Medieval (Velká Británie, mezinárodní název)
Česká republika Česká republika
120 minut

Žánry

:
Akční, Drama, Historický

Obsah

:
České země byly na konci 14. století plné násilí a neklidu. Ke slovu se tak dostávají ti, kteří to uměli se zbraní. Mezi nimi je i Jan Žižka, vojevůdce, více »« méně

Režie

:
Petr Jákl ml.

Scénář

:
Petr Jákl ml. Kevin Bernhardt Petr Jákl (I) Marek Dobeš Petr Bok Michal Petruš

Herci

:
Ben Foster Michael Caine Til Schweiger Werner Daehn Vinzenz Kiefer ...
Premiéra: 8. 9. 2022
Distributor: Bioscop
Jste na stránce filmu Jan Žižka. Líbil se vám? Víte, že registrovaní uživatelé Kinoboxu mohou filmy hodnotit, psát k nim recenze, dokonce i upravovat profily filmů a získat tak body do žebříčku? Zaregistrujte se a řekněte ostatním, co si o filmu Jan Žižka myslíte! K 3. únoru 2023 nám s udržováním a doplňováním databáze pomáhá už více než 28310 uživatelů. Děkujeme!

Recenze Jan Žižka


Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 80%
  2
  1
  9. 9. 2022
  Pete69 (22554 bodů)

  Přes veškeré a často i oprávněné kritiky které jsem četl, se mi film prostě líbil. Nevím, kdy jsem naposledy viděl ztvárnění středověku dle mých představ. Žádný navoněný hollywoodský středověk, prostě pořádně umaštění a zašedlí chlápci, surové až brutální scény a skvěle zvládnutá technická stránka snímku. Příběh je místy dosti pritažený za vlasy a za to naopak velké mínus.. Snímek u mě zabrnkal na vlasteneckou strunu, Žižka tam nebyl žádný akční superhrdina a dostal často pořádně naloženo, což je ve výsledku sympatické. Já si film prostě užil a v podobném technickém zpracování bych se rád dočkal pokračování příběhu Jana Žižky, jako fenomenálního vojevůdce.

 • 3
  4
  30. 4. 2020
  Sheldon (16046 bodů)

  84%?

 • 55%
  3
  2
  9. 9. 2022
  Hare77 (2025 bodů)

  Pokud máte rádi masakr, bitky, pak chvilku válčení a pak nějakou useknutou hlavu, hurá do kina, protože herci hrají dobře a umírají rychle. Každopádně to vypadá jako film o muži, co chce zabíjet a všichni pak zabíjejí pro svobodu. Paradox? Určitě.

 • 80%
  2
  1
  11. 9. 2022
  Krupe (2003 bodů)

  Petrovi Jáklovi se podařilo natočit film, kdy v kině panovalo divácké hrobové ticho, jaké jsem snad nezažil. Popcorn a cola se odnášeli po projekci domů a poďobaní nerdi dvě hodiny nešáhli na své founy. Také se mu povedlo vyvraždit současnou českou hereckou generaci, takže letos silvestr opět s Menšíkem. Ale také se mu podařil natočit na naše poměry film se skvělou středověkou ponurou atmosférou, výbornou hudbou a v nepslední řadě řezničinou. To, že se kritici drbou na hlavách a historici v noci přetáčejí na postelích mi vůbec nevadí. Posledních 20 vteřin filmu pecka. Za mě osobně spokojenost. Snad si to na sebe vydělá, přál bych mu to. 

