Elysium (USA)
« další názvy »
USA USA
109 minut

Žánry

:
Akční, Drama, Sci-fi, Thriller

Obsah

:
V roce 2159 existují dva druhy lidí: velmi bohatí, kteří žijí na nedotčené umělé kosmické stanici s názvem Elysium, a zbytek živoří na přelidněné zničené více »« méně

Režie

:
Neill Blomkamp

Scénář

:
Neill Blomkamp

Herci

:
Matt Damon Faran Tahir Lloyd Adams Jodie Foster Sharlto Copley ...
Premiéra: 29. 8. 2013
Distributor: Falcon
DVD: 15. 1. 2014

Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 95%
  0
  0
  25. 10. 2015
  Sheldon (9787 bodů)

  Tam, kde jiní režiséři žánru sci-fi potřebují dobré a špatné mimozemšťany, vetřelce a nové technologie, si Blomkamp vystačí s modernizovanými stroji současnosti, roboty, droidy a lidmi. Ty „dobré, chudé a nemocné“ zastupuje ještě Maxova přítelkyně Frey (Alice Braga „Já, legenda„, „Obřad„, „Predátoři„), její dcera a částečně i gangster Spider, pořádající nelegální lety na Elysium, důvěryhodně zahraný Wagnerem Mourou, známým z brazilské kultovní série („Elitní jednotka„).
  Ještě šťavnatější jsou záporní hrdinové. A to jak záměrně bezkrevná velitelka obrany Elysia Delacourt (Jodie Foster – „Úkryt“ , „Mlčení jehňátek„), tak škrobený šéf továrny John Carlyle (William Fichtner – („Nelítostný souboj„, „Temný rytíř„). Kapitolu samu o sobě představuje brilantní padouch Kruger. Blomkamp dal i podruhé šanci svému oblíbenci Sharlto Copleyovi, který v „Districtu 9“ představoval poctivého úředníka pro styky s mimozemšťany Wikuse Van de Merwe. Copley se Blomkampovi za důvěru odvděčil tím, že vystřihl roli skutečně ze všech hledisek odporného hnusáka.

  Za zmínku stojí kromě nádherného vizuálu i hudba Ryana Amona a skvělý zvuk filmu, který podtrhuje realitu. Od absolutního hodnocení jej dělí jen nutnost porovnávat s lepším „Districtem 9“ a poněkud příliš idylický závěr filmu, což ovšem neznamená, že byste si nejlepší letní blockbuster tohoto roku měli nechat ujít.

 • 45%
  1
  0
  17. 5. 2016
  lamps (7557 bodů)

  Tak veliké naděje, a nic z toho. Blomkamp svoje řemeslo ovládá výborně, o tom není žádných pochyb, ale pokud si bude i nadále vybírat náměty z kategorie "Pohledná stupidní blondýna", tak všechno zůstane jen u památného debutu. Elysium možná vypadá dobře, má zajímavé obsazení a základní myšlenka není k zahození, ale něco tak scénáristicky nedotaženého, klišovitého a směšně seriózního snad ani nemůže být považováno za dílo od áčkového tvůrce. Jako oddechovka se to ještě dá, ale ambice snímku byly někde úplně jinde - a to je ten hlavní problém..

 • 0%
  0
  0
  5. 8. 2015
  Pas (4738 bodů)

  Škvár první kategorie. I kdybyste se rozhodli mozek vypnout a zakopat metr pod zem, stejně vám Elysium nedá příležitost nepřemýšlet nad mezerami v něm. Nejvíc do očí bijící je obranný/bezpečnostní systém Elysia. Tedy žádný. Lidstvo je schopno vybudovat na oběžné dráze kolonii pro vyvolené (kteří asi nedýchají, neb na orbitu moc vzduchu není a Elysium je otevřené), regenerovat se do nekonečna, vyrábět stovky inteligentních strážních a jiných robotů, když ale na Elysium letí tři předpotopní lodě vyslané žvatlajícím a tragicky zahraným Spiderem, zmůžou se tito vyvolení na slovní výzvu a když ta překvapivě nezabírá, jsou nuceni tyto nelegálně sestřelit ze Země. Jak důmyslné. Na podobné úrovni je i zabezpečení centrály, kde si agresoři mohou volně pobíhat po komplexu a dle své libosti rozhazovat granáty a masakrovat lidi. Nikdo a nic jim v tom nebránŠkvár první kategorie. I kdybyste se rozhodli mozek vypnout a zakopat metr pod zem, stejně vám Elysium nedá příležitost nepřemýšlet nad mezerami v něm. Nejvíc do očí bijící je obranný/bezpečnostní systém Elysia. Tedy žádný. Lidstvo je schopno vybudovat na oběžné dráze kolonii pro vyvolené (kteří asi nedýchají, neb na orbitu moc vzduchu není a Elysium je otevřené), regenerovat se do nekonečna, vyrábět stovky inteligentních strážních a jiných robotů, když ale na Elysium letí tři předpotopní lodě vyslané žvatlajícím a tragicky zahraným Spiderem, zmůžou se tito vyvolení na slovní výzvu a když ta překvapivě nezabírá, jsou nuceni tyto nelegálně sestřelit ze Země. Jak důmyslné. Na podobné úrovni je i zabezpečení centrály, kde si agresoři mohou volně pobíhat po komplexu a dle své libosti rozhazovat granáty a masakrovat lidi. Nikdo a nic jim v tom nebrání...K tomu třesoucí se kamera , naivní vykreslení postav a ubohá hudba.

