Intimní osvětlení

77%
Intimní osvětlení
Celovečerní režijní debut Ivana Passera si s sebou nese typické prvky, které se vyskytují v jeho společné tvorbě s Papouškem a Formanem. Příběh postrádá tradiční dramatický oblouk a observačně mapuje epizodické momenty během jedné pojící události. Ústředními motivem je zde zkoumání mezilidských vztahů a odlišné přístupy hudbě a její úloze v lidských životech. Jednoduchá zápletka se točí okolo příjezdu úspěšného hudebníka Karla, který po mnoha letech navštěvuje kamaráda Petra, jehož obživa spočívá ve vyhrávání na pohřbech či slavnostech. Oba dva nejsou se svými životním stavem spokojeni, ačkoliv se nacházejí v diametrálně odlišných bodech i prostředí. Nostalgicky vzpomínají a díky komornímu ladění snímků, který nespoléhá na dějové zvraty a zachycuje prchavost přítomného okamžiku a melancholii, pronikáme do intimního prostředí postav. Marné čekání na nepřicházející životní změnu a strnulost je pak symbolicky zpřítomněna v kultovní závěrečné scéně, kde postavy dlouhé sekundy čekají, až se jim během přípitku do úst steče ztuhlý vaječný likér.Pete69
Pete69
29 646 bodů
7
Tak je to hodně zvláštní film. Díval jsem se n něj dvakrát a nikdy jsem se s příběhem, který vlastně není moc neztotožnil. Mírně to připomíná první Homolkovi, ale toto není komedie za každou cenu, z herců sálá amaterismus v dobrém slova smyslu, atmosféra naprosto pohodová a v dnešní době je to balsám na duši. O scénáři snad raději pomlčím. Zvláštní počin. Za osobitost 70%.
xxmartinxx
xxmartinxx
22 279 bodů
6
Scény, no. Jedna za druhou. Některé pěkné. Docela. Kdybych neměl očekávání vyhnané na maximum, asi bych usilovněji hledal důvod, proč se pro to nadchnout, ale takhle vidím prostě novovlňácký demíčko.
Fingon
16 886 bodů
4
Jeden z nejvýznamnějších filmů české nové vlny? Proboha, vždyť je to O NIČEM!


Dodatečné informace

Původní název:
Intimní osvětlení (více)
  • Československo Intimní osvětlení
  • Československo Intimate Lighting
Premiéra v ČR:
8. 4. 1966
Distributor:
Národní filmový archiv
Země původu:
Československo, Česká republika, Slovenská republika
Ocenění:
Žádná ocenění

Podobné


Powered byJustWatch