 • 50%
  1
  0
  8. 1. 2023
  Temný Pán ze Sithu (1930 bodů)

  Začnu negativy.Historicky velmi nepřesné,a to mi celkem vadí,na to že Jakl měl k dispozici spousty historiků.pak jen 3 akční scény?čekal sem víc.Cristovao,totální idiot nehodící se do filmu.a určitě by stálo za to zmapovat jiné období života Žižky,a konečně nechápu co na tom stalo půl miliardy,asi vysoké platy zahraničním hercům.
  Jako pozitiva vidím, skvělé herecké výkony zahraničních herců,výborná kamera, krásná česká krajina se nezapře a největší pozitivum vidím,že když už se ukázal český herec do 2 minut ho zabili,což bylo fajn

 • 75%
  1
  0
  10. 10. 2022
  Milena107 (669 bodů)

  Samozřejmě že tento nový Jáklův počin s vynikajícími zahraničními i českými herci nelze opomenout a své publikum si zkrátka najde, i když časové souvislosti i historická věrohodnost byla mnohými kritiky zpochybněna, jakož i výběr lokalit atd. Nakonec ale český divák nedbal na kritické komentáře a celkem s nadšením se na Jana Žižku s Benem Fosterem, ale i Michaelem Cainem, Matthewem Goodem a jinými herci přijde do kina podívat.

 • 45%
  0
  0
  23. 1. 2023
  tindersticks (579 bodů)

  Rád bych zase počase pochválil český film, už je proto, že dát se dohromady s producentem, který pošle půl miliardu (Cassian Elwess) a zajistit herce typu Fostera nebo Caina muselo dát strašnou práci. Ale prostě to nejde. Foster odvádí skvělou práci a drží film nad vodou, ale jinak je to plácnutá do vody. Zcela jistě to není film o Žižkovi, fabulace dala díky chybějícím historickým pramenům scénaristům volnou ruku a ti prostě jen sesmolili děj s postavami, které tou dobou žili (nebo taky nežili). Nic něž silný příběh nemohl děj zachránit, a o silný příběh věru nešlo, šest scénaristů nedokázalo ani nabídnout přehlednost děje nebo silnější dialogy, když se zrovna nebojuje - většinou jsou to strašná klišé. Emoce žádné, identifikace s postavami malá, přehlednost děje chabá, jednině bitky a souboje obstojné. Horší než scénář mi ale přijde režie, podivné střihy, choas, záběry zvrchu, záběry divokých ptáků. Nasvícení v hradu amatérské, lokace působí lacině, jako dražší TV film. Pro mě velké zklamání. Pro diváky asi taky (tržby cca 3 mil USD) - nelze se divit ani těm americkým (tohle má být velkofilm? ani českým (historicky mimo, emoce nedokázal dostat ani z chorálu Kdož su boží bojovníci..). Velká škoda.

 • 45%
  2
  2
  9. 9. 2022
  HanO (537 bodů)

  Po zhlédnutí Jana Žižky musím říci, že jsem viděl skvělé obrazové i zvukové efekty a herecké výkony, ale to je bohužel vše. Šel jsem do kina na historický film (takto to bylo prezentováno) a dostalo se mi jakési podivné fantasy, nebo možná jakéhosi hrdinského eposu vycházejícího z nějakých pomatených pověstí, ve kterém je smíchán Robin Hood s Williamem Wallacem a okoukanými hrdiny, kteří jsou v každém druhém americkém filmu. Tento film je čirou smyšlenkou nehledě na to, že je tam plno reálií, které se nikdy nestaly, tím nemyslím toho fiktivního superhrdinu, kterého nazývají Janem Žižkou, ale děje odehrávající se v Českém království, nechce se mi všechny nesmysly vyjmenovávat, uvedu např. průběh a důvody zajetí Václava IV. roku 1402 Panskou jednotou (tyto byly naprosto jiné, než je nastíněno), při kterém film končí. Chvílemi jsem měl dojem, že se dívám na brutální pohádku o Jeníčkovi a Mařence, která trpí Stockholmským syndromem v té nejtěžší formě. Děj filmu se mohl odehrávat prakticky všude na světě a hrdina se mohl jmenovat jakýmkoliv jménem, nevidím zde žádná výrazná specifika určující dobu, kromě komentáře při zahájení filmu, ten je tam pravděpodobně pro to, aby divák poznal, na co se vlastně dívá. Ten, koho zajímají romantické krváky s příměsí fantasy a nepatrné hrstky historie, nebo např. filmy typu „Hra o trůny“ bude filmem nadšen (pokud bych si odmyslel název filmu, jméno superhrdiny a to, že byl film prezentován, jako historický a měl rád masakry s příměsí romantiky byl bych nadšen také).

