Elysium (USA)
« další názvy »
USA USA
109 minut

Žánry

:
Akční, Drama, Sci-fi, Thriller, Blockbuster

Obsah

:
V roce 2159 existují dva druhy lidí: velmi bohatí, kteří žijí na nedotčené umělé kosmické stanici s názvem Elysium, a zbytek živoří na přelidněné zničené více »« méně

Režie

:
Neill Blomkamp

Scénář

:
Neill Blomkamp

Herci

:
Matt Damon Faran Tahir Lloyd Adams Jodie Foster Sharlto Copley ...
Přehrát online O2
Premiéra: 29. 8. 2013
Distributor: Falcon
DVD: 15. 1. 2014
Jste na stránce filmu Elysium. Líbil se vám? Víte, že registrovaní uživatelé Kinoboxu mohou filmy hodnotit, psát k nim recenze, dokonce i upravovat profily filmů a získat tak body do žebříčku? Zaregistrujte se a řekněte ostatním, co si o filmu Elysium myslíte! K 19. červnu 2021 nám s udržováním a doplňováním databáze pomáhá už více než 27666 uživatelů. Děkujeme!

Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 70%
  0
  0
  3. 2. 2018
  Brenan88 (43114 bodů)

  Neill Blomkamp je šílenec a rád si realizuje své sny. Já jsem za to osobně rád,protože jeho snímky nepostrádají akci a spousty šílených nápadu na pozadí jednoduché zápletky. Elysium je správně špinavá podívaná,která nám servíruje budoucnost v ruinách. Vizuální stránka a speciální efekty jsou samozřejmě na vysoké úrovni. Jen chtělo více zapracovat na scénáři.

 • 95%
  0
  0
  25. 10. 2015
  Sheldon (15962 bodů)

  Tam, kde jiní režiséři žánru sci-fi potřebují dobré a špatné mimozemšťany, vetřelce a nové technologie, si Blomkamp vystačí s modernizovanými stroji současnosti, roboty, droidy a lidmi. Ty „dobré, chudé a nemocné“ zastupuje ještě Maxova přítelkyně Frey (Alice Braga „Já, legenda„, „Obřad„, „Predátoři„), její dcera a částečně i gangster Spider, pořádající nelegální lety na Elysium, důvěryhodně zahraný Wagnerem Mourou, známým z brazilské kultovní série („Elitní jednotka„).
  Ještě šťavnatější jsou záporní hrdinové. A to jak záměrně bezkrevná velitelka obrany Elysia Delacourt (Jodie Foster – „Úkryt“ , „Mlčení jehňátek„), tak škrobený šéf továrny John Carlyle (William Fichtner – („Nelítostný souboj„, „Temný rytíř„). Kapitolu samu o sobě představuje brilantní padouch Kruger. Blomkamp dal i podruhé šanci svému oblíbenci Sharlto Copleyovi, který v „Districtu 9“ představoval poctivého úředníka pro styky s mimozemšťany Wikuse Van de Merwe. Copley se Blomkampovi za důvěru odvděčil tím, že vystřihl roli skutečně ze všech hledisek odporného hnusáka.

  Za zmínku stojí kromě nádherného vizuálu i hudba Ryana Amona a skvělý zvuk filmu, který podtrhuje realitu. Od absolutního hodnocení jej dělí jen nutnost porovnávat s lepším „Districtem 9“ a poněkud příliš idylický závěr filmu, což ovšem neznamená, že byste si nejlepší letní blockbuster tohoto roku měli nechat ujít.

 • 45%
  1
  0
  17. 5. 2016
  lamps (14710 bodů)

  Tak veliké naděje, a nic z toho. Blomkamp svoje řemeslo ovládá výborně, o tom není žádných pochyb, ale pokud si bude i nadále vybírat náměty z kategorie "Pohledná stupidní blondýna", tak všechno zůstane jen u památného debutu. Elysium možná vypadá dobře, má zajímavé obsazení a základní myšlenka není k zahození, ale něco tak scénáristicky nedotaženého, klišovitého a směšně seriózního snad ani nemůže být považováno za dílo od áčkového tvůrce. Jako oddechovka se to ještě dá, ale ambice snímku byly někde úplně jinde - a to je ten hlavní problém..