 • 80%
  0
  0
  3. 9. 2013
  Tom Hardy (3925 bodů)

  V mnoha ohledech ukázka výjimečného režijního talentu. Jen ten scenáristický tentokrát zůstal u rutinní báchorky o klasickém boji elity a chudáků, v níž musí (zpočátku samozřejmě sobecký) hrdina misky vah vyvážit. Neodstatky příběhu naštěstí bohatě vynahrazuje vypiplaný vizuál, dravé tempo, hutná atmosféra a milé "klukovské" detaily (jako třeba zabiják s božím jménem Kruger, který je extrémní psychopat, touží po rodině a používá k zabíjení katanu). Elysium rozhodně stojí za hřich a dvakrát tolik v kině. Přístě by ale měl Blomkamp využít scénář někoho jiného. Konec už byl skoro na zabití.

 • 55%
  0
  0
  5. 9. 2013
  Petrson (3212 bodů)

  Skvělý nápad, pak ale méně uvěřitelný scénář ( nejslabší položka filmu), navíc chvílemi průhledný, dá se odhadnout konec filmu, chvílemi bez napětí, dá se tušit, jak to dopadne. Vše " nedostatečné" nahrazují jen akční řežby, nejčastěji podivných terminátorů:). Zajímavá je vesmírná kolonie a technické provedení filmu, i když auta vypadají jak z Mad Maxe: před třiceti lety:). Postavy jsou napsány ploše, jediné místo na zemi je L.A.?

 • 90%
  0
  0
  14. 9. 2013
  harry456 (2428 bodů)

  Matt Damon opět potvrzuje, že on umí zahrát každou roli, bez ohledu na scénář. Zde je pro jeho postavu napsaný skvěle až na pár výjimek, které ale Damon dokázal vychytat.
  Když ho vidíte, jak má k sobě přidělané kovové hračičky, které mu dodávají stejnou sílu jako robotům, a když jim trhá hlavy a bojuje, nejde si neříct, že to k Damonovi patří.
  Alice Braga předvedla také pozoruhodný výkon, coby Maxova kamarádka Fray, která má nemocnou dceru.
  Co vás může trochu vyvést z míry je roztřesená kamera, která však působí naopak pozitivně, jelikož to k takto dynamickým scénám patří. Ačkoliv občas je to opravdu přehnané. Nejlepší jsou asi vzdušné a zpomalené záběry, které působí velice přesvědčivě.

 • 80%
  0
  0
  24. 12. 2014
  farb (2051 bodů)

  Fajnová sci-fi historka z perfektně navrhnutého a skvěle oživeného světa budoucnosti s lahodnou videoherní příchutí, zbrocená v potu, krvi a prachu s funkčním emocionálním rozhraním. A stejně tak s funkčními a dostatečně vykreslenými postavami - Max (standardně dobrý, uvěřitelný a sympatický Damon) chce žít, paní ministryně (FANTASTICKÁ a naplno si to vychutnávající Jodie Foster) ráda moc a svůj způsob života, Kruger ( kurevsky úžasnej Copley) má prostě rád svou práci a politiku (respektive politiky) zrovna nemusí :-) - a dokonce z vyprávění vyplyne i nějaké to poselství / myšlenka. Pravda, Elysium nejede na plný plyn, nikdy není nic tzv. vyhuleno na maximum, všechno je zkrátka "tak akorát", kvůli čemuž se Blomkampův biják asi nestane klasikou / žánrovým milníkem, ale dobrej film to je a né, že ne. 80%.

 • 70%
  0
  0
  3. 11. 2013
  beseda (1864 bodů)

  Docela vydařený soundtrack (85%). Mile mě překvapila J. Foster jako záporačka. Oslovilo mě i pár zajímavých momentů (politicko-sociálně-etických). Mé hodnocení: 67%. Viděno: 28.08.2013.

