Elektrizující život Louise Waina

68%
Elektrizující život Louise Waina

Louise Wain je jediným synem vznešené anglické rodiny, a jak tradice viktoriánské doby nařizuje, stává se po smrti otce hlavou celé rodiny a opatrovníkem svých pěti sester i matky. Louis se snaží rodinu zaopatřit, ale příliš se mu to nedaří. Je to velký snílek, který by se stal rád boxerem, vynálezcem nebo skladatelem oper. Nic z toho mu ale nejde, a tak se živí tím jediným, co umí dokonale (a dokonce obouruč!) – ilustracemi pro londýnské noviny. Louis je podivín, jeho duší zmítá strach a nejistota, ale i naděje a víra, že se mu jednou podaří své sny uskutečnit. Nikdy se nevzdává, a to ani v případě životní lásky, kterou se stává nová guvernantka jeho mladších sester – slečna Emily Richardsonová. Láska mezi gentlemanem z vyšších vrstev a neurozenou učitelkou je společenským skandálem, Louis a Emily se tím ale nenechají odradit, vezmou se a odstěhují se na venkov, kde si chtějí žít po svém. Po půl roce ale lékař Emily zjistí rakovinu prsu v posledním stádiu a Louisův život se zhroutí. V Emily našel lásku, přítele, ale i inspiraci a smysl svého života. Ve všem mu pomáhala, ve všem ho podporovala, díky ní vypadal v očích ostatních „normálněji“. Doba, kdy tu Emily nebude, ho děsí a jeho žena to moc dobře ví, proto se ho na to snaží připravit. Krátce po zjištění nemoci s Louisem objeví v zahradě zatoulané kotě, pojmenují ho Peter a vezmou si ho domů jako mazlíčka. Peter je další vzpruhou nejen pro Louise, ale i pro nemocnou Emily, která může rozmazlovat a milovat další živou bytost. Louis začne Petera malovat a vytvoří si vlastní roztomilý styl malby, kterým ukazuje svou lásku nejen k chlupatému příteli, ale i ke své ženě. Po Emilině smrti se Louis vrhne do práce ještě usilovněji, neboť ho Emily žádala, aby lidem pomocí svých obrázků ukazoval krásu světa a života samotného. Ten jeho se s ním ale nikdy nemazlil, i přesto v sobě vždy našel sílu malovat.
Recenze: Elektrizující život Louise Waina

Kinobox.cz
80%

Příběh Louise Waina v režii Willa Sharpa (seriál Flowers) je jakousi filmovou freskou, která se skládá z jednotlivých dílků, jež pracují s různými formami vyprávění. Celým příběhem provází postava nejmenované vypravěčky (Olivia Colman), jejíž komentář vše shrnuje, vysvětluje a uvádí publikum do dané situace, navíc udržuje i jistou míru hravosti celého filmu. Louis Wain je emočně velmi silným snímkem (trvá téměř dvě hodiny a já jednu z nich probrečela), který ale v sobě nese ohromnou dávku naděje. Ta úzce souvisí s dalším dílkem skládačky v podobě romantického příběhu plného vtipných, trapných a lehce naivních scén, jež později doplňují scenérie jako ze starých ručně malovaných pohlednic se sytými barvami a kýčovitým zátiším.