 • 0%
  0
  0
  5. 8. 2015
  Pas (6207 bodů)

  Škvár první kategorie. I kdybyste se rozhodli mozek vypnout a zakopat metr pod zem, stejně vám Elysium nedá příležitost nepřemýšlet nad mezerami v něm. Nejvíc do očí bijící je obranný/bezpečnostní systém Elysia. Tedy žádný. Lidstvo je schopno vybudovat na oběžné dráze kolonii pro vyvolené (kteří asi nedýchají, neb na orbitu moc vzduchu není a Elysium je otevřené), regenerovat se do nekonečna, vyrábět stovky inteligentních strážních a jiných robotů, když ale na Elysium letí tři předpotopní lodě vyslané žvatlajícím a tragicky zahraným Spiderem, zmůžou se tito vyvolení na slovní výzvu a když ta překvapivě nezabírá, jsou nuceni tyto nelegálně sestřelit ze Země. Jak důmyslné. Na podobné úrovni je i zabezpečení centrály, kde si agresoři mohou volně pobíhat po komplexu a dle své libosti rozhazovat granáty a masakrovat lidi. Nikdo a nic jim v tom nebránŠkvár první kategorie. I kdybyste se rozhodli mozek vypnout a zakopat metr pod zem, stejně vám Elysium nedá příležitost nepřemýšlet nad mezerami v něm. Nejvíc do očí bijící je obranný/bezpečnostní systém Elysia. Tedy žádný. Lidstvo je schopno vybudovat na oběžné dráze kolonii pro vyvolené (kteří asi nedýchají, neb na orbitu moc vzduchu není a Elysium je otevřené), regenerovat se do nekonečna, vyrábět stovky inteligentních strážních a jiných robotů, když ale na Elysium letí tři předpotopní lodě vyslané žvatlajícím a tragicky zahraným Spiderem, zmůžou se tito vyvolení na slovní výzvu a když ta překvapivě nezabírá, jsou nuceni tyto nelegálně sestřelit ze Země. Jak důmyslné. Na podobné úrovni je i zabezpečení centrály, kde si agresoři mohou volně pobíhat po komplexu a dle své libosti rozhazovat granáty a masakrovat lidi. Nikdo a nic jim v tom nebrání...K tomu třesoucí se kamera , naivní vykreslení postav a ubohá hudba.

 • 80%
  0
  0
  3. 9. 2013
  Tom Hardy (5147 bodů)

  V mnoha ohledech ukázka výjimečného režijního talentu. Jen ten scenáristický tentokrát zůstal u rutinní báchorky o klasickém boji elity a chudáků, v níž musí (zpočátku samozřejmě sobecký) hrdina misky vah vyvážit. Neodstatky příběhu naštěstí bohatě vynahrazuje vypiplaný vizuál, dravé tempo, hutná atmosféra a milé "klukovské" detaily (jako třeba zabiják s božím jménem Kruger, který je extrémní psychopat, touží po rodině a používá k zabíjení katanu). Elysium rozhodně stojí za hřich a dvakrát tolik v kině. Přístě by ale měl Blomkamp využít scénář někoho jiného. Konec už byl skoro na zabití.

 • 55%
  0
  0
  5. 9. 2013
  Petrson (4026 bodů)

  Skvělý nápad, pak ale méně uvěřitelný scénář ( nejslabší položka filmu), navíc chvílemi průhledný, dá se odhadnout konec filmu, chvílemi bez napětí, dá se tušit, jak to dopadne. Vše " nedostatečné" nahrazují jen akční řežby, nejčastěji podivných terminátorů:). Zajímavá je vesmírná kolonie a technické provedení filmu, i když auta vypadají jak z Mad Maxe: před třiceti lety:). Postavy jsou napsány ploše, jediné místo na zemi je L.A.?

