Antonín Tesař

Antonín Tesař

Autor

Antonín Tesař se věnuje filmové publicistice od roku 2006. Spolupracuje s Radiem Wave, Cinepurem, A2 kulturním čtrnáctideníkem nebo Festivalem otrlého diváka. Je spoluautorem knih Planeta Nippon o japonské popkultuře a Krev, slzy a sperma o brakových filmech. Studoval filosofii a filmová studia na FFUK.


Články autora

 1. Indiana Jones a nástroj osudu je ode dneška k vidění na Disney+
  Filmy15. 12. 2023
  Indiana Jones a nástroj osudu je ode dneška k vidění na Disney+

  Poslední dobrodružství kultovního archeologa s názvem Indiana Jones a nástroj osudu je ode dneška k vidění na streamovací platformě Disney+. Pokud jste ho tedy nestihli v kinech nebo jsme s návštěvou kinosálu otáleli, teď si ho můžete pustit v pohodlí domova.

 2. Kinocast: Není fér se ptát, který Indiana Jones je nejlepší. Nástroj osudu je důstojnou rozlučkou
  Téma29. 6. 2023
  Kinocast: Není fér se ptát, který Indiana Jones je nejlepší. Nástroj osudu je důstojnou rozlučkou

  Ve snímku Indiana Jones a nástroj osudu slavný filmový archeolog v podání Harrisona Forda věší svůj klobouk a bič na hřebík. Na novinku i všechny předchozí díly Jonesovy série (včetně seriálu Mladý Indiana Jones) se podíváme v novém díle Kinocastu.

 3. Indiana Jones a nástroj osudu bojuje hlavně s časem. A vyhrává v akci a dobrodružství
  Recenze27. 6. 2023
  Indiana Jones a nástroj osudu bojuje hlavně s časem. A vyhrává v akci a dobrodružství

  Pátý díl Indiany Jonese je přímo posedlý časem. Nejenže dimenze času je zásadní pro celou zápletku, ale navíc žádný z předchozích filmů série nebyl tak zahlcený připomínkami různých událostí z historie jak samotného Jonese, tak i celého lidstva. Pětka je asi už definitivně hodnotící díl celé série nebo minimálně té její části, kde doktora Jonese hraje Harrison Ford. Jak radostné tohle bilancování je, závisí hodně na tom, jak vysoko Nástroji osudu nastavíme laťku.

 4. Dokument Stan Lee je chudičká oslava mistra superhrdinských komiksů Marvelu
  Filmy21. 6. 2023
  Dokument Stan Lee je chudičká oslava mistra superhrdinských komiksů Marvelu

  Stan Lee patří k nejznámějším jménům spojeným s komiksovým médiem. Na „jeho“ marvelovském universu dnes stojí hned několik úspěšných filmových a seriálových franšíz. Nový dokumentární film, který o něm vznikl pro Disney+, však téhle komplexní a vlivné osobnosti dělá jen hodně povrchní reklamu.

 5. Kinocast: David A. Prior udělal z osmdesátkových akčňáků svěže nablblou zábavu
  Filmy15. 6. 2023
  Kinocast: David A. Prior udělal z osmdesátkových akčňáků svěže nablblou zábavu

  Tentokrát se s Kinocastem ponoříme do nejzaprášenějších regálů videopůjčoven a vytáhneme z nich na světlo klenoty béčkové akce. Filmy Davida A. Priora jako Smrtelná kořist jsou esencí nablblé osmdesátkové estetiky, kde si Rambo podává ruku s Noční můrou v Elm Street… A možná i s Christopherem Nolanem.

 6. Filmy podle krátkých povídek Stephena Kinga – hodné, zlé a hlavně podivné
  Téma7. 6. 2023
  Filmy podle krátkých povídek Stephena Kinga – hodné, zlé a hlavně podivné

  Do českých kin se dostává horor Kostlivec natočený podle povídky Stephena Kinga. Jeho krátké texty se v minulosti staly předlohami filmů otřesných i skvostných. Překvapivě hodně z nich však spadá do kategorie bizarních kousků mimo dobro a zlo. Těšte se na kosmickou psychedelii, vraždící kamiony i virtuální realitu.

 7. Kinocast: Boj o moc je u konce. Komický i tragický seriál ukazuje, že byznys nikdy nespí
  Seriály1. 6. 2023
  Kinocast: Boj o moc je u konce. Komický i tragický seriál ukazuje, že byznys nikdy nespí

  V novém díle podcastu Kinoboxu se věnujeme právě skončenému seriálu Boj o moc (Succession). Probereme důvody, proč se vyplatí věnovat pozornost jeho nezřízeně bohatým protagonistům a protagonistkám a jejich problémům. A připomeneme, že vedle mnoha velmi závažných vrstev je to také skvělá satirická komedie.

 8. Lucifer Falling. Zesnulý režisér Kenneth Anger provokoval satanismem i skandály celebrit
  Téma28. 5. 2023
  Lucifer Falling. Zesnulý režisér Kenneth Anger provokoval satanismem i skandály celebrit

  Kenneth Anger, osobnost avantgardního filmu, okultista a člověk, který dokázal sexualiovat hot rod auta, zemřel 11. května v 96 letech. Za svého života stihnul spolupracovat s Mickem Jaggerem i s členem gangu Charlese Mansona, sepsat nejskandálnější historky Hollywoodu a položit základy queer filmu. K jeho odkazu se dnes hlásí tak odlišné osobnosti jako Martin Scorsese, David Lynch, Nicolas Winding Refn a Damien Chazelle. Jeho smrt byla oznámená 24. května.