Pete69
Pete69
29 851 bodů
6
Zvláštní příběh jednoho podivína, kterého zahrál Benedict Cumberbatch skvěle a líbil se mi v této roli daleko více, než jako Doctor Strange. Citlivá stránka filmu je velmi dobrá a silná, poté už mě kočičí fáze příliš nebavila. Ve výsledku dobrý film.
filmfanouch6
filmfanouch6
12 644 bodů
8
Film o výrazném malíři si zasluhuje výraznou výtvarnou stránku. To si naštěstí Will Sharpe uvědomil a jeho The Electrical Life of Louis Wain má výraznou vizuální stylizaci, která by si nejspíš padla do noty s vizuálním pojetím filmů Wese Andersona. Krom té je ovšem The Electrical Life of Louis Wain především příběhem lehce tragické figurky, kdy je velmi snadné příběh tohoto výrazného výtvarníka podat emocionálně prázdně a v součtu neskutečně ploše. Je ovšem toto případ i biopicu Louise Waina? Benedict Cumberbatch nezklamal. Po letošní Síle psa jde o jeho další silný herecký výkon, kdy by se dalo automaticky uvažovat o Oscaru. Cumberbatch totiž zcela určitě nadále patří mezi nejtalentovanější herce současnosti, který zlatého plešouna ještě nemá a jeho pojetí tak trochu mentálně nestabilního a sociálně plachého malíře rozhodně stojí za to. V průběhu je ovšem též naštěstí cítit, že je Sharpe jakožto scenárista a režisér člověk, kterého život a dílo Louise Waina skutečně zajímá a skutečně se mu podařilo natočit vizuálně výrazný film. Rozhodnutí o formátu 4:3 celému filmu vlastně hodně prospívá. Dobové výpravě a kostýmům se prakticky nedá nic vytýkat, autenticita 19. století v Anglii je dostatečná. Od začátku je ovšem především poznat, že je Wainův příběh dostatečně zajímavý pro filmové zpracování. Jako spousty biopiců má poté možná The Electiral Life of Louis Wain potíž v tom, že chce toho o životě Waina říct až příliš, načrtne toho spousty moc, na vše ovšem ve finále není úplně čas. Ve filmu výrazně funguje vizuální vyprávění, které dokáže spousty věcí srozumitelně vysvětlit pouze skrze zrakové vjemy bez doslovného vysvětlování. Cumberbatche doplňuje skvělá Claire Foy v roli jeho ženy Emily, jejich vztah se opravdu dokáže prodat jako láska dvou outsiderů, kteří společnou láskou oba zaplní jistou prázdnotu. Mnohem rozvernější první polovina je poté nahrazena polovinou druhou, která je depresivní a Waina představuje na dně jeho sil. Mezi rozverností a depresivní atmosférou vlastně The Electrical Life of Louis Wain přeskakuje pořád a i proto možná není úplně jasné, kdy chtěl Sharpe některé scény úplně pojmout a zda chtěl, aby si z nich divák odnesl pozitivní či negativní emoce. V součtu ovšem potěší to, že není The Electrical Life of Louis Wain typickým biopicem. Zajímavý autor se zajímavým životním příběhem se dočkal zajímavého zpracování svých osudů, které sice po první polovině tak trochu přijde o svou výjimečnost a pořád se chce věnovat příliš mnoha tématům najednou, přesto ovšem v součtu zaujme a dokáže přesvědčit o tom, že Cumberbatch nadále patří mezi nejtalentovanější herce současnosti......
avenis
avenis
8 137 bodů
8
Další z mnoha důkazů, že Benedict Cumberbatch zahraje úplně všechno a zahraje to výborně. Tento smutný příběh o životě jednoho geniálního muže, který naučil Brity milovat kočky, mohl být natočen nudně a tuctově, ale naštěstí nebyl. Za pomoci masek a možná i CGI efektů (nevím) rozvíjí Benedict své umění převtělení od velmi mladého po velmi starého muže. Jeho mimika a pohybová práce s vlastním tělem jsou prostě úžasné. Claire Foy jsem viděla jako čarodějku i jako královnu, vždy velmi přesvědčivá. I její guvernantka je dobře zahraná, i když ne s takovým nasazením. Závěr - film, co stojí za shlédnutí.

Dodatečné informace

Původní název:
The Electrical Life of Louis Wain (více)
  • Velká Británie Elektrizující život Louise Waina
  • Velká Británie The Electrical Life of Louis Wain
  • Velká Británie Louis Wain
Premiéra v ČR:
9. 12. 2022
Distributor:
Prime Video
Země původu:
Velká Británie
Čeština:
Elektrizující život Louise Waina je dostupný s českým dabingem
Ocenění:
Žádná ocenění

Powered byJustWatch