 • 75%
  0
  0
  20. 3. 2014
  VasaFlasa (2746 bodů)

  Těch průměrných 70 % je celkem odpovídající. Film sám o sobě není špatný, ale v porovnání s minulým snímkem Neilla Blomkampa District 9 se podle mě jedná spíše o snižování laťky. Uvidíme, co dalšího nám tento talentovaný režisér nabídne příště.

 • 85%
  0
  0
  17. 3. 2017
  leafroller (2620 bodů)

  Elysium je jeden z nejprogresivnějších filmů poslední doby. Je to film, ve kterém zlá presidentka všehomíra terorizuje prostřednictvím svého superzlého nájemného žoldáka a znásilňovače obyvatele planety země. Tak to aspoň podal tvůrce. Jenže co když zlo je ve skutečnosti dobro? Co když Elysium není gigantický symbol útlaku těch ubohých obyčejných lidiček, co touží jenom po trošce toho štěstíčka? Co když Elysium je evoluce? Myslím, že od vzniku něčeho takového nás dělí jen jeden impulz, který bude - podle mého názoru - vyčerpání fosilních paliv. Přirozené mechanismy regulace obyvatelstva, jako jsou nemoci a válka, přestaly fungovat a je jen otázkou času, kdy se bohatí spojí, aby si postavili svou archu a vymanili se z okovů zdevastované planety. A otázka, zda je to dobrý nebo špatný způsob řešení lidské krize, je irelevantní. Podle mě je to jediný způsob. Slovy agenta Smithe: jsme jen virus, který zahubí prostředí, ve kterém žije a potom se přestěhuje jinam. V zájmu zachování druhu homo sapiens doufám, že se to podaří.

 • 90%
  0
  0
  14. 9. 2013
  harry456 (2435 bodů)

  Matt Damon opět potvrzuje, že on umí zahrát každou roli, bez ohledu na scénář. Zde je pro jeho postavu napsaný skvěle až na pár výjimek, které ale Damon dokázal vychytat.
  Když ho vidíte, jak má k sobě přidělané kovové hračičky, které mu dodávají stejnou sílu jako robotům, a když jim trhá hlavy a bojuje, nejde si neříct, že to k Damonovi patří.
  Alice Braga předvedla také pozoruhodný výkon, coby Maxova kamarádka Fray, která má nemocnou dceru.
  Co vás může trochu vyvést z míry je roztřesená kamera, která však působí naopak pozitivně, jelikož to k takto dynamickým scénám patří. Ačkoliv občas je to opravdu přehnané. Nejlepší jsou asi vzdušné a zpomalené záběry, které působí velice přesvědčivě.

 • 65%
  0
  0
  26. 1. 2020
  marie-kolarova (2244 bodů)

  Blomkampovi se výborně daří zachycovat atmosféru slumů, tady ovšem končí to, co je na filmu osobité. Jakýsi rozjezd by tu byl, pak se film redukuje na jednoduchý akčňák. Oproti District 9 chybí lidský příběh, který by diváka přitáhl. Scénář je snad dílem robota, mix prvků, které se nepotkávají s logikou ani s vysvětlováním. Cokoliv vás zrovna napadne, a je to akční, mezi to přimícháme osamělou maminku s těžce nemocnou holčičkou, zatřeseme v šejkru a vypadne z toho film. Závěr je spíše pitomý než dojemný. Pomstychtivé srdce potěší likvidace ministryně Delacourt, ale to zase není moc na celý film.