 • 85%
  0
  0
  17. 3. 2017
  leafroller (1710 bodů)

  Elysium je jeden z nejprogresivnějších filmů poslední doby. Je to film, ve kterém zlá presidentka všehomíra terorizuje prostřednictvím svého superzlého nájemného žoldáka a znásilňovače obyvatele planety země. Tak to aspoň podal tvůrce. Jenže co když zlo je ve skutečnosti dobro? Co když Elysium není gigantický symbol útlaku těch ubohých obyčejných lidiček, co touží jenom po trošce toho štěstíčka? Co když Elysium je evoluce? Myslím, že od vzniku něčeho takového nás dělí jen jeden impulz, který bude - podle mého názoru - vyčerpání fosilních paliv. Přirozené mechanismy regulace obyvatelstva, jako jsou nemoci a válka, přestaly fungovat a je jen otázkou času, kdy se bohatí spojí, aby si postavili svou archu a vymanili se z okovů zdevastované planety. A otázka, zda je to dobrý nebo špatný způsob řešení lidské krize, je irelevantní. Podle mě je to jediný způsob. Slovy agenta Smithe: jsme jen virus, který zahubí prostředí, ve kterém žije a potom se přestěhuje jinam. V zájmu zachování druhu homo sapiens doufám, že se to podaří.

 • 70%
  0
  0
  28. 11. 2013
  krakenvalo (1394 bodů)

  Zo zaciatku trocha nudny ale potom se to rozbelo pekne

 • 75%
  0
  0
  20. 3. 2014
  VasaFlasa (1386 bodů)

  Těch průměrných 70 % je celkem odpovídající. Film sám o sobě není špatný, ale v porovnání s minulým snímkem Neilla Blomkampa District 9 se podle mě jedná spíše o snižování laťky. Uvidíme, co dalšího nám tento talentovaný režisér nabídne příště.

 • 80%
  0
  0
  20. 11. 2013
  michaela159 (1036 bodů)

  Blomkampova schopnost zasadit takový děj do uvěřitelné audiovizuální reality je jistě obdivuhodná a vzešlo z ní to, co je na filmu nejlepší, ale udělat z dobře našlápnutého sci-fi. Film je dobrý až na roztřesenou kameru, která byla i v neakčních scénách.

 • 80%
  0
  0
  3. 11. 2014
  salisbury (944 bodů)

  Elysium mě velmi potěšilo už jen tím, že ve filmu je stále cítit v nozdrách doširoka rozevřených rukopis Neilla Blomkampa i jsem rád, že nezmizel pod tlakem parního válce. Jediné čeho se ve svých zrůdných myšlenkách děsím je to, že mi film strašně začíná připomínat dnešní svět a obávám se toho, že v blízké budoucnosti se máme na co těšit. Pokud se toho dožiji ve své nadcházející chcíplosti tak určitě nebudu ten co bude žít na oběžné dráze pln rozkošného blahobytu, ale skomírat na matičce Zemi s hubou vnořenou v prašná oblaka.

 • 75%
  0
  0
  9. 5. 2014
  Yancl (701 bodů)

  Na jedné straně kvalitní scifi žánrovka, která boduje všemi aspekty danými pro nabouchaný film. Ale na druhé straně, především pod pokličkou, chybí "Elysiu" pořádný booom, který by posadil člověka na zadek. Ve finále si každý musí dát jedna a jedna dohromady a přiklonit se buď k té pozitivní stránce nebo brečet nad nedotažeností. Jednoznačným plusem "Blomkampova" filmu je detailní propracovanost. Ty detaily jsou úchvatné a dechberoucí. Za to atmosféra pokulhává, je spíše průměrná až řadová, chybí pořádné napětí. I když záporák v podobě killera Krugera .. A přesně tak vidím i celý film .. "ono je to super, ALE ... ". Z celkového kontextu hodnotím věsměs pozitivně, především jako milovník science fiction.

 • 50%
  0
  0
  12. 4. 2014
  Messiአ(500 bodů)

  Velká elysijská revoluce? Filmová rozhodně ne. Od rádoby ambiciózního blockbusteru bych vážně čekal sofistikovanější příběh. A to ani nemluvím o uboze ztvárněné ideologii. Úvodní titulky nabídnou rozdělení na ty zlé a bohaté, kteří se přemístili na Elysium, a na ty hodné a chudé, kteří musí trpět a tvrdě pracovat na Zemi. Blomkamp se však v dalším průběhu ani neobtěžuje s představením mechanismů a principů fungování fikčního světa Elysia a koneckonců ani Země (kromě represivních droidů), omezí se na užívání stereotypů a typizovaných postav (zlí vykořisťovatelé: politici, ředitelé korporací), tudíž celý tento podtext ztrácí jakýkoliv účinek. Vůbec celé jeho vidění je černobílé a myšlenkově podnětné asi jako názory diskutujících na Novinkách. Dále se nám dostane veskrze prů-měr-né ak-ce a několika krásných vesmírných záběrů, které jsou asi to jediné zapamatovatelné z dokonale na součástky rozpadajícího se snímku, v něm původně jde "pouze" o záchranu života hlavního hrdiny, aby se nakonec svrhl celý režim, zatímco se zmateně přebíhá od skoro milostné zápletky k přepálenému záporákovi s příšerným akcentem. Rebootovat, prosím.

