Johna Reida z limuzíny

John Reid byl několik let manažerem skupiny Queen. Ve snímku ho Freddie nakonec vykopne z limuzíny poté, co jeho osobní manažer Paul Prenter tvrdí, že s Reidovým nápadem, aby se dal Freddie na sólovou kariéru, nemá nic společného. V realitě proběhlo vše úplně jinak. Paul Prenter je ve filmu hlavním padouchem, ovšem ve skutečnosti pracoval pro Mercuryho přes deset let, těžko si tedy lze představit, že by trval jejich pracovní vztah tak dlouho, kdyby nefungoval. A odchod manažera skupiny Reida také proběhl bez nějakých scén. Reid pouze oznámil, že od skupiny odchází a Queen souhlasili. V několika rozhovorech navíc Queeni uvedli, že jejich pracovní vztah s Reidem byl korektní a rozhodně se ho nikdo nebál. To Prentera nemohli May a Taylor opravdu vystát, byl to prý vůl. I tak pro Mercuryho pracoval až do koncertu Live Aid. Freddie ho propustil po koncertě a důvodem nebylo to, že Prenter zveřejnil Mercuryho sexualitu, ale že prodal článek novinám Sun, který uváděl, že dva Mercuryho milence zabilo AIDS.

6. Freddie Mercury odešel od Queenů kvůli sólové kariéře

Moment, kdy Freddie odchází od skupiny, je jedním z nejdramatičtějších okamžiků filmu. Má to jeden háček - ve skutečnosti k tomu nikdy nedošlo. Skupina si v roce 1982 po vydání desky Hot Space dala pauzu a Freddie nebyl jediným členem Queenů, který se v té době věnoval sólovým projektům. Věnovali se jim i May a Taylor. Navíc se v té době vídali, v jedné z mnohých biografií se Taylor nechal slyšet, že ve skutečnosti Freddie po nahrání sólového alba nijak extra netoužil, ale dostal od CBS ohromnou sumu peněz. Při natáčení mu pak kolegové ohromně chyběli a Taylor za ním nakonec musel letěl do Mnichova a natočit s ním doprovodné vokály.

Bohemian Rhapsody | Foto: 2018 Twentieth Century Fox Film Corporation

7. Zpoždění před koncertem Live Aid bylo kvůli rozpadu kapely

Na rozdíl od filmu, skupina Queen se ve skutečnosti nikdy nerozpadla. Jak to tedy bylo? Důvodem jejich pozdního příchodu byla prý nerozhodnost pořadatele koncertu Boba Geldofa, který si nebyl jistý, zda Queeni na koncert chtějí. V té době totiž kapela čelila mnohé kritice ohledně toho, kde hrála své koncerty – v apartheidem rozdělené Jižní Africe i diktátorské Argentině. Navíc, když je Geldof poprvé oslovil, váhali členové kapely s přijetím. Důvodem jejich váhání bylo to, že Queen neradi hráli za denního světla a báli se, zda ozvučení koncertu bude odpovídat jejich standardu.

Bohemian Rhapsody | Foto: 2018 Twentieth Century Fox Film Corporation

8. Freddiemu byla oznámena jeho diagnóza před koncertem Live Aid

Mercurymu byla jeho nemoc diagnostikována až v roce 1987, tedy dva roky po Live Aid. Právě tento fakt vyvolává nejvíce kritiky. Prý je to urážka pro Mercuryho, když snímek tvrdí, že jeho nemoc měla co do činění s jeho rozhodnutím se koncertu účastnit. Tady lze dát kritikům hodně za pravdu.

9. Jim Hutton pracoval pro Mercuryho jako číšník

Ve snímku se Freddie seznámil se svým životním partnerem na jednom z jeho večírků, kde pracoval jako číšník. Skutečnost byla mnohem méně romantická. V 80. letech se Freddie s Jimem setkal v gay klubu a Hutton pracoval jako kadeřník. Mercury mu prý nabídl, že mu koupí drink, což Jim odmítl a ti dva se setkali podruhé až rok a půl poté v jiném klubu.

Bohemian Rhapsody | Foto: 2018 Twentieth Century Fox Film Corporation

10. Mary Austin a Jim Hutton se na Live Aid spřátelili

I tato "filmová pravda" nevychází ze skutečnosti. Freddie Mary nikdy nepřestal považovat za svou manželku a po celý jeho život pro něj byla nesmírně důležitá. Jim byl zase jeho životní partner a nejspíš proto se ti dva nikdy nemuseli. Po Freddieho smrti zdědila Mary část Freddieho majetku včetně jeho domu a ačkoli si Mercury přál, aby Hutton v domě zůstal, Mary ho po jeho smrti z domu vyhodila. Hutton měl tři měsíce na vystěhování, z peněz, které mu Freddie odkázal (přes půl miliónu liber) si koupil dům v Londýně a druhý v Irsku. Mary ho každopádně nechtěla mít u sebe.

Ankety
Co si myslíte o Obvyklých podezřelých?
Geniální film!
Ujde
Nic moc
Neviděl/a jsem
Nezájem
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist