Radioaktivita

62%
Radioaktivita

Neuvěřitelný skutečný příběh Marie Curie-Sklodowské, první  ženy - vědkyně, která získala Nobelovu cenu. Biografie vědkyně, manželky a matky, která se zasloužila o přelomové objevy na poli fyziky a chemie... V roce 1934 se Marie Curie zhroutila ve své laboratoři v Paříži. V nemocnici vzpomíná na svůj život, jak začala studovat v Paříži, jak bylo financování jejího výzkumu často odmítnuto kvůli tomu, že byla žena, jak potkala stejně zaníceného Pierra Curie a vstoupili do partnerství. Potom, co Marie objevila hned dvě radioaktivní částice polonium a radium, zamilovali se do sebe, vzali se a měli dvě děti. Marie brzy ohlásí objev radioaktivity, který způsobí revoluci ve fyzice a chemii. Radium se brzy začne používat v řadě komerčních produktů. O škodlivosti radioaktivity se tenkrát ještě nevědělo. I samotná Marie nosila radioaktivní materiál ve zkumavce v kapse, anebo v noci zamyšleně pozorovala, jak ze šuplíku pracovního stolu vychází jemné zelenomodré světlo. Po smrti milovaného manžela zůstává věrná svému závazku vědě a zkoumá dál. Brzo je evidentní, že její práci bude možné aplikovat v medicíně a může zachránit tisíce životů. Anebo ve válce, kde jich může zničit na miliardy. Marie byla snad jediným člověkem, kterého nezkazila sláva. (JOJ Cinema)
Pete69
Pete69
31 311 bodů
7
Pěkný snímek o životě manželů Curiových, zejména pak o Marii, která přeci jen žila déle a je známější z obou manželů. Film je pěkným životopisem, ale také se věnuje tomu, jaký dopad měly objevy této manželské dvojice dopad na lidstvo, ať už dobrý, nebo špatný. Po filmařské stránce to není nic extra a hudbu pokládám za příšernou, ale celkově se mi příběh se zvláštním zpracováním líbil.
avenis
avenis
9 987 bodů
8
Velmi zajímavé, protože Rosamund Pike je vynikající herečka, která roli žije, ne jen hraje. Její propojení se slavnou vědkyní je zřejmé a nejen proto se mi tato životopisná zkratka líbí. Klipovité zachycení procesu zkoumání je dobré. Stejně jako běhu rodinného života. To prostě stačí. Naopak důležité body jejího života jsou precizně podebrány až ke kořenům. Krásné a naučné.

Dodatečné informace

Původní název:
Radioactive (více)
  • Velká Británie Radioaktivita
  • Velká Británie Radioactive
  • Velká Británie Madame Curie
  • Velká Británie Marie Curie - Elemente des Lebens
Země původu:
Velká Británie
Tržby:
3,51 mil. USD (celosvětově)
Čeština:
Radioaktivita je dostupný s českým dabingem
Ocenění:
Žádná ocenění

Powered byJustWatch