Československo Československo
125 minut

Žánry

:
Drama, Historický

Obsah

:
Velkolepý historický film je první částí slavné husitské trilogie. Zavádí nás do let 1412 - 1415. Snímek zachycuje poslední tři roky života mistra Jana více »« méně

Režie

:
Otakar Vávra

Scénář

:
Miloš V. Kratochvíl Otakar Vávra

Herci

:
Zdeněk Štěpánek Karel Höger Vlasta Matulová Ladislav Pešek Gustav Hilmar ...
Premiéra: 29. 4. 1955
Jste na stránce filmu Jan Hus. Líbil se vám? Víte, že registrovaní uživatelé Kinoboxu mohou filmy hodnotit, psát k nim recenze, dokonce i upravovat profily filmů a získat tak body do žebříčku? Zaregistrujte se a řekněte ostatním, co si o filmu Jan Hus myslíte! K 21. říjnu 2021 nám s udržováním a doplňováním databáze pomáhá už více než 27781 uživatelů. Děkujeme!

Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 90%
  1
  0
  17. 2. 2020
  martin-mickey-stusak (23894 bodů)

  První filmové zpracování o osudu Jana Husa a protože vznikl v období 50. let, podle toho vypadá. Bolševická ideologie zcela zprasila temný a tragický příběh největšího reformátora církve a zcela pokroutila ku prospěchu svému celou historii. Otakar Vávra byl režisér s velkým R a i s malým rozpočtem dokázal natočit úchvatné dílo, které září i dnes. Kdo by řekl, že kulisy staré Prahy byly jen namalované papundekly. Jejich vysoká kvalita vzbouzí pocit o ohromné výpravě. Herecké výkony jsou neocenitelné. Zdeněk Štěpánek ztvárnil Jana Husa s citem a s velkým odhodláním. A Karel Höger jako Václav IV. ? Nikoho jiného si snad už nelze představit. Snímek byl natočen zodpovědně a jeho vysoká kvalita je nezpochybnitelná. A tak lze souhlasit s velmi častým názorem, že tzv. remake, který by něco takového překonal, dnes nikdo natočit nedokáže. V době CGI efektů by rozhodně nebyl problém vytvořit středověkou Prahu, ale problém je nejen v kvalitním scénáři, ale hlavně ve vhodném herci. Je tu někdo, který by dokázal tak ohromně pozvednout ducha Jana Husa, jako se to povedlo Zdeňkovi Štěpánkovi? A tak nám nezbývá než zatnout zuby, přehlédnout komunistické revolucionářské vyznění a sledovat pouze utrpení člověka tvrdě stojícího za svým přesvědčením. Pro zajímavost, papež Jan Pavel II. prohlásil, že upálení Jana Husa byla chyba, ale už se za tento čin neomluvil. A omluva není do dnešních dní. P.S. Převážně pro mladé diváky, kteří komunistickou ideologii nepoznají, lze doporučit např. tento článek. http://kostlan.blog.respekt.cz/mistr-jan-hus-ve-sluzbach-komunisticke-ideologie/

 • 80%
  0
  0
  17. 7. 2021
  Pete69 (16226 bodů)

  Fenomenální historické drama, které v našich končinách jen těžko někdo trumfne. Samozřejmě, že je téměř 70 let staré, ale o to více dávám "klobouk níže". Jednotlivé snímky této trilogie jsem samostatně viděl, nyní jsem se rozhodl podívat se na ně jako na ucelenou trilogii v rychlém sledu po sobě a je to skvělý zážitek. První dva filmy se mi líbí o chloupek více, než poslední Proti všem, ale jinak je jeden film, jako druhý a ve stejném ražení. Režimu se toto téma hodilo a tak jistě natáčení "plně podporovalo" a vznikl lehce politický epos a husitech... tím vůbec nechci shazovat genialitu Otakara Vávry a Zdeňka Štěpánka. Potlesk patří také výpravě, kostymérům aj.