 9. Špionátor a guru lásky slaví šedesátiny. Mike Myers je od Waynova světa géniem antihumoru
  Téma25. 5. 2023
  Špionátor a guru lásky slaví šedesátiny. Mike Myers je od Waynova světa géniem antihumoru

  Šedesátiny slaví 25. května jeden z nejbizarnějších komiků devadesátých let. Těžko říct, jak by vypadal narozeninový dort kanadského komika Mika Myerse. Dost možná by na něm byly kousky oloupané kůže a na povrchu „cream of sum yung guy“. Ale třeba by si radši dal indickou laskominu kartapal birigalapatt neboli koule v pytlíku. Jeho oslava by každopádně byla velkolepou přehlídkou nechutností.

 10. Přehlídka psychomága Jodorowského mění popkulturu v mystiku a exkrementy ve zlato
  Téma24. 5. 2023
  Přehlídka psychomága Jodorowského mění popkulturu v mystiku a exkrementy ve zlato

  Alejandro Jodorowsky rozhodně patří k nejzábavnějším mystikům posledního více než půlstoletí. Namísto esoterických motivačních příruček vydává rozmáchlé komiksové space opery, jeho filmy se objevují v žebříčcích nejbizarnějších počinů dějin kinematografie a jeho životním projektem byla adaptace sci-fi klasiky Duna. Teď máme možnost vidět průřez celou mistrovou filmografií na velkém plátně.

 11. Kinocast: Mupetí mela je výborná feel good TV. Kermit a další si zaslouží vaši lásku
  Téma18. 5. 2023
  Kinocast: Mupetí mela je výborná feel good TV. Kermit a další si zaslouží vaši lásku

  Značka Mupeti je v USA nesmírně oblíbená, a právem. Loutkové postavičky Jima Hensona už desítky let přinášejí neokázalou, okouzlující a zároveň často satirickou zábavu pro děti i dospělé. V podcastu Kinoboxu se tentokrát věnujeme novému seriálu Mupetí mela, ale doporučujeme i to nejlepší ze starších filmů i pořadů s Mupety.

 12. Kleopatra nebyla ani černoška, ani běloška. Seriál Netflixu bojuje proti kleopatriarchátu
  VOD11. 5. 2023
  Kleopatra nebyla ani černoška, ani běloška. Seriál Netflixu bojuje proti kleopatriarchátu

  Produkce Netflixu si dovolila obsadit hlavní roli seriálu o Kleopatře černošskou herečkou. Tahle zpráva vyvolala na internetu vlnu pohoršení dávno předtím, než se dokudrama Královna Kleopatra objevilo na streamovací službě. Na celé kauze přitom není nejzajímavější minisérie samotná ani otázka, jakou měla reálná Kleopatra barvu pleti. Hraje se tu totiž výhradně o to, jaký příběh si o egyptské panovnici chceme vyprávět.

 13. Francouzská akční krimi AKA chce být jako Muž v ohni, ale jen výhružně doutná
  Filmy7. 5. 2023
  Francouzská akční krimi AKA chce být jako Muž v ohni, ale jen výhružně doutná

  Na Netflixu se objevil další drsný akčňák z Francie. AKA vypráví o agentovi, který se vydává za bodyguarda v domě mafiána a skamarádí se s jeho malým synem. Mohlo by to být téma na rodinnou akční komedii i na temný thriller ve stylu Muže v ohni, se kterým má film trochu podobnou zápletku. Hlavní hrdina v podání Albana Lenoira je však spíš mužem v ohýnku.

 14. Kinocast: Strážci Galaxie 3 jsou epickou Toy Story pro zlobivé. Drzé superhrdiny chcete obejmout
  Téma4. 5. 2023
  Kinocast: Strážci Galaxie 3 jsou epickou Toy Story pro zlobivé. Drzé superhrdiny chcete obejmout

  V novém Kinocastu rozebíráme nejnovější epizodu superhrdinské série Marvelu Strážci Galaxie 3. S třetím dílem, který je nejepičtější a také nejdojemnější ze všech, se s Marvelem loučí režisér a scenárista James Gunn. Na tvůrce, který začínal úchylnými filmy studia Troma, má na kontě seriál Peacemaker a teď bude pracovat na nové verzi Supermana, jsme se v podcastu podívali podrobněji.

 15. Kinocast: Nejlepší filmy o zvedání činek. Manipulátor Schwarzenegger a permanentní orgasmus
  Téma27. 4. 2023
  Kinocast: Nejlepší filmy o zvedání činek. Manipulátor Schwarzenegger a permanentní orgasmus

  Do podcastu Kinoboxu tentokrát přijal pozvání kinolog Kamil Fila. Řeč byla o tématu, které mu už dávno zalezlo pod kůži rovnou do svaloviny – o bodybuilderských filmech. Dozvíte se, jak proradný manipulátor byl mladý Arnold Schwarzenegger, jak posilovala manželka Jeana-Clauda Van Damma i jak se dá bodybuilding spojit s uměním či zenem.