 • 70%
  0
  0
  20. 5. 2014
  uge (410 bodů)

  Režisérův předešlý District 9 byl docela dobrý.Ale zásadní vadou Elysium je tupý scénář, psaný bez rafinovanosti, momentu překvapení, v podstatě čehokoliv, co by stálo za vidění. Tuctový, primitivně přímý, byť efektně natočený blockbuster. Forma, která absolutně vytěsňuje obsah.

 • 90%
  0
  0
  3. 4. 2014
  dancemusic2012 (398 bodů)

  Hodně zajímavý sci-fi snímek. Mám rád herectví Matta Damona, a opět mně nezklamal.

 • 65%
  0
  0
  10. 3. 2015
  kurcova-simona (367 bodů)

  Doufám, že v budoucnu od Blomkampa uvidíme i trochu něco jiného, protože Elysium a District 9 jsou si hodně podobné filmy, ale District je přeci jen o fous lepší. Ono je hlavně vidět, že Blomkamp natáčet umí a vzhledem k jeho věku bych řekl, že to snad ještě předvede. Skvěle vybudovaná atmosféra, první 2 třetiny filmu se mi fakt moc líbily, dobře obsazení herci, rozumné tempo, pěkná hudba, zajímavý, postupně gradující příběh. ALE ten konec, tam to šlo do kopru. Nemyslím konkrétně to, jak skončila hlavní postava, ale celkově jak bylo natočených posledních 20 minut, zbytečně složité, natažené, vyumělkované.

 • 60%
  0
  0
  27. 12. 2013
  Boldrick (289 bodů)

  No, bylo to pěkně natočený, triky super, ale na District 9 to buhužel nemá. Opravdu hodně mě sklamal konec, ten ze zajímavého sci-fi udělal neuvěřielnou pohádku, kde se nakonec mají všichni skvěle. Prý se to često sovnává s Vyměřeným časem, ale i ten má o dost lepší konec než je zde.Pro mě dost klamání, které zachraňují jen přestřelky, a těch je tam zatraceně málo.

 • 80%
  0
  0
  10. 3. 2014
  jarousek1981 (252 bodů)

  Dobrý sci-fi snímek, který stojí za shlédnutí.
  Rozhodně doporučuji. Jsem zvědavý na pokračování.

 • 40%
  0
  0
  11. 3. 2014
  Bigrambo (233 bodů)

  Neil Blomkamp ve svém novém snímku servíruje mnoho věcí, které ve filmech nesnáším, což se také odráží na mém hodnocení. Jeho scénář je plný otřepaných klišé a to se radši nepozastavuji nad jeho občasnou nelogičností. Opět přichází na řadu třaslavá kamera (kterou fakt nesnáším a nevím, co v ní tvůrci vidí za kouzlo, že ji pořád používají?) a zbytečně zběsilý střih. Vypadá to, vypadá, že s Blomkampem asi fakt kamarádi nebudeme…

 • 80%
  0
  0
  15. 5. 2014
  Robert Neville (175 bodů)

  Snímek, u kterého jsem často slýchával srovnávání s Oblivion, se filmu s Tomem Cruisem v hlavní roli vyloženě nevyrovná, ale velmi solidně mu šlape na paty. Elysium překvapí neskutečně působivým vizuálem, který doplňuje nádherná hudba. Divák je vtažen do světa, který tak trochu připomíná současný svět, kdy se střetává bohatství s chudobou a nadbytek s nedostatkem.

 • 0
  0
  17. 7. 2015
  Host
72 72 ?
 • jarv 85%
 • Trable 60%
 • leafroller 85%
 • Brenan88 70%
 • Liboul 75%
 • zbynekvila 75%
 • Metrofil1 55%
 • MartyBanan 80%
 • Nosnica 80%
 • gerdulka 75%
všechna hodnocení (157)
jak hlasovat?

V žebříčcích uživatelů

8. místo z 10 v žebříčku uživatele Ľubinka
10. místo z 11 v žebříčku uživatele bape
66. místo z 104 v žebříčku uživatele filamubobes
Sdílet tuto stránku:

Partneři: