Jak básníkům chutná život

73%
Jak básníkům chutná život
Plakát traileru

Po promoci se Štěpán vrací do rodného města, aby nastoupil v místní nemocnici na internu. Brzy se mu podaří rozzuřit primářku, když k prominentní pacientce přiřadí na pokoj paní Hubáčkovou. Ale zase se díky tomu seznámí s půvabnou Alenkou. Pro své názory musí odejít na místo obvodního lékaře do Bezdíkova, do malé ordinace s výřečnou sestrou Toničkou a mnoha pacienty.
Brenan88
Brenan88
47 026 bodů
7.5
Básníci jsou mou nejoblíbenější českou filmovou sérií. Tento díl stejně jako ostatní vypraví další etapu Štěpánova života. Už mu končí studentský život a začíná dospělost. Na všechno co mu osud přinese opět nahlíží nadhledem svým vlastním. Celý snímek působí jako z reálného života a každá postava vám je svým způsobem nějak povědomá.
Pete69
Pete69
28 743 bodů
5
Díl s Píšťalkou se mi nikdy moc nelíbil. Je to hodně depresivní, hořká básníkova pilulka. Eva Vejmělková je sice hezká žena a nedivím se Štěpánovi, že se zakoukal, ale hraje jako leklá ryba.. vlastně se to k tomuto smutnému dílu i hodí.. za mě maximálně 50%.
martin-mickey-stusak
martin-mickey-stusak
28 238 bodů
9
Třetí filmová část série, podle původních plánů poslední, mají všichni po škole a ubírají se do víru dospěláckého života. Pro chlapce to znamenalo především odchod na základní vojenskou službu a tak tento díl měl být především vojenský. Ministerstvo národní obrany to však nepovolilo, snad kvůli zesměšňování armády, či co, takže z toho sešlo. Z dnešního pohledu ohromná škoda. A tak se toto životní období přeskočilo a šlo se rovnou do zaměstnaneckého procesu. Vlivem doby, kdy se příběh odehrává, samozřejmě socialistického. A že ani socialistické zdravotnictví nebylo procházkou růžovým sadem nám poetickým nadhledem a humorem sobě vlastním tento příběh přibližuje. Štěpán Šafránek nastupuje do nemocnice, ale než se stačí rozkoukat, končí jako obvoďák. Počínání v tomto zaměstnaneckém stavu jako lehká satira kloubící se s ryzý realitou se ukázal jako výborný počin. Jana Hlaváčová coby zdravotní sestra naprosto nezapomenutelná. A to by nebylo, aby Štěpán také neměl novou dívku. Zlí jazykové ho už začali porovnávat s Jamesem Bondonem, neb jak známo, má v každém filmu také jinou. Eva Vejmělková coby Píšťalka svou roli pojala adekvátně a plně v souměru s předchozími dívkami. Bohužel, stejně jako Adriana Tarábková v předchozím filmu, byla také nadabována a to Zlatou Adamovskou. No a Kendy, ten už pracuje jako pomocný režisér. Studentský život je tedy pryč, ale chlapcům jako by to nevadilo. Potýkají se s problémy jak v životě soukromém, tak i pracovním, avšak humor stále neztrácí. Film jako takový je samozřejmě jiný, než ty předchozí, právě vlivem dosáhnutí dospělosti všech protagonistů. Na zábavnosti a svěžesti to však neubírá. Jen záleží na úhlu pohledu, jak na to divák pohlíží. Zohledňuje se stále ještě mladická nerozvážnost a nebo se to už přiklání k dospěláctví, kde by měl mít už člověk rozum? V rámci vyrovnanosti snad od všeho něco. I tento film se okamžitě stal filmovým kultem, ke kterému se diváci rádi vracejí. A zaslouženě.


Dodatečné informace

Původní název:
Jak básníkům chutná život (více)
  • Československo Jak básníkům chutná život
Premiéra v ČR:
1. 6. 1988
Země původu:
Československo, Česká republika, Slovenská republika
Ocenění:
Žádná ocenění

Další z kolekce Jak básníkům chutná život


Podobné


Půjčení nebo nákup

Powered byJustWatch