 • 80%
  1
  0
  4. 11. 2022
  mikysrba (494 bodů)

  Po zhlédnutí Žižky mohu prohlásit, že po dlouhé době do kin zavítal snímek, za který se nemusím vůbec coby Čech stydět. Tomuto velkolepému projektu Petra Jákla jsem fandil již od prvopočátku, v našem malém českém rybníčku totiž filmaři nenacházejí odvahu přijít na světlo s něčím nestandardním, neokoukaným. Jasně, samotný film se nedá označit za bezchybný produkt, ale klady jednoznačně převažují. Krásná tuzemská příroda s perfektně zvolenými lokalitami. Na naše končiny úžasný soundtrack, který se v bojových sekvencích úplně trhá ze řetězu. A samozřejmě výborný kasting, kde každý zúčastněný září (nejvíce mi asi v hlavě utkvěl Goode coby proradný Zikmund, ale i Foster coby Žižka mě svým stoickým výkonem překvapil). A když jsme u těch pozitiv, tak nesmím opomenout ani to, že se Jákl nebál ukázat středověk takový, jaký doopravdy byl. Tedy špinavý, drsný, na každém kroku pesimistický, v akci přímo nekompromisní (krví se fakt nešetří...třeba taková scéna se lvem naprosto špičková). K lepšímu hodnocení mi chyběl nápaditější scénář, kdy se zejména druhá polovina místy malinko vleče. A též zamrzí chaotičtější střih, který choreograficky nápaditým bitvám podráží nohy. Suma sumárum. Objektivně bych to viděl na 7/10, ale rád tomu ten bodík navíc přihodím. 8/10 P.S. Film nedoporučuji lidem, co by se v něm snažili hledat jen historicky přesné informace. O tom to nikdy nebylo, tématicky laděný dokument si musíte pustit jinde. Šlo zejména o to ukázat západnímu publiku, že i my máme ve své historii zajímavé postavy. A to se Jáklovi podařilo na jedničku. Na druhou stranu je mi bohužel nadmíru jasné, že se film nestane kasovním trhákem vzhledem k půlmiliardovému rozpočtu (a z toho plyne ten nepříjemný fakt, že na hodně dlouhou dobu podobný projekt nedostane zelenou). Velká škoda.

 • 55%
  0
  0
  5. 12. 2022
  trumpeta (21 bodů)

  Od tohoto filmu jsem rozhodně čekal víc... rozsáhlá reklama a promo, příběh se týká epozody ze života Jana Žižky, která navíc vubec neodpovídá realitě a připomíná boj Robina Hooda... byl jsem zklamán

 • 40%
  1
  0
  10. 9. 2022
  petr-balun (7 bodů)

  Dnes jsem shlédl film Jan Žižka.Abych pravdu řekl moc mne nenadchnul.Souboje ucházející,a to asi vše.Jákl se měl poradit z historiky a ne natočit frašku.Akční film který se mohl jmenovat i jinak.Nesmyslné dialogy.Pokusím se film znovu shlédnout a snad pochopím smysl.To co jsme mi točili před čtyřmi lety z Otomarem Dvořákem bylo alespoň na úrovni je to sice 12 dílny dokument,ale jde k věci.Další nesmysl,že Žižka přijde o oko levé a dejme tomu ve třiceti.Tak o oko přišel ve 12 letech a to o pravé.

Hodnocení a recenze Jan Žižka

71 58 ?
jak hlasovat?
 • tindersticks 45%
 • dominik11 100%
 • Temný Pán ze Sithu 50%
 • walcom-walentin 65%
 • Riverdon 60%
 • Nosnica 65%
 • Vojtas87 70%
 • Reacherjack2016 80%
 • Meky 40%
 • nikola-voznikova 60%
všechna hodnocení (72)

V žebříčcích uživatelů

1. místo z 1 v žebříčku uživatele Jiří Sternwald