 • 80%
  0
  0
  24. 12. 2014
  farb (2062 bodů)

  Fajnová sci-fi historka z perfektně navrhnutého a skvěle oživeného světa budoucnosti s lahodnou videoherní příchutí, zbrocená v potu, krvi a prachu s funkčním emocionálním rozhraním. A stejně tak s funkčními a dostatečně vykreslenými postavami - Max (standardně dobrý, uvěřitelný a sympatický Damon) chce žít, paní ministryně (FANTASTICKÁ a naplno si to vychutnávající Jodie Foster) ráda moc a svůj způsob života, Kruger ( kurevsky úžasnej Copley) má prostě rád svou práci a politiku (respektive politiky) zrovna nemusí :-) - a dokonce z vyprávění vyplyne i nějaké to poselství / myšlenka. Pravda, Elysium nejede na plný plyn, nikdy není nic tzv. vyhuleno na maximum, všechno je zkrátka "tak akorát", kvůli čemuž se Blomkampův biják asi nestane klasikou / žánrovým milníkem, ale dobrej film to je a né, že ne. 80%.

 • 70%
  0
  0
  3. 11. 2013
  beseda (1918 bodů)

  Docela vydařený soundtrack (85%). Mile mě překvapila J. Foster jako záporačka. Oslovilo mě i pár zajímavých momentů (politicko-sociálně-etických). Mé hodnocení: 67%. Viděno: 28.08.2013.

 • 70%
  0
  0
  28. 11. 2013
  krakenvalo (1418 bodů)

  Zo zaciatku trocha nudny ale potom se to rozbelo pekne

 • 80%
  0
  0
  3. 11. 2014
  salisbury (1099 bodů)

  Elysium mě velmi potěšilo už jen tím, že ve filmu je stále cítit v nozdrách doširoka rozevřených rukopis Neilla Blomkampa i jsem rád, že nezmizel pod tlakem parního válce. Jediné čeho se ve svých zrůdných myšlenkách děsím je to, že mi film strašně začíná připomínat dnešní svět a obávám se toho, že v blízké budoucnosti se máme na co těšit. Pokud se toho dožiji ve své nadcházející chcíplosti tak určitě nebudu ten co bude žít na oběžné dráze pln rozkošného blahobytu, ale skomírat na matičce Zemi s hubou vnořenou v prašná oblaka.

 • 80%
  0
  0
  20. 11. 2013
  michaela159 (1043 bodů)

  Blomkampova schopnost zasadit takový děj do uvěřitelné audiovizuální reality je jistě obdivuhodná a vzešlo z ní to, co je na filmu nejlepší, ale udělat z dobře našlápnutého sci-fi. Film je dobrý až na roztřesenou kameru, která byla i v neakčních scénách.

 • 75%
  0
  0
  9. 5. 2014
  Yancl (1019 bodů)

  Na jedné straně kvalitní scifi žánrovka, která boduje všemi aspekty danými pro nabouchaný film. Ale na druhé straně, především pod pokličkou, chybí "Elysiu" pořádný booom, který by posadil člověka na zadek. Ve finále si každý musí dát jedna a jedna dohromady a přiklonit se buď k té pozitivní stránce nebo brečet nad nedotažeností. Jednoznačným plusem "Blomkampova" filmu je detailní propracovanost. Ty detaily jsou úchvatné a dechberoucí. Za to atmosféra pokulhává, je spíše průměrná až řadová, chybí pořádné napětí. I když záporák v podobě killera Krugera .. A přesně tak vidím i celý film .. "ono je to super, ALE ... ". Z celkového kontextu hodnotím věsměs pozitivně, především jako milovník science fiction.

 • 90%
  0
  0
  4. 7. 2020
  Temný Pán ze Sithu (724 bodů)

  Tak tohle se opravdu povedlo, miluju blomkampa.. Takhle by to klidně jednou mohlo být, chudáci na zamorene Zemi,A zbohatlici na Oběžné dráze, v Ráji. Každopádně nášlapane akční sci fi.Libi se mi že Blomkamp, se dost drží poznatků, tzn. Že to co vidíme v jeho filmech nás možná jednou čeká,ať už námět tak hlavně technická stranka

 • 70%
  0
  0
  20. 5. 2014
  uge (549 bodů)

  Režisérův předešlý District 9 byl docela dobrý.Ale zásadní vadou Elysium je tupý scénář, psaný bez rafinovanosti, momentu překvapení, v podstatě čehokoliv, co by stálo za vidění. Tuctový, primitivně přímý, byť efektně natočený blockbuster. Forma, která absolutně vytěsňuje obsah.

 • 90%
  0
  0
  3. 4. 2014
  dancemusic2012 (465 bodů)

  Hodně zajímavý sci-fi snímek. Mám rád herectví Matta Damona, a opět mně nezklamal.

 • 65%
  0
  0
  10. 3. 2015
  kurcova-simona (419 bodů)

  Doufám, že v budoucnu od Blomkampa uvidíme i trochu něco jiného, protože Elysium a District 9 jsou si hodně podobné filmy, ale District je přeci jen o fous lepší. Ono je hlavně vidět, že Blomkamp natáčet umí a vzhledem k jeho věku bych řekl, že to snad ještě předvede. Skvěle vybudovaná atmosféra, první 2 třetiny filmu se mi fakt moc líbily, dobře obsazení herci, rozumné tempo, pěkná hudba, zajímavý, postupně gradující příběh. ALE ten konec, tam to šlo do kopru. Nemyslím konkrétně to, jak skončila hlavní postava, ale celkově jak bylo natočených posledních 20 minut, zbytečně složité, natažené, vyumělkované.

 • 80%
  0
  0
  10. 3. 2014
  jarousek1981 (312 bodů)

  Dobrý sci-fi snímek, který stojí za shlédnutí.
  Rozhodně doporučuji. Jsem zvědavý na pokračování.

 • 60%
  0
  0
  27. 12. 2013
  Boldrick (310 bodů)

  No, bylo to pěkně natočený, triky super, ale na District 9 to buhužel nemá. Opravdu hodně mě sklamal konec, ten ze zajímavého sci-fi udělal neuvěřielnou pohádku, kde se nakonec mají všichni skvěle. Prý se to često sovnává s Vyměřeným časem, ale i ten má o dost lepší konec než je zde.Pro mě dost klamání, které zachraňují jen přestřelky, a těch je tam zatraceně málo.

 • 40%
  0
  0
  11. 3. 2014
  Bigrambo (238 bodů)

  Neil Blomkamp ve svém novém snímku servíruje mnoho věcí, které ve filmech nesnáším, což se také odráží na mém hodnocení. Jeho scénář je plný otřepaných klišé a to se radši nepozastavuji nad jeho občasnou nelogičností. Opět přichází na řadu třaslavá kamera (kterou fakt nesnáším a nevím, co v ní tvůrci vidí za kouzlo, že ji pořád používají?) a zbytečně zběsilý střih. Vypadá to, vypadá, že s Blomkampem asi fakt kamarádi nebudeme…

 • 80%
  0
  0
  15. 5. 2014
  Robert Neville (175 bodů)

  Snímek, u kterého jsem často slýchával srovnávání s Oblivion, se filmu s Tomem Cruisem v hlavní roli vyloženě nevyrovná, ale velmi solidně mu šlape na paty. Elysium překvapí neskutečně působivým vizuálem, který doplňuje nádherná hudba. Divák je vtažen do světa, který tak trochu připomíná současný svět, kdy se střetává bohatství s chudobou a nadbytek s nedostatkem.

 • 0
  0
  17. 7. 2015
  Host
73 72 ?
jak hlasovat?
 • Dany Jones 70%
 • krna 90%
 • Crreed 80%
 • Temný Pán ze Sithu 90%
 • mims 85%
 • divid.jh 80%
 • Speedyxxx 80%
 • michal-marsalek 95%
 • marie-kolarova 65%
 • Sandrastekla 100%
všechna hodnocení (186)

V TV

V žebříčcích uživatelů

8. místo z 10 v žebříčku uživatele Ľubinka
8. místo z 18 v žebříčku uživatele Temný Pán ze Sithu
10. místo z 11 v žebříčku uživatele bape
24. místo z 142 v žebříčku uživatele Mikik4444
66. místo z 104 v žebříčku uživatele filamubobes