Bumerang

72%
Bumerang
Bumerang je příběh z komunistického lágru. Po odhalení stalinského kultu se náhle mezi vězni, pracujícími v uranových dolech, ocitá muž, který ještě nedávno rozhodoval o jejich životě a smrti, vysoko postavený plukovník, velitel trestaneckých zařízení. Autentická situace, v níž je z věznitele spoluvězeň, vytváří prostor nejen pro svědectví o době a pro řadu absurdních paradoxů, ale i pro zamyšlení nad obecně platnými otázkami viny a odplaty, otázkami univerzální odpovědnosti.Pete69
Pete69
31 311 bodů
7
Na filmu je vidět, že rozpočet nebyl velký a popravdě mě z počátku příliš nebavil. toto téma mám rád, ať už je to drama z koncentračního tábora, nebo z našeho komunistického lágru. Filmu jsem ale postupně přišel na chuť a s postavami jsem dokázal příběh prožívat. Po technické stránce to není žádná bobma, obsazení výborné, ale pořád se mi vkrádalo do hlavy, že mohly být postavy obsazeny jinak, třeba Karlovi Heřmánkovi, by slušela více role, kterou ztvárnil Jiří Schmitzer, ale to je jen můj názor. Váhal jsem mezi 60% a 70% .. 60% by ale bylo málo.
Fingon
16 886 bodů
8
70%. První polovina: v lágru je pěkná nuda. Film taky. Druhá polovina: Schmitzer odmítá po večerce vstát z postele, velitel tábora Šteindler za ním přijde a jejich rozhovor je to nejlepší z celého filmu. Nakonec sfárají do uranového dolu (Schmitzer, Dlouhý, Heřmánek) a zas tak moc se toho nestane. Nebýt té scény, byly by to tři.
JosefTomas
JosefTomas
9 986 bodů
7
Škoda promarněné šance. Byl by z toho nádherný pomník jedné doby, vyšperkovaný v technickém kabátu. Bohužel se tak nestalo, a tak zůstává jen plochým (leč řemeslně zvládnutým) počinem, kterému chybí více tvůrčí invence, která by ho katapultovala do kolonky výjimečné. U Bočanových filmů bývá zvykem, že jeho film táhnou herci. Tady tomu není jinak a herecké obsazení je velmi pestré, takže některé dialogy tak netrhají uši, i když příliš šustí papírem. Další problém je zajisté nekonzistentnost, neboť příběh spíš plyne, než aby někam směřoval a atmosféra se buduje až příliš dlouho. Tempo samo o sobě je dosti pomalé a nepomáhají tomu ani rádoby umělecké dlouhé záběry, které ale tvůrci nedokáží prodat (na tom má zásluhu jistě malý rozpočet, který toho moc nedovoluje). Ve výsledku tak dostáváme nevyrovnaný film, který se pyšní sice vynikajícím obsazením, ale krom poctivé atmosféry nemá v příběhu moc nabídnout.


Dodatečné informace

Původní název:
Bumerang (více)
  • Česká republika Bumerang
  • Česká republika Boomerang
Premiéra v ČR:
31. 1. 1997
Distributor:
Bontonfilm
Země původu:
Česká republika
Přístupnost:
15+