 • 40%
  0
  0
  14. 9. 2017
  Sheldon (15979 bodů)

  Tenhle film mám spojený s dětstvím, kdy jsem ho večer sledoval a čekal, jak ten vykonstruovaný proces s chudákem Husem dopadne. Podotýkám, že jsem byl hodně malý capart. Dnes už vím, že tento film je vylhaný bolševický spektákl, který má s pravdou společného máloco a obsazení Zdeňka Štěpánkem, který skrz kamarádství s Otakarem Vávrou hraje Husa a Žižku je vrchol na n-tou. Jsem dost proti tomu, aby se o tomto filmu tvrdilo, že je to profesionální řemeslo. Není. Vysoké hodnocení je mi velkou záhadou.

 • 75%
  0
  0
  30. 9. 2018
  Jana Květoňová (6013 bodů)

  Souhlasím, že to mohlo dopadnout mnohem lépe, ale co naděláme, když nám toho Husa v té Kostnici upálili?!! No, Zdeňka Štěpánka mohli trochu podříznout, aby byl menší :-), Matěj Hádek pravděpodobně menší je, ale stejně mi na Husa nesedí. V "Kobrách a užovkách" mu to "sedlo". Ale Jana Husa si představuji tak nějak jinak, vnitřně jinak, i když vzhledem byl prý malý, tlustý a bezvousý. Někde jsem četla, že Otakar Vávra může klidně spát, že současný Jan Hus se jeho Husovi nepřiblížil ani náhodou. Tak je to pravda, řekla bych, ČT si dělá jako veřejnoprávní televize patent na historické filmy, přitom na to nemá! Tedy ne ta televize samozřejmě, ale ti, co tam pracují. Otakar Vávra historické filmy dělat uměl! Skoro všichni tvrdí, jak se dřív překrucovala pravda! Vážně? Možná, ale dnes se překrucuje rovněž a za našeho mládí byli velikáni naší historie a umění prezentováni tak, aby se jim žáci nesmáli. Dneska se dočtou, že Karel Hynek Mácha byl tyran a sexuální maniak, Božena Němcová byla promiskuitní, Bedřich Smetana měl hluchotu ze syfilis, Jirásek si historii upravoval tak, jak se mu to hodilo, a jeho díla mají nevalnou uměleckou úroveň, atd., atd., atd., atd. Pak se divme, že dnešní mládež neuznává žádné veličiny a je taková, jaká je! Nechci moralizovat, ale nelíbí se mi to boření hodnot, každý národ má své velikány a je na ně pyšný, jen my jsme je po roce 1989 prakticky všechny nějak pošpinili.

 • 65%
  0
  0
  30. 12. 2012
  bidlobox (3796 bodů)

  Mohlo to dopadnout mnohem lépe.

 • 50%
  0
  0
  23. 2. 2010
  Siddharta (1763 bodů)

  Je otázkou, zda-li filmový Hus je tím Husem historickým a nakolik je to zfalšování skutečnosti. V tom byl Vávra, jinak dobrý filmař, mistr ochoty pracovat pro jakýkoliv politický režim.

 • 30%
  0
  0
  6. 6. 2012
  hroufie (1413 bodů)

  Po technické stránce dobře odvedená práce, přesto má člověk při sledování tohoto historického snímku jakési škubání v žaludku .. že by to zapříčinily ty historické nepřesnosti?!

72 ? ?
jak hlasovat?
 • Pete69 80%
 • Dany Jones 80%
 • martin-mickey-stusak 90%
 • Sandrastekla 60%
 • zdenek-karas 85%
 • jiri-cisar 80%
 • Jana Květoňová 75%
 • Angelus 90%
 • Had 25%
 • Nikipi 80%
všechna hodnocení (107)

V žebříčcích uživatelů

39. místo z 379 v žebříčku uživatele David Bátor
58. místo z 147 v žebříčku uživatele Angelus